3.5.2024 | Svátek má Alexej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jerry 27.12.2006 14:20

Re: Re: Re: Re: Jeje, :-)

A kde jsou důkazy pro vaše tvrzení? Co když odpovím takto : proč se stále u většiny lidí ,co byli v klinické smrti opakuje tunel, světlo, přehraný život v několika vteřinách, pohled na své tělo z výšky. Tytéž zážitky, navíc v okamžiku, kdy na EEG nebyl záznam./Mám to z Lancetu/ Tak kdo tady slepě věří a kdo se snaží argumentovat vědecky?Pokud chcete argumentovat, že spousta lidí si nepamatuje nic -odpovím Vám takto : 1.někteří lidé si nepamatují své sny .Vysvětlení: sny neexistují . Nebo : Zkoumaný lék pomohl 60% pacientů ze zkoumaného vzorku .Vysvětlení: Neúčinný lék.

 A jestli k tomu, abyste byl dobrý , nepotřebujete víru, gratuluji. Já to nedokážu ani s ní. Jestli to ale nebude tím, že si o sobě nedělám iluze.

jerry 27.12.2006 14:11

Re: nechapu nektere diskutery

Já tedy věřím v Boha, nikoliv církvi, jako instituci. Církev je tvořena lidmi a ti jsou nedokonalí. Ta báchorka se jmenuje evangelium -tzn.radostná zvěst.Mázte pravdu, že je nabalena na Slunovrat, ale to není podstatné. Není důležité, kdy se to stalo, jestli je náš letopočet správný, ale to, že se to stalo. Krásně jste vystihl smysl a podstatu Vánoc, ale křesťanství se bráníte po způsobu malého Damiena z filmu Omen :Přichází Satan.Pořád argumentujete lidmi-když se stanete křesťanem, nebudete dokonalým, ale začnete chtít být lepším. A je to těžké, najednout nemůžete říct -,,jiní lidé dělají horší věci, než já" , ale pouze -,,já tohle neměl udělat, promiňte."To že lidé deformují krásnou myšlenku, není vina té myšlenky.

Čtenář 27.12.2006 14:11

Re: Poznání není nevíra.

Ano, ale Bůh může být princip.

Albert Einstein napsal: Největší omyl lidstva je víra v osobního Boha.

Michal Tošer 27.12.2006 14:09

Re: nechapu nektere diskutery

Těžko říci, kdy se v naší postkomunistické zemi konečně přestane omílat ta nebetyčná hloupost, že církev je tu od toho, aby lidem lhala kvůli hmotným požitkům. To si vážně myslíte, že papež nevěří v Boha? Můžeme stokrát diskutovat o tom, zda je lepší ta či ona církev, zda ta která církev dnes či v minulosti dělala více dobra či zla, bavme se o tom, komu z nás jde katolická církev na nervy, budiž. Přestaňme ale už opakovat tuhle vyčpělou bolševickou veteš o katolické církvi jako cynické továrně na peníze, to je prostě holý nesmysl... Děkuji a přeji hezký nový rok.

Čtenář 27.12.2006 14:05

Re: Marně se ptám kolem sebe.

Taky mně ty počty nějak nevycházejí. Nedělní bohoslužbu prý navštěvuje mimo vánoce 500.000 lidí.

V našem, málo religiózním městě a kraji (východní Čechy) odhaduji účast asi na  2% obyvatel. A to počítám všechny denominace, katolíky i protestanty.

Marek 27.12.2006 14:01

Re: Co je to "cirkev"?

Výjimečně primitivní žvást, dobře doplňující marxistické vidění autora článku.

jerry 27.12.2006 14:01

Re: Re: VUML jsem nestudoval.

Pro mně není třeba budhista bezbožník, chovám k nim velký respekt.Chovám respekt i k jiným náboženstvím , pokud směřují ke zdokonalení člověka a ne jen v dodržování nesmyslných příkazů. Mám respekt i k ateistům jako k lidem, ale nikoliv k ateismu jako učení.Tímhle blafem pohrdám.Chce to občas si něco přečíst a klást si otázky.

Michal Tošer 27.12.2006 13:58

Re: Re: VUML jsem nestudoval.

