25.2.2020 | Svátek má Liliana


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Euthanasie

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 132, poslední: 22.7. 2008 8:01, přehled diskusí

28.5.2007 9:00

Re: Ptal se někdo někdy interruptovaného dítěte,

Proč mícháte dohromady interrupce (kde o zabití člověka rozhodují jiní lidé) a euthanasii (kde by zásadně směl rozhodovat člověk jen sám za sebe)?

28.5.2007 10:47

Re: Re: Ptal se někdo někdy interruptovaného dítěte,

no on nekdy ten clovek, ktery "by si pral" zemrit, treba z "technickych duvodu" (napr. koma) sam za sebe rozhodnout nemuze...

28.5.2007 10:54

Re: Re: Re: Ptal se někdo někdy interruptovaného dítěte,

Jestli myslíte dlouhodobé kóma na přístrojích, tak tam by mohlo jít o pasivní euthanasii, kdežto interrupce má blízko k aktivní euthanasii...

28.5.2007 10:42

Re: Další otázka

Jen tak pro doplnění diskuse - pracuje u nás v nemocnici gynekolog, který interrupce neprovádí. Sjednal si to při nástupu do zaměstnání a jde to, jak vidno.

28.5.2007 17:08

Petře, díky

Děkuju za tuhle informaci, nedávno jsme při jedné diskuzi narazili na otázku, jak jsou zaměstnavatelé vstřícní k tomu, když si to někdo chce dát do smlouvy. Takže - děje se to, to je fajn. Nevím ale, jak je to u zdravotních sester.

Jak říkám, zdravotník je dosud závislý na zaměstnavateli - když ten nedovolí, není odvolání. Chtěla jsem poukázat na to, že se do toho proti své vůli zatahují i další lidé a měl by proto existovat právní prostředek, který by reflektoval "etickou nejistotu" ve společnosti a zakládal právo účast na takovém jednání odmítnout. Nerada slyším argumenty jako "vždyť nemusí být zrovna gynekolog", "ať jde pracovat jinam" atd.

Záměrně se nevyjadřuju k etice samotné euthanasie.

28.5.2007 22:10

Re: Petře, díky

no, kdyz vas bude zamestnavatel nutit do neceho, co je proti vasemu presvedceni, tak je to magor a stejne to dlouhodobe nemuze fungovat. takze nakonec ten argument - bezte jinam stejne padne...

28.5.2007 10:42

Re: Další otázka

V yříkáte služba životu. Co kdybychom to zaměnili za "služba člověku".  A pak by se zdravotník měl řídit i přáním toho člověka.

PS: To ovšem pomíjím, že jsem vašim zákazníkem a nevidím důvod, proč bych neměl být takto vnímán.

28.5.2007 17:22

Re: Re: Další otázka

Služba životu píšu schválně proto, že nás to odvede od konceptu "služba člověku, ergo všemu, co si člověk usmyslí". Má zdravotník podle váš povinnost sloužit všemu, co učiní člověka subjektivně šťastným? Nebo má rozlišovat podle NĚČEHO DALŠÍHO? Já jsem přesvědčená o druhé jmenované možnosti (ač nejsem zdravotnice a ve zdravotnickém prostředí se nevyskytuji). První možnost funguje jen v případě, že si pacient usmýšlí rozumné požadavky - a už jsme opět u onoho rozlišování, konkrétně posuzujeme, zda je požadavek "ROZUMNÝ".  Nelze to nijak obejít a můžeme se jen začít dohadovat o tom, čemu konkrétně v člověku by se mělo sloužit a zachování a rozvoj čeho bude tedy tím kritériem, podle kterého budeme posuzovat nutnost a oprávněnost zdravotní péče. Zastánci euthanasie považují, pokud jsem dobře pochopila, za kritérium buď vyhnutí se fyzické a psychické bolesti (ospravedlňující libovolné prostředky), anebo prosté respektování přání pacienta (důsledkem je euthanasie na požádání).

28.5.2007 7:41

Podle příspěvků vidím, že dost lidí nechápe, co to euthanasie je.

