6.6.2024 | Svátek má Norbert


Diskuse k článku

ÚVAHA: Paradoxy demokracie

Společenská zřízení se pro nás liší podle toho, kdo v nich má moc, což je dáno tím, jak jsou obsazovány pozice moci. V demokraciích se moc udílí volbami, totality to často předstírají (proto jsou označovány také za demokratury – diktatury stylizující se za demokracie).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 17.7.2023 18:38

Demokracie je přesně definována již významem svého názvu. Jde o demos kratos, vládu občanů. Vládu občanů, nikoliv vládu nějakých jejich politických subjektů (politických stran či občanských hnutí). Ono je to stále o jednom a tomtéž. Žádná politická strana a ani jakýkoliv jiný politický subjekt nikdy nemůže zastupovat všechny občany, ani jejich většinu. Je totiž vždy menšinovým uskupením. Většinu občanů může zastupovat pouze přímo zvolený, ve většinovém systému , jejich zástupce. Nikoliv zástupce politických stran. I ten přímo zvolený zástupce občanů musí být těmi občany odvolatelný během volebního období, pokud se zpronevěří zásadám, pro něž byl zvolen.

O. Vašíček 17.7.2023 8:12

Stávající demokracie je funkční, ale je nutné splnit dva předpoklady:

1. volič musí být zodpovědný!

2. politik musí být poctivý!

Tzn. volič nebude vybírat volební program dle populistických hesel a líbivých slibů. (Něco takového, ale nemůže být, protože poctivý politik by se k ničemu takovému nesnížil :-).) Ale vybírá takový volební program, který je reálný a kryje se s potřebami voličů a zajistí rozvoj země. ;-)

No a politik takový program nabízí na základě pravdivých informací. :-)

No a pokud se prokáže, že lhal, tak odevzdá majetek svůj, své manželky, svých milenek. Děti dá do učení na pekaře a truhláře (nebo jiné pořádné zaměstnání) a půjde bydlet pod most. Případně bude odsouzen za vlastizradu a uvězněn. :-P

P. Čech 17.7.2023 8:24

Zejména ovšem m u s í volební program, který zvítězí ve volbách, po volbách vládnout a být prosazován. Tak tomu ovšem u nás není. Volební program, který je volen n i k d y po volbách nevládne, protože je za prvé významně menšinový a za druhé proto, že je nahražen programem vyhandlovaným politickými stranami koaličními.. Přitom je zcela jedno, které politické strany či hnutí v těch koalicích jsou. Následné dění je totiž vždy stejné, nedemokratické. Jsou totiž vždy prosazovány vize menšinové, nedemokratické.

M. Kocián 17.7.2023 13:11

Pak by bylo třeba tlačit na to, aby byly předvolební sliby podle zákona uznatelným a vymahatelným veřejným slibem.

P. Čech 17.7.2023 18:44

Něco takového ovšem u nás není možné. Brání tomu naše navýsost špatná ústava ve spojení s volebním zákonem. Celý tento systém neumožňuje vznik vlády s většinovou podporou občanů. Vyžaduje handlování všelijakých , obvykle nefunkčních koalic politických stran a hnutí, které se rovněž obvykle (ne vždy) rozpadají během období na které byly vyhandlovány.

D. Polanský 17.7.2023 8:27

Brzy by bylo konstatováno, že máme málo mostů.

P. Čech 17.7.2023 7:29

Veskrze hloupá úvaha, pane Kmoníčku.

"Odsud plyne do očí bijící neschopnost praktikujících demokracií zbavit se takových morálních výlupků, jako je Trump, Babiš či Fico"???

A co Fiala, Pekarová Adamová, Jurečka, Bartoš, Rakušan, Biden, Macron a další a další? Vesměs přeedstavitelé politických stran, které nejsou a ani nemohou být zástupci nejen všech, ale ani většiny občanů. To jsou všichni, bez výjimky, morální výlupkové, kteří zejména ve volebním systému podle zásad poměrného zastoupení jsou politickými stranami protlačeni ke "zvolení". K nepřímému zvolení, které se snad ani volbami nazvat nedá. Nepřímé volby totiž nejsou volbami v pravém slova smyslu. Proč? Protože jimi nejsou voleni zástupci občanů, ale zástupci politických stran a hnutí. Politických subjektů, které vesměs nejsou demokratickými, protože nezastupují nikdy demokratickou většinu občanů.

L. Harvánek 17.7.2023 7:16

Jenže co je vlastně pravdivé. Za mých 80 let života se už několikrát změnilo to, čemu říkáme pravda. A tu svoji pravdu si vždycky prosadili ti, co měli peníze, moc a vliv. Jak z toho ven? Kdysi významný světový politik Winston Churchill prohlásil, že demokracie je nejlepší že všech špatných systémů vládnutí. V praxi to znamená, že při řešení problémů rozhoduje vůle většiny, má však respektovat i oprávněné zájmy těch, kteří většinu netvoří. Aby se většině lépe a bez omezování lépe vládlo, je všechno, co prosadí, ošetřeno nějakými zákony. Jenže tyhle právní postupy by měli více respektovat morální hlediska.

P. Čech 17.7.2023 7:39

" V praxi to znamená, že při řešení problémů rozhoduje vůle většiny"???

