26.6.2024 | Svátek má Adriana


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Anton 28.10.2008 9:52

Re: 5 faktů o ČSR

To, co se v roce 1918 povedlo Masarykovi a spol, byl opravdu husarský kousek, vytvořit z ničeho republiku. Bohužel, spousta věcí byla vázána na mezinárodní politickou a mocenskou situaci, ale také na charizmatickou osobu Masaryka.

Pro německé obyvatelstvo to v podstatě znamenalo katastrofu, neb se stali menšinou ve státě, který nepotřebovali.

Dnešní republika vděčí své existenci poválečné situaci v Evropě, hlavně komunistickému převratu v roce 1948 a okupaci 1968, tyto události poskytli tomuto státu v tomto ohledu dostatečně dlouhou stabilitu a zároveň znemožnili jakoukoli komunikaci o návratu odsunutých Němců.

I. Laengsfeld 28.10.2008 9:55

Re: Dnešní republika vděčí za svou existenci poválečné situaci v Evropě, hlavně komunistickému převratu v roce 1948 a okupaci 1968, tyto události poskytly...

Tak tak.

A bylo by smutne, kdyby (v necem pochopitelna) "protikomunisticka" hysterie dnesni doby

mela vest k zpochybneni prava Cechu na vlastni stat ;-P

I. Laengsfeld 28.10.2008 10:07

Re: Dnešní republika vděčí za svou existenci poválečné situaci v Evropě, hlavně komunistickému převratu v roce 1948 a okupaci 1968, tyto události poskytly...

Opravuji, nas stat nevznikl z "niceho" - Ceske zeme byly vyspelou, prosperujici a po tisic lete jasne

vydelenou casti  monarchie a stredni Evropy...

Harry 28.10.2008 13:43

Re: 5 faktů o ČSR

"Pro německé obyvatelstvo to v podstatě znamenalo katastrofu, neb se stali menšinou ve státě, který nepotřebovali." Proto se dali k Hitlerovi a ten jim nasliboval ze budou pany sveta ale pak je poslal umirat ke Stalingradu. No to si opravdu polepsili. Pokud vim tak ta uboha menisna mela sve politicke strany i poslance, sve skolstvi od zakladniho po univerzitu, sve noviny..... Kupr. Polabsti slovane toto myslim nemeli nemaji a mit nebudou - ani nahodou.

Jenda 28.10.2008 18:58

Re: 5 faktů o ČSR

Tak tak, stat se mensinou, kdyz jsem byl nekolik staleti zvykly byt utlacujici vetsinou, to fakt nase.e. To fakt chudaci mali nepotrebovali.

I. Laengsfeld 28.10.2008 9:52

Re: 5 faktů o ČSR

V leccem zcela prekrucujete fakta. Cesi byli do znacne miry bezverci uz pred rokem 1918. SSSR moznadevastoval mysleni a kulturu stredoevropskych narodu - ale Nemecko  20 stol. bylo

v tomto smeru  jeste efektivnejsi (nevim tedy, zda Zidy, Polaky apod. pocitate tez

mezi stredoevropske narody)  K tomu rozestvavani - to byl jen  ten zly Masaryk, zatimco

hodni sousede se branili?

EM 28.10.2008 9:54

Re: 5 faktů o ČSR

Dá se jinými slovy říci, že rozpadem R-U vzniko ve střední Evropě mocenské vakuum, ve kterém mohly různé státní útvary existovat jenom do chvíle, nežli se sousední velmoci otřepaly ze svých porážek v 1. sv. válce a přišly si vzít to, o čem se domnívaly, že na to mají nárok.

