25.2.2020 | Svátek má Liliana


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Euthanasie

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 132, poslední: 22.7. 2008 8:01, přehled diskusí

28.5.2007 16:40

Re: Když se před padesáti lety zavádělo zabíjení dětí,

Třeba je smrt vysvobození, já si to často myslím, tak proč se strachovat před eutanázií. Určitě to není horší než trpět měsíce a roky v bolestech nevyléčitelné nemoci. Když došly síly mému psu, nechal jsem ho uspat a pak další injekcí usmrtit. Škoda, že mi to jednou nebude moci vrátit.

28.5.2007 15:59

Saso,

existence sekularni spolecnosti automaticky neznamena likvidaci lidskeho impulsu uctivani. Uctivani inteligence, ktera se nutne stala modlou sekularistu, neni specialita Cechu, nicmene je v Cechach velice snadno identifikovatelna. Atheista velebi genia, stejne jako verici velebi Spasitele. Inteligence je hodnotou sama v sobe, bez ohledu na to, zda je zakorenena v pravde.

Otazka neni, zda je clovek inteligentni, ale zda je dobry, coz militantnimu intelektu zhusta unika.

V momente, kdy projevite nazor, ze zabijeni lidi jak nenarozenych, tak starych a nemocnych je moralni zlo, dopoustite se urazky inteligence svych oponentu. Pro lidi, jez uctivaji inteligenci (kterou si zamenuji s porozumenim), je Vas postoj pohorsujici vzhledem k tomu, ze inteligence, kterou se honosi, vylucuje pokoru. Pokoru, pred zcela srozumitelnou pravdou o zlu niceni zivotu, jak nenarozenych deti, tak starcu a nemocnych.

Ze stejneho duvodu prvni linie utoku bude vzdy spochybnovani Vasi vlastni inteligence, nebot to je jedina poznatelna 'vyssi' hodnota v ateistickem vesmiru. Sami, ze sve vlastni zkusenosti vedi, co je v jejich dosazenem poznani nejbolestnejsi. Utok na intelekt. Pochybnost o inteligenci pro ateistu je ekvivalentni pochybnosti o vire prave. Takovy zpusob utoku musi byt ateistou nutne povazovan za smrtonosny a proto je opakovane pouzivan.

Jinymi slovy intelekt se v tomto stadiu prestava zabyvat myslenkami, ale je zamestnan pouhou obranou vlastni ideologie.

28.5.2007 16:44

Táňo,

1. Proč myslíte, že sekularisté musí něco uctívat ("...která se NUTNĚ stala modlou sekularistů..."), navíc nějak hromadně? Že byste soudila podle sebe? Co takhle připustit, že většina lidí má svůj vlastní rozum (a "rozum" rozhodně není ekvivalentem "inteligence"), kterým se řídí na cestě životem a nepotřebují nic uctívat?

2. Podle jakého měřítka posuzujete, zda je člověk "dobrý"? Podle toho, jestli je věřící? Nebo podle toho, co je napsáno v Bibli?

3. Proč je zabíjení lidí, kteří si to přejí, zlem?

28.5.2007 18:32

Mily priteli aneb kvalita zivota vyzaduje kvalitni smrt

1. a)Tomu se rika pozorovani. b) Definujte rozum ve vztahu k tomu, jak ho hodnotite.

2. Selsky rozum 

3. Krestane se svym systemem porozumeni sveta maji tu vyhodu pred ateisty, ze  chapou cloveka jako padleho (nebo hrisneho). V momente, kdy otevrete dvere porozumeni, ktere je centrem dnesniho sveta, ze zivot je urcovan pouze jeho kvalitou, pak date cloveku do rukou zbran, kterou definitivne zneuzuje. Jinymi slovy ustanoveni kategorii, ktery zivot ma a nema cenu je nutnym vysledkem. Ve spolecnosti, ktera nestoji na nicem jinem nez na ekonomickych principech, jedine zivoty materialne efektivni a produktivni ma cenu zachovat.

Tato filosofie stoji na Sv.Gralu 'kvality zivota'. Ekonomicky bohata spolecnost se zvysujici se intenzitou povazuje euthanasii za ekonomicky efektivni reseni, ktere omezuje zvysovani dani (nebo pojistovacich premii) z duvodu pece o nemocne a stare. Nejedna se samozrejme o nic jineho nez o lidske obeti (bohu)Mamonu.Tomu je zcela jednoduche porozumet, nebot sekularni spolecnost se vlastni vahou vraci k pohanstvi (mutilace vlastnich tel, magic, kult celebrit, uctivani krve ve smyslu multi-kulti a kmenove prislusnosti, panteisticky environmentalismus..).

