2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Žulový Aston 6.1.2006 14:02

Re: Vážení,

Rakousko má 1200 lékáren na 8 milónů obyvatel a ČR má 2300 lékáren.
Rakousko je ekonomicky někde a my taky.
A prof. Pafko má mlčet, aby zůstal filosofem.
Do každé české rodiny jednoho lékárníka? 
 
pavel 99 6.1.2006 14:04

Re: Re: Vážení,

koukám, že čtení je pro někoho fuška. Vysvětleno to bylo několikráte.
Kolt 6.1.2006 15:18

Re: Re: Vážení,

Rakousko ma zase naopak mnohem vic stanic horske sluzby i kdyz ma o 2 miliony obyvalel mene. Tim je tvorena rovnovaha, kterou nelze porusit. :-)
Ladislav N. 6.1.2006 22:51

Re: Žulový Aston: Rakousko má 1200 lékáren na 8 milónů obyvatel a ČR má 2300 lékáren.

Někde na začátku diskuze jsem psal o tom, že Rakousko má jiné podmínky než Česko. Obyvatelstvo rozptýlené v horských oblastech lékárnu neuživí, léky tedy distribuují přímo lékaři (!). Proto je vaše srovnání ČR-Rak. a poukazování na ně zcela nemístné.
pospec 6.1.2006 19:16

Re: Vážení,

Pan profesor,kterého jsem si velice ještě předloni vážil,má velice vysokou publikační a veřejnou aktivitu v mediích jako LK, ZDN,odborné časopisy,přednášky,školení atd . Aktivita je taková, jakou si chirurg se zlatýma ručičkama nemůže dovolit. Je to divné. Jinak doporučuji přejít na diskusi na ZDN.cz Je to divné
L.Pejchal 6.1.2006 13:35

lékárnická marže versus zavřené lékárny

při vší úctě k panu profesorovi, otázka, zda alespoň jednoho lékárníka přinutí pokles marží otevřít v noci svou lékarnu, aby ten pokles vyrovnal, je  mimo. 30 dní krát 12 hodin noční služby, to je víc než 2 normální pracovní úvazky a tedy 2 platy. Předpokládám, že za pult v lékarně nelze postavit uklízečku či ukrajinského dělníka (nic proti těnto osobám či profesím) ale musí tam stát člověk s odpovídajícím VŠ vzděláním. Pokud I proti logice věci vemu jen průměrný plat v ČR, pak s povinnými odvody to znamená cca 50.000 Kč mzdových nákladů měsíčně navíc. A co zvýšené náklady na nergie? To vše kvůli 3-4 nočním návštěvám???   
Jarda Musil 6.1.2006 13:56

Re: lékárnická marže versus zavřené lékárny

A zkuste tuhle matematiku ... dvě lékárny --- absolutní výše marže 100 + 100 = 200,  náklady na provoz = 80 + 80 = 160, zbytek (třeba zisk) = 20 + 20 = 40
A teď jedna lékárna ve stejném prostoru --- absolutní výše marže = 200, náklady 80 + něco = třeba 100, zbytek = 100
Tak v čem je ten problém? Můžu klidně být i chvíli v noci a pořád se do toho vlezu ...
pavel 99 6.1.2006 14:00

Re: Re: lékárnická marže versus zavřené lékárny

takže ideální stav - jediná lékárna na celou republiku. (Kam ji umístíme? Praha nebo Brno?)Klidně si to dosaďte do svého vzorečku, co Vám vyjde.
Jarda Musil 6.1.2006 14:08

pavle 99

Mám dojem, že jde o trh ... nebo se pletu?  (chtěl jsem napsat mýlím, ale nebyl jsem si jist i/y)
pavel 99 6.1.2006 16:13

