26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ÚVAHA: Stíny výročí

Připomněli jsme si 75. výročí ukončení druhé světové války, 75. výročí porážky nacistického Německa spojeneckými vojsky, 75.výročí Pražského povstání, ... desítky miliónů mrtvých, zničená města, vypálené vesnice, rozbitá infrastruktura, zpřetrhané rodinné, obchodní, sociální vazby... co dodat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kmoníček 2.6.2020 8:25

Zouzalíku, to že maršál Koněv a jeho vojáci pomohli porazit Německo ve válce nikdo nezpochybňoval a nezpochybňuje. Uniká Vám stále podstata ! Vojska SSSR přijela do osvobozené Prahy už po německé kapitulaci, Koněv se podílel na potlačení revoluce v Maďarsku a měl jistý podíl na vpádu vojsk Varšavské smlouvy do naší země. Už jen tyto tři důvody stačí k tomu, aby byla jeho socha odstraněna. A pokud Vám tato slova nestačí k prozření, tak už Vám nikdo nepomůže a to i v případě, že si to vše uvědomujete a píšete tady nesmysly za peníze.

F. Houžňák 2.6.2020 10:00

To je pravda, Němci si po šesti letech řekli, že už jim to stačilo, i když Rusa nikde až k Uralu nevidět, a prostě mýrnixtýrnix kapitulovali.

J. Nevrkla 2.6.2020 10:08

Rudá armáda přijela do Prahy v situaci, kdy bylo na našem území 900 000 německých vojáků, které vzala do zajetí. Padlo tu 150 000 vojáků Rudé armády, kteří nás osvobodili od Němců, kteří zabili 350 000 Čechů a hrozili nám ponemcenim, odsunem nebo likvidací. Proto tu měl Konev pomník.

A má tu pomník i Patton, ačkoliv tu téměř nebojoval, padlých měl asi 120. A nikdo mu nevyčítá rozbombardovane velké české továrny a 700 obětí bombardování americkými letadly. Slušní lidé chápou souvislosti a neurazeji ty, kteří nás osvobodili.

S. Landa 2.6.2020 11:46

Čím si vysvětlujete, že žádná z obcí, na jejichž území umíraly ty tisíce sovětských vojáků, nepřijala s nadšením sochu, kterou zdarma Praha 6 (kde umírali rukou "osvoboditelů" občané a žádní sovětští vojáci) nabízela?

P. Grigar 2.6.2020 11:57

..to se zkuste dotázat zastupitelstev oněch obcí.(6253 dle údajů za r.2019.)

S. Landa 2.6.2020 12:02

Mně je to v zásadě ukradené, jsem rád, že se na tu vepřovou hlavu již nemusím dívat.

P. Grigar 2.6.2020 13:36

..představte si, že mě také, ale vy jste položil dotaz a já se vám pokusil naznačit, kde a jak se můžete dostat k relevantní odpovědi. Koněv se s tím už také netrápí..

S. Landa 2.6.2020 13:43

Tedy to uzavřeme s tím, že socha Koněva téměř nikomu nechybí (kromě pár deviantů), nikdo po ní netouží (s výjimkou Ruska a nějakého slovenského katolíka) a tudíž články, jako je ten dnešní, jsou naprosto zbytečné?

P. Grigar 2.6.2020 13:55

..tedy to uzavřeme, Koněv je pouze zástupným projevem snahy o další, kolikáté už, korigování dějin. I kdyby v této zemi nikdy nestála žádná jeho socha, z historie ho nelze vymazat. Stejně jako Napoleona, Hitlera nebo Freuda. Každý má právo si myslet své, v okamžiku kdy s tím vyjde na veřejnost, měl by totéž právo přiznat i těm, kteří si o tom jeho myslí své. A necukat se kvůli odlišnému názoru jak jankovitá kobyla pod kopcem.

Mě Koněv nevadil a stejně tak mi nechybí. Když se rozhodnu na svém pozemku skácet strom, kácím ho proto, že chci a ustojím si to za každých okolností, nebudu kličkovat jako malý fakan, kterého přistihli se sirkou u zvonku sousedů.

S. Landa 2.6.2020 14:08

Nikdo Koněva z historie nemaže. Jen obyvatelé Prahy 6 nechtějí jeho sochu ve své čtvrti (stejně jako Hitlerovu) a po 30 letech výzev, petic apod. se konečně dočkali.

Nikdo se necukal, pouze někteří jednotlivci vesměs rudého zbarvení se snažili vítané rozhodnutí volených zástupců Prahy 6 zpochybňovat, napadat, pana starostu dokonce nepravdivě osočovat. To je celé.

P. Grigar 2.6.2020 14:15

..sochu Koněva nechtějí někteří občané Prahy 6. Kolik a kteří z nich nevím, peticemi se nezabývám, jsem individualista.

S. Landa 2.6.2020 14:37

Nu, naštěstí ty občany nemusíme počítat. Funguje tu zastupitelská demokracie. Nakonec, socha nebyla roztavena na tisíce bronzových penisů s Koněvovým obličejem, jak zněl jeden z mnoha návrhů zde na webu, ale bezpečně uložena. Pokud by tedy v následných volbách na Praze 6 vyhráli komunisté (to spíš Země narazí do Pluta), mohou se pokusit instalovat sochu zpět.

P. Grigar 2.6.2020 20:09

..zastupitelská demokracie není můj šálek čaje, dávám přednost přímé. Ale pozemek u domu mám velký, možná se budu zajímat o podmínky převzetí té sporné sochy, inspiroval jste mě. Děkuji.

S. Landa 2.6.2020 21:39

V tom Vám mohu pomoci. Dříve zdarma nabízená socha je díky ruskému vměšování a nafouknutí celé kauzy již jen na prodej za odhadní cenu, což je něco přes 13 milionů Kč.

