26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ÚVAHA: O hodnotách

Každá společnost je postavena na nějakých hodnotách, na kterých si zakládá a které ji stabilizují. Tyto hodnoty využívají především mocní, aby společnosti vládli a vzbuzovali v ostatních sounáležitost. Deklarují je, propagují a ne vždy je zcela dodržují. Vyznávají anebo nevyznávají je a udržují je především obyčejní lidé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Laurencikova 15.8.2022 9:26

To vseobecne a rovne volebni pravo bylo v Nemecku v roce 2019 rozsireno o lidi s dusevni poruchou, kteri jsou nezpusobili k pravnim ukonum. Kteri sice nemuzou uzavirat smlouvy, o vsem za ne rozhoduje porucnik... Ale i takovi muzou ted spolurozhodovat, kdo bude sedet v parlamente. No a letos se ozval navrh z rad Zelenych, ze by se melo volebni pravo dat uz detem od dvou let. Ja myslim, ze to projde. ;-)

D. Laurencikova 15.8.2022 9:17

Ja osobne bych byla pro osviceneho monarchu ;-).

J. Jurax 15.8.2022 1:38

Ehm ... mně to jako hloupost nepřijde.

J. Kulheim 14.8.2022 22:23

Máte pravdu. To je jedna z příčin, proč nemůže být demokracie, trvalou formou vládnutí. Nikde není dost demokratů.

Vyměnit lidi nejde, není kde brát. Převychovat lidi lze těžko, protože jejich geny jsou stejné jako u našich předků před 30 000 lety. Pokoušeli se o to mnozí a nikde to nedopadlo dobře.

Asi by bylo lepší si to uvědomit a stanovit nějaké "brzdy" na straně voličů např. mohli by volit pouze lidé, kteří platí daně, vychovávají děti, apod. Také na straně politiků např. deficit rozpočtu odsouhlaseného většinou čítající 66 % poslanců, a pod.

To, že byste se podřídil vy nic neznamená. Je jich tam dalších 199, kteří budou jenom hájit svoje zájmy. Pokud dá peníze zdarma lidem, tak se najde dost voličů, kteří ho budou volit. Řeknou, že za x.y. bylo dobře. Bylo, ale že po sobě vláda zanechala velké dluhy, které oni zkonzumovali, a platit je budou jejich potomci, je nezajímá.

J. Kulheim 14.8.2022 21:59

Od státu chtějí mít pokoj, protože neplní svoje hlavní poslání tj. být pro občany službou a pomáhat jim řešit problémy, které si nedokážou vyřešit sami.

"Nejhorsi je, ze "stat" si dokonce takove volice importuje," To je důkazem toho, že demokracie nefunguje a stávající politický systém, bude muset nahradit diktatura.

J. Kulheim 14.8.2022 21:52

Švýcarsko je ve Švýcarsku a žijí tam lidé, kteří dostali 200 let na to, aby mohli vybudovat funkční demokratickou společnost. Měli bychom si odpovědět na otázku, proč se to tam jde a jiné státy s tím mají problémy.

Já si netroufám takovou otázku odpovědět Co vím určitě je to, že Švýcarsko je jenom jedno a, že jedna vlaštovka jaro nedělá. Ostatní státy na zeměkouli s tím mají problémy. Asi mají jiné obyvatele.

P. Čech 14.8.2022 19:03

Winston Churchill se mýlil v mnoha věcech a podobné hlouposti, jakou jste zde uvedl říkal při různých příležitostech neustále. Také proto jej občané Velké Británie nijak v lásce neměli.

D. Laurencikova 14.8.2022 18:57

Nevim jestli vetsina voli kandidaty, kteri slibuji milodary. Hodne lidi chce mit od statu hlavne pokoj. Nejhorsi je, ze "stat" si dokonce takove volice importuje, kteri jsou odkazani na jeho stedre dary... Takze otazka zni uz jenom: "Jak dlouho ty penize vydrzi?"