Re: pavle 99

Můžete mi prosím vysvětlit, jak lze TRŽNĚ podle vámi naznačeného vzorečku kalkulovat fůzi dvou konkurujících si firem? Tohle mohlo platit někde na ÚV státostrany, když si soudruzi "lepili a zase rozdělovali firmy" jako hračky pro děti. U svobodných subjektů ta kalkulace vypadá zatraceně jinak.
Bubik 6.1.2006 14:09

Re: Re: lékárnická marže versus zavřené lékárny

Musile, tohle tu bylo kdysi - prodejny se plánovaly, komise rozhodovala, kde bude prodejna pečiva, kde mlékárna, kde hospoda a s jakým pivem, kde vám prodají třeba nitě a knoflíky, velkoprodejna potravin (což byla každá větší než 200 m2) se směla umísťovat pouze v tzv. spádových oblastech, dokonce se plánovalo, ve které prodejně budou prodávat lepší jogurty a kde nikoliv.  Všechno bylo propočteno na počet obyvatel, počet žen, počet dětí, počet škol, počet dělníků tak, aby nikdo nestrádal a všechno všude bylo.....
Výsledek? Skoro vždy něco někde nebylo.
 
Vidím, že se Vám stýská.....
Jarda Musil 6.1.2006 14:30

Re: Re: Re: lékárnická marže versus zavřené lékárny

Já opravdu nevím, jak jste přišel na to, že chci něco určovat nebo plánovat - já jsem jen nastínil (matematicky - ekonomicky) možnosti pro trh ...
Bubik 6.1.2006 14:32

Re: Re: Re: Re: lékárnická marže versus zavřené lékárny

a na jakém principu ve velkém obchodě funguje fúze společností, co myslíte?
Neldelinde 6.1.2006 16:22

Re: Re: lékárnická marže versus zavřené lékárny

Je pravda, že jedna lékárna může oproti dvěma trochu ušetřit, ale tak dramatické to není. Záleží na počtu pacientů a obratu. Nebo jinak, záleží na využití prostředků. Pokud mám dvě lékárny, kde jsou málo využité prostředky, tak mohu zrušením jedné hodně ušetřit. Pokud jsou v obou hodně využité prostředky, tam neušetřím skoro nic. Snad jen na nákladech za zbytečnosti, které mi předepisuje zákon.
 
Noční s tím nemají nic společného - neslouží se, protože se to lékárníkům nevyplatí - je to pro ně ztrátové. Snížením marže se jim to nevyplatí o to více. Lékařské pohotovosti jsou také vesměs dotované  a neuživí se podle výkonů. Vždyť se může stát, že nepřijde vůbec nikdo. Až obec bude stát o pohotovnostní lékárnu a zaplatí náklady s tím spojené - energie + plat lékárníka nebo aspoň větší část, tak to půjde. Stačí aby obec vypsala výběrové řízení na poskytovatele služby a uvidí, jestli na to má dost peněz.
txxx 6.1.2006 12:54

trochu jiný pohled na léky

americký vedoucí pracovník, Allen Roses, vedoucí britského farmaceutického koncernu Glaxo-Smith-Kline : léky předepisované praktic. a special.lékaři jsou z 90% účinné pro menšinu. Pro 50-70% lidí nemá užívání léku žádný význam chceme jít cestou genetického testování,protože ... viz výše uvedené z léků se udělal byznys světa. Možná i proto stojí tento názor za zamyšlení.
Jarda Musil 6.1.2006 13:33

Re: trochu jiný pohled na léky

Tedy já skutečně nejsem odborník na zdravotnictví, ale čím dál víc mě to (asi trochu samolibě) vychází tak, že mnou propagovaný systém pacient - osobní lékař přes virtuální účet bez pojišťoven je už na pořadu dne
Ladislav N. 6.1.2006 13:35

Re: trochu jiný pohled na léky

Potíž je v tom, že pacienti mnohdy ty zbytečné léky a přípravky sami vyžadují. Viz také tzv. homeopatika. Kdyby se prodávaly za peníze, rozmysleli by si, zda koupit  nebo ne... "Zadarmo" je jim to jedno...
a 6.1.2006 13:39