Někdo se tu odvolává na "nedostupné" technologie a "málo prostředků" , což je pitomost. Pokud totiž někdo odmítne léčbu, protože se mu jeví již jako zbytečná, je to možné i dnes. To není žádná euthanasie. Proto se nikdo nemusí obávat, že bude po desetiletí živořit na hadičkách a umělé výživě, pokud nechce. Euthanasie je zabití člověka, který je schopen žít bez technických podpůrných prostředků. A tam jsou obavy pana doktora jistě oprávněné. Vyslechl jsem, jaká úroveň "léčby " je již dnes poskytována obyvatelům domovů důchodců a jsem přesvědčen, že euthanasie by byla zcela jistě zneužívána, a to velmi. Ten souhlas získáte od starých lidí velmi snadno. Tak snadno jako je okrádají různí "výběrčí plynu a elektřiny".

28.5.2007 8:10

Re: Podle příspěvků vidím, že dost lidí nechápe, co to euthanasie je.

No a já zase vím o případu asi třicetiletého kvadruplegika, který se (jsa kvůli svému postižení velmi nešikovný) těžce opařil, kromě svých běžných potíží zkoušel ještě navíc jak zvíře a neúspěšně (jsa velmi nešikovný) se několikrát pokusil o sebevraždu. IMHO se zcela svobodně rozhodl zemřít z dosti pádných důvodů, jenže sebevraždu technicky nezvládá.

28.5.2007 8:12

Re: Podle příspěvků vidím, že dost lidí nechápe, co to euthanasie je.

Včera jste možná v ČT nesledoval rozhovor s prof.Pafkem na téma euthanasie. Škoda. Mohl jste si odpustit školení o hadičkách a umělé výživě.

28.5.2007 8:39

Re: Podle příspěvků vidím, že dost lidí nechápe, co to euthanasie je.

Diskuze se zatím zdá probíhat dost černobíle, každá strana má své argumenty, i když někdy pokulhávají. Jistě, euthanasie má mnoho záludných úskalí, které by bylo potřeba bezpečně zvládnout. Já chci komentovat jenom to, že nemocný má právo odmítnout léčbu. To zní sice v teorii pěkně, co ale  v takových případech, kdy už se jedná o konečné stadium (které ale někdy může trvat měsíce ba i roky) nevyléčitelné smrtelné nemoci, a kdy léčba má mimo jiné i důležitý paliativní (zmírnění těžkých bolestí) charakter. Pacient sice může léčbu odmítnou a zemře o něco dříve, ale za cenu  krutých bolestí.

28.5.2007 8:54

Re: Re: Podle příspěvků vidím, že dost lidí nechápe, co to euthanasie je.

jo, jo, a takovy pan doktor kilian by vas lecil az byste se znecistil... vy mu totiz do jehokonani dobra nemate co kecat..

28.5.2007 9:32

Re: Re: Podle příspěvků vidím, že dost lidí nechápe, co to euthanasie je.

Není mi docela jasné, co pacient může dosáhnout odmítnutím léčby v konečném stadiu navyléčitelné smrtelné nemoci. Zajímal by mne spíše Váš názor na "pasivní" euthanasii, kterou zmiňuje dr.Killian. To je o ukončení léčby z rozhodnutí lékaře (pro její další neperspektivnost) bez pacientova souhlasu, při podávání pouze prostředků k potlačení bolesti . To se možná dá také zneužít.

28.5.2007 10:46

Re: Re: Re: Podle příspěvků vidím, že dost lidí nechápe, co to euthanasie je.

Eutanazii rozumím tak, že je to jednoznačné přání pacienta.

Rozhodnutí o ukončení léčby doktorem je medicinské rozhodnutí, je to o léčbě, ne o euthanasii. Konec konců - co když ta léčba ani nebyla zahájena?

28.5.2007 11:43

Re: Re: Re: Re: Podle příspěvků vidím, že dost lidí nechápe, co to euthanasie je.

Děkuji za příspěvek, vůbec nechápu, proč jste ho sem vložil.

28.5.2007 7:23

ó veliký pane doktore

Co takhle pojetí člověka jako svéprávné suverénní lidské bytosti, která má právo naložit se svým tělem i duchem dle svého přání ? Já osobně preferuji představu důstojné smrti před ponižujícím živořením v nějakém špitále, kde by mi sestry musely utírat zadek. V takovém případě bych dal přednost nějakému sedativu před kulkou do hlavy, aby to po mně nemuseli uklízet.

