27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
EmilXX 11.11.2006 19:51

Re: Re: Trisi, z větší části souhlas

Mám dojem, že právě případ J. Watta vedl vedle dalších ke vzniku zmíněné společnosti. Ale já podrobnosti kolem Watta neznám. Vím ale, že jeho první parní stroje používaly k převodu přímočatého pohybu na točivý planetové kolo, aby se obešel cizí patent na parní stroj s klikou.

Ale znáte reklamu některých amerických elektrotechnických firem kolem roku tuším 1900. ... nemuseli jsme vynakládat peníze na vývoj, čímž jsme ušetřili. O tyto výhody se rádi rozdělíme se svými zákazníky."

Bubeník 11.11.2006 19:50

Zlodějská privatizace - dobrý recept?

Včerejším cílem "pravice" bylo samozřejmě dosáhnout "spravedlivého"  rozdělování statků s konečným cílem – kapitalismus –, kdy zcela vymizela tržní cena majetku! Tím, že nebyl odstátněn důchodový systém, byly vyloučeny z trhu penzijní úspory a znehodnocena cena kapitálu. Tak nastoupila korupce, laciný prodej a zlodějna ve jménu pseudokapitalismu.

tris 11.11.2006 19:26

Re: Trisi, z větší části souhlas

Vždycky patenty vedly k parazitováním darebáků a právníků na ekonomice. James Watt je toho prominentním případem. A neexistuje žádná inteligentní studie, která by ukazovala pozitivní přínos patentů k ekonomice.

tris 11.11.2006 19:23

Re: Nemyslím že myšlenka socialismu je špatná

Kapitalismus nevehnal lidi do ruky Hitlerovi. Státní zásahy to učinily. Likvidace měny v německu, naprosto neadekvátní reakce státu na velkou depresi.

A ty méněrozvinuté země jsou méněrozvinuté, protože mnohdy nemají přesně definované vlastnictví. A nevím, jaké jiné je rozdělení zisku než to, které si dohodnu. Socialismus začal fungovat na základě závisti. Normální stav je, že lidé nic nemají. Díky kapitalismu se čím dál víc lidem podařilo se z totální chudoby dostat. Některým se to povedlo lépe - a závist vedla k socialismu.

Nestranny pozorovatel 11.11.2006 18:42

Soukromnik nemusi byt jen kapitalisticky fundamentalista

Janoryna toho o trzni ekonomice vi zatim malo. Vite jak fungovala pod zakladatelem T. Watsonem firma IBM? Kdyz byl v ekonomice utlum, vsichni si zkratili mzdy, aby se nemuselo propoustet. Pak ovsem byla IBM jedna z mala firem, kde zamestanci nebyli organizovani v odborech. Nebyl k tomu duvod, a tim padem se neztracela energie vzajemnymi sarvatkami uvnitr podniku.

Samozrejme, kdyz jsou vyrobky nekonkurenceschopne, pak zadna solidarita mezi zamestnanci firmu nezachrani. Inteligentni soukromnik ale vidi dal, nez jen za hranici momentalniho zisku

Mirek od lesa 11.11.2006 18:40

Re: Nemyslím že myšlenka socialismu je špatná

Totéž si myslí i zhruba 20% Němců. Jejich národně socialistická německá dělnická strana (NSDAP) svého času dala lidem práci, sice na válečných zakázkách, ale přece. Zdravotnictví, dálnice, pořádek tam byl jako nikdy předtím. Postižené se eliminovalo stejně jako asociály, teplouše, cikány a bezdomovce. Ekologicky byl svět vylepšen, jmenuje se to rasová hygiena.

Pro nás to bylo ovšem nevýhodné, Češi byli pro německé socialisty odpad, měli být vysídleni někam do Ásie. Do Ásie jsme se dostali ovšem s jinými socialisty, těmi sovětskými. Protektorát Československo vydržel přes 40 let.

P 11.11.2006 18:25

Nemyslím že myšlenka socialismu je špatná

už to tady bylo připomenuto v předchozích komentářích. Marx popsal situaci dělnictva, snažil se pochopit systém. Komunisti to využili pro svou ideologii. Tato otázka hýbe dluho dějinami lidstva, nevyřeším ji.

Snad se můžeme shodnou, že to začalo být aktuální v době, kdy člověk vytvořil více jídla než mu stačilo k přežití. Snažil se mít stále víc. Ve společenství založeném na rodině (kmenu), přispíval do tohoto celku. Vidíme to v "méněrozvinutých" zemích, kde každý člen dává do společné pokladny co vydělá.

