1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
BOMBON 7.5.2008 9:06

Re: souhlasím a podepisuji

co je stabilni pravni prostredi? definujte, prosim, presne co jsou "zakladni obcanska prava" a hlavne proc jsou zakladni a proc je ma stat chranit...

"nucene prerozdelovani majetku je nepripustne" - a vynucovat nejake jednani pripustne je? technicke normy? hygienicke normy? bezpecnostni pasy v aute? to vsechno totiz muze byt "stabilni pravni prostredi"...

asi to myslite dobre, ale pisete to dost zmatene... ;-)

rolandszewczyk 7.5.2008 7:53

-

no,to vyhnání bankéřů a někdy uváděných celníků z chrámových schodů,je zajímavým počinem,párkrát jsem jej parafrázoval při styku s státními uředníky,pokud je mi známo,je to jediné Ježíšovo vystoupení proti zneužívané státní moci-----že by návod?

Rostislav Zídek 7.5.2008 8:01

Pane rolandszewczyku,

viz Matoušovo evangelium 11:15 - 11:19. Šlo o očištění chrámu od prodavačů a penězoměnců. Nešlo o vzpouru proti státní moci (celníci tam opravdu nebyli - co by tam také dělali), ale o očištění zdaleka nejdůležitějšího bohoslužebného místa.

Rostislav Zídek 7.5.2008 8:03

Re: Pane rolandszewczyku,

Pardon, jde o Markovo evangelium. U Matouše je to 21:10 - 14.

Rostislav Zídek 7.5.2008 7:28

Pane Drápale,

musím s Vámi souhlasit. Děkuji za článek.

vegetarian 7.5.2008 7:16

A nemel by byt krestan hlavne krestan? :-)

A nemel by byt krestan hlavne krestan? ;-D

Angua 7.5.2008 10:56

Re: A nemel by byt krestan hlavne krestan? :-)

S duší, vlastním mozkem a srdcem? ;-D

jiri 7.5.2008 1:55

S charitativni cinnosti

bohatych ( a tez ne tak uplne bohatych) severoamericanu se muze vzdy pocitat. Lide u nas davaji penize a cas na veci, ve ktere veri. Domnivam se, ze ctyricet let komunismu bohuzel znicilo obdobne chovani v Cesku...

Dick 7.5.2008 1:24

Konservativci vs. liberálové

Křesťané jsou z principu spíše konzervativci než liberálové, ovšem jaksi automaticky se oba tyto proudy u nás řadí k pravici. Osobně se pokládám i za velmi pravicového, ale mám pocit, že s tímto stanoviskem mezi souvěrci (jsem praktikující katolík) dost narážím... Moje bratry - a s nimi i valnou většinu lidovců - bych zařadil někam ke křesťanským sociálům, ne-li ještě víc vlevo, když poslouchám jejich politické a ekonomické názory. Myslím, že tzv. protestantská ekonomika je životaschopnější a bibličtější, než katolická (berte to v uvozovkách, prosím), konec konců porovnejte životní úroveň oblastí tradičně protestantských a tradičně katolických!

portwyn 7.5.2008 14:55

Re: Konservativci vs. liberálové

Pod protestantskou ekonomiku řadíte i odloženou spotřebu, preferování pracovitosti, vzdělání, dodržování pravidel? Pokud ano, tak souhlas. Ovšem v tom případě také protestantská ekonomika nemá s hodnotovým liberalismem nic společného.

Dick 7.5.2008 16:04

Re: Re: Konservativci vs. liberálové

Ano, tyto ekonomické ctnosti jsem měl na mysli :-D

Nemo 7.5.2008 16:22

Re: Re: Konservativci vs. liberálové

Cítíte v tomto Ježíšově citátu nějaké preferování pracovitosti?:

Mt 6: Neukládejte si poklady na zemi, kde je ničí mol a rez a kde je zloději vykopávají a kradou. Proto vám pravím: Nemějte starost o svůj život, co budete jíst, ani o tělo, co budete mít na sebe. Což není život víc než pokrm a tělo víc než oděv? Pohleďte na nebeské ptactvo: neseje, nežne, nesklízí do stodol, a přece je váš nebeský Otec živí. Což vy nejste o mnoho cennější? Nemějte tedy starost a neříkejte: co budeme jíst? Co budeme pít? Co si budeme oblékat? Po tom všem se shánějí pohané. Váš nebeský Otec přece ví, že to všechno potřebujete. Hledejte především jeho království a spravedlnost, a všechno ostatní vám bude přidáno.

Nedělejte si tedy starost o zítřek; zítřek bude mít své starosti. Každý den má dost vlastního trápení.

Meky 7.5.2008 0:44

Ne, že bych s autorem

ve všem souhlasil. Ale rozhodně se jeho články dají číst a dá se o nich přemýšlet, případně s nimi polemizovat. V posledním období je to bohužel na Psu dost výjimečný jev...

Vodník 7.5.2008 0:17

Argumentem pro "nucenou solidaritu" není Evangelium...

...nýbrž odvrácení se západní společnosti od křesťanských hodnot. To s sebou nese daleko víc problémů, ale jeden z nich - třeskuté sociální rozdíly - může být částečně zmírněn "nucenou solidaritou". Selhávání státu v jiných oblastech (bezpečnost) není argumentem pro resignaci na sociální politiku.

Mimochodem, obě hlavní strany v USA jsou pravicové, jedna víc jedna míň. Levici představuje pár dissidentních intelektuálů, kteří do politiky nemají moc co mluvit.

jiri 7.5.2008 1:50

Re: Argumentem pro "nucenou solidaritu" není Evangelium...

Pojem levice a pravice je relativni ve vztahu k Vasi pozici.

RomanL 7.5.2008 13:05

Re: Re: Argumentem pro "nucenou solidaritu" není Evangelium...

Vůbec není relativní. Skutečný pravičák se vždycky bude snažit, aby se postaral (a aby se každý mohl postarat) sám o sebe. Jakýkoliv levičák vždycky pouze natahuje ruku a křičí DEJ, DEJ. Jde to poznat velice snadno, a ta vaše "relativita" je dána pouze tím, že pravice prakticky úplně zmizela a za pravičáka se dnes pokládá každý socan!

Janus 7.5.2008 14:51

Re: Re: Re: Argumentem pro "nucenou solidaritu" není Evangelium...

No, hlavně, že vy ten prapor "opravdové pravicovosti" ještě držíte nad vodou ... ;-D

jiri 7.5.2008 20:43

Re: Re: Re: Argumentem pro "nucenou solidaritu" není Evangelium...

Ctete svoje prispevky pred zmacknutim tlacitka. Nejsem velky fanda relativity, ale levice a pravice nejsou absolutni (i realni komousi hovorili o leve a prave uchylce).

Fafa 7.5.2008 5:14

Vodniku,

uz Vam to psal Jiri. Levicovost a pravicovost je relativni ve vztahu k Vam. Mne treba pripada Demokraticka strana velmi levicova, ale i mezi republikany tezko pohledat pravicoveho politika typu Ronalda Reagana nebo pani baronky.     

Vodník 7.5.2008 7:53

Re: Vodniku,

Jistěže je to relativní. Pokud mluvím o pravicovosti obou hlavních amerických stran, mluvím z evropského pohledu. Byla to ostatně poznámka na okraj, sám toto dělení považuji za překonané a zavádějící, zcela jistě v pestrém evropském politickém spektru; v USA je to možná o něco jednodušší.