21.4.2021 | Svátek má Alexandra


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: S covidem tu zatočíme! Možná…

Úvodem následujících řádků bych všechny případné čtenáře rád upozornil na to, že tento text bude psán subjektivní optikou člověka, v jehož okolí se všichni, kterým byl covid diagnostikován, úspěšně vyléčili.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kulheim 12.1.2021 11:07

Díky za poznámku. Podle mého názoru je to úvodník k diskusi. Ale to není podstatné.

Pandemie je z pohledu života společnosti závažnou celosvětovou událostí. Současná nákaza koronavirem je závažný zdravotní problém o tom není pochyb. Jedná se o virus 1/ vysoce virulentní, 2/ lehce se šíří 3/jedná se o virus nový, s kterým se lidé doposud nesetkali.

Koronaviry nejsou nic nového. U zvířat způsobují závažná onemocnění se značnými ekonomickými ztrátami. Všechny své vlastnosti, které prezentuje u lidí, jsou dávno známé u zvířat. Koronaviry jsou dost specifikované na jeden druh hostitele. V tomto směru je epidemiologicky nepoměrně jednodušší situace než u chřipkového viru. Virus způsobující infekční bronchitidu u nosnic nezpůsobuje onemocnění u krůt.

Jako zvěrolékař, který zabezpečoval cca 30 let veterinární péči u drůbeže, mám z koronaviry zkušenosti. Vakcinace je pro onemocnění u slepic jedinou účinnou prevencí. Bez vakcinace proti infekční bronchitidě, by nebyly velkochovy slepic možné. Psal jsem o tom v diskusi na toto téma několikrát. Nevím kdo, mimo úzké skupiny specializovaných veterinářů, má zkušenosti s řešením hromadného onemocnění zapříčiněné koronaviry.

Nemám nic proti vakcinaci. Vím, že vyrobit účinnou a neškodnou vakcínu není jednoduché. To, že vytváří nevratné změny je pravda. Je mi podezřelé, že tolik firem najednou nabídlo zaručeně účinnou a neškodnou vakcínu.

Š. Hašek 12.1.2021 11:04

Aha, Vy se hádáte s laboratořemi? Tím neříkám, že v rámci svých miliard neříkají nesmysly, tím hůř. Neměli, v těch fabrikách, říkat, že vědí jak na to! Že poznali jeho konstrukci. "Chřipkovou". Neštovice to nejsou.

Nikterak Vám nebráním v následujícím:

1. Hned 3 roušky na sobě, výměna po pěti minutách.

2. Nevycházet z domu, nejezdit tramvají, nechodit nakupovat, nelézt ven.

3. Být již zaregistrován na chemizaci. Svého lékaře přemluvit, aby Vám přidal 70 kg špeku a cca 5 závažných chorob. Jak to udělá s Vaším věkem, to nevím.

4. Být naprosto rozhozený z nedostatečných opatření velitelů světa, protože takový čurbes v nemocnosti (leden) se hnedtak nevidí.

5. Mít puštěnou televizi 24 hodin denně.

Shrnutí. Bojíte se tmy, bouřek, sucha, kůrovce, myší a pavouků???

J. Jirka 12.1.2021 11:01

Zrušení mimořádné kompenzace za pacienty s diagnózou U07.1 (potvrzená přítomnost SARS-CoV-2) by velmi rychle vyprázdnilo nemocnice a snížilo psa na rozumnou úroveň.

L. Písařík 12.1.2021 11:00

Nikde jsem, Petře, nenapsal, že bych chtěl něco takového. Avšak ze součaného stavu vyplývá, že zatím neexistuje plošná metoda, která by účinkovala obecně. Vakcinace sic je dobrou obrannou metodou, sám v ní doufám taky, ale není všelék, zatím není známo, jak dlouho je účinná, ale taky není známo, zda virus nezmutuje tak, že přestane být životu nebezpečný. Přesto věřím, že když by ani to ani ono nefungovalo, že se najdou odolní jedinci, kteří mohou přežít a založit kmen lidí Covidu odolných. Tak jsem to napsal a ne jinak.

J. Kernal 12.1.2021 10:59

Naprostý souhlasR^R^R^.

V. Petr 12.1.2021 10:58

Pane Polanský, není pravda. Nevím jak středověk, to se moc neví, ale díval jsem se na šestnácté století a na známé významné osobnosti, což nebyl podvyživený plebs. ZPRAVIDLA umírali mezi 55-60 lety.

Nemluvě o ůmrtnosti rodiček, řada KRÁLOVEN zemřela při porodu či krátce po něm.

Také jsem četl o Francii 18 století "když bylo Francouzi 15 let, měl zpravidla už jen jednoho rodiče."