Do vývoje společnosti zasahovalo i náboženství, společný majetek v začátcích křesťanství, zákaz úroků v islámu. První i druhá světová válka měly společný základ, bitva o ovládnutí světa. Divoký kapitalismus vehnal masy občanů do náruče Hitlerovi. Státy si z toho vzaly poučení a začaly provádět státní zásahy do ekonomiky. Komunistický socialismus byl popřením myšlenky soutěže, která je nutná pro rozvoj společnosti. V roce 1989 se sitace změnila, touha lidí po kapitalismu byla dosti naivní. Po deseti letech jsme se dostali do situace, kdy polovina lidí chce zmenšit zásahy státu, druhá se tomu brání. Pokud chápeme socialismus jako stát se sociálním zázemím pro potřebné a relativně spravedlivé rozdělování zisku, nejsem proti. Problém je, že za celé dějiny nikdo nevymyslel, jak to prakticky provést.

moebius 11.11.2006 18:21

kudy vede cesta?

kapitalismus není kdoví jak sofistikovaným systémem a rozhodně ho nepovažuju za konečnou fázi vývoje, ale způsob, jakým se ho snažil změnit Marx je naprosto nefunkční. A to ani nemluvím o tom, že je taky pavědecký, ačkoliv se komunisté stále ohánějí jeho "vedeckostí".

Hlavní problém socialistů a komunistů je v tom, že se ostatním snaží vnutit svou vizi šťastnější budoucnosti, nutí je změnit se (chování, návyky, názory) k obrazu téhle budoucnosti, protože pokud se všichni lidé budou chovat, jak komunisté požadují, svět bude šťastnější a radostnější. Tahle snaha je hlavní příčinou všeho toho utrpení, zmaru a bolesti. Do pekla je totiž cesta dlážděná dobrými úmysly, rozuměj: dobrými úmysly s druhými lidmi. Tudy cesta nevede.

Jediný člověk, kterého každý z nás může změnit, je on sám. Všichni lidi na světě mají podobná nejhlubší přání, všichni chtějí žít v radosti, ve štěstí, chtějí prožívat lásku a být milováni. Nenajdete nikoho, kdo by něco podobného nechtěl. A přesto většina z nás žije příšerný život plný bolesti, nenávisti, strachu, zmaru. Kde se stala chyba? A jak jí napravit? Každý z nás má v sobě cestu, po které může dojít ke svému šťestí, lásce a radosti. Ale abychom tam došli, musíme jít.

Nemůžu napsat jak se na tu cestu máte vydat. Nevím to, protože tu cestu máme každý individuální a i cíl máme každý úplně jiný. Nejsem Marx nebo Lenin, kterým byly jasné všechny cíle i cesty a pokud jste se do jejich ráje nechtěli vydat dobrovolně, poslali vás tam násilím.

Pokud nechcete, nikdo vás k vašemu štěstí a lásce nedokope. Můžete žít nespokojeně svůj nešťastný život a utěšovat se tím, že tak žije většina lidí nebo že je to "normální" nebo že si nic jiného nezasloužíte. Tohle všechno jsou lži!! Zasloužíte si jen to nejlepší, normální je totiž být šťastný, obklopený láskou. Tohle opravdu není socialismus.

janoryna 11.11.2006 16:12

je to pravda, že se v Číně dělá za žebrácké mzdy ve státních.

podnicích. ale nevím, proč by soukromník měl platit víc. Jedním ze základů našeho úspěchu v tržním hospodářství, jak učil největší současný ekonom je výhoda levné pracovní síly, tj. velice nízké mzdy. to se trochu změnilo až v posledních letech,  kdy nebezpečně tu čínu předháníme.

EmilXX 11.11.2006 15:50

Trisi, z větší části souhlas

jen u těch patentů a copyrightů zjednodušujete. Smyslem patentů i copyrightů je to, aby se vyplatilo provádět výzkum, nebo např. točit filmy a přitom to nevedlo k tomu, že se výsledky utajují, což v demokracii dost dobře nejde. Existují vyjímky, americké firmy, které vyvinuly software pro dodatečné kolorování původně černobílých filmů si jej nechaly pro sebe a tají ho. 

Máte ovšem pravdu, že v současné době patenty a hlavně copyrighty z části vedou k parazitování bandy darebáků a s nimi spřažených právníků na ekonomice. Není to ale tak úplně nové, společnost proti patentům existovala v GB už začátkem 19 století. Dokonce platila odměny vynálezcům za to, že svůj vynález nepatentovali.

