23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

ÚVAHA: O hodnotách

Každá společnost je postavena na nějakých hodnotách, na kterých si zakládá a které ji stabilizují. Tyto hodnoty využívají především mocní, aby společnosti vládli a vzbuzovali v ostatních sounáležitost. Deklarují je, propagují a ne vždy je zcela dodržují. Vyznávají anebo nevyznávají je a udržují je především obyčejní lidé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 13.8.2022 22:03

Skutečná zastupitelská demokracie, pane Juraxi, nemusí vůbec zdegenerovat, jak píšete. Důkazem budiž zastupitelská demokracie švýcarská, která zde efektivně funguje již více než 200 let Tak dlouho žádný jiný politický systém nefungoval. Aby ti, kdož Vámi zmiňovaná pravidla nectí nebyli zvoleni, museli by být nejdříve voleni. A to u nás nejsou. Jsou zde totiž voleny politické strany a hnutí a ne přímo zástupci občanů. Tady je ten náš zakopaný pes.

Já nehoruji pro přímou demokracii starořeckého typu, ale pro zastupitelskou demokracii typu švýcarského. Pro vládu občanů, kteří musí mít a ve Švýcarsku mají ve svých rukou přímý nástroj k vymáhání a nastolování jejich většinové občanské vůle. Tím nástrojem jsou referenda a všeobčanská hlasování, jejichž výsledky se automaticky dostávají do ústavy.

Chyba není v našem rovném a všeobecném volebním právu, ale ve volebním systému, který je menšinový a nepřímýa který u nás nefunguje již od roku 1920.

J. Janotová 14.8.2022 11:28

Pokusíme-li se zavést volební census majetkový, daňový (možná i vzdělanostní) v současných podmínkách, bude mít tendenci k samozpřísňování . Proč nám do vládnutí (a moci- tudíž i nemalým ziskům) mají kecat zrovna ti (volně doplnit), zpřísníme census a budou mimo hru. Takhle to půjde dokud se všichni voliči nevejdou do nákladního výtahu...Pak nastane boxovačka, kdo získá absolutní moc. A diktatura je na světě a po nějaké době ji bude následovat revoluce.....

J. Jurax 14.8.2022 15:39

Ano, i to je možné. Ovšem všeobecné a rovné volební právo je dnes kráva natolik posvátná, že se jí nikdo neodváží ani dotknout.

Democracy is the worst form of government, except all the others that have been tried. © Winston Churchill

Demokracie je nejhorší forma vlády, kromě všech ostatních, které byly vyzkoušeny.

P. Čech 14.8.2022 19:03

Winston Churchill se mýlil v mnoha věcech a podobné hlouposti, jakou jste zde uvedl říkal při různých příležitostech neustále. Také proto jej občané Velké Británie nijak v lásce neměli.

J. Jurax 15.8.2022 1:38

Ehm ... mně to jako hloupost nepřijde.

D. Laurencikova 15.8.2022 9:26

To vseobecne a rovne volebni pravo bylo v Nemecku v roce 2019 rozsireno o lidi s dusevni poruchou, kteri jsou nezpusobili k pravnim ukonum. Kteri sice nemuzou uzavirat smlouvy, o vsem za ne rozhoduje porucnik... Ale i takovi muzou ted spolurozhodovat, kdo bude sedet v parlamente. No a letos se ozval navrh z rad Zelenych, ze by se melo volebni pravo dat uz detem od dvou let. Ja myslim, ze to projde. ;-)

Z. Lapil 14.8.2022 11:29

Je mi líto, ale já to vidím tak, že se pokoušíte testovat správnost myšlenky původem autora, třídním nebo jakým.

To může mít jakýs takýs smysl v politice ("naši" mají pravdu, "oni" lžou), ale ne ve filozofii, natož ve vědě.

Onehdy jsem četl Darwinův životopis. Ten chlap byl bez nadsázky zazobaný rentiér a na svou slavnou cestu se dostal až jako druhý náhradník. Člověk má tendenci jím závistivě opovrhnout, ale mění to něco na tom, co napsal? Připomínám, že napsal i jiné věci než O původu druhů a O původu člověka.

Mimochodem - on byl jeden z těch inovátorů, co chodili po plážích snad někde ve Walesu, vyzvídali na pamětnících, jak rychle se ta pláž zvětšuje (ustupuje pobřežní skála), a pak říkali věci jako "tahle pláž je stará nejmíň sto tisíc let, podle bibloznalců byla Země stvořena před šesti tisíci lety - tady něco nehraje".

