25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: S covidem tu zatočíme! Možná…

Úvodem následujících řádků bych všechny případné čtenáře rád upozornil na to, že tento text bude psán subjektivní optikou člověka, v jehož okolí se všichni, kterým byl covid diagnostikován, úspěšně vyléčili.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 12.1.2021 11:00

Nikde jsem, Petře, nenapsal, že bych chtěl něco takového. Avšak ze součaného stavu vyplývá, že zatím neexistuje plošná metoda, která by účinkovala obecně. Vakcinace sic je dobrou obrannou metodou, sám v ní doufám taky, ale není všelék, zatím není známo, jak dlouho je účinná, ale taky není známo, zda virus nezmutuje tak, že přestane být životu nebezpečný. Přesto věřím, že když by ani to ani ono nefungovalo, že se najdou odolní jedinci, kteří mohou přežít a založit kmen lidí Covidu odolných. Tak jsem to napsal a ne jinak.

D. Zítko 12.1.2021 7:45

Naprostý souhlas R^

R. Meišner 12.1.2021 7:43

autor je jeden z mnoha rýpalů. jediné co jsem z jeho traktátu zjistil, že on covid nedostal,a to ani s lehkým průběhem, natož se středně těžkým (jako třeba já) neřku-li s těžkým průběhem někde na ventilátoru. vsadím se že by tohleto nikdy nenapsal.tož mu popřejme ať mu zdravíčko i nadále slouží.

J. Kulheim 12.1.2021 7:59

Možná jste chtěl něco k úvodníku napsat.

J. Zrzavý 12.1.2021 7:38

Souhlasím, pěkný článek ! R^

R. Vacek 12.1.2021 7:38

No vida. A přitom kdybychom na začátku zavedli všechny ty "totalitní praktiky po vzoru Číny" o kterých se autor na začátku zmiňuje, tak tady máme celkem normální poměry. Dětem kupujeme boty, chodíme do divadla nebo hospody a děláme všechno to, co je nám nyní odepřeno.:-)

J. Ganaur 12.1.2021 9:28

;-D;-D;-DČína je za "vodou"!;-D;-D;-DVy taky uvěříte fšemu!;-D;-D;-D

R. Vacek 12.1.2021 9:40

Že je to v Číně v cajku tvrdí americká ambasáda v Pekingu, sám se podívejte. I když je možné, že nás schválně klame.:-)

S. Zemitý 12.1.2021 7:29

Vyskytne-li se v lidské populaci infekční choroba XY, jsou tři možnosti jejího postupného utlumení:1) Lidé se přestanou stýkat 2) Pokud se setkat musí, dodrží všechny možné nejlepší známé opatření, aby se snížilo nebezpečí přenosu 3) V českých zemích se očkuje už více než 200 let; je-li tedy k dispozici vakcína proti XY, této možnosti využiji, jako jí využívali naši prapradědové.

Pak je tu ještě čtvrtá, mně neznámá možnost, která se naznačuje tajuplně, v náznacích, jen pro vyšší inteligenty. Mají přežít jen oni ? Pokud si vyšší inteligenti myslí, že přežijí ve státě (na Zemi) bez těch nižších, nechť ji utajují dál.

Nezdá se mi, že by bylo nutné k pochopení reality uvedených tří možností obrany inteligence vyšší, než na úrovni slaboduchosti. Pokud někdo nevěří kvalitě vakcíny, sleduj přístup lékařů: nechají či nenechají se očkovat ? Jo a všimni si, že zdravotnický perzonál je vyčerpán, že se ve prospěch léčby kovidu odkládají i nutné operace, takže lidé umírají ve zvýšené míře i na choroby, na které by za normálních okolností nemuseli, že krematoria nestíhají ...

ale máme tu paralelu: 1/3 mileniálů pochybuje, zda je země kulatá ... Myslím, že vymřeme díky úpadku inteligence na idiocii dřív, než by nás zabila přehřátá planeta. KDO - ZA - TO - MŮŽE ?

B. Jech 12.1.2021 8:07

Existuje i pátá možnost. Epidemie přijde a zase odejde, stejně jako odešla epidemie španělské chřipky, hongkongská chřipky, ptačí chřipky nebo prasečí chřipky. Jestli stejným způsobem odejde i Covid je samozřejmě otázka, nejspíš ne, ale vyloučené to není.

V. Petr 12.1.2021 13:00

Ona odešla i epidemie moru, ale pořád se vracela. Sem tam pobila někde třetinu obyvatel! Stojí toto za prosperitu hospod?

