28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Mudrování o víře a ateismu (2)

Pokrokovou teorii o poznatelnosti všech jevů, jen co to sovětská věda v čele s akademikem Lysenkem a vědkyní Lepešinskou vezme za ten správný konec, už dávno vzal ďas, otázka však zůstává: kam až může dosáhnout lidský mozek? Kde je konec smyslové poznatelnosti?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Čermák 13.9.2014 20:16

Re: Pane Sovo,

A jste tedy pro Boha, nebo proti Bohu?  To je ta správná otázka.

V. Ondys 13.9.2014 19:41

:))))) Obávám se, pane Remeši, že v podobných případech jde

pouze o osobní ambice i očekávání lidí a patrně se z nejrůznějších důvodů nenaplnily prostřednictvím příklonu k nějaké církvi, nebyla to víra v Boha, který rozhodně nemá za úkol dělat lidem poskoka snad i podle jejich údajně :)))))))) bohulibých přání, ale snaha institucionalizovat svůj vztah k okolním a zabalit ho do nejpřijatelnější formy...

V. Ondys 13.9.2014 19:22

:))))))))) Je to kultivované vyjádření, pane Remeši, ale

s větší důvěrou v nedokonalého člověka, vždy ho nestydatě preferuji před lidmi, bych to asi korigoval na: "Díkybohu!"

P. Remeš 13.9.2014 18:48

Re: autorovi kus chybí

Lidé, kteří říkají, že je křesťanství zklamalo, většinou o tom křesťanství nevědí nic nad úroveň výuky ZSV. V odmítání křesťanství vidím spíš jen jednu součást obecného sebemrskačství a odmítání naší západní civilizace jako celku. Ale jak už píšu níže, ve mně spiritualita bez církve vždy vyvolává obavy z utržení. Protože "utržená religiozita" (není zcela mezi religionisty konsenzu, zda jde či nejde o synonymum spirituality) může nabývat hrůzyplně destruktivních forem. Viz třeba Islámský stát současnosti.

P. Remeš 13.9.2014 18:41

Re: :)))))))) Křesťanství údajně oslovilo římské císaře

Ano, že náboženskost je obrovsky mocná síla lidského niterna. Její destruktivní potenciál v pervertované pseudomystické či ateistické podobě předvedl až i ve 20. století nacismus i komunismus. Na druhou stranu byla to církev, která převedla nejlepší výdobytky antiky přes chaos a anarchii raného středověku a zasadila ji do kořenů celé naší západní civilizace. Ono to bývá zdrojem velké kritiky ze strany různých liberálů, že církev se jaksi neustále prý staví mezi člověka a Boha a snaží se lidskou přirozenou náboženskost nějak regulovat. Jenže já osobně si k tomu říkám: "Díky Bohu za to!" ... :o))

K. Krbálek 13.9.2014 18:39

autorovi kus chybí

teismus a ateismus nejsou všeobjímající škálou možností, naopak tvoří jen zlomeček možných způsobů, jak vnímat svět kolem nás. Autor se směje "ateisované" společnosti, že věří každé blbosti ale skutečnost je mnohem složitější. Lidé totiž hledají, křesťanství je zklamalo, ateismus nepřesvědčil. To, co autor ignoruje, se nazývá spiritualita

J. Sova 13.9.2014 17:57

Re: Pane Sovo,

Tak i Jidáš k tomu měl potenciál? To by bylo křesťanství i bez ukřižování Ježíše?

V. Vaclavik 13.9.2014 17:06

Re: Ježíšmarjá ženská,...

Imaginarni cisla jsou jen dalsim takovym krokem k jeste hlubsi abstrakci - tato cisla kompletuji zakladni sadu cisel, zadna dalsi uz nebudou (klicove je tu slovo 'zakladni'). Tady reknu jen, ze imaginarni cisla oznacuji v realnem svete dynamicky stav, ktery pokud je cislo ciste imaginarni je stav dynamicky rovnovazny. 'Realny' komponent komplexniho cisla pak znaci miru nerovnovahy.

Tohle moje tvrzeni budete muset vzit 'na viru', protoze o prave podstate imaginarnich cisel jsem napsal praci (ta zahrnuje i pojednani o zapornych cislech, jakozto i o kladnych cislech) a tady se o tom vice do hloubky rozepisovat nebudu - tady by to nebylo ani vhodne. Muzu vas ale ujistit, ze ani na imaginarnich cislech neni nic mystickeho, je mozne logicky objasnit jejich podstatu - a jestli me to budete verit necham na vas. Treba me jine diskuzni prispevky budou mluvit za me.

V. Vaclavik 13.9.2014 16:57

Re: Ježíšmarjá ženská,...

Byvaly casy, kdy lide pocitali jen s realnymi cisly, ktera sla priradit realnym vecem. S vynalezem nuly pak zapocala era abstraktni matematiky - matematika ziskala symbol, ktery oznacoval neco, co neni, presneji receno, absenci neceho, nic - a na tom evidentne neni nic mystickeho).