J. Šinágl 13.8.2022 12:47

Konstatovat známé není řešením. Baťa takové lidi nazýval "vydýchávači", kteří v podstatě zlu nevědomě pomáhají, neschopni boje, rizika a oběti. Nikdo nezměníme svět, jen můžeme změnit sám sebe a své okolí, tím měníme svět - https://www.sinagl.cz/domaci-zpravodajstvi/12527-90-vyroci-tragicke-smrti-tomase-bati-bez-zajmu-verejnopravnich-medii.html

V. Mokrý 13.8.2022 16:08

BAŤA SE " NENOSÍ " HNED

od " sametu ". Tam musel i šéf umět pracovat rukama, aby případně ukázal, jak se to má dělat, když kritizoval.

A také na tom byl ten jeho úspěch i založen - vyučit, potom případně maturitu a dále i VŠ. Takže žádný kecálkové ve funkcích.

P. Čech 13.8.2022 10:29

"Každá společnost je postavena na nějakých hodnotách, na kterých si zakládá a které ji stabilizují"?????

Hned první věta je lživá. Naše společnost například je postavena na "hodnotách", které ji rozkládají a způsobují její nefunkčnost. Jedna z těchto "hodnot" je volná soutěž politických stran (čl. 5 ústavy), lépe řečeno boj o vládu občanům (3. pád) namísto vlády ve jménu občanů (2. pád). Druhá z těchto "hodnot" je volební zákon a systém, který diktuje jak musíme volit a dokonce koho musíme volit (politické strany a hnutí), pokud chceme (my občané) využít svého volebního práva. Tomu chce autor říkat hodnoty? Podle mne jsou to pseudohodnoty, které nikam nevedou a jen rozkládají stát zevnitř.

J. Pokoutný 13.8.2022 11:52

To jsou ovšem pouze pseudohodnoty. Spodní proud je naštěstí stále ještě umírněné Desatero - ne sice "V jednoho boha věřiti budeš" ale spíš "nepožádáš manželky bližního svého veřejně", "nezabiješ zákeřně / nezavraždíš", apod.

J. Janotová 13.8.2022 9:58

Hmm, a není tou "nejsilnější" hodnotou dnes STRACH? Strach, že se mi povede hůř, strach z "těch, kteří za to můžou", tedy z těch " jiných" (jakkoli jiných -rasově , národnostně, majetkově, kulturně). A se strachem se vládnoucí elity umí veelmi dobře pracovat... .Samozřejmě jim v tom pomáhá technický pokrok, i ti nejschopnější dnes nerozumí tomu co vytvářejí do detailu, určité věci musí brát jako "černé skříňky" - něco to velmi přesně vykonává, ale do vnitřností toho nevidím (u elektronky byl princip funkce jasný, u současných čipů už ne tak zcela). Čili jedinec nebo menší skupina- třeba obyvatelstvo vesnice - nejsou schopni samostatně ekonomicky existovat a vědí to (alespoň ti chytřejší či vzdělanější i proč tomu tak je). Zpátky na stromy???

Jeví se mi to tak, že ideologie (morálka a pod. ) je jako obvykle ve vleku záležitostí veelmi hmotných... a jen se vydává (nebo je vydávána?) za hybatele.... .

P. Čech 13.8.2022 10:31

Tou nejsilnější hodnotou dnes je r e z i g n a c e občanů na politické dění kolem nás, což je pouhý předstupeň nové revoluce. Tedy, od listopadu 1989 jsme "pokročili za 23 let opět do roku 1988.

J. Janotová 13.8.2022 11:25

S tou rezignací na politické dění u nás můžete mít pravdu. Ale rozhodně to nevidím jako předstupeň nové revoluce. Kdo by asi tak táhl na barikády...??? Majitelé hypoték a vlastníci domků a bytů... nebo na druhé straně pobírači dávek.,...?

Z. Lapil 14.8.2022 14:39

Řekl bych, že strach hodnotou být nemůže. Může být hybatelem (jasně, že před vlkem zdrhnu), ale nějak si nedovedu představit, že by byl prvotně žádoucí: boha/domovní důvěrnice se nebojím proto, že je to správné, ale proto, že nekonáním nějakého dobra (neuctíváním hodnoty, například pojídáním vepřového nebo neočištěním bot na rohožce) se vystavuju trestu.

Míníte-li, že morálka je ve vleku záležitostí velmi hmotných, pak - myslím si - souhlasíte s marxistickým (a sakra, jak to přesně je?) "materiální základna a ideová nadstavba". Proti tomu namítám dost a dost lidí, kteří upřednostnili morálku/hodnoty před materiálnem, ať už se jednalo o poustevnické askety, nepromluvivší vězně až po vojáky a válečníky - samozřejmě jen ty "na správné straně" - vůbec.

Zdejší autor F. Novotný/Mrož dokonce v jedné úvaze tvrdil, že ideologická válka (dnešními slovy: válka za hodnoty) je vynález evropský, tuším dokonce křesťanský), přičemž - teď cituji přesně - "materiální kořisti se pochopitelně nikdo nezříkal".