VUML není univerzita, zas tak drzí bolševici nebyli, je to pouhý ústav...:-)

Obecně: To, že náboženství je opium lidstva, to říkal Karel Marx, takže nic nového. A to, že každý člověk žije v nějakém "předporozumění", tedy "světonázoru" či "ideologii", to je prostě fakt. Někteří si to připouští a lépe se ve svém životě orientují, jiní ne. Třeba k tomu také jednou dojdou. Přeji jim to.

patejl 27.12.2006 13:51

Re: nechapu nektere diskutery

takze by nebylo od veci kdyby se lide po te stedrovecerni zranici (za kterou se jako potomci keltu nemusi v zadnem pripade stydet ;-D) sli projit radeji do lesa na cerstvy vzduch. tam cek nabere vice energie a take mu spravne vyhladne k dalsimu chodu. ze smradlavych kadidel a blabolivych patetickych reci o spasiteli se mu spise udela zle Rv

patejl 27.12.2006 13:44

nechapu nektere diskutery

kteri cirkve (samozrejme krastanske) pasovali do roli tvurcu a strazcu jakychsi duchovnich a lidskych hodnot. copak se na krizovych vypravach neloupilo, nevrazdilo a neznasilnovalo? nesmilnilo a nebralo se jmeno bozi do krivych ale pokrtenych tlam nadarmo? ;-D;-D jste k smichu s tou svoji virou, ale ne proto ze byste verili v boha, coz samo o sobe v zadnem pripade zavrzenihodne neni, vy verite jen svym cirkevnim hodnostarum a bludum ve kterych vas zamerne a pro svuj prospech udrzuji. slava pokroku ktery dal lidem svobodu.

a jeste bych napsal neco k vanocum. je to pekny zvyk, sejde se cela rodina, vsichni si daji  nejake ty dary, kdyz uz to nestihli pres rok ze. nicmene vanoce jsou a budou svatkem pohanskym. krestane nam pouze puvodni a smysluplne oslavy slunovratu, ve snaze zbavit nas pohanskych zvyku, nacpali bachorkami o jeziskovi, jeslich a dalsich ptakovinach ktere vsak pro svoji potrebu vyrobili a prislusne je ohli...

Netřeba 27.12.2006 13:27

Re: VUML jsem nestudoval.

Protože studium VUMLu je pro život stejně přínosné, jako studovat bibli nebo talmud či korán. Je přínosem pouze pro toho, kdo tomu věří. Ať už věří bibli, talmudu, koránu či buddhismu nebo marxismu. Pro ty ostatní je bezbožníkem. Na to jste nepřišel?

Mimochodem, VUML se píše s krátkým "U". Jedná se o zkratku a v ní se píše "univerzita" a nikoliv "úniverzita". Ale to při vašem vzdělání jstě velmi dobře víte a jenom mě zkoušíte.

Náhodný 27.12.2006 12:43

Re: Re: Re: Jeje, :-)

jerry: Já osobně jsem přesvědčen, že náboženství je jen vedlejší produkt strachu. Jestliže se někdo nedovede smířit s velikostí vesmíru bez víry v Boha, je to jeho věc. Nemůžu nikomu bránit, aby věřil v sebeiracionálnější nesmysl. Doměnku, že vznik života je v rozporu s entropií a tudíž musel být stvořen, nelze posuzovat izolovaně, je na to celý vědecký systém vysvětlení. Já osobně se snažím si vystačit bez těchto (imho slabošských) berliček, pravda je, že s vírou je všechno jednodušší, přináší totiž rychlá instantní a prostá vysvětlení čehokoliv, bez nutnosti použít rozum, a to přesně mi na ní vadí.

Po smrti nenásleduje nic: naše osobnost je sofware, "běžící" v biologickém computeru - mozku. Po jeho rozpadu žádná duše nikam neputuje, vědomí prostě zhasne, přesně jako když se vypne žárovka. Ne každý je schopen si to připustit a smířit se s tím (protože je to nepříjemné), tak radši věří těm nesmyslům, co ti slíbí farář, immám, rabi, láma, inkvizitor, kdokoliv. Toto však neznamená, že svou osobnost nemůžu rozvíjet, obohacovat, cvičit, něco dobrého za život vykonat.

Za klíčové považuji to, že nemusím být věřící, abych se choval slušně, k tomu víru nepotřebuji. Nepotřebuji ji, abych věděl co je láska, pokora, skromnost, pochopení. Takže paralela mezi ateista=amorální, je zvrácenost, která mne přesně na některých fanaticích odpuzuje.

jerry 27.12.2006 12:38

Re: Re: Poznání není nevíra.