D. Laurencikova 14.8.2022 17:13

Na tom neco je.

J. Jurax 14.8.2022 15:39

Ano, i to je možné. Ovšem všeobecné a rovné volební právo je dnes kráva natolik posvátná, že se jí nikdo neodváží ani dotknout.

Democracy is the worst form of government, except all the others that have been tried. © Winston Churchill

Demokracie je nejhorší forma vlády, kromě všech ostatních, které byly vyzkoušeny.

Z. Lapil 14.8.2022 14:39

Řekl bych, že strach hodnotou být nemůže. Může být hybatelem (jasně, že před vlkem zdrhnu), ale nějak si nedovedu představit, že by byl prvotně žádoucí: boha/domovní důvěrnice se nebojím proto, že je to správné, ale proto, že nekonáním nějakého dobra (neuctíváním hodnoty, například pojídáním vepřového nebo neočištěním bot na rohožce) se vystavuju trestu.

Míníte-li, že morálka je ve vleku záležitostí velmi hmotných, pak - myslím si - souhlasíte s marxistickým (a sakra, jak to přesně je?) "materiální základna a ideová nadstavba". Proti tomu namítám dost a dost lidí, kteří upřednostnili morálku/hodnoty před materiálnem, ať už se jednalo o poustevnické askety, nepromluvivší vězně až po vojáky a válečníky - samozřejmě jen ty "na správné straně" - vůbec.

Zdejší autor F. Novotný/Mrož dokonce v jedné úvaze tvrdil, že ideologická válka (dnešními slovy: válka za hodnoty) je vynález evropský, tuším dokonce křesťanský), přičemž - teď cituji přesně - "materiální kořisti se pochopitelně nikdo nezříkal".

P. Čech 14.8.2022 12:10

A co Švýcarsko, pane Kulheime? Chcete snad tvrdit, že tamní zastupitelská demokracie obecně již více než 200 let nefunguje? Ale funguje a to zásadně efektivně. Zejména proto, že to je téměř jediná skutečná zastupitelská demokracie na světě. Jak říkám, existuje již více než 200 let a zatím nezahynula. Naopak! Efektivně se rozvíjí a tamní občané ji podporují. A přesně to dokazuje omyl nejen Váš, ale i Vámi zmiňovaného Alexandera Tytlera.

P. Čech 14.8.2022 12:04

Šíříte zde jeden zásadní omyl. Skutečnou demokracii totiž netvoří a nemusí tvořit jen někteří lidé, občané podobného postavení, ale všichni občané. Ta Vaše podmínka je zcela nesmyslná a to zejména proto, že tam, kde existuje, téměř nic kvalitně nefunguje. Ani v USA, Francii či Německu, ani na Slovensku či v ČR o Rusku a nebo Číně vůbec nemluvě. Aby demokracie fungovala, musí vládnout obecně vůle nadpoloviční většiny občanů, přičemž menšina se musí dobrovolně vůli většiny podrobovat. Pokud toto takto nefunguje, potom nefunguje téměř nic a nejedná se o žádnou, opakuji ž á d n o u demokracii.

P. Čech 14.8.2022 11:56

Máte velkou pravdu, ovšem musím zásadně nesouhlasit s prvními vašemi třemi slovy. Naše demokracie nemá žádný problém, protože prostě neexistuje. Náš politický systém je ryzí socialismus, pouze protkaný mnoha zásadami klasické anarchie, což je drze vydáváno politiky a novináři za demokratickou svobodu. Ona totiž ta svoboda demokratická se od svobody anarchistické dosti zásadně liší.