Je to na Vás, ale já bych ty peníze uměl utratit lépe...

P. Grigar 2.6.2020 21:49

..hm, škoda, tož to se poohlédnu po nějakém pěkném trpaslíkovi, až pojedu do Rakous. Měl by vypadat co nejvíc jako Mařák.

J. Nevrkla 2.6.2020 12:00

Jednak by nebylo důstojné, aby byl jinde než v hlavním městě, jednak neměli potřebu nechat na sebe zuřivě útočit všechna média. V naší obci se prakticky nebojovalo, ale ani žádného obecního blba nenapadlo tvrdit, že jsme se osvobodili sami.

S. Landa 2.6.2020 12:05

Jenže v Praze se (na rozdíl od Vaší obce) bojovalo, a sovětští vojáci se těchto bojů prakticky nezúčastnili.

Nevidím nic nedůstojného na tom, že by si obec na svém území postavila sochu svého oblíbeného osvoboditele.

J. Nevrkla 2.6.2020 12:08

Proti gustu žádný disputat, tedy v soukromí. Třeba by si nějaká starostka takhle mohla na náměstí postavit sochu nějakého oblíbeného příslušníka gestapa, se kterým měla milostný poměr.

S. Landa 2.6.2020 12:15

Za srovnání maršála Koněva s příslušníkem gestapa Vás někteří diskutující odsoudí, i když dle mého jde o srovnání trefné.

J. Nevrkla 2.6.2020 12:21

Vy jste nějaký popleteny, ta řeč byla o generalovi, který bojoval s nacisty i na západní frontě a když každý věděl, že je konec, tak zradil i ty nacisty. Možná to někdo obdivuje, věřím, že normální člověk nikoliv. Tak bacha, abyste jednou nepřišel o svéprávnost.

S. Landa 2.6.2020 12:28

O jakém generálovi bojujícím na západní frontě byl článek?

J. Nevrkla 2.6.2020 12:32

O Vlasovovi.

S. Landa 2.6.2020 13:07

Aha. Tím se to vysvětluje. Přečtěte si prosím článek ještě jednou a pak zauvažujte, zda byste neměl mít opatrovníka...

P. Kmoníček 2.6.2020 13:21

Nevrklo jedno, všimnul jste si někdy, že západní fronta existovala už v době kdy se Hitler kamarádil se Stalinem ?

J. Nevrkla 2.6.2020 13:29

S Hitlerem se nejdříve a především kamaradili ti, kteří s ním podepsali Mnichovskou dohodu. Zkuste zjistit, kdo to byl.

T. Kohout 5.6.2020 5:38

Jo, napadá mě třeba knihkupec Frank či tělocvikář Henlein. Sošky by se jim postavily za jejich původní povolání.

P. Grigar 2.6.2020 21:11

..pane Lando, argumentačně velmi slabé. Princip osvobození určitého území nespočívá v tom, zda bylo na něm bojováno či nikoli, ale ve skutečnosti, že bylo nějakým aktem ukončeno uplatňování nadvlády cizí moci. Osvobodit tedy lze i bez jediného výstřelu, jediného mrtvého.

A co si představujete pod pojmem prakticky nezúčastnili?

J. Kalina 2.6.2020 7:40

Doporučil bych ještě si soukromě promyslet zhruba toto: když po roce 1933 začalo Německo pod vládou nacistů opět sílit a zbrojit o čemž zajisté věděli všichni co to vědět měli uspořádalo Noc dlouhých nožů, Olympiádu, Křišťálovou noc, Anšlus Rakouska, Mnichovskou dohodu. V tomto prostředí se zainteresovaní státy snažili poslat Němce na východ, aby si tam zabojovali, ale vyhrát by nemuseli, spíše se oslabit a z druhé strany zcela symetricky opačně. Uzavíraly se různé dohody mezi státy. Národní socialisté se řezali s internacionálními. po podpisu paktu Ribentrop-Molotov nemohli normální komouši v evropských státech vůbec pochopit, že náckové jsou teď jejich přátelé, ale drželi basu se Sovětským svazem a až do napadení v roce 1941 se ani nezúčastnili domácího odboje. To až nyní se to někdo snaží hodně zjednodušit. Geopolitické zájmy největších států se prosazují v jejich politice neustále a pramálo záleží na jejich ideologii. Stačí si přečíst jak po Říjnové revoluci byli bolševici ochotni poskytnou nezávislost neruským republikám či jak se to tehdy jmenovalo a za jak dlouho tento postoj "přehodnotili". Mimochodem, takový Abcházie a Osetie už tehdy chtěli samostatnost a hlavně od Gruzie. Myslím, že kdyby komouši v roce 1917 vyhráli v USA a v Rusku se udržel kapitalismus, že by se moc z hlediska velmocenských zájmů nezměnilo.

P. Staronový 2.6.2020 8:06

"To až nyní se to někdo snaží hodně zjednodušit."

Naopak. Tu jednoduchou verzi o vítězství SSSR a Rudé armády (o ostatních se nesmělo mluvit) nad německým "fašismem" do nás cpali dlouhá léta a vynechávali vlastní podíl na událostech.

Realita byla složitější a o některých jejích prvcích se více mluví až dnes.

Pokud se s nějakým státem dá obchodovat a přijíždějí z něj turisté jenom když jim všichni říkají pouze to, co chtějí slyšet, je něco špatně a ať raději zůstanou doma nebo jedou jinam.

V. Zadák 2.6.2020 7:31

Čert vem pomníky. Horší je, že se lže.

Válku zahájil SSSR s Německem. Co se dělo několik let předtím se z paměti vymazává.

Praha se osvobodili Vlasovci a povstalci. O tom, že za prdelí měli Rudou armádu se cudně mlčí.