Bůh dal člověku svobodnou vůli, proto války ,hlad, násilí.Co se ale obtížně vysvětluje, jsou třeba nemoci dětí. To zlo tady určitým způsobem existovat musí. Existence ďábla, satana -či jak to nazvete, představit se to moc nedá.

Alfons 27.12.2006 12:12

Re: Re: Re: Vy jste kouzelnej, ne já.

Jaké jsou lepší kapky na negativní meditace? Ateistické nebo náboženské? Co je lepší pro dosažení duševní pohody? Náboženství nebo ateizmus? Kdy byly děti slušněji vychované? V době kdy se používala a vyučovala křesťanská morálka nebo dnes? No přece dnes! Vidíte to na každém kroku.

Platon 27.12.2006 12:10

Re: Re: Poznání není nevíra.

   Cimrmanova teorie vyvracení omylu v praxi. Víme vše = nevíme nic. Ale zase stojíme před tváří všehomíra s hlavou čistou a prázdnou. Já bych ale nebyl tak kategorický, vždyť si musíme přiznat, že o tom nevíme nic.

nezařaditelný 27.12.2006 12:09

Re: Re: Poznání není nevíra.

Vy jste typický případ člověka, který není ochoten si prostudovat to, co odsuzuje. Než urazíte ideu, dopusťte se nejdříve násilí na sobě a donuťte se řádně si prostudovat bibli a snažit pochopit její náplň. Možná naplní i vás a tím vaše dutina lebeční jen získá. Nemusíte být věřící, ale k takové urážce by jste měl mít aspoň minimum vzdělanosti.

kakuro 27.12.2006 11:54

Re: Poznání není nevíra.

Pokud by byl buh vsevedouci vedel by ze kdyz stvori Satana tak se stane co se stalo, kdyz by byl vsemohouci dokazal by to napravit, kdyz by byl dobrotivy, uz na zacatku by to diky sve vsevedoucnosti a vsemocnosti udelal tak ze by nikdo nikdy nezhresil a stvoreni by bylo dokonale a vsichni stastni a v souladu, takze, bud Buh neni vsemohouci nebo neni vsevedouci nebo je to pekna svine !

kakuro 27.12.2006 11:53

Re: Poznání není nevíra.

1Premisa Buh je nekonecne dobrotivy

2Premisa Buh je vsevedouci

3Premisa Buh je vsemohouci

Pokud by opravdu platilo 1,2,3 nemuze existovat svet se smrti s hrichem a vsim tim bordelem v podobe v jake existuje.

MF 27.12.2006 11:28

Re: Re: Jeje, :-)

Vážený pane, nemáte pravdu. Katolická církev mimo jiné nabízela lidem cca 50 svátků svatých, kdy se nemuselo pracovat, ročně. To bylo pro chudý lid docela dost. O ostatních pozitivech psali už jiní.

Platon 27.12.2006 11:26

Re: Poznání není nevíra.

   Přesně tak. Je to neochota přemýšlet co bylo před tím, případně kde se vzalo to z čeho vznikl vesmír. Na výrok "smrt je zlo" Sókrates odpověděl, že je nepravdivý, protože nikdo neví co je smrt. A když něco nevím , nemohu to ani odsoudit , ale ani oslavovat aniž bych se dopouštěl pokrytectví. Pak už totiž zbývá jen víra. Buď věřím, že to tak je anebo není, ale toto rozhodně není poznání nebo vědomost.

Platon 27.12.2006 11:19

Re: chvála pohádek

     Řekové to nevytvořili sami, ale také přebírali. Přišli jako idoevropské kmeny Ionů, Achájů a Aiolů, později i Dórů a své náboženské představy promíchali stěmi, které měli Pelasgové, kteří jim předcházeli. Judaismus byl zase velmi ovlivněn Babylonií a Perským Zoroastrismem. Přejímání představ je naprosto normální věc. Je třeba ovšem hledat podstatu a přínos. A z toho judeo-křesťanské náboženství vychází jako jednoznačný vítěz. Žádná jiná kultura se nesnaží tolik pomáhat slabým a hendikepovaným jako ta naše. Zkuste se trošku dívat kolem sebe a přemýšlet, budete pak možná méně kritický vůči křesťanství.

nezařaditelný 27.12.2006 11:16

Poznání není nevíra.