P. Čech 14.8.2022 11:50

Při tom, co říkáte, zapomínáte na jedno zásadní. Ano, demokracie je vládou většiny nad menšinou. Důležité ovšem je jedno. Ta menšina ve skutečné demokracii musí dobrovolně ctít vůli té většiny, jinak se nejedná o demokracii jako takovou Aby bylo ještě jasněji, pokud zde bude vládnout vláda skutečné většiny (nadpolovičního počtu hlasů voličů) a činy té vládnoucí většiny budou v rozporu s vůlí mou, osobně se té vůli většiny podřídím a to dobrovolně. Zejména proto, že se cítím být skutečným demokratem. A o tom to všechno je.

Z. Lapil 14.8.2022 11:29

Je mi líto, ale já to vidím tak, že se pokoušíte testovat správnost myšlenky původem autora, třídním nebo jakým.

To může mít jakýs takýs smysl v politice ("naši" mají pravdu, "oni" lžou), ale ne ve filozofii, natož ve vědě.

Onehdy jsem četl Darwinův životopis. Ten chlap byl bez nadsázky zazobaný rentiér a na svou slavnou cestu se dostal až jako druhý náhradník. Člověk má tendenci jím závistivě opovrhnout, ale mění to něco na tom, co napsal? Připomínám, že napsal i jiné věci než O původu druhů a O původu člověka.

Mimochodem - on byl jeden z těch inovátorů, co chodili po plážích snad někde ve Walesu, vyzvídali na pamětnících, jak rychle se ta pláž zvětšuje (ustupuje pobřežní skála), a pak říkali věci jako "tahle pláž je stará nejmíň sto tisíc let, podle bibloznalců byla Země stvořena před šesti tisíci lety - tady něco nehraje".

F. De Winter 14.8.2022 11:29

Problém naší demokracie spočívá v tom, že si jednou za čtyři roky zvolíme poslance a ti pak čtyři roky zastupují jenom sami sebe a neexistuje síla, která by je přiměla k tomu, aby plnili to co slibovali. Zhusta se pak starají hlavně o to, aby zabezpečili sebe a svou rodinu, namísto toho, aby hájili zájmy lidi, kteří je zvolili. Potřebujeme nějaký nástroj, jak připomenout poslancům, že jsou jen zástupci a že mají hájit zájmy těch, které zastupují. Tím nástrojem je přímá demokracie švýcarského typu. Samozřejmě ani ve Švýcarsku se o všem nerozhoduje v referendu, zákony přijímá vláda a parlament, ale existuje zde možnost, že když vláda navrhne něco, co se lidem nelíbí, mají možnost jak to zastavit, případně pokud vláda nekoná, mají možnost jak jí přimět k činnosti. Příklad Švýcarska ukazuje, že stát, který je řízen přímo občany, nebo alespoň mají silný vliv na jeho řízení, má nižší daně, nižší zadlužení a vyšší životní úroveň. A to přesto, že Švýcarsko nemá žádné surovinové zdroje. Ukazuje se, že prostí občané hospodaří lépe a zodpovědněji než parlament obývající “elity”, které to často berou pouze jako cestu ke zdrojům. [>-]

J. Janotová 14.8.2022 11:28

Pokusíme-li se zavést volební census majetkový, daňový (možná i vzdělanostní) v současných podmínkách, bude mít tendenci k samozpřísňování . Proč nám do vládnutí (a moci- tudíž i nemalým ziskům) mají kecat zrovna ti (volně doplnit), zpřísníme census a budou mimo hru. Takhle to půjde dokud se všichni voliči nevejdou do nákladního výtahu...Pak nastane boxovačka, kdo získá absolutní moc. A diktatura je na světě a po nějaké době ji bude následovat revoluce.....

J. Kulheim 14.8.2022 11:08

Demokracie je po tyranii, nejhorší způsob vládnutí.

Je to vláda většiny nad menšinou. Aby mohla fungovat bylo by potřebné zavést brzdy na straně možnostmi a mocí politiků a také na straně voličů.

V současnosti se ukazuje, že ve většině států, "demokratický" způsob vládnutí není.