Nase kultura, ktera se hystericky boji smrti a starnuti ironicky trva na smrti nechtenych clenu svoji vlastni spolecnosti. Kapitalismus uctiva individualismus a jako takovy by se mel postavit proti tem jednotlivcum, kteri se snazi stahnout celou spolecnost do pekel proto, ze vyzaduji kvalitni smrt. Kazdy poctivy individualista by se mel postarat o svoji smrt sam, pokud si ji preje a ne korumpovat spolecnost jako celek. Neni divu, ze stari a nemocni, kteri stoji tvari v tvar nepratelske a bezcitne spolecnosti v momente, kdy potrebuji jeji soucit a starostlivost nejvice, daji prednost smrti pred ponizovanim a nicenim vlastni dustojnosti. 

28.5.2007 19:38

Re: Mily priteli aneb kvalita zivota vyzaduje kvalitni smrt

Nezlobte se, ale žvaníte. Kde je křesťanský soucit s trpícími? Pod zástěrkou víry jste pěkní sadisti.;-€

28.5.2007 15:00

Pane autore,

vřele doporučuji knihu francouzského lékaře ( jméno nevím zpaměti ) Nejsem vrah. A předmluvuk ní napsal Couchner.

28.5.2007 14:55

Vzhledem k rozvoji lekarske vedy

Je mozne udrzovat cloveka "na zivu" velmi dlouho. Davno po tom co uz neni zadna sance, ze by kdy mohl sam byt jen dychat. Opravdu jste presvedcen, ze je nejlepsi reseni vybudovat ohromna oddeleni, kde budou lezet stovky a tisice polomrtvych tel, protkanych hadickami, napojenych na kompresory, ... jen aby nahodou nezemrel nekdo koho jeste stale jsme schopni udrzet? Ze to polomrtve telo sotva vnima? Koho to zajima ... my prece nemame pravo dovolit mu zemrit!

28.5.2007 16:01

Re: Vzhledem k rozvoji lekarske vedy

To, co jste řekl, je problém, který se často řeší tzv. umenšením péče, prostě se nepoužijí všechny ty hadičky a přístroje a člověk umře. Ale určitě by se to mělo nějak legalizovat a sjednocovat. Rozhodně by se eutanazie neměla týkat jedinců schopných vlastního jednání, např. jezdit si pro ni do jiného státu. Takový člověk ať spáchá sebevraždu a nezatahuje do toho jiné.

28.5.2007 14:26

Zajímalo by mne velice, kolik interupcí by ubylo

kdyby Svatý otec v Římě připustil, že použití preservativu neni hříchem, natožpak že může chránit před nákazou...

28.5.2007 15:10

Re: Zajímalo by mne velice, kolik interupcí by ubylo

Me by spis zajimalo co by to udelalo s hladomorama v Africe. Jestli by to bylo horsi (lidi by tolik neumirali na AIDS) nebo lepsi (rodilo by se jich min). Ovsem to je sci-fi. Cirkev prece nebude narusovat vyrobu ovecek, hlavne tech ktere jsou dostatecne pitome aby se nechaly ovladat.

29.5.2007 10:38

Re: Zajímalo by mne velice, kolik interupcí by ubylo

Asi žádné. Když někdo tak věří papeži, že kvůli němu nepoužije kondom, jistě mu taky uvěří v tom, interupce je nepřípustné řešení.

28.5.2007 14:06

Až se ta euthanasie uzákoní,

bude nejspíš Petr Zelenka z Havlíčkobrodské nemocnice propuštěn z vězení a ustanoven vrchním eutanazátorem. Možná dostane i docenturu a umění zabíjet bude vyučovat na nějaké lékařské fakultě.

Také v rámci studijní praxe si každý medik bude muset vyzkoušet nějaké to eutanazování, jinak nedostane zápočet. A už při příjmačkách na medicínu se budou dělat psychotesty k vyloučení uchazečů, kteří by s tím třeba mohli mít duševní problémy a mohli by ostatní studenty zneklidňovat nějakou moralistní argumentací. 