Doporučuji každému poznání chtivému člověku k přečtení knihu od Briana Greena "Struktura vesmíru". Pokud se dokážete prokousat všemi nejnovějšími vědeckými poznatky, pochopíte-li je, pak tam boha nenacházíte. Ovšem pokud nechcete. Jste-li věřící, stále jste ve stejné situaci jako před studiem knihy. Vznik vesmíru s jeho dokonalostí je stále nepoznaná záhada. Takže věřící má stále stejný prostor pro víru, jako před staletími. Je hloupé vysmívat se víře, ohánět se vědou, když sám nemám ani potřebné vzdělání k pochopení nejnovějších vědeckých poznatků. Víru a morální kodexy člověk životně potřebuje ke svému přežití na planetě, jinak by se mohl vyhubit i mezi sebou. Je to přírodní zákon, nebo Boží?! Nevíme a v životě si to neprověříme. Neůcta k věřícím je však důkazem omezenosti dotyčného odpůrce víry.

Veruna 27.12.2006 11:14

Re: Marně se ptám kolem sebe.

mno my byli ve čtyřech kostelech, chodíme se dívat na různé jesličky. ;-D

jerry 27.12.2006 11:13

Re: Re: Re: Re: Jeje, :-)

Opět hodnotíte lidi a ne myšlenku. Já nemám jako katolík nějakou povinnost papeže obdivovat. V podstatě s Vámi souhlasím, dokonce si myslím, že teorie o zavraždění Jana Pavla I. v roce 1978 může být pravdivá./to by byl slušný skandál/  Ale znám taky spoustu katolických kněží, které obdivuju.

Vlado 27.12.2006 11:11

Re: chvála pohádek

oprava - jsem...jejich ideu... a možná další - pardon.

A stejně nejvíc se mi líbila česká verze pohádky o Červené Karkulce, kdy vlk z hladu sežere kus gramofonové desky a Karkulka potom nakrmí chudáka hladového vlka pořádně velkým koláčem. 

jerry 27.12.2006 11:08

Re: Re: Re: Re: Autor je patrně padlý na hlavu

Vy berete vážně pohádky a legendy? Bible byla psána v podobenství pro tehdejší lidi. Nebere se doslova! Slovo Adam znamená lidi -tzn. bůh stvořil člověka.Já bych začal první stranou Bible ,jak bůh stvořil zemi -nejdříve byla země pustá a holá, poté moře, pak ryby,obojživelníci, plazi,ptáci,savci .Je zajímavé, že tohle někdo věděl dávno před naším letopočtem a dnes to odpovídá našemu poznání. Otázka zní : jak to věděl?

Vlado 27.12.2006 11:06

chvála pohádek

A tak jsem se byl podívat s vnoučkem ve zdejším kostele na výstavu betlémů a shodli jsme se, jak je to o tom Ježíškovi krásná pohádka. A pak jsm o vánocích brouzdal po televizních kanálech a koukal jsem na všelijaké pohádky včetně náboženských filmů. Křesťanské pohádky potřebují docela velký kompars, protože z původně monoteistiského náboženství byl vytvořen velký panteon - otec, syn, duch svatý, panenka Marie, andělé různých hodností včetně těch zavržených, různí svatí méně urozeného původu z řad původně prostých lidí. Zase jednou je vidět, že staří Řekové měli pravdu, když pro náboženské potřeby vytvořili celou kohortu bohů a polobohů, křesťané nakonec tuto jeji ideu museli převzít. Ale budiž křesťanům přáno, pokud nemají světskou moc a nenutí mne chodit ke zpovědi.

jerry 27.12.2006 11:04

Re: z obchodů, kde nedostali koupit to, co chtěli......

Teď jestli to skutečně potřebují a jestli to někomu tu radost přinese...

jerry 27.12.2006 11:02

Re: Re: Vy jste kouzelnej, ne já.

Vážený příteli, moc Vám přeji, abyste se z vlivu té marxistické drogy vymanil. Nevím, co Vám přináší, ale nic dobrého to není. Alespoň já Vám tedy přeji všechno nejlepší do Nového roku a jako lékař dodávám, hlavně zdraví.

jerry 27.12.2006 11:00

Re: Re: Dnešní člověk má více informací?

Jo tady je ten problém, já ve víře nebyl vychováván, takže mi některé ty rituály nějak nesedí. Nemám to prostě vrozený, o všem přemýšlím, proč to tak je.Přestože jsem katolík, katolická církev mi připadá zkostnatělá a nemoderní. Myslím, že jde především o duchovní hodnoty a ne o ty rituály.Ale někdo, koho rodiče k víře vedli, to může vidět jinak, to připouštím.