2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
johánek 28.10.2008 16:15

Re: Pan učitel

Maďaři byli homogenním národem stejně jako Češi. Uherské království stejně jako České homogenní nebylo, ba naopak bylo ještě daleko pestřejší. Fakt ovšem je, že menšinám se v Uhrách dařilo daleko hůř než v Předlitavsku.

Houmr 28.10.2008 8:25

Pomáhej pámbu

před takovými učiteli.

johánek 28.10.2008 8:10

ad

Díky a souhlas s autorem a EM. Jsem rád, že právě učitel je schopen čerpat už i z jiných historických zdrojů než naši hurávlastenci, kteří přispěli pod článek. Oslavujeme skutečně necelých dvacet let trvající iluzi a odhlížíme od 50 let marasmu, který má ale počátek právě tehdy. Důvod k zamyšlení, ne k oslavám.

Na 1. republice mi vadí nejvíc její postavení na ideologii, která vlastně škrtla 300 let dějin a snažení našich předků frází "300 let jsme trpěli" a ideou švejkování a "zaťaté pěsti v kapse kaiserrocku". Při vší úctě k Masarykovi nechápu, jak tento statečný realista a bojovník proti vylhaným "národním palladiím" dospěl k ideji boje demokracie (např. carské Rusko) s teokracií (např. parlamentní a liberální R-U) a jak bez problémů strpěl krom výše zmíněných "pravd" i budování vlastního kultu, ideu čechoslovakismu atd.

R-U zaniklo, na těžko řešitelné vnitřní problémy a prohranou válku, asi to muselo být, s říšemi se to stává. Vznikla ale krajně nestabilní střední Evropa a v ní státní útvar, který kopíroval všechny jeho nevýhody a z výhod jedinou - demokracii (to skutečně nebyl čs vynález). Tedy z pohledu Čechů, nikoli z pohledu menšin, a to i slovanských. Jeho krátká a tragická historie prokázala jak pravdivost "rakouské ideje" (potřeba Rakouska pro stabilitu střední Evropy), tak Masarykovy teze o státech, které se udržují idejemi, jimiž vznikly (viz předchozí odstavec).

EM 28.10.2008 9:43

Snad zbývá řipomenout ještě jednu nedobrou tradici

Je nepochybné, že legionářská tradice je tradice spolupráce s nepřítelem.

A asi by se měla vzpomenout i nepodložená čechoslovakistická teze o tom, že "R-U by se rozpadlo i nebýt světové války,  tak jako tak". R-U bylo mnohem stabilnější nejenom, než se dnes naznačuje, ale dokonce i než všichni za 1. sv. války čekali: Zatímco např. Rusko během této války zkolabovalo zhruba po 2,5 roce, R-U. vydrželo jenom o zhruba týden méně než Německo.

ps 28.10.2008 10:35

Re: Snad zbývá řipomenout ještě jednu nedobrou tradici

O tom dost pochybuju, vzhledem k tomu, že výrazně odstředivé tendence měli i poláci a jihoslované taktéž. když se Karel I po válce pokoušel o restauraci v Rakousku tak se mu tam vysmáli. R-U bylo sice přece jen o něco stabilnější než RUsko ale to je dáno tím že Rusko se vůči poddaným zemím chovalo krutěji než R-U a byla to stále víceméně feudální zemí, která důsledky války nesla mnohem hůře než relativně vyspělé R-U. To ale neznamená, že by se R-U nerozpadlo.

ps 28.10.2008 10:44

Re: Snad zbývá řipomenout ještě jednu nedobrou tradici

Rakousko Uhersko z principu nebylo stabilním útvarem a každopádně v dnešní době by přežít nemohlo. Dopadlo by stejně jako Československo nebo hůře Jugoslávie.

Marat 28.10.2008 11:47

Re: ad

Když Masaryk prohlásil,že se státy udržují ídeou svého vzniku,tak patrně řekl obrovskou pravdu.Protože ČSR vznikla a byla udržovaná bludy,pověstmi spíše pohádkami pro děti i dospělé,jiráskovštinou a lžemi.Drtivá většina českého národa zná historií dle vlastenckých tlachu,které jím co by žáčkum, kantoři vyprávěli na školách obecných v hodinách vlastivědy.Nic víc drtivá většina čechu neví,nezná a nechce vědět,nechce znát.

Dnešní réžim obnoveného Českého státu mnozí nepovažujete za demokratický ač je daleko demokratičtější,jak byla tá republika jejíž vlastníkem byl Masaryk,který byl pro tehdejší vlasteneckou generaci,víc jak božským monarchou.