Re: Re: trochu jiný pohled na léky

homeopatika jsou na recept ?
lékař 6.1.2006 15:54

Re: Re: trochu jiný pohled na léky

Homeopatika jsou za peníze, nejsou na předpis a Ti kdo jim věří si je kupují. Vyžadování léků je problémem mezi lékařem a pacientem, ale není příčinou finančních problémů ve zdravotnictví.
Neldelinde 6.1.2006 11:23

Počet lékáren a noční služby

Je pravda, že se počet lékáren zvýšil a je pravda, že se asi zatím uživí. Jenže srovnání s rokem 1989 je zmatečné - tehdy byly lékárny státní a jejich zisk se neměřil. A také v nich byly fronty a některé léky byly podpultové (i recepty byly podpultové). Srovnání s Rakouskem beru, jen je třeba si uvědomit, že tam je jiná léková politika (kterou bychom mohli převzít, jenže to by se negativně projevilo na pacientech). Obecně se ale u nás užívá hodně léků zbytečně a je i hodně léků předepisováno zbytečně. Zavedení poplatku za recept by bylo vhodné, ale ještě lepší by bylo zavedení elektronického receptu, který by byl méně chybový, rychlejší, hůže falzifikovatelný i zneužitelný a hlavně by ostatní lékaři viděli, co ten který pacient bere, resp. bral. A nebylo by možné psát léky na někoho jiného (běžná praxe pro léčbu ukrajinců - vyšetření a léky se napíšou na jinou osobu, lékař dostane zaplaceno od ZP a ještě něco na ruku od bose).
 
Také máme regulaci - vedoucí lékárny musí být lékárník s 5 letou praxí. A protože majitel drží lékárníky docela nízka s platy, odcházejí tito k řetězcům, aby tam dělali vedoucí.
 
Noční služby se nedrží, protože jsou ztrátové. Zisk nestačí ani na plat lékárníka. Lékárny si nesmí přirazit. I velké  nemocnice drží otevřeno hlavně kvůli sobě. Obce a okresy totiž ruší příspěvky lékárnám na pohotovnostní službu. Někdy s tvrzením, že poblíž je jiná lékárna s pohotovostí. Navíc na zajištění non-stop provozu je potřeba relativně velké množství magistrů (jsou přeci zakázané přesčasy). Na 168 hodin týdně, je tak potřeba 5 minimálně magistrů, kteří jsou na výději. Dost lékáren má maximálně dva, tři. Tedy je třeba zaplatit externí atd. Pokud obce přispívají na pohotovost lékařskou, měli by přispívat na lékárenskou.
Neldelinde 6.1.2006 11:07

Rabat

Znám lékárenský business docela podrobně. Jak uvádí MUDr. Pafko, 32% je maximální přirážka o kterou se musí podělit více subjektů. Jenže ty dvě třetiny pro lékárnu by byla optimální situace - leckdy zbývá pro lékárnu jen 1% a ona si nemůže přirazit více. Proč se to děje - inu pojišťovny platí pozdě (půl roku), leckdy nezaplatí celou dávku receptů (100 kusů) jen proto, že jeden jim připadá falešný, nebo mu chybí nějaká náležitost. Lékárny tedy platí svým dodavatelům se zpožděním (dříve na to prostě nemají), čímž pádem si nemohou vybírat mezi distributory a musí se spokojit s tím, kdo je ochoten počkat - za cenu vyšší marže. Navíc lékárna nemůže nebrat recepty nějaké pojišťovny (jako mohou doktoři), i když ví, že ty peníze uvidí možná za rok. Stěžování nepomůže, příště VZP zaplatí za trest ještě později! Cenu léků tedy nejvíce ovlivňuje špatná politika VZP, kdyby platila včas, tak by cena léků klesala sama o sobě. Dále ji ovlivňuje léková komise, která určuje kolik doplatky. Uvědomte si, že z prodejní ceny léku jde distribuci maximálně 1/4 (lékárně v potimálním případě 1/6). Většina jde výrobci/dovozci, který udržuje ceny na českém trhu výše než v jiných evropských státech! Proč by ne, když jsme ochotni to zaplatit. A z této vyšší částky pak uplácí, aby se lék předepisoval a úhrada nesnižovala. Věřím tomu, že lékárny by přistoupily na snížení marže, kdyby jim musely pojišťovny automaticky kompenzovat zpoždění.
JJ 6.1.2006 11:12