V. Klepetko 12.1.2021 8:17

Petr Adler. Roman Šmucler. Tomáš Guttman. Václav Klaus st..Radek Benýšek. Soňa Pešková. Miloslav Ludvík. Jan Pirk. Jan Žaloudík. Ladislav Jakl. A teď i Martin Blumel, autor tohoto článku... A je jich mnohem víc, těch viníků současného zoufalého stavu, kdy kovidiocie se šíří rychleji než virus a veřejnost je totálně zmatená.

Pane Zemitý, problém je v tom, že když vám někdo začne tvrdit, že zdrojem všech vašich problémů je kabala satanistických pedofilů ve vládě a v parlamentu a v celém vašem deepstejtu, pak k pochopení toho že je to blbost skutečně nepotřebujete inteligenci vyšší, než na úrovni slaboduchosti. Jenže když Vám lžou dobře vzdělání a důvěryhodní odborníci, kteří navíc v jiných věcech mívají pravdu, pak rozpoznat idiocii je pro vás mnohem těžší. Takže bych odpověď na Vaši otázku zhrnul takto:

Na idiocii vymřems proto, že chytří lidé nám lžou a dělají z nás idioty. Že by to byla cílená strategie samotného viru, který chce takto přežít? :-)(viz toxoplazmóza)

V. Klepetko 12.1.2021 8:20

oprava - "Soňa Peková". Speciálně té se podařilo stvořit celé zástupy idiotů, odsouzených ke smrti nebo zmrzačení!

J. Kulheim 12.1.2021 8:50

Na rozdíl od vás autor úvodníku popsal současnou situaci. Vy jste vyplodil pouze několik urážek.

Premiér, ministr zdravotnictví a "odborníci" se často mýlí. Nařízená opatření nefungují. Testují, trasují, stojí to miliardy a situace čím dál horší. Státní zaměstnanci si chrochtají v teplíčku a lidé, kteří platili daně krachují. Studenti nestudují, "paří" na počítačích.

Opatření nemají žádný systém, který by vedl ke zlepšení situace. Jenom se na tom pakují různí šibalové. Jak vláda využívá poznatků o testování a trasování? Co to přineslo pro řešení pandemie ?

V. Klepetko 12.1.2021 9:22

Pane Kulheime, domnívám se, že autor článku popsal současnou situaci lživým způsobem. To není urážka, ale konstatace!

Na základě čeho se domnívá, že mutace viru SARS-CoV-2 bude mít vliv na účinnost vakcíny? (jako u chřipky)

Jaké studie ho vedou k závěru, že imunita po vakcinaci nepřetrvá třeba tři roky nebo i déle? Například se ukazuje, že slizniční IgA přetrvává u infikovaných mnohem déle, než se na jaře předpokládalo... A kde je nějaká studie která by ukázala, že významné procento lidí s vysokým skóre IgG tyto protilátky po několika měsících ztrácí?

Proč zamlčuje, že COVID-19 napadá devastujícím způsobem celou řadu vnitřních orgánů, takže neočkovaný člověk se může lehce stát mrazákem I po nemoci s lehkým průběhem? Proč třeba nepíše o tom, že ten virus u čtvrtiny z těch, co tu nemoc prodělali, přežívá dlouhodobě ve varlatech a vylučuje se v ejakulátu? Chcete se s tím naučit žít, pane Kulheime? :-) Hromadné očkování je jedinou cestou, jak se z toho zmaru vyhrabat!

V. Klepetko 12.1.2021 9:31

Mimochodem, pane Kulheime, naštěstí tu nediskutujeme pod uvodníkem, jak píšete...

A vidíte to? K šíření nepravdy nemusí být zlá vůle... Stačí uvěřit, že pan Martin Blumel je Astonem a píše úvodníky;-)

D. Zítko 12.1.2021 9:53

Prostě se nechte očkovat a ostatní nechte normálně žít.

V. Klepetko 12.1.2021 11:44

Já sám nejspíše očkování potřebovat nebudu - mám již několik měsíců velmi vysoké skóre Ig protilátek.

Ale uvidím, jak se to vyvine v čase...

J. Kulheim 12.1.2021 11:07

Díky za poznámku. Podle mého názoru je to úvodník k diskusi. Ale to není podstatné.

Pandemie je z pohledu života společnosti závažnou celosvětovou událostí. Současná nákaza koronavirem je závažný zdravotní problém o tom není pochyb. Jedná se o virus 1/ vysoce virulentní, 2/ lehce se šíří 3/jedná se o virus nový, s kterým se lidé doposud nesetkali.

