30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

ÚVAHA: O hodnotách

Každá společnost je postavena na nějakých hodnotách, na kterých si zakládá a které ji stabilizují. Tyto hodnoty využívají především mocní, aby společnosti vládli a vzbuzovali v ostatních sounáležitost. Deklarují je, propagují a ne vždy je zcela dodržují. Vyznávají anebo nevyznávají je a udržují je především obyčejní lidé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Janotová 13.8.2022 9:08

No, kdyby si ti mrtví přepočítali na tehdejší celkový počet obyvatel, tak by ta čísla asi vypadala jinak....

J. Pokoutný 13.8.2022 11:58

Spíš ne. Ani to několik set let trvající řádění Svaté inkvizice ve Španělsku, které mělo v té době cca 8-10 mio obyvatel, si vyžádalo nějakých 50 tisíc obětí (za asi 300 let) zatímco Stalin stál 150 mio Rusů a ostatních národností nějakých 20 mio. Matematiku nechám na vás.

J. Jurax 13.8.2022 14:44

Ano.

Ovšem musíte "správně" počítat, zvolit vhodný bod v časoprostoru a zanedbat nevhodná data, aby Vám vyšlo to, co potřebujete, aby Vám vyšlo ... :-)

F. Žůrek 13.8.2022 2:16

Svatý otec František, jeho předchůdce Benedikt XVI. a především svatý Jan Pavel II. ukazují správnou cestu. Zdař Bůh!

J. Joudová 13.8.2022 3:24

A která to tedy je ta správná cesta?

V. Mokrý 13.8.2022 5:07

R^

V. Mokrý 13.8.2022 5:08

Ať si udělají pořádek u sebe, nejdříve.

R. Langer 13.8.2022 5:57

A to je jaká? Líbat musulmanům nohy? :-P

J. Jurax 13.8.2022 14:46

A kamže ta cesta vede? Nechtějte, abych to vyslovil naplno ...

K. Machala 13.8.2022 1:42

Liberalismus ale není jeho levicový přeregulovaný převlek, je od slova svoboda, nedával bych toto slovo těm, kteří ho ukradli a myslí tím opak, nesvobodu.

J. Krásenský 13.8.2022 5:39

A jéje, zase se jeden zastydlý liberál diví, že když chvíli stál už stojí opodál, až se z něj stal konzervativec.

Liberalizmus je od svého vzniku směr levicový (viz Francie před a po revoluční).

Liberalizmus je boj za svobodu a každé nové generaci jsou vybojované "svobody" tou předcházející málo a tak vymyslí nové i proti rozumu i realitě. I proti starým právům a svobodám.

A protože liberalizmus bojuje, jsou v tomto boji vždy vítězové a poražení a ti nemají ve vítězné liberální společnosti místo a mnohdy ani právo na život. To je taková liberální tradice, táhnoucí se nejpozději od francouzské revoluce.

Liberálové rádi zapomínají, že na počátku bojovali liberálové za kolektivní práva a svobody a jednou z radikálních liberálních ideologií je dodnes marxizmus. Na mnohé liberály však bylo v marxistických revolucích přeci jen těch zavražděných moc. Liberálové ještě tak skousnou Francouzskou revoluci nebo prohranou španělskou občanskou válku.

Liberálové si přivlastňují zásluhy, které nemají, například tvrzením, že první republika byla liberální. To by TGM nedopustil a pak v té hradní "pětce" byli významnými hráči "Agrárníci" a Lidovci a to určitě nebyli liberálové.

[>-]

D. Laurencikova 13.8.2022 10:08

I kdyz je liberalismus smer levicovy, neznamena to automaticky, ze je nutne obratit vyznam toho slova naruby, nebo ano? Pan Machala ma pravdu v tom, ze v dnesni dobe pod etiketou "liberalni" najdeme pravy opak. "Liberalni demokracie" by se vlastne mela nazyvat "demokracii illiberalni".:-/

J. Krásenský 13.8.2022 12:09

Liberální demokracie je jednoznačně logickým pokračováním vývoje liberalizmu. A ano, liberálové předchozí generace to stěží pochopí, protože se na vývoj nedokážou podívat jinak, než z bubliny svého liberalizmu, který je však již v očích dnešního liberalizmu zločinně konzervativní. A dnešní liberálové (demokratičtí) je zoufale nepřesně označují za fašisty.

[>-]

J. Jurax 13.8.2022 15:02

Chcete tím tedy říci, že liberalismus se již od svého vzniku na pomyslné ose v čase posouvá doleva tak, že včerejší liberál je dnes konzervativec zpátečnický a pravicový? Tedy že dnešní liberál je z pohledu předvčerejšího, ba i jen včerejšího liberála již woke fanatik, dozelena levicový magor, vzývač LGBTQ+ a pěti či šesti tuctů pohlaví?