Zemi jako je Čína (a ve svých prvních desetiletích i SSSR) se vyplatí cizí patenty neuznávat a žádné licenční poplatky neplatit. V určité době (50-60 léta) vydávala Čína rovněž  kopie amerických odborných časopisů a tyto kopie se vyskytovaly i v našich odborných knihovnách (včetně Základní knihovny ČSAV). Byly opatřovány textem že "nesmí být dále prodány, ani do antikvariátu."  

vi 11.11.2006 15:08

Re: o socialismu dobře, ale s tou Čínou jste zcela vedle

Zapomněl jsi pouze dodat,že nehodnotíž negativně nebo poizitivně ani zpracování židů na mýdlo. Patrně nemáš dost informací o efektivitě tohoto procesu.:-D

joora 11.11.2006 14:40

Re: Re: Ještě Marx.

 O demokracii tvrdi Heinlein, že je to nesmysl a dokazuje to matematicky - milionkrát nula je pořád nula.

Nestranny pozorovatel 11.11.2006 14:31

Nefunkcni, ale stale aktualni

1. I kdyz intelektualne prokazete, ze socialismus je ekonomicky nefunkcni, muze si byt jisti, ze myslenka socialismu nevymizi ani v budoucnosti. Proste ta touha po spravedlnosti tady byla a urcite i bude v dalsich stoletich. Najdou se jeho propagatori, a tim i politicke strany.  Musite s tendenci k socialismu pocitat i do budoucna. Ledaze bychom pomoci genove manipulace vyprodukovali v budoucnosti stoprocentne sobeckou populaci.  Otazka je, zda by za techto podminek fungoval i kapitalismus.

2. Priklad Ciny je velmi nestastny. Pote, co jsme asi pred mesicem shledli na CT film jak funguje vykoristovani delniku v Cine pod hlavickou Komunisticke strany, je mi z toho na bliti. V tomto svetle jsou nasi soudruzi z dob socialismu jen neskodnymi beranky. 

DrP 11.11.2006 14:22

Teorie čehokoli

Maji tu zvlastni vlastnost,ze vykladaji objekt sveho zajmu "jedinym moznym vedeckym zpusobem" a zedy zarucene spravne. Pak ovsem dojde nutne k tomu, ze osoby s nizkym rozhledem a velkym hlasem mohou podlehnout pokuseni tu zarucenost implementovat do zivota. Az tehdy nastane prusvih. V kavarnach, skolnich skamnach a pivnicich lze bez obav rozvijet i teorii,ze socialismus by mohl byt dobry. Nemuze stejne, jako kapitalismus neni sam o sobe dobry. Je ale zatim tim systemem,ktery prinesl svetu nejvetsi blahobyt.

tris 11.11.2006 14:00

Re: Re: Ekonomické a sociologické teorie,

sakryš, teorie subjektivní hodnoty, ne subjektivní teorie hodnoty....

tris 11.11.2006 13:59

Re: Mnoho lidí

Asi takhle: bezpečnost práce si můžete dovolit, když na to máte. V Číně na to nemají, mohou si zvolit mezi nebezpečnou prací a žádnou prací.

Ekologická pravidla jsou u nás často nastavena tak, že nemají s ekologií nic společného - na druhou stranu v těchhle zemích občas škodí víc než je zdrávo.

Dodržování smluv a licencí - ano, na druhou stranu patenty a copyrighty NEJSOU smlouvy, je to státem garantovaný monopol. A nikde není řečeno, že stát ho musí garantovat. V Evropě se to nějak vyvinulo, ale popravdě - současné copyrighty a patenty už jsou naprostý nesmysl a jediné, k čemu slouží, jsou mastné kapsy právníků a některých monopolních firem. Takže za tohle bych se na Čínu nezlobil.

tris 11.11.2006 13:54

Re: Ekonomické a sociologické teorie,

Teoretikové kapitalismu s tím vcelku počítají. Jedna taková teorie se jmenuje třeba subjektivní teorie hodnoty, a je na ní postavena převážná část ekonomie. Socialistická "ekonomie", je postavena na pracovní teorii hodnoty....ta s tím poněkud nepočítá.

pavel 99 11.11.2006 12:32

Re: Re: Pane Brunere:

Myslím, že o pár příspěvků výše jste narazil na skutečnou podstatu ze které podle mne plyne, proč principielně nemůže socialismus fungovat. Mám na mysli motivaci "...Buď tvořit ceny tak, aby na ně dosáhlo co nejvíce lidí a ulomit tak

hrot závisti nebo nechat vše trhu a vytvořit hordy nemajetných chtivích

a následně i všeho schopných?...". Zkuste domyslet, k čemu jednotlivé systémy (jak jste je vyjádřil) člověka motivují. K čemu motivuje odstranění závisti? Možná k určité "spokojenosti" závistivého člověka (člověk, který není závistivý tak toto měřítko nezohledňuje) a k čemu více? Systém, který umožňuje vyšším výkonem, lepšími nápady adt. dosáhnout větších "sobeckých výhod", tak motivuje k vyšším výkonům, vyšší efektivitě a dalším nápadům. Na této bázi je postaven veškerý vývoj lidské civilizace.