Pozdeji, s vynalezenim zapornych cisel, se matematika dostala jeste hloubeji na uzemi abstrakce. Zaporna cisla byla prijata komunitou matematiku protoze byla shledana prakticka, nikoli protoze bylo (plne) porozumeno jejich podstate. Mimochodem, s prichodem zapornych cisel byla dosavadni realna cisla oznacena jako kladna - a v realnem svete prece neni nic kladneho, tedy kdyz dle vas v nem neni nic zaporneho... to je jen takove postouchnuti, neberte to jako osobni vypad. Zaporna cisla muzou v realnem svete oznacovat napriklad kolik nekomu dluzite penez, coz predstavuje 'zapornou hodnotu', mene nez nic. Kladna cisla pak znaci to same, co doposud znacila cisla realna. Pokud ovsem pouzivate v nejakem vypoctu zaporna cisla, stavaji se realna cisla automaticky kladnymi cisly, se znaminkem plus (i kdyz to je vec vyberu, zvlast kdyz jde o jednoduche kupecke pocty). Cili se zapornymi cisly, ktera jsou abstrakci, i realna cisla dostavaji abstraktni 'prevlek' - cela ciselna soustava se tak posunuje do abstraktni roviny. Tedy zase nic mystickeho.

L. Křivan 13.9.2014 16:33

Re: "Třeba bůh existuje, třeba ne. Prostě to nevím"

Pak nejste atheistka. Atheista tvrdí, že Bůh neexistuje. Vy "prostě nevíte".  To není atheismus. Já taky nevím, ale doufám a hledám. Bylo by moc fajn, kdyby existoval. Myslím si, že spíš existuje, než ne.

V. Ondys 13.9.2014 16:29

:)))))))) Pro Kristovy rány!

Z čeho tak usuzujete? A nepodsouváte mi něco, co je asi mnohem blíž Vám?

V. Ondys 13.9.2014 16:26

:)))))))) Křesťanství údajně oslovilo římské císaře

především s možností nabídnout vojákům důvod, aby beze strachu ze smrti nemilosrdně bojovali za Impérium s ostatními.

V. Čermák 13.9.2014 16:21

Re: :)))))))) Víra je intimní vztah k tomu, co nedokonalého

O Bohu nic nevíte a církve nenávidíte, jakožto i mnoho dalšího.

V. Čermák 13.9.2014 16:19

Re: Pane Sovo,

Předurčenost znamená, že mají k tomu potenciál. Realita  potom asi závisí také na nich samotných, jetli ano a kdy. To je ale jiná historie. Já jsem ale napsal radu ( ne moji, ale biblickou ) přímo Vám, určenou pro současnost.

J. Sova 13.9.2014 16:04

Re: Zákon lidské přirozenosti

Naopak, dokonce v kostelech byly vlajky s hákovými kříži.

http://www.nobeliefs.com/nazis.htm

http://www.nobeliefs.com/mementoes.htm

J. Sova 13.9.2014 15:59

Re: Páni a dámy atheisti,

Einstein: "Náboženství je pošetilá pověra".

http://relax.lidovky.cz/einstein-nabozenstvi-je-posetila-povera-ffl-/zajimavosti.aspx?c=A080513_220044_ln_zabava_mel

V britské Royal Society, což je obdoba naší Akademie věd, jsou mezi vědci asi 3% těch, kteří věří v osobního boha.

P. Remeš 13.9.2014 15:34

Re: Nekultivovaná víra je potenciální třaskavinou

Církve stojí v základu celé naší západní civilizace. Víra je možná intimním vztahem k čemusi, co člověka přesahuje, ale představuje potenciálně tak destruktivní sílu, že je třeba ji neustále krotit, svádět do řečišť a kultivovat. Islámský stát je příkladem toho, co představuje neregulovaná religiozita ponechaná jen na prožitku "intimního vztahu k transcendentnu".

Naopak, dnešní situace je nezastupitelnou výzvou pro všechny "instituce", které v západním světě pomáhali svádět neregulovanou religiozitu do řečišť, které se posléze slily do veletoku naší západní kultury a civilizace. Často se jim to nedařilo, ale výsledkem je přesto civilizace, jejíž hodnoty humanitní nemají v žádné civilizaci světa paralelu.

V. Ondys 13.9.2014 14:19

:)))))))) Víra je intimní vztah k tomu, co nedokonalého

člověka přesahuje a je pro něho neuchopitelné z pozice jedné z nekonečného množství součástí systému. Náboženství a církve jsou snahou stejně nedokonalých lidí s větší troufalostí i menší pokorou vytvořit instituce, které si vyhrazují monopol na spojení, otázkou je k čemu fakticky slouží, když Bůh si evidentně musí vystačit i bez nich...