28.5.2007 9:44

Re: ó veliký pane doktore

Ano naprosto souhlasím. Jestliže se rozhodnu, že končím tak nikdo nemá právo mi v tom bránit.

28.5.2007 10:04

Re: ó veliký pane doktore

Ano. Přesně, jak včera večer v TV řekl Pafko: lidé se nebojí toho, ŽE zemřou (vědí, že k tomu jednou dojde), nýbrž toho, JAK zemřou.

Ona ta kapsle s cyankáli, kterou mívali nacističtí pohlaváři a prý špioni, něco do sebe měla...

28.5.2007 7:21

Co je toto za provolání ?

chybí jen transparenty a připomínka T-4. Fuj, to je ale demagogie.

28.5.2007 7:10

To beru

R^R^R^R^R^

28.5.2007 4:12

Pane Kiliane

podle vašich článků jste nevyléčitelný levičák. Jen levičáci ví nejlépe, co je pro všechny správné, co je pro jejich dobro a budou jim to "dobro" třeba i nutit násilím. Také se tomu někdy říká "opičí láska". Snažste se prosím při vaší jistě vysoké inteligenci pochopit, že existují lidé, kteří nemají zájem o vaše "dobra", mají jiný žebříček hodnot a chtějí se o sebe starat sami. A nemusí jít v žádném případě pouze o "sobce". Mě už je přes 50 let a čím dál častěji mě tuhle bolí a tamhle píchá. A protože předpokládám, že se to rozhodně bude časem zhoršovat, i já jsem zastáncem euthanasie z vůle pacienta. Mám rád život a s lecčíms se dokážu smířit. Vypadají mi všechny zuby? No dobrá, budu žít s protézou. Nebudu moci pro bolest ohýbat kolena? Dobrá, budu chodit jako robot a používat berle. Ale až jednou nastane chvíle, kdy budu mnoho týdnů trpět nesnesitelnými bolestmi, nevstanu z postele, nebudu poznávat své nejbližší, pak chci aby můj život (spíše jen trápení)  někdo konečně bezbolestně a rychle ukončil. Možná, že už v té chvíli nebudu ani schopen tuto svou vůli projevit a proto chci, abych mohl sepsat nějakou listinu dokud jsem "při plném vědomí" a na základě ní aby pak někdo můj život ukončil. A rozhodně nechci, aby do toho mohl kecat můj lékař, moje manželka nebo kdokoliv jiný. Já rozhoduji o svém životě. Jen já.

28.5.2007 6:48

Re: Pane Kiliane

Souhlasím. Jenže i když budete chtít odejít z tohoto světa naprosto sám ze své vůle, při plném vědomí a s dopisem ověřeným u notáře, hned se najdou celé týmy "spasitelů", které budou jistojistě vědět, že to vlastě udělat nechcete. Přijede policie, záchranáři se sítěmi a žebříky, s horolezeckým výcvikem, přijedou sanitky, psychologové, vyjednávači, kněz a já nevím kdo ještě.

Nakonec vás pravděpodobně zachrání, strčí do blázince a provedou výplach duše, takže do televize po půl roce s pajšlem plným prášků a s přiblblým úsměvem prohlásíte, jak jste rád, že můžete zůstat naživu a jak jim moc děkujete. Zápis v lékařské dokumentaci se potáhne celým vašim životem se všemi důsledky.

Takže si rozmyslete předem, jestli je to Váš život nebo život Velkého Bratra. Který se možná jmenuje Kilián.

28.5.2007 10:18

Re: Pane Kiliane

Sepsat takový projev vůle můžete. Vyžaduje notářské záležitosti a jeho nevýhodou je, že musí být nesmírně konkrétní a prakticky taxativně vyjmenovávat veškeré okolnosti, v nichž už odmítáte léčbu. A musí jít o skutečně závažný stav. Čistě eutanastickému požadavku a la "chci být zahuben, až dosáhnu 80 let věku" apod. podle platného práva vyhovět nelze.

