20.2.2020 | Svátek má Oldřich


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Euthanasie

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 132, poslední: 22.7. 2008 8:01, přehled diskusí

28.5.2007 12:56

Re: Re: Re: Týraných seniorů přibývá, šikanován je každý pátý

Čím více bude interrupcí, tím méně bude materiálu pro následnou euthanasii. Bohužel, tak to běží nezávisle na našem přání. Ostatně pro koho budou důchody až se akce rozjede?

29.5.2007 15:30

Re: Re: Re: Týraných seniorů přibývá, šikanován je každý pátý

vzhledem k tomu,že je pohled na svět ekonomů a technokratů jediný relevantní,tak bych se vůbec nezaobíral tím kdo zaplatí naše důchody,protože výdobytky sociálního státu zmizí dřív než se důchodu dočkáme

28.5.2007 13:23

Re: Re: Týraných seniorů přibývá, šikanován je každý pátý

Běží zde o to, že na rozdíl od nemocného člověka (řekněme že dospělého, ačkoliv existují i případy,kdy rodiče radeji žádají euthanasii pro své nemocné děti) embryo (rané vývojové stadium člověka) o svém bytí či nebytí nemůže rozhodnout.

28.5.2007 13:30

Re: Týraných seniorů přibývá, šikanován je každý pátý

no, ja nevim, ale kdyby nekdo nutil moji babicku k euthanasii, zakroutil bych mu krkem. predpokladem je zpravidla dost slozita procedura, nestaci "tak jo".

jinak bych vam pral, abyste vsechny ty "zabite deti" musel vy osobne donosit, zivit a vychovavat, moralisto...

28.5.2007 11:09

Souhlasím s autorem článku, a to naprosto.

Samozřejmě, že naši poslanci nejsou dostatečně vybaveni k rozhodnutí o takové věci. Právní zmetky, které každou chvíli schvalují, jsou dostatečně výmluvným dokladem. Nechci ve své zemi další zmetek, který v tomto případě ne může, ale prostě bude masivně používán a zneužíván a připraví nesčetná neštěstí nevinným lidem.

28.5.2007 10:57

ukončení péče

byla bych ráda, kdyby se i zdravotnící nedopouštěly tak zásadních omylů jako je výrok "ustoupení od péče".  Můžeme ustoupit od léčby ( do které patří léky, i parenterální výživa),  pokud jsme dospěli k bodu marnosti - infaustní prognóze, Takovému pacientovi opravdu nemusíme ani na žádost rodiny poskytnout chemoterapii atd,  ale nesmíme ustoupit od péče - ta je o důstojnosti člověka. ta má zaručit, že jsou zabezpečeny zákl.životní potřeby, léčena bolest a řešeno utrpění.

A ať diskusi o eutanasii nejdříve předejde odborná i celospolečenská diskuse o "životní vůli", která platí v zahraničí -  (notářem ověřená, pro lékaře závazná listina kde člověk svobodně rozhodne kdo ho má zastupovat v případě jeho neschopnosti, či příkaz neresuscitovat). V naší společnosti rodina pacienta nemá žádné rozhodovací právo a léčbě, či jejím ukončení!

28.5.2007 10:48

Zastupné téma k diskusi- euthanasie.

aby se tolik nemluvilo o reformě- to je důležitější... určitě víte pane doktore, že v Holandsku, který je jediný stát, kde je euthanasie legalisována, že v Holandsku se od ní ustupuje...- více v Medicak Tribune.

28.5.2007 12:04

Re: Zastupné téma k diskusi- euthanasie.

Jak se může od legalisované euthanasie ustupovat? Buď lze zrušit, nebo ponechat. Není využívána i pacienty z okolních zemí? Pokud chcete mluvit o reformě, máte k dispozici diskuse, které se reformy týkají. Nejste náhodou lékař, že nejlépe víte, co je nejdůležitější?

28.5.2007 13:55

Re: Re: Zastupné téma k diskusi- euthanasie.

lékař nejsem, ale v uvedených novinách se to rozepisuje- existuje např. i sociální euthanasie, kde příbuzní , když vidí, že stav je infaustní, tak " přemlouvají- resp. nepřemlouvají příbuzného,aby změnil názor( pokud je při plném vědomí) k žádosti na euthanasii. tedy vystvětlení- počet pacientů žádajících o euthanasii v Holandsku klesá. O dalších příčinách se nebudu rozepisovat.

28.5.2007 10:45

nechat nekoho trpet posledni mesice zivota je "blaho lidstva"?

ach tak, ja zapomnel. od prava ukoncit svuj zivot a usetrit se nesnesitelnych bolesti je ke zneuziti k hromadnemu vyhlazovani zidu a cikanu jen maly krucek. meli bychom byt na pozoru...

28.5.2007 13:33

Re: nechat nekoho trpet posledni mesice zivota je "blaho lidstva"?

to je jednoduche - kdyz me nebudete chtit nechat se dobrovolne zabit, nakopu vas do podbrisku. kdyz budete chti vyhladit zidy, cikany ci kohokoliv, nakopu vas taky. oboji ma totiz spolecny zaklad - chcete rozhodovat o zivote jinych. spravne, budte na pozoru

28.5.2007 10:38

Kdekdo se tady bojí zneužití euthanasie

ale jak ukazují zkušenosti z nedávné doby, zabíjení nemocných, a to i těch, kteří si to nepřejí, není zase až tak velký problém a dá se provozovat velmi dlouho. Takže zákaz euthanasie je spíše na škodu.