Ještě mne zajímá, jak se té profesi bude říkat. Lékař to už být nebude moci - lékař je totiž ten, kdo léčí. Ten, kdo zabíjí protiprávně, se jmenuje vrah, a ten, kdo zabíjí v souladu s právem, se jmenuje popravčí neboli kat. Tak je třeba, aby se lékařská komora jasně vyjádřila, zda se přejmenuje na komoru popravčích nebo komoru katovskou.

28.5.2007 14:17

Re: Až se ta euthanasie uzákoní,

to mi připomíná verše ze školy za mého mládí:

Svíčkové báby hladem straší: Antikrist otrávil vodu a kaši!

co na tom , že je napsal nejslavnější ze sovětských homosexuálů. A ještě k tomu, potvora jeden, sebevrah! Po ovoci se pozná strom.

28.5.2007 14:53

Re: Až se ta euthanasie uzákoní,

Ve svém svatém rozhořčení jste v prvním odstavci nějak pominul rozdíl mezi vlastní vůlí a vůlí vnucenou. Co jste to za právníka?

28.5.2007 14:05

Ještě jednou k té možnosti zneužití

myslím, že řešením by bylo zakázat euthanasii věřícím. Kněz jejich církve má snad dostatečnou autoritu k tomu, aby takovému člověku, např. odmítnutím posledního pomazání, zabránil v žádosti o euthanasii. A co se týká nevěřících, ti snad přijdou do pekla tak jako tak, takže o nic nejde. Jen jedna věc mi tady není jasná, co když takový nevěřící ďaur v posledních okamžicích svého života zalituje svého rozhodnutí a projeví upřímnou lítost? V tom je ten háček, jak by řekl Hamlet (a možná i mnohem kvalifikovaněji anděl z "Hrátek s čertem") - ta zloba a nenávist věřících pramení z toho, že nesnesou pomyšlení na možnost hříšníkovy spásy. Zamyslete se nad tím, pánové (a hlavně dámy), až bydete u zpovědi mechanicky odříkávat, že svých hříchů litujete a Pánubohu slibujete, že se polepšíte!

28.5.2007 13:57

jsem pro....

Kamarádka umírala na rakovinu. Když už na tom byla vážně zle, pokusila se zasebevraždit a tím si přivodila jenom další trauma. Bylo to pro ní nedůstojné a ponižující, protože ji přestože byla smrtelně nemocná umístili jako sebevražedkyni na psychiatrii. Kdo nezažil, nepochopí. Hledal jsem na internetu návody na bezbolestnou smrt. Hrůza a hnus.

28.5.2007 13:45

jako velký problém

jako velký problém vidím v jedné zákonitosti/popisuji ji i zákony prof.Parlinsona/,že pokud je problém, vznikne jistě díky státu i zákonům komise/když bylo kdysi v USA nedostatek umělých ledvin zasedaly komise-byl tam právník lékař duchovní etc-která rozhodoval zda dotyčný půjde na dialysu.Přesně v tomto problému vznikne zase komise,která bude řešit pacientův požadavek a já si nejsem jist u české komise ničím hezký den

28.5.2007 14:11

Re: jako velký problém - no, asi jediný opravdový

bingo! Ale jak praví R. Merle, tam kde jsou ve hře opačné povinnosti, nemůžeme se rozhodnout, aniž bychom poté necítili, že jsme učinili chybu... Zkuste si uvědomit, že náš parlament je připraven zprasit cokoliv i bez euthanasie.

28.5.2007 12:45

potíž

Potíž tohohle článku je v tom, že jeho nevyřčenou premisou je křesťanský strach z toho, co by Pámbu řekl tomu, kdybych se postavil na vlastní, byť Jím darované, nohy:-/ A druhá potíž je v tom, že všechny ty příklady, až na uvedeného "správce jedu", mají za příklad situaci, kdy o smrti rozhoduje někdo druhý za někoho prvního, což opravdu není smysl eu-thanasie (dobré smrti).

Zařazuji článek do šuplíku "křesťanská vychtěnost".

28.5.2007 13:10

Re: potíž

Konflikt mezi klasickým křesťanským pojetím života, jejž člověku vdechl Bůh, přičemž pozemský červ je pouze pomíjivou hříšnou schránou, a nenáboženským principem samostatné, plně zodpovědné bytosti (omlouvám se za nepřesnosti a zjednodušení, kdo chce, smysl snad pochopí) prostě přijít musel. A stejně tak logicky se nacházíme ve stádiu hledání řešení, jak s tímto konfliktem naložit.