Píšu to jen velmi informativně, nicméně skutečnost, že do určité míry vůli projevit lze, je aktuálně, cca před měsícem, zkonzultovaná s renomovaným VŠ odborníkem na lékařskou etiku.

28.5.2007 4:11

Existuje hraniční kvalita života

Viděl jsem smrt a umírání, a to tak zblízka, jak se to dne s málokomu přihodí. Nikdy bych sám za sebe neposílal někoho na onen svět jenom proto, že má víc křížků nebo potřebuje mimořádnou péči. Ale nechápu proč, pokud je jedinec schopen jasně uvažovat, logicky myslet a opakovaně ze závažných důvodů požaduje euthanasii, nemůže dobrovolně s odbornou pomocí odejít.

Nemusím líčit, jaké je to umírat na rakovinu nebo být ochrnutý. Ale ono je i strašné "obyčejně" umírat kousek po kousku stářím. Cítit, jak vám ubývají síly, přátelé a známí, jak selhávají smysly, jak vypadává postupně pohybový aparát a vnitřní orgány, uvědomujete si, že i váš mozek začíná slábnout, a že to může být jen horší a horší a že jste odkázáni na cizí péči - od výměny plen přes podávání léků až po krmení. Už nemůžete dobře číst, nemůžete chodit, špatně slyšíte - není, čím byste se zabavili. Zbývá jídlo, pokud ovšem nemáte problémy s jeho přijímáním. Uvědomujete si, že pro sebe zabíráte život toho, který se o vás stará, pokud jste doma. Pokud jste v nějakém zdravotnickém zařízení, vědomí závislosti se spojí s faktem, že profesionální péče nepokryje vaše duševní a citové potřeby.

Není to život, je to živoření. A bohužel je smutným faktem, že ulehčení stavu pomalého a neúprosného chátrání si žádá lidské, finanční i technologické zdroje, které dnes nejsou k dispozici v potřebné kvalitě a množství. Výhledově to bude ještě horší.

Možná by bylo dobré si uvědomit, že sice už neandrtálci byli schopní postarat se o handicapované členy své tlupy, ale že dožívání velmi starých osob, bezmocných a limitovaných fyzicky i psychicky, je fenoménem moderní doby, daným dosaženou úrovní mediciny.

Řečeno hodně ošklivě: zdroje, které by měly být společností investovány do nové generace, využíváme na zvyšování počtu nejstarší generace, aniž bychom byli schopni zajistit jí optimální kvalitu života. Ani dnes, dokud situace ještě není tak dramatická, laičtí pečovatelé bezmocných nemají vždy dostatečnou podporu.

28.5.2007 4:52

Re: Existuje hraniční kvalita života

Nuselský most ti vyhoví . . . . abys nikoho nevotravoval . . .

28.5.2007 6:57

Re: Re: Existuje hraniční kvalita života

No, to právě ne. Když má člověk pocit, že by někoho vlastní bezmocí otravoval (a až zjistím, že ztrácím užitečnost a začínám někomu viset na krku, tak na to budu pomýšlet sám), a chce odejít, je na tom většinou tak, že by ho musel někdo přes na ten Nuselák přivézt a přes to zábradlí se zábranou přehodit. V tom případě přijde euthanazie levněji, nemusí se pak čistit dlažba.

28.5.2007 16:51

Re: Re: Existuje hraniční kvalita života

nevyhoví, už teď je tam víc zábran, než mostu

28.5.2007 1:06

no nevim co na tento clanek

vseznaleho velekneze lidskeho zdravi napsat.

snad jedine aby se nahodou nestalo jemu, ze bude roky a roky drzen pri zivote v bolestech.

a aby se nes*al do meho zivota, protoze si s nim chci nalozit dle sveho.

28.5.2007 9:31

Re: no nevim co na tento clanek

vzhledem k tomu, že autor je lékař, myslím si, že pokud by taková situace v jeho životě opravdu nastala, najde se kolega lékař, který mu pomůže, a utrpení ukončí i bez legalizovaní euthanasie. Mám totiž dojem, že jde o zvláštní kastu nadlidí, navzájem velmi solidárních.