Pořád slastně vzdycháte,jak užasně demokratická tá republika byla,ač v ní po celých dvacet roku vládl jen Masaryk,Beneš a pět bossu pěti politických stran a korupce v té republice bujela daleko více,jak té republice nynější.

Borovan 28.10.2008 7:50

Učitel

Proboha, toto hovado /"autor"/ učí děti? Kdyby učil mé, asi by se to neobešlo bez ublížení na těle.

Magor Milda, Mgr. etc. 28.10.2008 7:19

Tento paskvil nelze nechat bez odpovědi

Jelikož autor o sobě tvrdí, že je učitelem, lze možnost, že se jedná o pubertální vzpouru uhrovitého mládence vyloučit. Přičítat tyto názory jeho učitelům bych si také netroufl. Takže máme před sebou zřejmě objevitele nových aspektů české samostatnosti.

Než se přistoupí k 28. říjnu 1918, je nutno znát příčiny. Český stát vznikl už za knížat Václava a Boleslava přijetím křesťanství. Rozpor vznikl už tehdy, patříme k Byzanci, nebo k Římu? Tohle se táhne už tisíciletí. Příležitost, vyvázat se z říše rakouské se naskytla po I. světové válce, rakouská politika ignorovala přes 70 let české politické požadavky a orientovala se pouze na Maďarsko. Vznik Rakouska -Uherska hluboce frustroval Čechy, neboť jim nepřiznal podobná práva, jaké dostali Maďaři, přes to, že český průmysl a řemesla tenkrát v říši měly vedoucí roli. Česká politika tehdy proto sledovala cíl,  hospodářský význam Čech a Moravy representovat i politickou mocí. O tu se ale císař dělit nechtěl, nezbylo, než se osamostatnit.

Od začátku šlo o osamostatnění království Českého, slovanští Maďaři, t.zv. Horní Uhři, kteři se sami nazvali Slováky, přiležitost využili a připojili se, bez Čechů by samostatnosti tehdy nedosáhli. Jejich politická garnitura dorostla teprve v dobách I. republiky, takže se teprve 1938 po Mnichovské krizi osamostatnili. Totéž lze říci i o Rusínech ze Zakarpatské Rusi.

Slovenská republika se stala vazalem Německa, po prohrané válce bylo výhodné, připojit se k Čechám a Moravě, které jako protektorát patřily k obětem nacionálního socialismu, odbojem, zejména atentátem na Heydricha a účastí v obraně Anglie se staly součástí vítězné skupiny. Tento důvod 1992 už nebyl aktuální, proto se Slovensko podruhé osamostatnilo.

28. říjen 1918 je převážně českým dílem, i dnešní Česká Republika je proto podstatnou a zakládající částí tehdejší Republiky Československé.   Hranice mnoha států se v průběhu dějin měnily, dokonce i hlavní města, přesto nikdo nepochybuje o státnosti německé, polské nebo francouzské.

EM 28.10.2008 9:48

Ad: "Horní Uhři, kteři se sami nazvali Slováky, přiležitost využili a připojili se"

Je asi dobré připomenout, jak to bylo: Slovensko postupně do konce roku 1918 obsadilo české vojsko a Slovenská národní rada, která byla nakloněna dalšímu setrvání Slovnska v rámci Uher, byla rozehnána.

jedovatá.potvora 28.10.2008 11:50

Slovenskou národní radou míníte zřejmě Slovenskou republiku rad,

prosazovanou na jihu Slovenska maďarskými komunisty?

Magor Milda, Mgr. etc. 28.10.2008 14:55

Nepřátel mělo Československo od začátku mnoho

a Němci říkají, "viele Feinde, viel Ehr" což v podstatě znamená, že Češi a tehdy i Slováci a Rusíni šlápli do vosího hnízda. Můj tatínek, horský dělostřelec, demobilizoval až koncem 1920, mladou republiku bylo nutné bránit proti Polákům na Těšínsku, Slováci museli zase bojovat s Honvédy na jižním Slovensku. Německy mluvící občané nového Československa zkoušeli založit Deutschböhmen. Československo bylo v Pittsburgu schváleno ve správních hranicích Království Českého, tak jak byly vedené rakouskou administrativou, k tomu Horní Uhry a Zakarpatskou Rus, vše rakouské správní obvody. To se mnoha nacionalistům v sousedství nelíbilo, zkusili řešit staré problémy násilně. Češi se ukázali jako tvrdý soupeř, Poláci museli ustoupit až za Vislu. Teprve OSN pohnula Čechy ustoupit na mezinárodně určenou pozici. Ta byla opět 1938 Poláky porušena, ale to už se dávala lavina do pohybu.

