12.5.2024 | Svátek má Pankrác


Diskuse k článku

ÚVAHA: Paradoxy demokracie

Společenská zřízení se pro nás liší podle toho, kdo v nich má moc, což je dáno tím, jak jsou obsazovány pozice moci. V demokraciích se moc udílí volbami, totality to často předstírají (proto jsou označovány také za demokratury – diktatury stylizující se za demokracie).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Komik 17.7.2023 23:49

Autor píše:

Odsud plyne do očí bijící neschopnost praktikujících demokracií zbavit se takových morálních výlupků, jako je Trump, Babiš či Fico. Ti, kdo se jako oni takto osvědčí v politické praxi, vy měli být vyloučeni z přístupu k hromadným sdělovacím prostředkům. Aby nemohlo být možné říkat cokoli a hlavním kritériem pro možnost sdělení by byla pravdivost.

Předpokládám, že o pravdivosti sdělení, a tudíž o tom, kdo by byl vyloučen z přístupu k hromadným sdělovacím prostředkům, by rozhodoval on s kamarády.

J. Havelka 17.7.2023 18:53

Forum24

Otřesné zneužívání dětí k válečné propagandě a vymývání mozků dětí vlastního národa dotáhlo Putinovo Rusko dál než Hitlerovo nacistické Německo.

J. Jurax 17.7.2023 18:58

Ehm ... a jak to souvisí s tezemi článku nazvaného Paradoxy demokracie?

J. Havelka 17.7.2023 19:01

Pardon, patřilo pod jiný příspěvek.

D. Laurencikova 18.7.2023 4:12

I Take je to nesmysl.

D. Laurencikova 18.7.2023 4:16

Pardon, i tak je to nesmysl.

R. Langer 17.7.2023 17:50

To má být nějaká satira či ironie/parodie? Moc se to nepovedlo.

Vážně to snad autor nemyslí, až takový debil přece být nemůže. ;-D

D. Laurencikova 18.7.2023 4:17

Muze.

D. Laurencikova 17.7.2023 14:54

Viléme Kmuníčku, co jste to napsal za nesmysly? V nasi "demokracii" je uple jedno, kdo je zvolen, na politice se vubec nic nemeni, protoze dnesni "demokraticke" strany jsou soucasti jakesi "Narodni fronty" a panove a damy se vzdycky spolu domluvi. Jde o to, nepustit ke korytu nekoho, kdo nam to kazi ;-). Je uplne jedno, jestli zvolena vlada plni svoje sliby, nebo dela pravy opak, protoze dalsi sance volit je az za 4 roky a ... totez. Takova je parlamentni demokracie! Ten nejvetsi populista, ktery cosi nasliboval a dela dnes pravy opak, je v soucasnosti Petr Fiala! Takze navrhuji jeho okamzite vylouceni z pristupu ke sdelovacim prostredkum, presne jak pisete, autore!

Veta: "Odsud plyne do očí bijící neschopnost praktikujících demokracií zbavit se takových morálních výlupků, jako je Trump, Babiš či Fico", je tak odtrzena od reality, jak malo co. Vsichni jsme videli, jak byl v takove demokracii jako jsou USA "odvolen" "vylupek" Donald Trump. Tady by se mohla priucit i nejedna bananova republika. "Moralniho vylupka" (jak jste na to vubec prisel autore?) Babise se zbavilo tim, ze se dal dohromady kazdy s kazdym, levicove extremisticky Pirat s "pravicovym" Fialou, s jedinym cilem - odstranit Babise. Vyslo to jenom o male prsa, ale immerhin. Babisovo ANO, i nadale s odstupem nejsilnejsi strana v zemi, byla odvolena, vymenou za bandu peti stran, jedna horsi nez druha. To bylo opravdu prikladne demokraticke. Jak prisel o urad Fico, nevim, ale velmi rada mu nasloucham. Fico nazyva veci pravymi jmeny a takovych si cenim. Doufam, ze pristi volby vyhraje a nebude to ani tim, ze je tak dobry, ale tim, ze Caputova je tak spatna!