doktor 11.11.2006 12:03

Ekonomické a sociologické teorie,

které počítají s tím, že se lidé chovají "efektivně", "tržně", mají jednu podstatnou chybu: předpokládají, že se rozhodujeme podle jednoduchých matematických kalkulací: "co nám to vynese". Jak se v posledních letech ukazuje, naše inteligence je také (nejméně z poloviny) nejen  racionální, ale emoční. Jí vedeni, rozhodujeme se podvědomě často pro sebe neefektivně, altruisticky, solidárně, nebo naopak iracionálně, hostilně nebo sebeničivě. S tím ovšem ani teoretikové socialismu, ani kapitalismu nepočítali. Měli by začít.

Novák 11.11.2006 11:44

Re: Socialismus = velmi nedobry koncept.

Co je to informovaný kupec? Zatím jsem si akorát mohl všimnout, že všichni dělají všemožné právě proto, aby kupec nebyl informovaný.

vanastr 11.11.2006 11:14

Otázka z vlastivědy

To je ještě nic (chtěl jsem napsat h....., ale to mi cenzor NP nepřijal). Cituji otázku z učebnice Vlastivěda pro 5. ročník ZŠ - Proč řadu lidí přitahovaly a dodnes přitahují myšlenky socialismu? Při nejlepší vůli jsem to své dceři nebyl schopen zodpovědět, tedy říct jí nějaké kladné vlastnosti tohoto společenského zřízení a poradil jsem jí jedinou možnou odpověď - Nevím. Ovšem na druhé straně je to jen na první pohled nevinná otázka a taky mám strach co ji některá ze soudružek učitelek, které na škole dodnes jsou, naučí v osmé třídě v dějepisu.

Zdar a sílu

občan z kraje města 11.11.2006 11:07

Hitlera porazil Stalin

s technologickou podporou USA. Pohlédneme-li do historie bez ideologických filtrů lze to popsat takto: Nacistické Německo nejprve bez boje a pozdějí bojem, bez významných nákladů a ztrát porazilo demokratické státy v Evropě a rychle je ovládlo. Výjimkou byla GB, jejímuž rychlému dobytí bránila její poloha. Dále si neporobil Švédsko a Švýcarsko a Španělsko, proteže byli jeho ekonomickými spojenci. Nacistické Německo se vyčerpalo v konfliktu s totalitním zaostalým SSSR, na jehož území nebyla téměř žádná využitelná infrastruktura. SSSR porazilo Německo použitím brutálně řízené lidské síly obětované v milionových počtech a s pomocí technologií dodávaných za těžké peníze z USA. USA z obavy, že SSSR porážkou Německa zcela ovládne Evropu vstoupili do Evropy a část si jí také ukořistili.

občan z kraje města 11.11.2006 10:51

slovo "dobrý" chápu trochu jinak

Dobrý není totéž co ekonomicky funkční. Dále, lze rozvíjet, pro koho dobrý. V každém případě jsou určité nacistické prvky s úpěchem uplatňovány i v Japonsku i v Jižní Koreji. Že je to funkční je zcela patrné, z toho, že jsou to země s velkými rozpočtovými přebytky. Dluhopisy tzv. vyspělých zemí nevlastní pouze vlády, ale i soukromé banky a jednotlivci. Tzv vyspělý svět se zadlužuje a hroutí, protože nedokáže financovat lennost, neschopnost a pohodlí vlastních obyvatel.

EmilXX 11.11.2006 10:36

Ano, ten "národní socialismuc" (nacismus) ja vlastně dobrý

koncept, odhlédneme li od "některých chyb Hitlerovy éry."

občan z kraje města 11.11.2006 10:35

ještě k té Číně

Stát tam žádné pracující, ani nic sociálního nedotuje. Stát dotuje infrastrukturu, která umožňuje zvyšovat zisky. Vykupuje za směšnou cenu pozemky zemědělců a prodá je podnikatelům (to jsou sočasně straníci), kteří to použijí nejčastěji na výstavbu továrny. Když se to zemědělcům nelíbí, pár jich zavře nebo rovnou postřílí. Ostatní mají šanci pracovat a budovat kariéru a když jsou úspěšní a vytvoří třeba vlastní firmu, nebo se dostanou do managmentu zahraniční firmy mohou se ucházet o členství v KS. To že je Čína produktivní jako celek je zcela jednoznačné např.: http://ekonomika.idnes.cz/cina-premita-nad-rezervami-dolar-pada-dst-/ekonomika.asp?c=A061110_142715_ekonomika_plz  k tomu úryvek: Na tom, co udělá Čína se svým majetkem, závisí i americké úrokové sazby. Nejlidnatější země světa totiž ovládá americké státní dluhopisy za 339 miliard dolarů. Kdyby se je rozhodla prodat, na trhu s dluhopisy v dolarech by musela klesnout cena.

