21.5.2024 | Svátek má Monika


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
občan 8.6.2009 8:19

Re: hloupost

zas to tak nepřehánějte.Pokud byste měl menší úspěšnou firmu,tak zhruba od 15% podílu na trhu,u vás dřív či později zaklepe zástupce nejsilnějšího hráče na trhu a nabídne vám budˇspojenectví(odkup),cenovou dohodu nebo likvidaci-takhle vznikají monopoly

VVV 8.6.2009 10:32

Re: hloupost

No a odkup znamena maximalizaci zisku, tedy primarne dosazeni cile podnikani. Pokud je cena za odkup nizka, neprodam a podnikam dal. Pokud konkurent snizi ceny produktu, snizim je take a vyhraje ten kdo je efektivnejsi. Prodej firmy prece neni nic hrozneho, mnoho podnikatelul primo podnika s takovym zamerem ,tedy aby firmu rozbehli a prodali vetsimu. Ale aby toto mohlo vubec nastat, musi byut prostredi neregulovane. Pokud je moznost mit jen jednoho veterinare na 100km2 (napr Australie), jsite konkurence nevznikne a nic stavajici lekare nezene k efektivnosti a snizovani ceny.

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.6.2009 10:48

Re: hloupost

Vy jste patrně ještě nepochopil, že je dost podstatný rozdíl mezi těmi, kdo vlastní výrobní prostředky a mezi těmi, kdo jsou jim vydáni na pospas. Nedochází Vám, že když někdo přijde o svou živnost, přichází v mnoha případech i o podstatnou část své svobody a nezbývá mu než na mnoho let (ne-li do konce života) být vydán na milost a nemilost někomu jinému, kdo se své živnosti nevzdal. Myslím, že Česká republika svým výprodejem výrobních prostředků do cizích rukou a zavíráním vlastních továren ve prospěch cizích firem směřuje k podobnému nevolnictví mílovými kroky.

VVV 8.6.2009 12:41

Re: hloupost

i podle lenina je pracujici vlastnikem vyrobniho prostredku, tedy sve pracovni sily. pokud prijdu o zivnost tak musim zacit delat neco jineho. nikdo neni nikomu vydan do konce zivota na milost a nemilost. nevolnictvi u nas bylo zruseno zhruba pred 250 lety. vlastnictvi vyrobnich prostredku nebylo pricinou uspechu softwarove fimy Google, ani vyrobce plasticke trhaviny Semptex.

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.6.2009 8:27

Re: hloupost

Mohl byste blíže vysvětlit, proč "v neregulované společnosti monopol prostě vzniknout nemůže" ?

VVV 8.6.2009 10:28

Re: hloupost

protoze pokud snizim cenu abych vytlacil konkurenta, tak toho mohu dosahnout jenom zvysenou efektivitou a ta je otevrena i pro dalsi ucastniky trhu. Lekem na vysoke ceny jsou vysoke ceny, protoze ty znamenaji vysokou marzi a proto se kapital preskupi a vznikne konkurenece. Monopol proste jako takovy v neregulovane spolecnosti nemuze vzniknout natoz se udrzet.

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.6.2009 13:48

Re: hloupost

Není pravdou, že vytlačování konkurence se děje jen zvyšováním efektivity.

V. Hoffman 8.6.2009 9:07

Re: hloupost

Aha, a Standard Oil bol potom co? (Samozrejme, vzdy sa mozeme hadat na vyzname slova "neregulovana").

VVV 8.6.2009 10:27

Re: hloupost

no do roku 1911 se tezbou a zpracovanim nafty zabyvalo mnoho spolecnosti, nikoliv jenom SO, a hlavne v te dobe zpracovani nafty bylo vyznamne asi jako dnes zpracovani ovci vlny na ceskobudejovicku. Proste vetsina aut jeste nebyla vyrobena a pocet koni pod kapotou byl vyrazne nizsi nez pocet koni v zaprahu. Ale jinak SO se pry snazil znicit konkurenci nizkou cenou. Co jineho je asi pro rozvoj odvetvi a pro spotrebitele dulezite? Po intervenci statu se cena kerosinu zvysila, tedy bylo dosazeno "spravedlive ceny". Nevim jak vy, ale ja bych radeji platil mene SO nez vice nemonopolnim vyrobcum a prodejcum.