To bychom si potřebovali definovat, co to demokratický způsob vládnutí je.

J. Kulheim 14.8.2022 11:02

Právě proto demokracie, jako trvalá forma vlády, není možná. "Bude existovat do chvíle, kdy voliči objeví, že mohou sami sobě svým hlasem ve volbách velice štědře přidat dary ze státního pokladu. Od tohoto okamžiku voli většina vždycky kandidáty, kteří slíbí těchto daru nejvíce. V důsledku tohoto faktu musí KAŽDÁ demokracie zahynout v důsledku nezodpovědného hospodaření". Alexander Tytler

V. Mokrý 14.8.2022 10:53

ano, parodie na demokracii

D. Laurencikova 14.8.2022 9:35

To je ale podminka nesplnitelna.

D. Laurencikova 14.8.2022 9:34

Ja rikam, ze Cechy jsou "cochcarna". Tam si proste kazdy dela co chce! Petardy po desate hodine vecerni, kdekoliv, kterykoliv den, kteroukoliv rocni dobou... to je pro me obzvlast nesnesitelne!

D. Laurencikova 14.8.2022 9:30

R^

D. Laurencikova 14.8.2022 9:29

Pane Krasensky, dekuji za vas vyklad. Nepochybuji o tom, ze jste velmi vzdelany clovek a znaly veci, mne slo ale o neco jineho. Neni zadny "muj" liberalismus. A v sedesatych letech minuleho stoleti me takove uvahy vubec jeste zamestnavat nemohly. Mne se jedna o pojmy, nic vic a nic min. Jestlize nekdo tvrdi, ze je "liberal", nebo oznacuje neco za "liberalni", pak by proste z meho hlediska melo byt uvnitr, to co je napsano zvenku. Synonyma pro "liberalni" jsou, pokud vim napr. "svobodomyslný, shovívavý, snášenlivý, tolerantní..." Dnesni liberalni demokracie, neni nic z toho! Je to proste Ettiketenschwindel. Je to Oceanie.;-)

J. Jurax 14.8.2022 9:23

Pro liberála je pozitivní hodnotou změna? Osobité ... 8-o

P. Čech 14.8.2022 8:48

Ano, takovým státem je i ČR, kde je demokracie zaměňována za socialismus, protkaný zásadami anarchie. Také proto zde téměř nic nefunguje.

P. Čech 14.8.2022 8:46

Green Deal nikde nikdo nezvolil. Ten byl lidem nadiktován mocichtivými jedinci, ponejvíce z politických stran. A H.G. Wells? Ten asi nikdy nebyl ve Švýcarsku a neseznámil se s jeho systémem zastupitelské demokracie. Není totiž možno tvrdit, že ve Švýcarsku žijí jen vzdělaní lidé. Žijí tam lidé stejní a stejně jako i v jiných státech. Pouze systém mají zaveden jiný, zcela odlišný od jiných politických systémů na světě. Pomocí tohoto systému lidé vládnou sami sobě (i pomocí jejich volených zástupců, kteří se ovšem musí většinové vůli lidí přizpůsobovat). Mocenské touhy politických stran jsou eliminovány právě tím systémem, který preferuje vládu a moc většiny občanů - skutečnou demokracii. demokracie není jen pro vzdělané lidi, je pro všechny lidi, kteří ji skutečně chtějí. Přitom si ji ovšem nesmí plést s anarchií či socialismem, jako tomu je např. u nás.

V. Mokrý 14.8.2022 5:40

Jsou i státy, kde jim demokracie nic neříká.

J. Krásenský 14.8.2022 5:26

Podle Aristotela se demokracie zákonitě zvrhne ve vládu oligarchie. A měl pravdu, experimentálně potvrzeno nejen v antice. Aby demokracie fungovala, musí ji tvořit občané podobného postavení (morálky, inteligence, zdraví, majetku a motivace). To je podmínka nutná.

[>-]