Koronaviry nejsou nic nového. U zvířat způsobují závažná onemocnění se značnými ekonomickými ztrátami. Všechny své vlastnosti, které prezentuje u lidí, jsou dávno známé u zvířat. Koronaviry jsou dost specifikované na jeden druh hostitele. V tomto směru je epidemiologicky nepoměrně jednodušší situace než u chřipkového viru. Virus způsobující infekční bronchitidu u nosnic nezpůsobuje onemocnění u krůt.

Jako zvěrolékař, který zabezpečoval cca 30 let veterinární péči u drůbeže, mám z koronaviry zkušenosti. Vakcinace je pro onemocnění u slepic jedinou účinnou prevencí. Bez vakcinace proti infekční bronchitidě, by nebyly velkochovy slepic možné. Psal jsem o tom v diskusi na toto téma několikrát. Nevím kdo, mimo úzké skupiny specializovaných veterinářů, má zkušenosti s řešením hromadného onemocnění zapříčiněné koronaviry.

Nemám nic proti vakcinaci. Vím, že vyrobit účinnou a neškodnou vakcínu není jednoduché. To, že vytváří nevratné změny je pravda. Je mi podezřelé, že tolik firem najednou nabídlo zaručeně účinnou a neškodnou vakcínu.

V. Klepetko 12.1.2021 16:04

Vaše diskuzní příspěvky čtu pozorně - a vaše obavy chápu.

Mám ale otázku: souhlasíte s tím, že virus SARS-COV-2 je sám o sobě pro převážnou část populace mnohem nebezpečnější než jakkoliv nedostatečně testovaná mRNA - vakcína z těch které nyní očkujeme v Evropě, USA a Izraeli?

Nebo si myslíte opak?

J. Kulheim 12.1.2021 17:41

Nemám na to jednoznačný názor. Dělal jsem 50 let v první linii vet. služby. Bral jsem to víc z praktického hlediska. U vakcín není nutné tak detailní testování na neškodnost. Psal jsem kolegyni, která dělala vedoucí oddělení virologie a o koronavirech a vakcínach toho ví mnohem víc než já. Momentálně jsem řekl synovi, že pokud bych byl mladý, tak bych se naočkovat nenechal. Už jsem v letech a měl jsem slabou virózu. Bez teplot, změna chuti bolesti svalů. Neležel jsem. Jenom Acylpyrin, klid doma v teple. Veterinář se denně setkává s různými mikroby. Začal jsem v době eradikace brucelózy, tuberkulózy, tularemie atd. S campylobakter, salmonelly, koronaviry atd. v každodenním styku. Možná proto jsem odolnější.

Manželka a dcera jsou lékařky, naočkovat se nechali, ale jenom proto, že nechtěli vyčnívat z řady.

V. Klepetko 12.1.2021 19:49

Vážím si Vašich zkušeností.

Možná v další diskuzi si od Vás nechám i poradit - mé setkání s Covid-19 je totiž dost atypické i čím více o tom čtu, tím více si uvědomuji, jak zoufale málo o tom vlastně víme - laici i odborníci.

Za této situace si v diskuzích na toto téma vážím více exaktní vědy a méně - ideologických přístupů. Pokud jde o Vás - ano, můžete mít na některé věci jiný názor, ale ten je alespoň podepřený nějakou zkušeností a vědomosti.

To se ale bohužel o autorovi článku říci nedá ;-(

J. Kulheim 12.1.2021 11:09

Vždycky je něco za něco. Ukazuje se, že uplatňovaná opatření se míjí účinkem. Nákaza se šíří nekontrolovatelně dál. Nemocných je čím dál víc. Informovanost občanů není dobrá. Strašení, nařizování zakazování jsou dlouhodobě neúčinné. Myslím, že jediným dobrým ukazatelem stavu nákazy je počet nemocných na počet obyvatel. Co jsem slyšel, tak na Slovensku dosáhli 1000 nemocných na 100 000 obyvatel. Kritéria platná pro vyhlášení chřipkové epidemie jsou 1600-1800 nemocných na 100000 obyvatel. Jaká je věková struktura nemocných v souvislost s coronavirem nevím.

Náklady jsou vysoké. Tím namyslím jenom finance. Lidé pracující ve službách, jako např. majitelé penzionů, nemají peníze na základní živobytí. Je otázkou, jak budou rozjíždět bez peněz svoje podnikání, školáci jsou doma a „paří“ na počítačích hry.

Martin Blümel napsal svůj názor a já s ním do značné míry souhlasím.

K řešení takové problematiky je potřebné komplexní myšlení. Zákazy a příkazy vážit na lékárenských vahách. Dlouhodobě to nemůže fungovat. Je potřebné si uvědomit, že virus je už všude. Záleží na koncentraci. Mladé lidi je potřebné vyhnat ven od počítačů a televizorů. Musí si znovu zvyknout na systém.