Jenda 28.10.2008 19:07

Re: 5 faktů o ČSR

ad 1) Setrvani v Rakousku (protoze madari by se trhli nezavisle na tom co udelaji cesi) by bylo proti vuli dvou tretin. A ted babo rad.

ad 2) Ono tomu tak do znacne miry bylo uz predtim. Prave kvuli nasilne rekatolizaci a germanizaci. To ze by vam v lednu 1918 drtiva vetsina projistotu tvrdila, ze je katolicka na tom nic nemeni.

ad 3) takovychto naivnich konceptu bylo. Ostatne nebyla Francie taky naivni koncept? Kdyz vydrzela nemecky napor tak radove tri tydny ... :-P

ad 4) jediny koho bylo alespon teoreticky mozno nerozestvat byli prave ti polaci. Nemci potrebovali lebensraum a nemecky mluvici mensina byla skvelou zaminkou, rakusaci byli nastvani, ze jsme se trhli a odmitli na ne dal makat, madari byli nastvani, ze jsme je pripravili o Horni Uhry (a byly by uplne stejne nastvani i kdyby ty hranice byly nekde jinde) a pak uz zbyva jenom Rumunsko a Polsko.

ad 5) Existence republiky s podrucim SSSR nesouvisi. Nebo ze byste snad mel informace, ze nemci planovali dalsi drang nach osten jen co jim dorostou nove kadry?

Svědek minulosti 28.10.2008 9:32

Rok 1918

Rok 1918 položil základy ke všem zmatkům a kotrmelcům, které ve dvacátém století následovaly.

Souhlasím s autorem i panem EM.

gogo 28.10.2008 9:13

netlučte učitele

dělá co může....zkuste vzpomenout na moderní pojetí občanské společnosti...už nechceme být ošklivými Čechy, chceme být občany Evropské unie, chceme konzumovat, ponejvíce na dluh, nechceme být příliš vzdělaní,ale každý z nás bude mít vysokoškolský titul. Chceme číst Blesk a  neřešit problémy... dav nepotřebuje hrdinů, dav potřebuje jiné idoly,vnadné a ještě vnadnější...a k tomu potřebujeme moderní učitele, žádné staromilce, kteří budou vyprávět pohádky o tom, že bez práce nejsou koláče...

Jiří Heincl 28.10.2008 10:39

Re: netlučte učitele

Přesně tak! Co bychom se starali o svůj český stát. Raději se necháme řídit komisaři EU, nebo jinými duchovními velikány, kterým nesaháme ani po kotníky. Oni za nás všechno vymyslí a zařídí. Hlavně abychom se moc nenamáhali a probůh dokonce nenesli zodpovědnost za svůj život.

jirka.s. 28.10.2008 11:05

Re: netlučte učitele

R^R^R^

Koutecký 28.10.2008 8:54

Jeden z projevů

zvláštního duševního stavu, postihujícího zejména zamindrákované Čechy - napravování dějin se zpětnou platností, prokazování vlastní geniality poukazováním na hloupost minulých generací.  Žádný jiný národ nepochybuje o oprávněnosti vlastní samostatné existence, nikdy jsme neslyšeli, že by Němec navrhoval likvidaci, rozdělení německého státu, ačkoliv právě Němci ve 20. století dokázali, že sjednocené a samostatné Německo je největším nebezpečím pro Evropu a svět. Pokud byla Evropa v roce 1914 a 1938 nestabilní, nebylo to proto, že by byla Evropou samostatných států, ale proto, že v jejím středu existoval velký stát, který se nehodlal chovat evropsky civilizovaně. Starou dobrou Evropu nezničili Češi v roce 1918, Evropu zničili říšští a rakouští Němci v roce 1914 a 1938.

EM 28.10.2008 9:34

Re: Jeden z projevů

"Největším nebezpečím pro Evropu" je nerovnováha sil. Ta byla porušena už v roce 1871 vznikem jednotného Německa, a tento proces byl dovršen v roce 1918 rozpadem R-U. Viz např. názor W. Churchilla, že nejhorším důsledkem 1. sv. války, vedoucí přímo k 2. sv. válce, byl rozpad tohoto staletého pilíře evropské stability.