EM 28.10.2008 16:06

Re: Slovenskou národní radou míníte zřejmě Slovenskou republiku rad,

Ovšemže nikoliv, Maďarská republika rad je až záležitost března až srpna 1919, boje ČSR s maďarskými bolševiky (a jejich odnoží, Vámi zmiňovanou Slovenskou republikou rad) proběhly v pololetí toho roku.

Rozpuštění SNR na podzim 1918 je o něčem jiném.

Marat 28.10.2008 19:45

Re: Tento paskvil nelze nechat bez odpovědi

Praha ve které byli ti republikánští revolucionáří,nebyla celé Čechy a Morava.Pamatují staré lidi kteří prožili část života v R-U a vubec nebyli tak šťastní, že můžou najednou žít v ČSR. A Masaryk byl u ních jen krysa.

Magor Milda, Mgr. etc. 28.10.2008 20:09

Re: Tento paskvil nelze nechat bez odpovědi

S Maratem je třeba souhlasit. Můj dědeček válčil jako 7.násobný otec už ve středním věku za císaře pána v Canazei - Arabbě v Tyrolsku. Přísahu, kterou svému císaři dal, nikdy nezradil. Za komunismu už byl ve vysokém věku, jako živnostník nedostal žádný důchod. Když si posteskl_ "zlaté Rakousko" utišovala jej babička " nemluv, nebo tě zavřou!" S mým tatínkem si v tomhle hodnocení  dobře rozuměli, ale po vyhlášení republiky šel tatínek bojovat na Slezsko s Poláky. Pro něho nastoupila republika československá dědictví po císaři pánu a to muselo být bráněno, jinak by nám nezůstalo nic. Je snad obtížné, pochopit tu dobu, stejně obtížné bude naší mládeži pochopit padesátá léta.

I. Laengsfeld 28.10.2008 7:18

Martin Weide, der Lehrer (und Fuhrer)

Se nepochybne inspiroval cetbou del nekterych vedoucich ideologu 20 stoleti naroda,

ktery - na rozdil od Francie - ve svem text  explicitne moc nezminuje.  (Ma  pry stejnou profesi

jako  chvalne znamy Konrad Henlein,  muze byt.) Je to  ovsem  nehorazdnost od NP uverejnit ve statni svatek clanek,  hanobici takvymto zpusobem  zakladatele statu (at jiz byli v ramci  tehdejsi konkretni situace v necem treba i chybujici) :-P

Jenda 28.10.2008 18:12

Re: Martin Weide, der Lehrer (und Fuhrer)

Nehoraznost mozna, ovsem v tomhle narode obvykla. Cesi si kali do vlastniho hnizda s velkou oblibou.

honzak 28.10.2008 6:42

co pán ráčí

vyučovat? Tělocvik, nebo práci v dílně a na podzimku?

Čepice se neztrácejí?

Pro bohy Olympské 28.10.2008 6:26

tohle je učitel??

Divím, divím!!

Diletant 28.10.2008 7:50

Re: tohle je učitel??

Já zase nechápu.

Pan autor patrně nemá rodiče ani prarodiče. Anebo se s rodinou tvrdě rozešel.

Antonin I. 28.10.2008 3:50

Prosím Vás pane učiteli,

Jestliže si takhle  vykládáte dějiny Čechů a Slováků, tak Vás moc prosím, abyste proboha přestal učit - děti si to nezaslouží. Nevím, odkud čerpáte svoje znalosti, asi odjinuď než  já. Zdá se, že Vám uniklo několik faktů z doby první republiky, na př. že to byla nejstabilnější a nejdemokratičtější země ve Střední Evropě, na desátém místě ve světě v průmyslové výrobě - snad nemusím pokračovat. Jistě, politikové vsadili na špatného spojence Francii, a Anglie byla v zajetí idealistických "gentlemanů", ale těch 20 let bylo nejlepší období pro oba naše národy. A tak si prosím Vás přečtěte trochu skutečné, t.j. nekomunistické historie a možná, jenom možná, třeba změníte svoje názory. 

