26.6.2024 | Svátek má Adriana


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Němec 25.5.2024 8:25

"Když je totiž něco nereformovatelné, tak se to zkrátka reformovat nedá..."

Ach, ty přívlastky.

Ten v citátu platí i pro větu: Když je někdo nepřizpůsobivý, tak se to zkrátka nepřizpůsobí.

Ale to je zase o něčem jiném. :-/

F. Navrátil 25.5.2024 8:18

Nefunkční systém, který svou podstatou pracuje na svém sebezničení, není možné reformovat. Tak jako zkrachovala řízená ekonomika a výsledkem byl návrat k normálnosti tržního hospodářství, zkrachuje degenerovaný bruselismus, který se musí vrátit do stádia hospodářského společenství národních států s volným pohybem osob, zboží, služeb a kapitálu.

V. Mokrý 25.5.2024 8:21

;-);-);-)

P. Rada 25.5.2024 8:47

"Normálnost tržního hospodářství" je odvěkou idealizací systému přerozdělování mocenské vlivnosti, která si před-určuje, kdo má na trh přístup více, kdo méně a kdo vůbec ne.

"Národní státy s volným pohybem..." mohli volně koexistovat v době, kdy zdrojová dominance životaschopnosti ležela v jejich teritoriu. S tím je dnes rozhodně dávno konec protože místní zdroje jsou prakticky vyčerpané.

Nejspíše jste přehlédl tu realitu, že dnes už dominantně žijeme v době globalizační.

F. Navrátil 25.5.2024 9:05

Normálnost tržního hospodářství se projevovala už v době, kdy lovci mamutů vyměňovali pazourek za rysí kožešiny. Zkrátka někde bylo hodně pazourku a jinde zase rysů. Držím vám palce, abyste do tohoto stádia také jednou dospěl.

P. Rada 25.5.2024 13:48

Děkuji Vám pane Navrátile už jen za upřímnou víru v mou nesmrtelnost.

V. Církva 25.5.2024 10:03

V době globalizační žijeme. Jen ne moc dobře fungující. K úplně tradičnímu pojetí národních států už asi nemá smysl se vracet. Nicméně současná anarchistická neřízená globalizace je taky slepá ulička vývoje.

Z hlediska regulace fungují asi nejlépe decentralizované systémy s vnitřními zpětnými vazbami spojené s centrem. Síla zpětných vazeb pak má být naladěná vzhledem k přesnosti měření i těchto zpětných vazeb. Pokud jsou progresivisti mimo realitu a ještě šponují regulaci, jde evidentně systém k sebedestrukci. Silně centralizovaný systém má problém větší zranitelnost a složitosti sběru zpětných vazeb. Pokud regulace funguje špatně, zhroutí se všechny podsystémy.

Pak bude fungovat lépe i systém bez regulace který se „autostabilizuje“ na nejnižších úrovních – trh a libertariánství.

Nejefektivnější je ale pravděpodobně decentralizovaný systém s kvalitním měřením a řízením. Menší podsystémy se snadněji adaptují. Pro dnešní EU to znamená větší decentralizaci Regulace musí být úměrná její kvalitě. Dobře můžou fungovat i systémy se silnou zpětnou vazbou - regulací, pokud je přesná. To je ale u lidí složité, proto se osvědčuje spíš jemnější rozumná regulace, ale nikoliv žádná. Evropa určitě potřebuje mnohem lepší řízení celého systému a podsystémů a určitě větší adaptivitu - změnu špatných zpětných vazeb. Ty pak musí být silné podle jejich kvality. To dnes znamená výrazné zeslabení – rušení zákonů a omezování i soudní moci a zkvalitnit regulaci (vykopat progresivisty).

P. Rada 25.5.2024 13:59

Pane Církvo Vy zřejmě nerozlišujete různé vývojové situace a tomu adekvátní regulační systémy.

Podle míry překročení bezpečného operačního prostoru jsme totiž už na pokraji civilizačního kolapsu a jednou nohou navíc ve studeno-válečném stavu o zbytky zdrojů na planetě.