Koutecký 28.10.2008 10:21

Re: Jeden z projevů

Jedním z patologických projevů současných českých diskusí je ideologie novorakušanství. Jeho nositelé si svou osobní potřebu nenávisti transformují do nenávisti k vlastnímu národu, jeho dějinám a výrazným osobnostem, které tyto dějiny ovlivnily nebo byly jejími symboly. Podle nich na první světové válce nebylo nejhorší konání Němců, kteří způsobili smrt milionů, duchovní a materiální zkázu Evropy, ale až chování vítězů. Podle nich ideální stát a "pilíř Evropy" nezničili rakouští Němci, ale Wilson a Masaryk s Benešem. Kdyby současní napravovatelé českých dějin žili v roce 1918, nepochybně by prozíravě z Rakouska  a Maďarska vyhnaným Habsburkům nabídli pražský hrad a českou královskou korunu, a tím  zabránili nástupu Adolfa Hitlera. Není větší hlouposti, než je napravování a účelové moralizování dějin!

johánek 28.10.2008 10:51

Re: Jeden z projevů

Nechápu, nač ta silná slova. Nejde o napravování minulosti, ale o poučení se zní (jistě u vědomí vývoje, který následoval) a o vyvození určitých závěrů pro dnešek. Mimochodem, nevím, o jakém dělení nebo rušení státu je řeč - České království ve svazku habsburského soustátí nikdy nepřestalo existovat a Češi Habsburkům ani korunu ani Hrad opravdu nemuseli nabízet. Ostatně s tím vyhnáním z Uher a Rakouska to není zdaleka tak jednoduché - lze předpokládat, že při jiné mezinárodněpolitické konstelaci a při jiné vůli vítězů mohlo Rakousko tuto situaci přežít jako mnoho podobných situací předtím.

Pišta 28.10.2008 9:57

Re: Jeden z projevů

Němci jsou "Němci" jen od konce devatenáctého století.Stovky let před tím to byli Bavoři  Sasové, Prusové atd.a velice dobře věděli kdo je kdo. často si to vysvětlovali i zbraněmi.Jsou Rakušané Němci nebo nejsou? To je oč tu běží. Dokud Bismarck nesprusizoval téměř všechny německy mluvící národy kromě Rakušanů a Švýcarů. Výsledkem jeho činnosti byly dvě světové války a bipolární rozdělení světa. ČSR se rozpadla právě proto , že zdědila pa Rakousku -Uhersku rozeštvané národnosti a pidinárodnosti, které se domnívaly,  že když budou mít vlastní vlajku a prezidenta vypukne tím okamžikem u nich nikdy nekončící ráj na zemi, kde budou všichni tančit a zpívat. USA jsou mnohonárodnostním státem, jehož  spojuje myšlenka , že jsou občany nejbohatšího a nejsilnějšího státu světa, A je jim šuma fuk jestli pradědeček pocházel z Irska či Slovenska. U nás považuje fůra idiotů Schwartzenberka za Němce jen proto, že jeho rodina se přistěhovala před více než třistapadesáti roky. Rakousko i s Uherskem mělo stejně obyvatel jako Francie a byla by to velmoc na kterou by si musel nechat zajít chuť Hitler i Stalin. Ministátečky, které vznikly na jejích troskách byly už snadná kořist nejprve pro jednoho později pro druhého. Palacký i Havlíček dobře říkali, že "Kdyby nebylo Rakouska museli bychom ho vytvořit".  Že se na tom nacionalistickém šílenství podíleli i rakouští Němci je pravda také. Že na to doplatili i oni , je ošem také pravda. Stačí se podívat na význam Rakouska dnes.

EM 28.10.2008 10:27

Re: Jeden z projevů

Inu, to jsou takové dobové módy: Před sto lety se "intelektuální elita" domnívala, že vše, co se nám na tomto světě nelíbí, jakoby mávnutím kouzelného proutku vyřeší národní stát. Dnes pro změnu EU. (Je náhodou, že obě tyto módy jsou zřejmě německé provenience ?)