D. Laurencikova 13.8.2022 9:56

"V neresti je vice mirnosti nez ve ctnosti, ve zvrhlosti vice humanismu, nez v prisnych mravech..." Tak do bylo jeste donedavna. I tenkrat, kdyz Cioran psal svuj "Nastin upadku". V dnesni dobe se kvuli tomu bahnu proleva krev a nerest a zvrhlost se povysily na ctnost. Co ted?

J. Plíva 13.8.2022 9:08

Mám jen poznámku k užití slova "zodpovědnost". Když se řekne "zodpovědnost za své blízké", tak se tím jaksi říká, že se mám starat o jejich dobro. A pomíjí se odpovědnost vůči pospolitosti, ve které chci žít. A ta odpovědnost spočívá v tom, že když udělám něco špatně, tak ponesu následky, neutíkám před následky svých chyb. To je smysl věty: Kdo chce svobodu, musí mít odpovědnost. Musí nést důsledky svých špatných rozhodnutí. Když si pleteme pojmy, tak celé naše myšlenkové konstrukce stojí na hlinšných nohách.

P. Čech 13.8.2022 10:35

Ono jde o to, kdo si ve skutečnosti ty pojmy plete. U nás to nejsou občané, ale politici, novináři a jejich ovčané, kteří všichni dohromady tvoří cca pouhých 10% ze všech občanů. A jsme u jádra pudla. Zatímco před listopadem 1989 vládlo občanům 10% komunistů, dnes jim vládne 10% členů a příznivců politických stran a hnutí obecně. Obojí je špatně.

M. Hoblík 13.8.2022 8:02

Hlavní a jedinou hodnotou dnešního světa je lidské právo na prachy! Pro vyvolené...

V. Mokrý 13.8.2022 8:04

;-D;-D

R^

J. Krásenský 13.8.2022 7:15

"V neřesti je více mírnosti než ve ctnosti, ve zvrhlosti více humanismu než v přísných mravech" to je sice velmi provokativní myšlenka, ovšem povrchní a nepravdivá, popírající logiku. Zcela pomíjí už antickými mysliteli stanovené kardinální ctnosti (https://cs.wikipedia.org/wiki/Kardin%C3%A1ln%C3%AD_ctnosti), mezi které patří také "mírnost". Jsou čtyři a platí, že bez jediné ctnosti, nemáte žádnou.

A právě ta neřest nemírnosti, ovládne-li zastánce ať už řesti či neřesti, vede ke zločinům. Zvláště, když si jedinci usurpují právo subjektivně rozhodovat, co neřestí je a co není.

[>-]

F. Navrátil 13.8.2022 7:07

V antice měl volební právo každý, kdo platil daně a se zbraní byl připraven bránit obec. Proto neměli vládu dotačních mafiánů a majitelů modrých knížek.

D. Laurencikova 13.8.2022 9:57

R^R^R^

M. Vaněk 13.8.2022 6:33

Pan autor se se svým střízlivým pohledem zasekl u komunismu, což je škoda. Proč nepokračoval ve výčtu zločinců - Buschové, Obama, Blair, havel... ti všichni přispěli k teroru civilistů na celá Zemi, kam vkročila demokratůra: Irák (přepaden USA a NATem na základě vylhaných "důkazů" od CIA, Afghánistán (přepaden USA bez mandátu OSN, stejně jako Jugoslávie), Vietnam - přepaden USA na základě provokace připravené CIA v Tomkinském zálivu), Sýrie, Libye, Jemen... (ten seznam by byl dlouhý a pro mnohé bolestivý). A hodnoty? Jen prchavá esence momentálních nálad ve společnosti, kterou určují psychopaté u moci, v případě ČR bezesporu.

V. Mokrý 13.8.2022 6:55

R^R^R^

J. Krásenský 13.8.2022 7:06

R^

D. Laurencikova 13.8.2022 9:59

R^R^R^

J. Krásenský 13.8.2022 5:52

Druhé přikázání Desatera ve zkrácené podobě znělo "Nevezmeš Božího jména nadarmo" ve srozumitelnější formě "Nezneužiješ Božího jména" a ovšem ve Druhé a Páté knize Mojžíšově je docela toto přikázání rozvinuté.

Znamená to "Nebudeš své zločiny hájit, omlouvat či svádět na Hospodina". A pro neznabohy "Nesmíš své zločiny hájit věrností ideologii". Liberálové můžou vyprávět, pokud k tomu najdou odvahu. Tolika krve, co bylo v dějinách prolito v boji za svobodu od francouzské revoluce po operaci "Trvalá svoboda" si nevyžádaly žádné jiné "boje".

[>-]

R. Langer 13.8.2022 5:56

Za všemožné "bohy" bylo té krve prolito mnohem více. :-P

J. Krásenský 13.8.2022 6:59

Statistiky neukecáte. Těch dvě stě milionů ve XX. století a dva tři v XXI. těžko kdo překoná. ;-D[>-]