Re: Rabat

Smluvne takove uroky jsou dohodnuty, ale nikdo si nedovoli jit proti monopolu, ktery jej muze od minuty znicit.
Andy 6.1.2006 10:38

celkově je celý článek Pafka totální blábol

který by pravděpodobně nenapsala ani jeho teta z Brandejsa, neboť léky, proplácené pojišťovnami a tudíž dle Ratha příčina bídné situace českého zdravotnictví jsou všechny, BEZ VÝJIMKY, předepisovány lékaři.
Tudíž by měla proběhnout důsledná kontrola každého lékaře, zda předepisuje léky v souladu s nejlepším vědomím a svědomím,  správnou variantu léku dle diagnozy , tedy v zájmu pacienta a nikoliv proto, že si to pacient přeje nebo že tenhle Propylaxomycin je nejnovější výrobek a pan obchodní zástupce mi dal tak pěkné plnicí pero...
Všechny léky, které nebyly prokazatelně předepsány tak, aby nebyly zbytečně čerpány prostředky z pojištění a přitom byla zajištěna péče o pacienta, kde nebyla zjištěna efektivita jejich podávání, ( zhodnocení, zda se pacient po podání léků vyléčil) atd. by mohly být lékařům předepsány k úhradě.
No a pokud byly všechny léky předepsány správně, tak pak je čas na snižování marží, pokud je to tedy opravdu nutné. Ovšem na základě jasných výpočtů, žádné demagogické kecy.
Andy 6.1.2006 10:43

Re: ale

abych nebyla tak příkrá, tak opravuji titulek na
" celkově je celý článek pana profesora Pafka poněkud jednostranně zaměřený a ne zcela odborně na výši, na což má samozřejmě právo, je to jen člověk".
Jarda Musil 6.1.2006 10:52

Andy - naprostý souhlas

Tak, tak, jen to, co naznačujete je na naprostou změnu logiky toku peněz ve zdravotnictví. Nechci obhajovat Ratha, ale aspoň nějaký (i když ne systémový) krok udělal a rozvířil poklidnou hladinu.
p.s.  tedy za ten Brandejs se aspoň začervenejte - když jste mě minule tak prcala
martina 6.1.2006 11:05

Tuto kontrolu

ovšem již provádějí revizní lékaři
Lampicka 6.1.2006 11:09

Re: Tuto kontrolu

chtela jste napsat "by meli provadet revizni lekari" ze?
martina 6.1.2006 12:41

Re: Re: Tuto kontrolu

Ne. Chtela jsem napsat, co jsem napsala. Další otázka je jak ji provádějí.
F.A.Kekule 6.1.2006 11:09

Re: celkově je celý článek Pafka totální blábol

Milá Andy. Správně píšete: totální blábol. Bohužel ale to patří jako titul vašeho příspěvku. Kdo by asi ty kontroly dělal? Pánbůh, nebo znáte někoho jiného neomylného? Jako dítě jsem volával na jednu svou spolužačku: Andy, prasknou ti kšandy! Sorry.
Jarda Musil 6.1.2006 11:16

Kekule, nebuďte na Andy zlý ...

Tu kontrolu musí udělat TRH. Tok peněz musí být mezi pacientem (virtuální účet VŠECH pacientů) a JEHO osobním lékařem. Všechno ostatní musí ze systému pryč včetně zdravotních pojišťoven v dnešním ČR pojetí. Jinak to fungovat nebude.