28.5.2007 10:35

Užvaněný doktore

Nikdy (za 2/3 století života) jsem nepochopil nadutou hloupost a hloupou nadutost těch, kteří chtěli rozhodovat, co vše musím vydržet. Ne. Nechci, abys to byl ty (a tykám ti záměrně), kdo bude rozhodovat o tom, zda mám dále "žít" život v bolesti a oblouznění prášky. Já takový konec nechci. Všimni si: bavím se o svém životě. Tak mi do něj nekecej. Nemluvím o tom, že mně má někdo usmrtit. Jen nechci, aby (s nabubřelým sebevědomím) prodlužoval mé trápení. Viděl jsem tak umírat blízké. A viděl jsem v jejich tvářích vepsáno :"kdy už to skončí". Sakra - smrt je kus mého života. Tak i tento kus mě nechte - vy všichni chytří a "mravní" - prožít po mém.

PS: Až bude diskuze o zabránění zneužití (a zneužít se dá uplně vše, to by se nesměl přijmou žádný zákon), tak pochopím - pokud bude věcná.

28.5.2007 13:02

Re: Užvaněný doktore

Bohužel, i tak může dopadnout spojení senior(trochu hysterický) + počítač. Doufám, že dříve než  budu mít 2/3 století života, bude ta eutanázie vyřešena, aby mí budoucí spolusenioři nemuseli kvůli mně s uzarděnými lícemi klopit zrak.

28.5.2007 13:59

Re: Re: Užvaněný doktore

Klopili by zrak v kterém případě?

28.5.2007 14:01

Spojení senior + počítač

považujete za nepřijatelné? Či proč se o něm zmiňujete?

28.5.2007 16:28

Re: Užvaněný doktore

Milý Vládíku!

Až budeš někdy opravdu vážně nemocný, zůstaň doma a neotravuj dokory, kteří se snaží léčit lidi, kteří chtějí žít. Potom si s tím svým životem budeš moci svobodně učinit co uznáš za vhodné a nikdo ti do toho nebude kecat.

28.5.2007 19:07

Re: Re: Užvaněný doktore

A nebo, uzvaneny Vladiku, bud chlap a ZABIJ SE SAM, a nechtej po parlamentu, aby zakonem prenasel tuhle popravci povinnost na lekare.

29.5.2007 12:58

Re: Re: Užvaněný doktore

Zatím chci žít, a proto si drze dovoluji vás otravovat (za své peníze - ač většina z vás nevěří, že jsou to moje peníze, za které léčíte).

28.5.2007 10:17

Euthanasie jednoznačně ano.

Uškrcení od méně kvalifikovaného personálu by hradila pojišťovna, injekce z rukou lékaře by samozřejmě byl placený nadstandard.

28.5.2007 9:55

Hej hola, důchodci, máte se na co těšit.

Povinná prohlídka u lékaře a pár hojivých injekcí Vám pomůže! Ze světa.

28.5.2007 10:36

Re: Hej hola, důchodci, máte se na co těšit.

Mladí jsme byli všichni. Stáří se dožijí jen někteří z vás, mladých.

28.5.2007 8:56

Když se v roce 1957 zaváděla interrupce,

nepočítal nikdo s tím, že by počet interrupcí v Československu mohl přesáhnout 2 tisíce ročně - takové varování bylo odsuzováno jako fantasmagorie.

V skutečnosti jen v České republice bylo od roku 1960 interruptováno více než tři miliony dětí.

Sourozenci těch prvních interruptovaných jsou nyní již dospělí a domáhají se práva euthanasovat své staré rodiče, kteří s interruptováním dětí začínali.

http://www.prolife.cz/eutanazie/

28.5.2007 9:41

domáhají se práva euthanasovat své staré rodiče

???skutečně ? Nelžete tak trochu, pane doktore ? Víte, že lež je hřích a přijdete do pekla.?

28.5.2007 10:25

Re: domáhají se práva euthanasovat své staré rodiče

jen klid, to se spraví u zpovědi. A když se lže v dobrém úmyslu, tak je to jen lehký hřích.

28.5.2007 10:30

Re: Re: domáhají se práva euthanasovat své staré rodiče

... A kdyz se lze pro vetsi slavu cirkve svate obecne,  tak se to az tak zhurta nebere...

28.5.2007 10:39

Re: Když se v roce 1957 zaváděla interrupce,

Kecáš. Práva na rozumný konec se domáhám já, starý rodič.  A to od mládí až dosud. To vůbec není o necitlivých dětech. To je o nás, kteří nechceme žít nesmyslně s nepřekonatelnými bolestmi. Tedy - ne žít, ale "žít".  Protože žít znamená myslet na něco jiného něž na (doslova) nekonečnou bolest. Pokud ještě po tlumících prášcích vůbec na něco mohu myslet.

28.5.2007 8:35

Další otázka

Jedna ze zajímavých otázek k tomuto tématu je - bude-li euthanasie uzákoněna, bude mít zdravotnický pracovník právo ji odmítnout vykonat? V analogické situaci u potratu tomu tak, pokud vím, není, setkala jsem se i s případem výpovědi kvůli odmítnutí. "Námitka svědomí" u nás v tomto případě právně neexistuje a závisí na blahovůli zaměstnavatele, jestli by takové jednání prošlo nebo ne. Služba životu, která je cílem každého zdravotnického pracovníka, se zde mění ve službu pacientovu chtění - "náš zákazník, náš pán".

28.5.2007 8:46

Re: Další otázka

rozhodne by tomu tak byt melo a k odmitnuti by mel mit kazdy pavo. jak u potratu tak u eutanazie

28.5.2007 8:52

Ptal se někdo někdy interruptovaného dítěte,

zda s tím souhlasí nebo ne?

Jestli to nevíte - on se dnes nikdo neptá dokonce ani otce nebo manžela té ženy, zda se zabitím svého dítěte souhlasí.