Magor Milda, Mgr. etc. 28.10.2008 20:25

Němci i Francouzi se z válek poučili, po každé válce ztratili část území.

Po americké okupaci jim došlo, že hospodářská síla může mít větší vliv, než síla vojenská. Dále se okruh velmocí značně rozšířil, USA jí byly už na začátku minulého století, význam Francie, Německa a Itálie upadl, nastoupilo Rusko, později i Čína a Indie, Pákistán, svět se hodně změnil. Tomu lze čelit pouze sjednocením Evropy, hodně přes 400 miliónů už má svoji váhu, ale pouze pokud jsou jednotní. To ovšem vadí některým východním sousedům, kteří se snaží EU destabilizovat. Česká republika je s 10 milióny stát pouze střední velikosti, svým průmyslem a technologií, kulturou se řadí k tradičním středoevropským státům, jako Švýcarsko a Rakousko. Za feudalismu patřil náš český stát k 7 nejdůležitějším členům Svaté Říše Římské, český král byl kurfiřtem a volil spolu s ostatními cisaře. Národní státy nám vyskakují dnes na Balkáně, je to výsledek procesu, zpožděného osmanskou říší ještě v 20. století. Podobný proces probíhá i v Africe a bývalých koloniích. Mluvit o českém státu jako o něčem zbytečném, omylu dějin, je holý nesmysl, jinak by to tisíciletí nikdy nepřečkal.

Jenda 28.10.2008 18:55

Re: Jeden z projevů

Na RU by si Hitler chut rozhodne zajit nenechal. Ona by ho Viden privitala uplne stejne jako to udelala takhle, jenom by mu tak padlo do klina vetsi uzemi.

EM 28.10.2008 21:45

Re: Jeden z projevů

To je samozřejmě čirá spekulace. Jisté je naopak, že "takhle" mu opravdu skoro celé území bývalého RU spadlo během let 38-39 do klína bez jediného výstřelu. 

Novák 28.10.2008 8:48

Omluva

Omlouvám se za to, že se cítím být občanem tohoto státu. Omlouvam se rovněž za pochybení otce, který za samostatnost tohoto státu dvakrát nasazoval krk. 

Demosthenes 28.10.2008 8:29

narodni problem

Češi (potažmo Slováci) mají jeden velký problém. Pokud existuje něco jako národní charakter, tak základní charakteristikou toho našeho je neschopnost střízlivé a objektivní sebereflexe. Zkrátka v hodnocení politiky, dějin, kultury apod. jsme schopni se hrubě podcěňovat, či hrubě přeceňovat a nic mezi tím. Pane učiteli, z Vašeho článku soudím že jste také jeden z těch nebezpečných extrémistů, kteří jen proto, aby měli nějakou svoji pravdu a tou se proslavili, ignorují jasné doklady toho, že pravdu nemají. A taková jelita za katedru nepatří. Howgh.

I. Laengsfeld 28.10.2008 8:51

Re: narodni problem

Kazdy narod ma sve "narodni problemy";  problemy jisteho vetsiho naroda sousediciho s nami

staly lidstvo dve svetove valky a desetimiliony mrtvych, velka Francie nema za poslednich

100 let vic politickych aktu k hrdosti, nez male Cesko. Proc ten masochismus,  "hrube

jsme se precenovali" pred 100-150 lety ale i pred 40 lety - a vysledkem byly prinejmensim

kulturni vykony svetoveho vyznamu (Antonin Dvorak, ceska kultura 60 let)

Venkovan 28.10.2008 8:26

Pan učitel

asi nepředpokládal,jaké jeho článek vyvolá emoce.Ano článek je příliš stručný a předpokládá,že čtenář zná neideologickou a mýtů zbavenou historii své Kotliny.Snad to pana učitele neodradí od snahy vyplnit upravené,vylepšené a vygumované místa v osnovách dějepisu.

ijáček 28.10.2008 9:38

Re: Pan učitel

Nevím, kde pan učitel učí, pokud vůbec někde. Ve školách, které pravidelně navštěvuji s dětmi, jsou u vchodu tabule s dost dlouhými seznamy těch autorových kolegů, kteří přišli o život pro svobodu vlasti. Asi měli podstatně odlišný vztah ke své zemi.