L. Křivan 13.9.2014 14:10

Re: Zákon lidské přirozenosti

Jestli myslíte, že byli jako kojenci pokřtění, pak máte recht. Do kostela asi moc nechodili, tam se hodně kázalo proti nationalsocialismu, i když za to byl koncentrak. Takže byli "křesťani" jako většina Čechů.  O Vánocích s dětmi na jesličky, možná nějaké koledy u štědrovečerní večeře, a tím to hasne. 

Tiso, pokud vím neposílal Židy do koncentraků. Později to vzali Němci do vlastních rukou ,...

J. Sova 13.9.2014 13:45

Re: Pane Sovo,

Tím ovšem odporujete názoru pana Běhala níže, že všichni lidé jsou předurčeni ke spasení.

L. Křivan 13.9.2014 13:42

Re: Páni a dámy atheisti,

Einstein sice do synagogy nechodil, ale v Boha věřil. Mezi mými profesory fyziky bylo dost věřících.  Spíš by je definoval jako " v existenci Boha doufající".

V. Čermák 13.9.2014 13:36

Re: Pane Sovo,

Jste jako dítě, které vyčítá zahradníkovi, že některé rostliny nechá a jiné vytrhne.

J. Sova 13.9.2014 13:08

Re: Pane Sovo,

Asi myslíte Nietzsche.

To jako, že Bůh ho potrestal za jeho názory nemocí? Nemoc je trest?

Nekřesťanům je přece obrácení zapovězeno:

Mk 4,11 Řekl jim: „Vám je dáno znát tajemství Božího království; ale těm, kdo jsou vně, je to všecko hádankou, aby ‚hleděli a hleděli, ale neviděli, poslouchali a poslouchali, ale nechápali, aby se snad neobrátili a nebylo jim odpuštěno.‘“

J. Sova 13.9.2014 13:02

Re: Páni a dámy atheisti,

http://freethoughtpedia.com/wiki/Scientists_and_atheism

V. Čermák 13.9.2014 12:51

Pane Sovo,

Vy znáte bibli i další materiály o Bohu, ale myslím, že jste se zatím nerozhodl, jestli jste Pro Boha, nebo Proti němu. Dovolím si jednu malou radu, v podstatě totéž, co řekl mladý moudrý Elihu, starému, nepříliš moudrému Jobovi : Jsi jenom človíček, Boha neznáš a jeho dílu nerozumíš. Tak si to přiznej a smiř se s Ním. Job to udělal a na konci měl víc, než na začátku. Zmoudřel a ve vývoji se dostal výše. Myslím, že když to taky uděláte, můžete očekávat zisk. Neuděláte-li to hrozí Vám, že se zblázníte jako Fridrich Nitsche.

J. Sova 13.9.2014 12:43

Re: Páni a dámy atheisti,

Mezi vězni v USA je jen 0,25% ateistů, katolíků 39%.

http://holysmoke.org/icr-pri.htm

J. Sova 13.9.2014 12:20

Re: Chestertonův citát

Kde čtete v bibli, že všichni jsou předurčeni ke spasení? Je to právě naopak.

Ti, kteří nejsou předurčeni ke spasení, skončí v pekle. O tom Bůh přece rozhodl již před stvořením světa.

Ef 1,4 ...v něm nás již před stvořením světa vyvolil, abychom byli svatí a bez poskvrny před jeho tváří. Ve své lásce nás předem určil, abychom rozhodnutím jeho dobroty byli skrze Ježíše Krista přijati za syny...

2Tim 1,9 ...který nás spasil a povolal svatým povoláním ne pro naše skutky, nýbrž ze svého rozhodnutí a z milosti, kterou nám daroval v Kristu Ježíši před věčnými časy...

2Tes 2,9 Ten zlý přijde v moci satanově, bude konat kdejaký mocný čin, klamná znamení a zázraky a všemožnou nepravostí bude svádět ty, kdo jdou k záhubě, neboť nepřijali a nemilovali pravdu, která by je zachránila. Proto je Bůh vydává do moci klamu, aby uvěřili lži.

J. Sova 13.9.2014 12:08

Re: Páni a dámy atheisti,

V USA je jen asi 8-10 % ateistů (stále přibývají).

V americké Mense, která sdružuje lidi s vysokám IQ, je poměr právě opačný - 10 % teistů, 90% ateistů. Údaj, který zcela bourá zákon reciprocity a má velkou vypovídací hodnotu.

J. Sova 13.9.2014 12:01

Re: Páni a dámy atheisti,

Je to právš naopak. Kolik znáte nábožensky věřících vědců z nositelů Nobelovy ceny za posledních padesát let? Myslím za vědu, nikliv pofidérní cenu za mír. Tam teisty jistě najdeme (Jásir Arafat ...).

http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&akce=showall&clanek=4904&id_c=108050

http://hypnosis.home.netcom.com/iq_vs_religiosity.htm

http://www.patheos.com/blogs/friendlyatheist/2011/12/12/a-chart-describing-iq-vs-religiosity/

D. Lexa 13.9.2014 11:38

Re: Páni a dámy atheisti,

Ne.