Jinak, upřímně a natvrdo řečeno, "přirozeně" není přirozené, aby jedinec, jenž se o sebe už nedokáže postarat, ještě dlouho trpěl a dožíval. V přirodě takového tvora čeká relativně rychlý konec, více či méně bolestivý, nicméně vlastně "praktický" a milosrdný: smrtí hladem, žízní, nebo čelistmi jiného tvora. Až lidská společnost tuto přirozenost narušila a dokázala držet při životě jedince jinak života neschopné. Což na jednu stranu k člověku patří a ctí jej to, na druhou zadělává na problémy: jak s kvalitou života takových jedinců, tak se zabezpečením příslušné péče (technicky i finančně), a v neposlední řadě i v rovině etické.

28.5.2007 14:20

Re: Re: potíž

Nepochopil jste nic! Pánbůh totiž všecho zpackal, když dal člověku svobodnou vůli - proto je tu církev svatá, aby jeho omyly napravila.  A tak nejlepším řešením by bylo každého žadatele o euthanasii ještě zaživa upálit, aby mu došlo, zač je toho loket!

28.5.2007 16:56

Re: Re: Re: potíž

Díky za otevření očí. Třeba časem pochopím. Jen nevím, jestli by upalování vzhledem ke stavu ovzduší bylo dostatečně přátelské k životnímu prostředí.

28.5.2007 11:37

Týraných seniorů přibývá, šikanován je každý pátý

To alespoň tvrdí zde:  http://www.denik.cz/zpravy/z_domova/tyrani_seniori20070528.html

Ti všichni jsou čekatelé na euthanasii, ti všichni k ní budou tlačeni a donucováni.

A pak samozřejmě tu bude velké množství těch, které lékaři a sestry postraší a vyděsí popisem budoucího zhoršování jejich zdravotního stavu... Zabíjení je levnější než léčení.

A co teprve všechny ty případy, kdy lékařům hrozí nebezpečí, že budou žalováni a budou platit velké odškodné? To se také bude dobře řešit euthanasií.

Když se legalisovaly interrupce, byly argumenty velmi podobné těm dnešním euthanasijním. A výsledek? Přes tři miliony zabitých dětí: http://www.prolife.cz/potrat/

28.5.2007 11:52

Re: Týraných seniorů přibývá, šikanován je každý pátý

Vy společně s autorem článku předpokládáte, že (nemocný, bezmocný) člověk je nesvéprávný. Že snad dokonce nemá mozek jako to několikatýdenní embryo...:-/

28.5.2007 11:58

Re: Re: Týraných seniorů přibývá, šikanován je každý pátý

On Saša zjevně vychází ze svých vlastních zkušeností...;-)

28.5.2007 12:42

Re: Re: Re: Týraných seniorů přibývá, šikanován je každý pátý

musí asi žít mezi hroznými lidmi. Člověk by čekal, že jako věřící bude obklopen láskyplnými lidmi, ale ukazuje se, že právě věřící jsou naplněni nejčernějšími obavami... A není jim žádnou útěchou, že si svého lékaře mohou svobodně zvolit. Nebo snad těm věřícím lékařům méně důvěřují po stránce odborné?

28.5.2007 12:54

Re: Re: Re: Re: Týraných seniorů přibývá, šikanován je každý pátý

Cit.: "... ukazuje se, že právě věřící jsou naplněni nejčernějšími obavami..."

Logicky! Dva tisíce let jsou přece zpracováváni v obavách z pekla a zatracení, a to nějaké výsledky přece nést musí! Co by to bylo za věřícího, který by neměl strach z božího hněvu?

28.5.2007 11:57

Re: Týraných seniorů přibývá, šikanován je každý pátý

Sašo, jste právník a i když jste dnes katolík jak hrom, tak snad, u všech všudy, nemusíte hovořit jako Savonarola.

A neberte si do své bezectné huby lékaře a sestry strašící seniory pomalou smrtí. Teď jste mne vskutku naštval.

28.5.2007 12:27

Re: Týraných seniorů přibývá, šikanován je každý pátý

Čím více bude interrupcí, tím méně bude později potřeba euthanasií.  Tak oč zde běží?

28.5.2007 12:45

Re: Re: Týraných seniorů přibývá, šikanován je každý pátý

inu, kdo bude vydělávat na naše důchody, to je oč tu běží. Tedy: méně interupcí, více euthanasie, a nikoliv naopak!