V takové chvíli přestávají donedávna pozitivně působící zpětné vazby plnit své dřívější funkce. Hrozí extrémně progresivní až skokové změny systému. Ty neomezíte "vykopáním progresivistů".

V. Církva 25.5.2024 9:10

Tak nadměrná centralizace samozřejmě přináší nepružnost a v lidské společnosti sklony k totalitě (tedy úplnou zkostnatělost), což je problém "Bruselu" a důvodem k silnějšímu zakonzervování "progresivismu-universalismu".

Jenže tato ideologie by tu byla i bez EU. Decentralizace EU je tak podmínkou nutnou, nikoliv dostačující pro likvidaci "progresivismu-universalismu". Zároveň ale nelze se špinavou vaničkou vylít i dítě.

RVHP by se možná nerozpadlo, pokud by nebylo konkurenční řešení EU. Podstatný byl rozpad "marxismu-leninismu". K řekněme EHS pak aleternativ alespoń zatím moc není, leda BRICS ;-D;-D;-D.

Evropská spolupráce, respektivě spolupráce podobných civilizačních entit je dnes vlastně nutností. Jen si to universalisti spletli s otevřením se islamizaci a socialismu. To je chyba obrovská.

D. Laurencikova 25.5.2024 8:15

Moc hezký článek, paní Lhotská. Já to říkám pořád, že Orwell by si od dnešního blázince mohl ještě leccos odkoukat. A není jenom tak nevinná hra, jak si mnozí lidé myslí... Můj podpis pod tím nehledejte.

M. Valenta 25.5.2024 8:12

Svět se balancuje na okraji ekologické katastrofy a jejím důsledkem bude katastrofa ekonomická. To autorka a s ní bohužel mnoho dalších nevidí/nechce vidět. Je normální a lidské, že někteří ve snaze zvrátit tento vývoj dělají hlouposti, jiní správné věci a jiní zase nic.

J. Ganaur 25.5.2024 9:15

Katastrofou je přemnožení lidstva.CO2 za tím nehledejte.:-/

P. Diviš 25.5.2024 9:21

Přijaté řešení, že (snad) zabráníme ekologické katastrofě tím, že ekonomickou způsobíme dříve, mi nepřijde jako perspektivní. Zvláště, když to tu věštěnou ekologickou stejně neovlivní.

V. Petr 25.5.2024 12:57

R^R^R^R^R^

A. Teplý 25.5.2024 13:45

R^

D. Laurencikova 25.5.2024 9:43

Jak si vysvetlujete daleko vyssi obsah CO² v atmosfere v dobe, kdy jeste zadni lidi nebyli? Kdo to tenkrat zpusobil a zvratil?

J. Ticháček 25.5.2024 22:18

V dobách, kdy žádní, lidé nežili se obsah CO2 měnil stejně, jako dnes

A to rozmezí bylo takové, že se o tom ekologickým a klimatickým aktivistům ježí chlupy po těle. Ba dokonce i v dobách, kdy naší předkové pobíhali po světě se děly věci nepředstavitelné.

A dokonce jsou za našimi dávnými předky doby, ve kterých toho CO2 bylo mnohem méně a bylo tepleji, a jiné, ve kterých ho bylo více, a byla zima i kolem rovnoběžek. Ona byla i na rovníku, ale to už by bylo složité vysvětlování.

M. Novák 25.5.2024 13:34

Stejně jako pan Rada, začněte u sebe a jděte příkladem. Dostavte se prosím do nejbližšího krematoria za účelem ukončení vaší uhlíkové stopy. Uleví se vám, skončí vaše klimafobie a naše uhlíková stopa nechá váš popel chladným.

J. Hotzký 25.5.2024 20:55

Pane Novák, to není dobré. Hezký den.:-/

J. Hotzký 25.5.2024 21:11

Děkuji.R^

R. Lávička 25.5.2024 7:58

A nabídly davům slevy a ulici.