J. Krásenský 14.8.2022 4:21

Ano, je to tak. Mění se to z generace na generaci. Pro liberála je pozitivní hodnotou změna. Pokud není (změna kladnou hodnotou sama o sobě), nejde o liberála, ale konzervativce.

[>-]

J. Jurax 14.8.2022 9:23

Pro liberála je pozitivní hodnotou změna? Osobité ... 8-o

D. Laurencikova 13.8.2022 18:25

O to prece nejde, jestli konzervativni, nebo pokrokovy. Jde o to, ze dnesni "liberalni" demokracie nepripusti jiny nazor, nez ten jediny spravny, "demokraticky", levicovy. Nazory jine jsou z diskurzu vylouceny, oznaceny za "populismus", ci rovnou vypiskany jako "fuj pravicove". Pro "liberalniho" demokrata je uz slovo "pravice" konotovano negativne. Tim se vyznam slova "liberalni" obratil ve svuj pravy opak. Nevim, proc ma byt toto "jednoznacne logickym pokracovanim", co je na tom logickeho. Ale, jestlize je dnesni "liberalni" demokrat vlastne fasista, pak je ten, jim oznaceny za "fasista" logicky zrejme ten liberalni. ;-)

J. Krásenský 14.8.2022 5:18

I pro Vás má "liberalizmus" jednoznačně kladnou hodnotu, ovšem jen ten Váš, to Vaše pojetí a vnímání. To, jak ten liberalizmus vnímáte Vy. Podle toho, že pro Vás není neliberál rovnou fašista, usuzuji, že Váš liberalizmus spadá do velmi ranných let šedesátých (XX. století). Nejpozději. Takže jste konzervativec. Tehdejší extremisté, vůdci studentských rebelií a protiválečných hnutí, jsou v dnešním liberalizmu v nejlepším případě pokládáni za středové, umírněné liberály, pokud ne za fašizoidní konzervativce (viz například sen M. L. Kinga o barvoslepé společnosti versus mainstreamové kritické rasové teorii). Sklony k totalitě má v sobě liberalizmus zakořeněný od kolébky - od Výboru pro všeobecné blaho po dnešní bojovníky proti dezinformacím. Vždyť i ten fašizmus má liberální minulost (Mussolini a řád Bílého lva 1926 - i když jej možná dostal za svůj obdiv k Husovi a Žižkovi). Dosud je nezpracovaná duševní přeměna romantického bojovníka za svobody a práva, s větrem ve vlasech a září v očích, na tu nejrigidnější úřednickou kobylu, s jakou občan může setkat (například na odboru životního prostředí).

Neliberál se, mimo jiné, vyznačuje i tím, že zkoumá jaký vliv má případná změna na lidi. Například dodnes opěvované zrušení roboty mělo velký přínos pro průmyslovou revoluci, ale zároveň bylo devastující vliv nejen na vesnickou chudinu. Místo roboty nastoupily peněžní odvody (zjednodušeně daně), což znamená, že už si svou "daňovou povinnost" už nemohli odpracovat, ale museli své zemědělské produkty prodat. A když ne, přišli o střechu nad hlavou a skončili v továrnách, kde pracovali dvanáct až šestnáct hodin denně. Holota jedna! Až v druhé polovině XIX. století se začaly jejich pracovní a sociální podmínky zlepšovat. Lze tak říci, že zločin jedné liberální myšlenky byl napraven jinou liberální ideologií - marxizmem, neméně zločinnou.

[>-]

D. Laurencikova 14.8.2022 9:29

Pane Krasensky, dekuji za vas vyklad. Nepochybuji o tom, ze jste velmi vzdelany clovek a znaly veci, mne slo ale o neco jineho. Neni zadny "muj" liberalismus. A v sedesatych letech minuleho stoleti me takove uvahy vubec jeste zamestnavat nemohly. Mne se jedna o pojmy, nic vic a nic min. Jestlize nekdo tvrdi, ze je "liberal", nebo oznacuje neco za "liberalni", pak by proste z meho hlediska melo byt uvnitr, to co je napsano zvenku. Synonyma pro "liberalni" jsou, pokud vim napr. "svobodomyslný, shovívavý, snášenlivý, tolerantní..." Dnesni liberalni demokracie, neni nic z toho! Je to proste Ettiketenschwindel. Je to Oceanie.;-)

T. Veselý 13.8.2022 15:10

R^R^R^

J. Pokoutný 13.8.2022 12:00

Dávat ho nikomu nemusíte, dávno už si ho ukradla jistá skupina neomarxistů z Frankfurtské školy a jejich pohrobků.