Je pravda, že existovaly vyjímky, slavný turecký architekt Sinan se dožil 99 let, ale to bylo velmi vzácné.

Š. Hašek 12.1.2021 10:48

Zrušení "olympiád", obecně, si přeji já také.

Sportuji, nemám nic proti sportu. Do kolosea, na vyšlechtěné gladiátory, nechodím.

V. Petr 12.1.2021 10:47

R^R^R^R^

J. Jirka 12.1.2021 10:45

> ... uvrhnout společnost do středověku <

Nepovedlo se to globálním ochlazením, nepovedlo se to strašením z docházející ropy a uhlí, nepovedlo se to globálním oteplením, nepovedlo se to bojem s terorismem, nepovedlo se to finanční krizí, nepovedlo se to přílivem imigrantů, nepovedlo se to přechodem na "obnovitelné" zdroje elektrické energie, ani Gréta a její Friday For Future, spojené s enviromentálním žalem nezabraly, nepovedlo se to ani hnutí BLM, ale koronakrize a následná celosvětová občanská válka to nejspíš dokáže.

V. Petr 12.1.2021 10:44

Neočkovaní představují OHROŽENÍ OSTATNÍCH a podle toho je k nim třeba přistupovat.

O. M. 12.1.2021 10:38

Hašku, plácáte nesmysly.

O. M. 12.1.2021 10:36

Naprosto souhlasím, že je nepřijatelné vyčleňovat lidi z běžných životních aktivit podle toho, zda jsou či njsou očkováni. Takové nápady je potřeba rázně odmítnout. Na žluté hvězdy na demonstracích to ale fakt není.

J. Černý 12.1.2021 10:33

A co vynikají Asiaté. V Japonsku se epidemie zase rozjíždí a 80 % Japonců si přeje zrušení olympijských her v Tokiu.

O. M. 12.1.2021 10:32

Pane Blümele, píšete: nevadí nám, že...

Samozřejmě, že nám to vadí. Jenže, v současnosti žádné lepší řešení proti covidu, než omezit přenos viru, nemáme. Naší sahou by mělo být zavést na omezenou dobu co nejúčinnější opatření, aby pak stačila opatření mírná. Účinným opatřením je minimalizovat kontakt mezi různorodými skupinami lidí, tj. omezit jejich pohyb. Ten se bohužel nejefektivněji omezí tím, že lidem seberete příčinu k cestování a setkávání tam kde by se mohli nakazit - proto ta zavřená kina, divadla, hospody, obchody - vůbec nejde o to, že v papírnictví hrozí nákaza víc nebo míň, než v potravinách. Bohužel, tím, jak se přidávají další a další výjimky, opatření ztrácejí na účinnosti, celé se to protahuje, a jsme na tom ve výsledku hůř, než bychom bli bez výjimek.

"Svobodomilové" volají:"ochraňte ohrožené a nás nechte volně žít!". Jak si tu ochranu představují? Žádné opatření nefunguje samo o sobě, ta opatření (roušky, respirátory, dezinfekce, omezování kontaktů) se navzájem doplňují a vytvářejí tak celkovou účinnost ochrany. Bohužel, nejúčinnějším prvkem ochrany je zase omezení kontaktů, čili izolace - a jak to chcete realizovat, když ti ohrožení jsou v každé druhé domácnosti, každý z nás má nějakého blízkého ohroženého?

Šancí k ukončení současného stavu je očkování. Virus sice nezmizí, ale bude potlačen natolik, aby nehrozilo přetížení nemocic, a náš život se mohl vrátit k normálu. Ovšem nestačí očkovat jen ty ohrožené, takhle očkování nefunguje. Je potřeba proočkovat širokou populaci. Infikovaní jedinci tak budou schopni s virem bojovat rychleji a účinněji, virus se v jejich těle tolik nenamnoží budou méně infekční pro své okolí (zpomalí se šíření) a i průběh jejich nemoci bude mírnější (menší hrozba těžkých následků či smrti). Tím i poklesne výskyt viru v populaci a tedy šance k nákaze. To znamená, že kdo může, měl by se v případě covidu VE VLASTNÍM ZÁJMU a v zájmu svých blízkých nechat očkovat.

Naprosto souhlasím, že je nepřijatelné vyčleňovat lidi z běžný

J. Černý 12.1.2021 10:31

1*

J. Černý 12.1.2021 10:30

Konečně epidemiolog jako fík. Nenechávejte si ta svá moudra jenom pro domácí kotlinu. Vy zachráníte svět. Už vás přijmou v Bruselu ?Kdy ?

Š. Hašek 12.1.2021 10:29

Souhlas.

Ten vir je chřipka. Chová se jako chřipka. Vybírá si jedno promile obyvatel (jako chřipka). Prokecli se, že to je konstrukčně chřipka, měli být chytřejší, nejsme všichni vyjukaní Američané/Italové. Chřipka je vždycky nová, neznámá dosud.