K rozbití rakouského mocnářství: zapomínáte na zachycené memorandum hraběte Czernina (v souvislosti se Sixtovou aférou?), kde se chystá, jak si to po separátním míru s těmi Čechy vyřídí. To byl dost důležitý argument pro presidenta Wilsona, proč nelze Rakousko-Uhersko zachovat - protože není ochotno poskytnout svým národům právo na svobodnou existenci. Bylo to ale asi zcela v souladu s postojem ke království - poslední korunovaný král český byl Ferdinand Dobrotivý.

johánek 28.10.2008 10:55

Re: Pan učitel

No jo, úpěli jsme pod Rakouskem. Dějiny posledních staletí jsou toho dokladem, stačí se projít po Praze. Na rozdíl od vzorného autonomního rozvoje např. Irů v Británii nebo černochů v USA.

ijáček 28.10.2008 12:48

Re: Pan učitel

No tak jinak: F.J.I se nenechal korunovat českým králem, zato přistoupil na rakoukso-uherské vyrovnání. Tím ovšem značně nahlodal věrnost poddaných - když nemáme krále, tak to můžeme mít klidně tu republiku. Chcete-li, Habsburkové se zpronevěřili povinnostem monarchy. Král, který pohrdá svým královstvím, o ně zaslouženě přijde. Jestliže král nechce své poddané, proč by jej naopak měli chtít ti poddaní?

johánek 28.10.2008 13:21

Re: Pan učitel

Nezlobte se, ale tak to není. Pochopitelně to, že se FJI nenechal korunovat a přistoupil na R-U vyrovnání nebyly šťastné kroky, ale byly na něm vynuceny okolnostmi a například i malou schopností českých politiků např. ve srovnání s těmi uherskými, rozhodně to nelze vykládat jako projev nepřízně vůči Čechům. Každopádně král se nestává králem korunovací - to je jen jakési slavnostní potvrzení toho faktu (obdobně např. viz ukončení vysokoškolského studia a promoce). Jakkoli byli Češi zklamáni tím, že korunovace neproběhla, ani je nenapadlo pochybovat o tom, že FJI a později Karel I. je českým králem - vaše myšlenka je pozdější konstrukt, který nemá s tehdejší realitou nic společného. Nějaká státní samostatnost nebo dokonce republikánská forma státu ještě na jaře 1918 napadala málokoho.

Ještě k těm padlým za svobodu vlasti z Vašeho minulého příspěvku: to je právě to - co se týče 1.sv. války, byli ti padlí ve velké většině v rakouských uniformách,  - bojovali za svou "širší vlast", jak se říkalo, a za svého krále - pro většinu lidí nebylo české a rakouské vlastenectví v rozporu. Takže při pohledu na ty pomníky shledáváme, že za svobodu vlasti padli především ti, kdo bojovali "proti ní"? Jak mohl nový stát ocenit hrdinství vojáků, kteří vlastně stáli proti němu? Jak se asi museli cítit ti z nich, kteří se vrátili domů? Schíza, že? Ale to je jen jeden z příkladů toho, jak bylo nutno negovat nebo ignorovat vlastní minulost ve snaze narazit dodatečně vlastní dějiny na kopyto prvorepublikové ideologie.

Anton 28.10.2008 15:02

Re: Pan učitel

Proti korunovaci za českého krále protestovali právě "čeští" Němci, neboť Češi v té době měli v Čechách sotva nadpoloviční většinu.

Oproti tomu Maďaři byli homogením národem.