V. Církva 25.5.2024 7:49

R^Paní Lhotská skvělá jako vždy. Tady skoro není co dodat.

Jen že to dopadne hodně špatně. A že nakonec v Sodomě a Gomoře taky lidé nevěřili v Boha.

V. Církva 25.5.2024 8:26

A tak možná tu poslední větu bych trošku upravil.

Ruský bolševismus se ukázal nereformovatelným. EU je dnes skutečně jako ČR za Gorbačova a taneček Přestavbáček: "jeden krůček dopředu, dvak kroky dozadu a přešlapování na místě." To k té Jourové. Nejde ale jen o EU, nereformovatelně působí celá ideologie současného Západu.

Čínský komunismus se zdá se ukázal být reformovatelný. Ten náš byl řízen SSSR a teprve po jeho pádu v Rusku jsme mohli začít dýchat. Progresivismus je méně direktivní, udržuje se autocenzurou, davovou šikanou a imbecilitou. V 50kách měl tyto prvky i komunismus a byl tak neporazitelný. Lidstvo musí k porážce "progresivismu-universalismu" trochu dospět a pak ho někdo shodit. Trump je ale jen takový Chruščev.

Ale bohužel při nebezpečí Ruska, Číny a jiných válek a hospitalitě přes 20 procent muslimů v EU je možná už dnes pozdě.

I proto, že na palubě se ještě tancuje. Jinak by lidé k volbám do EU šli a SPOLU, natož Piráti i STAN by byli nevolitelní

V. Církva 25.5.2024 8:29

Mimochodem k tomu STAN. Danuše migrační pakt celkem obhajuje......

J. Nevrkla 25.5.2024 7:49

Souhlas. Nereformovatelné je EU a NATO. Nerefermovatelná je hegemenicka politika vůdce Západu USA. Směřuje to k velké ekonomické a politické krizi.

V. Církva 25.5.2024 7:54

Proč jste si článek nepřečetl. Je dobrý a je tam něco jiného. Že to z ČR sami nezměníme, tak jako by nepadl komunismus nebýt Gorbačova.

NATO, pokud vím, sloužilo celkem dobře. Pokud je dnes špatné, je jednoznačně reformovatelné.

A možná by to platilo i o EU. Nakonec čínský komunismus je taky dnes velmi životaschopný, i když především kvůli imbecilitě Západu.

V článku se ale píše něco jiného, že se Západ zbláznil. Ne jeden politik či "Brusel" ale část občanů a zbytek drží hubu a krok.

J. Nevrkla 25.5.2024 9:51

Já jsem přece vyjádřil s článkem souhlas.

Uznávám pozitivní roli Gorbačova, ale i bez něj byl socialismus odsouzen ke kolapsu, díky němu byl nekrvavý.

V Číně je soukromé vlastnictví a v podstatě kapitalismus, stranu tam mají proto, aby tmelila společnost.

Já službu NATO nepovažují za pozitivní, posledních třicet let za výhradně negativní. Nikdy žádná obrana, taky nebyla třeba, jen samé agrese s účelem, aby se Amerika stala hegemonem světa. My na to jen doplácíme. Byli bychom v daleko větším bezpečí, kdybychom v NATO nebyli, teď jen usilují o to, jak vtáhnout Evropu do války - za americké zájmy

P. Pepax 25.5.2024 7:45

R^

P. Rada 25.5.2024 7:28

S Lhotskou lze bez výhrad souhlasit tak akorát v poslední větě. Ta odpovídá faktu, že 99% biologických druhů které kdy obývaly tuto planetu zaniklo pro "nereformovatelnost".

Lhotská se přitom paradoxně chová tak, jako by o takovýchto jevech nevěděla či vědět nechtěla a sní o nereálném návratu do stavu který si sidealizovala jako trvale udržitelný - zatímco on byl svého času jen protipolem v uzavřeném systému a navíc postaveném na extenzivní růstové dynamice.

J. Ganaur 25.5.2024 7:38

Blekota a Mekota ba sjezdu.....:-P:-P:-P