Nemusíme si na vira zvykat. Zmizí. Bude sežrán novým virem, jako chřipka.

Průšvih vidím v tom, že jakékoliv zvýšení počtu nakažených nyní v lednu a únoru (kdo by to řekl, že, v únoru se přece nikdy nemarodilo), bude vydáváno za konec Země. Dále viz "neaktivita" viru v létě, jako chřipka.

Když si projdu/sečtu naší širokou rodinu, známé, tak zemřeli dva (90, 82). Nemocných cca čtyři.

Vypadá to, že oficiálně uváděných 13 000 za deset měsíců, bude v sobě mít hodně šumu. Ten šum jsou jejich chorobopisy. Typická chřipka si vybírá, ty s dlouhým chorobopisem. Těm nebráním v ničem, ani ve třech rouškách na ústech, nemusí ani na sluníčko a do lesa, v nevětraném obydlí je zdravěji.

S. Kramlik 12.1.2021 10:28

Vydržel jsem to číst do půlky.

Ale berte to jako nesouhlas s celým.

M. Urban 12.1.2021 10:23

"Zvykáme si na to, že jsou odkládány plánované operace, které by mohly lidem výrazně usnadnit život (výměna kloubu, vyndání šroubů po operaci), protože covid. Zvykáme si na to, že se neřeší chřipka, žloutenka, mononukleóza, salmonela nebo tuberkulóza, která nedávno znovu překročila hranice civilizované Evropy."

Pochopitelně, že infekční choroby se řeší, nevím, kde autor přišel na to že ne, Stejně tak akutní případy. Jinak zjevně nepochopil, že odklad neakutní péče je přesně důsledek množství pacientů s těžkým průběhem Covid-19, kteří jsou v horším stavu než výše zmiňované kategorie pacietnů, často v přímém ohrožení života. V současné době nejsou nemocnice uzavřeny jako na jaře jen z pohotovostních důvodů.

Jestliže dále tvrdí, že dochází ke katastrofě ve vzdělání, mohl by si třeba srovnat, že dlouhá léta byla základní školní docházka o rok kratší a nikomu to zas tak neublížilo, takže jeden rok v lockdownu asi zas takovou katastrofu nenapáchá, pakliže se těm studentům někdo věnuje. Jestliže jeho středoškolští studenti nenapíší diktát pro ZŠ a neumí se vyjadřovat, možná by měl zvážit kvalitu své metodiky výuky, asi mu něco nefunguje.

P. Lenc 12.1.2021 10:19

Jo, ale mám ten dvůr hodně velký.Dvakrát denně tři-čtyři kilometry kdy se snažím chytit ten koronavirus za ocas.A ke všemu bez roušky, jenom nevím jestli nebudu obviněn, že ohrožuji místní veverky.Taky zdravím nejen já, ale i Jarmila.

J. Krásenský 12.1.2021 9:58

Presne tak, vnímám to podobně.

D. Zítko 12.1.2021 9:53

Prostě se nechte očkovat a ostatní nechte normálně žít.

P. Dvořák 12.1.2021 9:44

Správný nadpis:

"S vámi všemi brzy zatočíme! Určitě."

Zdravím, Petře. Odvážíš se aspoň na dvůr? :-)

J. Nevrkla 12.1.2021 9:44

To je hodně zneuzitelne heslo. Když někdo nepůjde do hospody, tak se tam nemůže nakazit. Když se nechá očkovat, tak může bez starostí kamkoliv, ostatní ho nemusí zajímat, budou zcela svobodní a musí to dopřát i jiným.

R. Vacek 12.1.2021 9:40

Že je to v Číně v cajku tvrdí americká ambasáda v Pekingu, sám se podívejte. I když je možné, že nás schválně klame.:-)

Š. La 12.1.2021 9:40

R^R^R^

Š. La 12.1.2021 9:39

R^R^R^

V. Klepetko 12.1.2021 9:31

Mimochodem, pane Kulheime, naštěstí tu nediskutujeme pod uvodníkem, jak píšete...

A vidíte to? K šíření nepravdy nemusí být zlá vůle... Stačí uvěřit, že pan Martin Blumel je Astonem a píše úvodníky;-)

J. Nevrkla 12.1.2021 9:31

Nemyslím si, že šířim virus, cítím se zdráv. Kdybych se necítil, nikam bych nechodil. Mimochodem - i ti očkování mohou prý virus roznášet.

Když půjdu do hospody, postarám se o její prosperitu, pokud zkrachuje, budou se ztráty a nezaměstnanost hradit i z vašich daní.

J. Ganaur 12.1.2021 9:29

R^R^R^Připojuji se.:-)