občan z kraje města 11.11.2006 10:23

o socialismu dobře, ale s tou Čínou jste zcela vedle

Ostatně i další, kteří vůbec nevědí co se tam děje. Mám osobní zkušenost přímou (krátkodobou pracovní) a nepřímou (kolega tam pracoval tři roky). V číně žádný socialismus není. Trh práce je tam nejliberálnější na světě. Rozdíly v platech Číňanů jsou násobně větší než u nás. Mají šest stupňu kvality a reference z práce v určitém stupni zvyšuje hodnotu pracovní síly. Řada výrob produkuje mnohem kvalitnější výrobky než to dokážeme v Evropě, tato produkce směřuje převážně na Americký a Australský trh. Hierarchie v komunistické straně je nepokrytě vázána na kapitál. Kariera v politice je podmíněna kapitálovými úspěchy. Téměř by se dalo říci, že čím bohatší Číňan, tím výše je v politické hierarchii a naopak. Mám pouze sprostředkované informace o řízení Německa NSDAP, ale zřejmě jsou si oba systémy velice blízké. Nehodnotím to ani negativně či pozitivně. Totalitní nástroje jsou zcela otevřeně používány k prosazování větších podnikatelských úspěchů, stejně tak budování státní infrastruktury. Fašismus je na rozdíl komunismu ekonomicky zdravý, takže v té Číně to není vyjímka, ale chybné označení společenského zřízení. 

Jirka 11.11.2006 10:11

Socialismus

Socialismus nemuze fungovat, protoze nepocita s tim, ze lidi jsou od prirody lini.

Jaxag 11.11.2006 10:09

Re: Ještě Marx.

Podobne aj Valka s Chtorr (David Gerrold) tiez velmi dobre analyzuje taketo "principy" (myslim socializmus), mozno ide v tomto este o kus dalej.

Btw, z Hviezdnej pechoty (kniha) sa mi velmi pacil zaver, ze demokracia rozhodne nie je idealne socialne usporiadanie, je mozno o trosku lepsia ako ine - v podstate nieco ako idealne socialne usporiadanie ani neexistuje... Vzdy mi zdvihne krvny tlak, ked niekto ospevuje demokraciu ako modlu, absolutny ciel, absolutne dobro atd, akoby nic ine, lepsie, ani nemohlo existovat. :)

JH 11.11.2006 10:09

Mnoho lidí

a např. i "ekonom" ing. Klaus si neuvědomují při svém obdivu k čínskému hospodářskému "zázraku", že je umožněn několika významným faktory, se kterými se euroatlantická civilizace více méně vyrovnala v minulém století. Jde o bezpečnost práce, ekologické zatížení a dodržování smluv a licencí. Diktatura s největší armádou na světě a nukleárními zbraněmi může toto na úkor budoucnosti i sousedů naprosto ignorovat. Nějací cifršpioni spočítali, že kdyby Čína musela dodržovat ekologická pravidla, tak růst HDP bude negativní :-(

Malý Aston 11.11.2006 9:35

Re: K té Číně

On ten rozvoj Číny,musí ale někdo zaplatit.Čína má 1,4 miliardy obyvatel.Ceny jejich výrobků,které jsou vrženy na světový trh neodpovídají ani nákladům na suroviny.Takže dotace vývozu na úkor těch chudobných na venkově.U nás to bylo za totáče také.Nevím,zda si ještě někdo vzpomene na ukazatel RU. To znamenalo,můžete prodat na západ levněji,stát Vám rozdíl doplatí.Jak a který stát,my všichni jsme to museli doplatit.Takže hovořit zaslepeně o výborných výsledcích Číny a nevnímat,kdo to zaplatí je chybné.Jen rudoši říkají,podívejte se na soudruhy v Číně,jak to pěkně řídí.Všem socákům a komoušům doporučuji,máte možnost navštívit vesničky v Bělorusku,Ukrajině nebo Rusku. Tam poznáte,jak se komouš staral o ty,kteří museli zaplatit od internacionální pomoci Africe a Kubě až po raketový a vojenský rozvoj diktátorského režimu komoušů.