V. Klepetko 12.1.2021 11:46

Pane Kulheime, díky za reakce - k večeru až přijdu z práce Vám rád odpovím!

V. Klepetko 12.1.2021 16:21

V mnohém souhlasím - ale narozdíl od Vás si myslím, že jediným opravdu dobrým ukazatelem je počet pacientů na JIP a speciálních lůžkách na 100000 obyvatel. To je hlavní motiv všech těch opatření - aby doktoři nemuseli hromadné vybírat mezi pacienty ty "perspektivnější" a provádět válečnou selekci jako v "hnízdech raněných" za první Velké války někde u Verdenu!

S chřipkovou epidemii nemá ta současná společného dle mého názoru vůbec nic. Bylo by dobré, kdybyste jako člověk osvícený vysvětlil například panu Haškovi, že SARS-CoV-2 se filogeneticky, morfologicky, systematicky i způsobem rozmnožování více podobá například viru vztekliny než chřipky.

A pokud jde o příznaky... Napadá snad chřipka CNS? Ničí cévy? Vylučujete po prodělané chřipce živý virus v ejakulátu ještě několik let? Proč se vůbec ta chřipka v souvislosti s nemocí COVID-19 zmiňuje?

J. Kulheim 12.1.2021 19:07

Jenom opakuji. Ortomyxoviry, mezi které virus chřipky patří, se liší od většiny ostatních virů zejména tím, že mají možnost využívat značného stupně genetické variability. „Míchačkou“, kde se výměna některých segmentů na genomu mění je nejčastěji prase, ale můžou to být také práci. První virus chřipky byl izolovaný teprve v roce 1931 z nemocného prasete.

Koronaviry jsou dost specifikované na jeden druh hostitele. V tomto směru je epidemiologicky nepoměrně jednodušší situace než u chřipkového viru. Koronaviry nejsou nic nového. U zvířat způsobují závažná onemocnění se značnými ekonomickými ztrátami. Koronavirus všechny své vlastnosti, které prezentuje u lidí, už dávno projevuje u zvířat. Virus způsobující infekční bronchitidu u nosnic nezpůsobuje onemocnění.

Perakutní průběh nemoci není vyloučený u viru chřipkového ani kornaviru. Některé kmeny jsou tzv. nefropatogenní a poškozují ledviny nemocných ptáků. Nové kmeny viru infekční bronchitidy neustále vznikají. Jednotlivé kmeny jsou ale dostatečně odlišné k tomu, aby pták imunní vůči jednomu kmenu neměl protilátky proti jinému typu viru. To znamená, že jedinec může onemocnět vícekrát a také že vakcína proti určitému typu viru chrání jen proti nákaze tím určitým kmenem.

Chřipka i koronaviróza jsou kapénkami se přenášející infekce infekce.

https://www.csaki.cz/dokumenty/stanovsiko_k_ockovani.pdf

V. Klepetko 12.1.2021 19:38

Pane Kulheime, prosím - nějaké analogie mezi virem chřipky a koronavirem se najít jistě dají. Nicméně - systematicky patří každý úplně jinam, do jiné skupiny dle Baltimorovy klasifikace. Evolučně jsou velmi vzdálení. Replikace těchto virů probíhá úplně jinak...

A Vy to víte. Na stromě života jsou ty viry vzdálenější, než třeba člověk a moucha. Ale bzučet dokážeme podobně, a máme oči - moucha i člověk, a šíříme se (mimo jiné) vzduchem ;-)

Vůbec nechápu, proč podporujete tu povrchní analogii mezi nemocí, kterou vyvolává virus chřipky, a nemocí Covid-19... Že se ten nový vir přenáší (mimo jiné) kapénkami? No a? HIV i syfilida se přenáší pohlavní cestou, ale chcete to použít jako argument pro tvrzení, že jsou si podobná i příslušná onemocnění?

Covid-19 nemá s chřipkou společného takřka vůbec nic!

Š. La 12.1.2021 9:39

R^R^R^

M. Kanda 12.1.2021 6:34

Naprostý souhlas.

Současná opatření jsou udržitelná jen proto, že náklady nese pouze menší část společnosti. Bylo by zapotřebí tuto zátěž rozdělit rovnoměrně na celou společnost. Státním zaměstnancům snížit platy na 60% (proč by měli mít více, když státní hospodaření je v hlubokém deficitu?) a stejně tak snížit veškeré dávky včetně důchodů. Myslím, že opatření by pak velmi rychle skončila.

Š. La 12.1.2021 9:40

R^R^R^