Jak z teto slamastyky? Volte pratrioticke strany, rekla bych. To je vase jedina sance na mir, zachovani narodniho charakteru zeme a v neposledni rade reformu dnes skutecne velmi znetvorene EU.

P. Čech 17.7.2023 15:45

Patriotické strany? Kterépak to u nás jsou? Jediný politický subjekt, který lze nazvat patriotickým je SPD a v tomto smyslu se mu blíží ANO 2011, Trikolóra a Přísaha. Žádný další mne nenapadá. Politické strany a hnutí STAN jsou vším možným, jen ne patriotickými stranami.

D. Laurencikova 17.7.2023 16:37

SPD, ANO, Trikolora, Prisaha... Z vladnich stran to neni ani jedna, samozrejme.

J. Jurax 17.7.2023 18:16

No, ANO je patriotické leda dotačně. Jeho premiér podepsal mj. i grýndýl, což za patriotický čin nelze mít ani omylem.

P. Hák 17.7.2023 19:31

ANO se jako zástupce svých českých voličů (většinou konzervativnější venkov) pouze tváří, ve skutečnosti dělá progresivistickou politiku.

Je pravda, že na rozdíl od 5K nešlape na plyn jako šílené. Nicméně jména jako Jourová nebo Plaga hovoří sama za sebe.

V. Mokrý 17.7.2023 16:07

!R^R^

V. Podracký 17.7.2023 13:17

Autor nežije zřejmě v tomto světě a má pohádkové představy šířené současnými egocentrickými ideology. Demokracie je samoregulující systém, který ovšem funguje jen za určitých podmínek. Hlavní podmínka je rozrůzněnost nevelkých mocenských sil nazývaná střední třídou. Tito lidé potom musí pomocí voleb a nabídek řešení vysoutěžit vládu, k čemuž jako nástroj jsou politické strany a volební systém. Když tyto podmínky nejsou a vládnou velké mocenské subjekty převážně zahraniční, stávají se politické strany služkami těchto sil a neslouží svému státu. Taková situace je nyní. Tuto situaci podporuje egocentrický model společnosti, tedy převaha lidí, kteří nemají identitu ke svému státu, postrádají nezištnou angažovanost, je jim osud národa lhostejný. To je dáno špatnou výchovou, která probíhá v prostředí národního odcizení, pomlouvání a odvádění k jiným cílům. Demokracie nemůže být v egocentrickém národě. Lidé musí mít sociocentrické myšlení, jinak to nejde.

Stejný omyl autora, ještě směšnější, je ohledně bloků prý demokratických států a těch druhých, prý diktátorských. Je to naprostá hloupost. Státy navenek se spojují podle zájmů, nikoliv podle vnitřního systému (viz USA a Saudská Arabie). Turecko není demokratický stát, vedl genocidu Řeků v severním Kypru a vede genocidu Kurdů. Dnes má obsazena cizí území. Ale je v NATO. Takové názory opravdu může mít jen ubožák.

D. Laurencikova 17.7.2023 14:57

R^"Takové názory opravdu může mít jen ubožák." A trouba, dodala bych.

P. Čech 17.7.2023 15:51

" převaha lidí, kteří nemají identitu ke svému státu"???

To není dáno špatnou výchovou. To je dáno rozbitím společného československého státu několika mocichtivými jedinci navýsost protiústavním postupem a následným vytvořením státu bez účasti jeho občanů. Lidé k takovému státu identitu necítí a ani cítit nemohou. Stát jim totiž byl nadiktován stejně jako i občanství. Nikdo se jich na nic neptal tak jak to vyžadoval ústavní zákon 327/1991 sb. A tady je základ nefunkčnosti celého státu a jeho systému.

J. Vavrochová 17.7.2023 13:07

Pan autor opentlenou a květnatou statí sděluje čtenářům, že politici Trump, Babiš a Fico nejsou jeho oblíbenci. To má být vtip?

V. Chrastina 17.7.2023 11:46

SPD má v programu odvolatelnost špatných politiků v průběhu nesprávného působení po jejich zvolení. Zato po ní politikové všech stran a hnutí dští síru a oheň. Zřejmě moc dobře vědí, že mít nad sebou tento damoklův meč, nemohli by ve funkci krást případně neplnit sliby. Jdou tak daleko, že jí dali nálepku prý je fašistická a bohužel voliči jim to žerou a tím pádem jejich odvolatelnost nemají. Tož tak. :-/ Rv

I. Schlägel 17.7.2023 12:25

Spousta lidí by ráda odvolávala i ty kvalitnější politiky. Česká verze Železné lady by si v kotlince neškrtla.