V. Hoffman 8.6.2009 14:10

Re: hloupost

Aha, a co by SO zabranilo po zlikvidovani konkurencie a ziskani monopolu ceny skokovo zvysit? Tiez by ste mu s radostou platil? A s monopolnou silou uz nie je tak velky problem pravne/ekonomicky/politicky skomplikovat/zablokovat vstup novych subjektov na trh, zas si to produkciu ropy a produktov nepredstavujte ako otvorenie kiosku s novinami /aspon v roku 1911 to uz tak jednoduche nebolo/.

tris 8.6.2009 15:37

Re: hloupost

Standard oil jednak nebyl nikdy monopol, jednak se rozhodně nedá říct, že by používal monopolní praktiky - a co se absolutně nedá říct, je, že by na tom zákazník jakkoliv tratil. Viz např. http://mises.org/story/2694 .

V. Hoffman 8.6.2009 16:13

Re: hloupost

Ale no tak:

http://www.answers.com/topic/standard-oil-company

U.S. company and corporate trust that held a near monopoly over the U.S. oil industry from 1870 to 1911. The company originated in 1863, when John D. Rockefeller started a Cleveland, Ohio, refining firm, which, with other facilities, was incorporated as the Standard Oil Company in 1870. By 1880, through elimination of competitors, mergers, and use of favourable railroad rebates, it controlled the refining of 90 – 95% of all oil produced in the U.S.

Vytlacania konkurencie prostrednictvom pridruzenych zeleznicnych spolocnosti bolo v tej dobe v USA celkom zhava tema.

VVV 8.6.2009 17:35

Re: hloupost

ano, ty slevy od zeleznice mel, protoze vozil nejvice. Platilo proste kup vic - zaplat min. A hlavne benzin od SO byl levny!!!! Tedy konkurence nemohla prezit s vysokymi cenami a musela snizovat, coz vedlo k nespokojenosti majitelu a snizeni cen akcii tech horsich firem. Co je na tom spatneho? Proc ma byt neefektivni firma uspesnejsi nez efektivni? Spotrebitel platil mene za "monopolu" nez po nem. Mimochodem ty zeleznice byly postaveny statem a vetsina z nich bankrotovala. Soukrome prezily.

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.6.2009 9:54

Re: hloupost

Pro VVV: Mohl byste uvést příklad nějaké fungující společnosti, která není regulovaná, a tudíž v ní neexistují tendence ke vzniku monopolů?

VVV 8.6.2009 10:33

Re: hloupost

jedna se o modelovou situaci, ale clanek uvadi konkretni potreby pro regulaci. Ty vsak vznikaji pouze jako nasledek prvotni regulce, byt mnohdy vedene dobrymi umysly. Proste pokud stat nenaridi kolik muze byt mobilnich operatoru, tak pozdeji nemusi regulavat kolik stoji roaming, nikoliv naopak.

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.6.2009 11:35

Re: hloupost

Pro VVV:

Tady nikdo neobhajuje názor, že by stát měl nařizovat jednotlivým výrobcům, kolik čeho mají vyrábět. Nenacházím to ani v článku, ten je o vztahu liberalismu a monopolů.

Pokud ale neregulovaná společnost neexistuje, tak není o čem diskutovat, nehledě na to, že ani není jasně řečeno, co se tou regulací myslí (nebo co se myslí tou maximaliací zisku, jak uvádím níže, nebo ekonomií jakožto apriorní vědou, což tu onehdy obhajovala JANABOK).

Jednou tu byl učiněn chvályhodný pokus rozlišovat mezi regulacemi a intervencemi, ale to se neujalo, zřejmě pro přílišnou složitost...  Takže ve zdejších diskusích jde často jen o slovní šarvátky, akademické mudrování bez hlubšího významu. Bez seriózních definic a seriózně odvozovaných obecných tvrzení nelze dospět ke kloudným závěrům.

Jak A.Greenspan dokázal nemožnost vzniku monopolů v neregulované společnosti jsme se taky nedozvěděli.

Prorok 8.6.2009 12:30

Tak s těmi definicemi začněte

Nevím jestli na ně vydržím čekat sto let a jestli za těch sto let budou mít nějakou platnost, ale zkusit to můžete :-)

VVV 8.6.2009 15:08

Re: hloupost

no pokud to je nutne proverit, tak se mrknete do Capitalism: The Unknown Ideal od Ayn Rand a tam je v dile 1 esej 4 nazvana Antitrust, autorem je prave A.Greenspan. Velice pekne, a urcite vice fakticky popisuje situaci, kterou se ja tady laicky snazim vykreslit.

Curious 8.6.2009 4:01

Antimonopolni urad

"Ano, pokud se ve svobodné společnosti lidé shlukují, aby vytlačili z trhu ty slabší, musí – od jisté hranice - zasahovat stát, např. antimonopolní úřad."

Proc?

V. Hoffman 8.6.2009 9:10

Re: Antimonopolni urad

Pretoze monopol znamena deformaciu trhu a skodi celej  spolocnosti /prinajmensom pokial ide o monopol v oblasti zakladnych potrieb/.

