26.6.2024 | Svátek má Adriana


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Anton 28.10.2008 9:58

Re: "Vzpomeňte nás, padlých vojínů"

Škoda, že se tématu I. světové války věnuje málo pozornosti. Například v Itálii dodnes udržují hroby padlých všech národností na Ralousko-Italské frontě.

EM 28.10.2008 1:04

Příležitost k zamyšlení

Tak tady máme kulaté výročí 28. října. A pokud se při neméně kulatém výročí "Mnichova" opakovalo, že v roce 1938 byla ČSR v podstatě nehájitelným státním útvarem, a to i pro její velké a silné západní spojence, a pokud se dnes tváří v tvář sílícímu Rusku opakuje, že "řeči o naší suverenitě jsou bláboly" (a proto zejm. honem honem ji předat eurokratům formou bianko šeku zvaného Lisabonská smlouva) - potom si už delší dobu kladu otázku, co že toho 28. října vlastně slavíme...  "Veselé zbourání Rakouska zpuchřelého" (které nás před Pruskem chránilo mnohem lépe, než někdejší smlouvy s Francií a Anglií, o dnešní EU nemluvě) ? Nebo snad "Den znárodnění" ?

Vzpomene si ještě někdo, jak v letech 90-1 bojovali Slováci s "pragocentristy" za "autentickú federáciu-slovenská špecifiká-samostatný štát" - a působili při tom… no zkrátka tak, jak působili ? Tak nějak si představuji, že čeští "národní výtečníci" zhruba sto let před nimi bojovali s Vídní.

Jinak je ovšem pravdou, že za rozpoutání 1. sv. války Češi nemohli, dokonce nemohli ani za porážku Centrálních mocností (i když prvorepubliková historiografie ráda předstírala opak). Dokonce i první impuls k rozpadu Rakouska-Uherska nevyšel od Čechů, ale ze strany z Budapešti. Ovšem jistě bylo možno řadu věcí udělat i jinak - nebylo určitě úplně nutné odtrhávat se od Rakouska a zejména nebylo nutné se podílet na parcelaci historických Uher. (Uvědomuje si vůbec někdo aspoň dneska, že pro Maďary představuje Trianonská smlouva něco jako pro nás "Mnichov", ovšem v daleko větším rozsahu ? Tisíciletý uherský stát tehdy přišel o 2/3 území a zároveň 1/3 etnických Maďarů zůstala mimo hranice nově vzniklého národního státu... A toto platí dodnes.) A též bylo možno se zamyslet nad tím, co se nám (resp. našim předkům) vlastně na tom prokletém "žaláři národů" nelíbilo - a nebudovat nově vzniklé Československo jako jeho malé vydání. 

Každopádně 28. říjen je příležitostí k velmi důkladnému zamyšlení, nikoliv k velkým oslavám.

Komik 28.10.2008 0:19

Na rozdíl od autora

se domnívám, že i samostatné a suverénní státy dokážou dělat správná rozhodnutí. Ostatně - i rozhodnutí vstoupit do Evropské unie udělal samostatný a suverénní stát.