Fleischer 1.11.2008 10:33

Re: Prosím Vás pane učiteli,

Nevím jestli to ještě budete číst, ale: Byla první ČSR opravdu demokratickým státem? Demokratický stát přece nepřehlíží práva téměř 4 milionů svých občanů (Měmci + Maďaři). První ČSR dokonce ani nerespektovala volání velké části slovenské veřejnosti o autonomii.

Svatopluk 28.10.2008 3:23

Vrbo, promiň, že existujeme, nehodni Tvé velikosti

Ve státech, které jenuješ (a které skutečné státy a národy jsou), byly diktatury nebo takový binec, že se to vládou nazývat nedalo. U nás (široko daleko nic) demokracie.

Nevadí ti tento fakt ?

P.S. Nepromiň, že ti tykám (a ještě s malým t), ačkoli nikde jinde jsem to nedělal. Blbcům prostě tykám.

huhu 28.10.2008 2:32

učitel ?

jestli děti učí k vlastenectví podobní učitelé, tak český národ čeká perspektiva, kterou jí předpověděl karel marx a reinhard heydrich (tedy snad v poněkud humánnějším provedení)...proč autor rovnou nenapíše "čech tady nemá konec konců co pohledávat"..

Jenda 28.10.2008 18:09

Re: učitel ?

Myslim, ze autor je spis toho nazoru, ze nic takoveho jako cech neexistuje. A tak jako rakusak je jen nedokvaseny nemec, tak cech je nedokvaseny rakusak.

rif 28.10.2008 1:46

to je sila

samozrejme ze kazdy stat je vazan v vetsim celku at je ten celek je nejak systematicky organizovan nebo neni. To plati i o velmocech jako je USA ci Rusko. Ceskoslovenska idea  byla zivotna, a jak, dodnes z te idei cerpame. A samozrejme delame a budeme delat suverenni rozhodnuti. Napr rozhodnuti o vstupu do EU nebo rozhodnuti o radaru nam nikdo nevnuti. To ze se predvalecna republika spojila s Francii a Anglii bylo dano tim ze nase zajmy byly mnohem vice v souladu s jejich zajmy nez se zajmy nemecka nebo rakouska. Doufam ze neucite dejepis...

Dušan Streit 28.10.2008 1:23

Vy, člověče, máte tu drzost někoho učit?

To vám neotevřel oči ani ten šílenec Sarkózy? http://streit.blog.idnes.cz/c/51969/Sarkozy-ustavuje-Kominternu.html

Ani Kosovo? http://streit.blog.idnes.cz/c/51414/U-vyroci-Mnichova-kane-srbska-krev-na-ruce-nasi-vlady.html

Jsem hrdým eurokatastrofistou http://streit.blog.idnes.cz/c/51254/Jsem-hrdym-eurokatastrofistou.html

Uvědomte si, že za vlast naši předkové umírali. http://streit.blog.idnes.cz/c/50121/Proc-si-Cesi-museji-stale-kalet-do-vlastniho-hnizda.html

Nevidíte si na špičku nosu. EU vyvolá jen nacionalismus a války! http://streit.blog.idnes.cz/c/50304/Ne-cukr-ale-projimadlo-nebo-klystyr.html

MK 28.10.2008 22:59

Re: Vy, člověče, máte tu drzost někoho učit?

I mne se  zmocnilo šílené zděšení, že tato kreatura učí děti. Ten je na rozbití držky!

Karl 3.11.2008 23:28

Re: Vy, člověče, máte tu drzost někoho učit?

Ty vaše články..? Jste takový idiot pane Streite? ne vy jste taky ten vzteklý zatrpklý stařík na kterého beztak nikdo nikdy nebude brát ohled. EU je jediná možnost aby byl v Evropě a on taky je mír, to vám asi nedochází vy eurokatastrofisto.

EM 28.10.2008 1:05

"Vzpomeňte nás, padlých vojínů"

A když už jsem si vzal slovo, rád bych připomenul, že za pár dní, na sv. Martina 11.listopadu, bude další kulaté výročí, tentokrát 90 let od konce 1. sv. války. V civilizovaném světě je v tento den zvykem vzpomínat padlé v této válce a tak jsem zvědav, zdali i u nás si někdo vzpomene na těch cca 1,5 mil. spoluobčanů (z toho přibližně 200 tis. etnických Čechů), kteří tehdy padli, "jak zákony kázaly jim". Pomníčky, které by je měly připomínat, najdeme skoro v každé vesničce - tak doufám, že vše neskončí zase jenom u plácání se po zádech, jak "bývali Čechové statní" Švejkové a legionáři...