VVV 8.6.2009 10:36

Re: Antimonopolni urad

jaky monopol deformuje trh a skodi? jenom monopol vznikly na bazi statni regulace!!! CEZ je drahy, protoze je vlastneny statem. Benzin je drahy, protoze stat urcuje spotrebni dan. Zeleznice stoji za houby, protoze tam operuje CD jako statni podnik v regulovanem prostredi. Pocitac si muzete koupit jaky chcete ackoliv ma "monopol" Microsoft.

V. Hoffman 8.6.2009 14:02

Re: Antimonopolni urad

Hej, pocitac si mozete kupit akykolvek. Akurat ze mate dost problem zohnat ho bez nainstalovanych Windowsov.

Co sa ostatneho tyka - zlozte si modre okuliare a zistete si nieco o tom, ako dopravne monopoly urcovali cenu tovarov zaciatkom 20. storocia v USA  a ake metody pouzival Standard Oil v boji so svojou konkurenciou.  KAZDY monopol skodi trhu, pretoze zneuziva svoju ekonomicku silu na zamedzenie vstupu novych hracov na trh. A tym nemoze dojst k optimalizacii cien prostrednictvom posobenia trhovych sil.

Dadacos 8.6.2009 2:20

Externality aj. - autor se mýlí

Ad pozitivní externality: Zavedený subjekt si svou pozici musel sám vybudovat, a proto inkasuje výnos ze své, nikoli cizí činnosti. Nejedná se tudíž o externalitu.

Co je hříšného na maximalizaci zisku, resp. užitku? Postulát, který autor přisoudil skalním liberálům, není pravdivý, tedy aní následné implikace.

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.6.2009 8:53

Re: Externality aj. - autor se mýlí

1) Jen tak pro ujasnění pojmů: Co myslíte tou maximalizací zisku? To, že někoho těší být workoholikem, někoho zase flákačem? (Uveďte příklad někoho, kdo podle Vás nemaximalizuje zisk, jinak ten pojem postrádá smysl.)

2) Mám za to, že jen některé způsoby "maximalizace zisku" vedou ke svobodné a prosperující společnosti, tj.k cíli, jímž nám byl v 90.letech liberalismus zdůvodňován. Na bezcharakterních individuích, která za každou cenu "maximalizují svůj zisk" bez ohledu na to, jaké škody tím napáchají, rozhodně nelze postavit prosperující a svobodnou společnost, ale nanejvýš tak "mafiánský kapitalismus", jak bylo před několika lety trefně poznamenáno.

Dadacos 8.6.2009 15:00

Re: Externality aj. - autor se mýlí

Příkladem nemaximalizace zisku je maximalizace obratu.

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.6.2009 15:59

Re: Externality aj. - autor se mýlí

To je samozřejmě omyl. Kdybyste četl ekonomickou literaturu, tak byste věděl, že o tom, co je nebo není maximalizace zisku, si rozhoduje každý sám, je to ryze subjektivní! Když tu jednou p.Pytel chápal zisk jako rozdíl mezi výnosy a náklady (nebo tak nějak), byl okřiknut, že zužuje pojem zisku na pouhý finanční užitek.

A jsme zase u definice: co se myslí slovem zisk, užitek, prospěch ...

Zase nevíme, že. Inu moderní ekonomové. A zase zaručeně vědečtí, jako ti marxističtí.

Dadacos 8.6.2009 16:04

Re: Externality aj. - autor se mýlí

Kdybyste věděl, co jsem četl, tak byste nemohl napsat svůj příspěvek. Pakliže chcete vést debatu ad personam, tak nejevím zájem.

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.6.2009 16:31

Re: Externality aj. - autor se mýlí

Je řeč o liberálním pojetí "maximalizace užitku (zisku)" a o nejasnosti tohoto pojmu. To není žádná debata ad personam. Jde o vyjasňování pojmů, bez toho není seriózní diskuse možná.

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.6.2009 16:33

Re: Externality aj. - autor se mýlí

Právě mnohoznačnost nebo mlhavost pojmů způsobuje, že se lidé nemohou dorozumět a dospět k nějakým poznatkům.

Autor článku 8.6.2009 12:10

Re: Externality aj. - autor se mýlí

Ad pozitivní externality: To si přirozeně uvědomuji, nicméně subjekt čerpá z hodnot, které vznikly jinými vlivy, tudíž jsem si dovolil (ekonomicky možná nekorektně) to pojmenovat, tak, že čerpá z externalit, které si sám (za jiných okolností) vytvořil.

Ad hříšnost zisku: Není na tom explicitně nic hříšného, myšlenku dále rozvádím v jiném svém článku, zde: http://www.konzervativniklub.cz/vypisclanku.php?id=360