M. Kocián 17.7.2023 13:00

A kdo by je odvolával? Ani v téhle diskuzi se lidé neshodnou, kteří politici jsou špatní a kteří dobří, a to ještě není reprezentativní vzorek českého národa. Tenhle institut by jen posunul problém o patro výš.

R. Langer 17.7.2023 17:52

Stačí zkusit referendum. ;-)

P. Čech 17.7.2023 15:57

Voliči jim to "nežerou" pane Chrastino, žerou jim to jen někteří voliči, zejména ovčané politických stran, jichž je významná menšina. Většinu tvoří lidé, kteří v takovémto nedemokratickém systému volit odmítají jakož i ti, kteří volili ANO 2011, SPD, Trikolóru a Přísahu. Takových voličů je totiž cca 70 - 75% ze všech.

J. Jurax 17.7.2023 19:17

Ti kdož z jakýchkoliv důvodů nevolí se dobrovolně vzdávají svého vlivu, tedy dá-li se o vlivu hovořit.

Ti co volili jak Vy pravíte občanská, já upřesňuji politická hnutí (Ano 2011, SPD, Trikolóru, Přísahu a další) se neliší od těch, kdož volili strany, neboť ona hnutí se od politických stran de fakto nikterak neliší.

Mimochodem na stránkách SPD https://www.spd.cz

SPD - je psáno doslova "Svoboda a přímá demokracie je politická strana"

Na https://volimtrikoloru.cz/o-nas/ je psáno "Trikolora je politická strana" ...

V. Mokrý 17.7.2023 16:08

R^R^!

J. Jurax 17.7.2023 18:12

Ono špatný politik není totéž co neoblíbený politik, byť množiny těch i oněch nejsou disjunktní. Ovšem odvoláváni by byli politici neoblíbení. A neoblíbenost lze vyvolat cílenou mediální kampaní.

Taky koho odvolávat - lid volí jen poslance a senátory; vláda je skládána zákulisními politickými čachry s větším či menším respektováním výsledků voleb.

Mimoto by bylo třeba definovat nějaký rozumný mechanismus odvolávání. Celorepublikové referendum je drahé.

P. Čech 17.7.2023 18:27

Celorepublikové referendum sice není levné, nicméně je rozhodně levnější než škody, které napáchá neschopný ministr a nebo ketrýkoliv jiný neschopný politik.

J. Jurax 17.7.2023 18:39

A jak často byste to referendum viděl?

I referendum může napáchat škody srovnatelné s činností politikovou, ba větší. Viz případ Zwentendorf.

A nakonec - když voliči blbě volí při volbách, budou se stejnou pravděpodobností blbě rozhodovat i při referendu.

P. Kubáč 17.7.2023 11:44

Naivně jsem si myslel, že demokracie a kapitalismus mají tu obrovskou výhodu, že i cynické chování ve vlastní prospěch umí přeměnit na prospěch pro ostatní. Po přečtení článku mi táhnou hlavou otázky.

1. Je v demokracii morálně obhajitelné hlasovat PRO své zájmy ?

2 je hlasování PROTI svým zájmům morálně lepší nebo horší než bod 1.

3. Je opozice populistických politiků o tolik lepší ? Viz například Babišovy kontra Fialovy předvolební sliby?

I. Schlägel 17.7.2023 12:30

Je nutné specifikovat ty zájmy. Navíc volič žijící tzv. ze dne na den má jiné priority než volič, který uvažuje v dlouhodobém časovém horizontu. Co se týká populismu, je lepší, pokud se politici, tedy i populisté střídají u moci a mezi tím si "jdou po krku" než když sjednocení populisté vládnou "na věčné časy". Míra výskytu a zejména úspěchu populistů je přímo úměrná míře nezájmu, nevzdělanosti a mnohdy obyčejné hlouposti voličů.