Ale to přece není pravda, pane Harvánku. Například u nás rozhoduje vždy vůle menšiny. Menšiny, vzešlé z nepřímých voleb a zastupující významnou menšinu občanů. Ona ta většina, reprezentující ty voliče, kteří volit nešli, ty, kteří volili občanská hnutí (Ano 2011, SPD, Trikolóru, Přísahu a další), ale i politické strany, které nedosáhly na povinných 5%, u moci není. Je to dáno nikoliv volbami, ale systémem, který je u nás protlačen komunisty a "bývalými" komunisty již od roku 1993. Od takovýchto lidí nelze očekávat žádná morální hlediska zejména proto, že vytvořili a schválili v roce 1992 zcela nedemokratický, diktátorský systém vlády a moci politických stran v ČR.

J. Jurax 17.7.2023 19:24

Ti kdož z jakýchkoliv důvodů nevolí se dobrovolně vzdávají svého vlivu, tedy dá-li se o vlivu hovořit.

Ti co volili jak Vy pravíte občanská, já upřesňuji politická hnutí (Ano 2011, SPD, Trikolóru, Přísahu a další) se neliší od těch, kdož volili strany, neboť ona hnutí se od politických stran de fakto nikterak neliší.

Mimochodem na stránkách SPD https://www.spd.cz je psáno doslova "Svoboda a přímá demokracie je politická strana"

Na https://volimtrikoloru.cz/o-nas/ je psáno "Trikolora je politická strana" ...

P. Hák 17.7.2023 9:42

Premiéra Fialu podle posledního mezinárodního průzkumu americké společnosti Morning Consult podporuje 21 % dotázaných voličů. Vládu většiny si představuji jinak.

https://pro.morningconsult.com/trackers/global-leader-approval

P. Čech 17.7.2023 10:07

Vláda většiny existuje na světě jen ve Švýcarsku a možná ještě v Lichtenštejnsku. Tam totiž mají občané přímo ve svých rukách nástroje (referenda a všeobčanské hlasování) jejichž výsledky jsou obecně závazné a nikdo, ani politické strany (mimochodem mnohem větší než u nás) je nsmí jakkoliv zpochybňovat.

P. Hák 17.7.2023 10:19

Referendum, právně závazné, by samozřejmě být používáno mělo. Jenže není v zájmu politiků.

P. Čech 17.7.2023 12:43

A proto u nás není žádná demokracie, ale tuhá diktatura politických stran a jejich zástupců. Nikoliv zástupců občanů.

M. Pecina 17.7.2023 6:42

Jedině upravit volební systém tak, aby byl vliv populismu pokud možno zanedbatelný. Společně s postavením socialismu nimo zákon.

P. Čech 17.7.2023 7:44

Volební systém u nás je na populismu postaven a populistickými jsou naprosto všechny politické strany a hnutí. Vnitřní obsah pojmu populistický totiž podle slovníku cizích slov znamená "zjednodušeně podaný pro širokou veřejnost; bezohledně zaměřený na efekt, demagogický". K tomuto populismu totiž všechny politické subjekty přímo nutí čl. 5 ústavy, volná soutěž politických stran.

L. Písařík 17.7.2023 4:11

Dobře , odstřelíte Babiše a co potom jednotícího zbude - pětikolce? Na tom přeco založila svůj volební program, ale vládní program?8-o

I. Hermanek 17.7.2023 3:53

Autor si nějak plete pojmy a jmena

J. Kostelanský 17.7.2023 1:33

Pan Kmuníček je "demokrat" par excellence. Jen mu dosud bohužel nebylo souzeno pochopit, o čem demokracie je a o čem není:

"Odsud plyne do očí bijící neschopnost praktikujících demokracií zbavit se takových morálních výlupků, jako je Trump, Babiš či Fico. Ti, kdo se jako oni takto osvědčí v politické praxi, vy měli být vyloučeni z přístupu k hromadným sdělovacím prostředkům. Aby nemohlo být možné říkat cokoli a hlavním kritériem pro možnost sdělení by byla pravdivost."

Jen tak mimochodem, co je to ta PRAVDA? A jak si kdokoli může být jist (včetně mně), že to, co říká, je pravda pravdoucí? A kdo by měl být tím arbitrem při posuzování, co je pravda a co ne?

Celá staletí je na to pomůcka: čím méně někdo o té své pravdě pochybuje, tím je větší pravděpodobnost, že se mýlí. Nejvíc se mýlí fanatici. Dá se to říct i jinak: nedělitelnou součástí procesu poznávaní jsou pochybnosti a zpochybňování současného stavu věcí. To platí již od "temného" středověku. Tehdy to na akademické půdě platilo, dnes jsme už jinde, jsme modernější, skrátka už je to překonáno. 😁 😁

P. Čech 17.7.2023 7:48

Přesně tak, pane Kostelanský. A takových lidí, jako je pan Kmoníček je u nás velmi mnoho. Lidí líných přemýšlet a nekriticky přejímajících ideologie politických stran. Stran, zastupujících naprostou menšinu občanů. A tady je základ nefunkčnosti celého našeho politického systému. Systému, který není demokratickým ani náhodou.

P. Hák 17.7.2023 9:34

R^

R. Langer 17.7.2023 18:06

R^ [>-]