6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Ladovská zima

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Mirek Šejna 15.1.2010 13:05

Tokamaku

máte pravdu, že zima je tam mírnější, než v Praze. Ale okolo +8°C tam zas tak často v zimě není.

Mirek Šejna 15.1.2010 13:02

Karlosi

a to má být důkaz čeho?

Mirek Šejna 15.1.2010 13:00

Re: Gentlemane

Ze záznamů kronik lze zjistit nejen údaje o studených zimách, ale i zimách teplých. Například jsou tam zmínky, o sedlácích, kteří v lednu pracovali na polích. Je tam i zmínka o nejteplejší zimě za posledních tisíc let v Evropě. Byla to zima roku 1186/1187. Tehdy začaly ovocné stromy kvést už v lednu. A celá zima a jaro byly tehdy nezvykle teplé a vlhké. Léto už bylo normální.

Tokamak 15.1.2010 12:56

Re: paro

Jen k tomu Vancouveru, mám pocit, že mírné zimy tam jsou pravidlem, docela bych si tipl, že průměrné lednové teploty tam jsou vyšší než v Praze

Historik 15.1.2010 12:55

Re: S klimatickými jevy

Vaše představy jsou NAPROSTO NEREÁLNÉ, protože většina světa je ovládána diktaturami a oligarchiemi, se kterými byste musel jednat z pozice síly a ochoty jí použít.

Toho současná degenerovaná Evropa není schopna vůbec a USA pouze z části. Vše, co ta rudozelená banda v Bruseli dokáže, je jen další krok směrem ke katastrofě, kterou samozřejmě nezpůsobí GO.

tosz 15.1.2010 12:53

Re: Vážení tlachající . . .

Krátce a výstižně. Není co dodat.

para 15.1.2010 12:51

Re: Gentlemane

Nejde o strašení ale o fyzikální fakt, že v teplejším vzduchu se rozpustí více vodní páry a i troposféra se tak pozvedne. Celková energie ve vzdušné mase tak bude větší a pak jen záleží jak rychle se bude uvolnovat, na gradientu teplot... i zeměpisné šířce aby ten ev.  hurikámn mohla Coriolisova síla dostatečně roztočit...

Glosator 15.1.2010 12:47

Re: "Nevidím ničení planety člověkem" V. Klaus president (42 diplomů + plavecký odznak )

Jde o to, že sám pojem "ničení planety" je LIDSKÝM VÝMYSLEM. Nezávisle na mínění lidí se nedá ani definovat. Např. u nás většina lidí považuje za "přírodu" kulturní krajinu, které nemá nic společného s Hercynským lesem, známým z antiky. Naše lesy jsou v podstatě plantážemi pro pěstování dřeva.

para 15.1.2010 12:43

Re: S klimatickými jevy

No v tom je práve i kus mé zoufalosti, že nevidím východisko za současného trendu konzumní společnosti, při současných společenských ideálech.... A tak doufám,že třeba i zde někdo napoví kudy cestička.... Ta cesta k podstatně menší osobní spotřebě se málokomu líbí i když svým otcům a dědům se zrovna nepošklebujem. Současná krize či spíše už jen dlouhodobá stagnace ale napovídá kam budem muset jít dál... Dejme do relací možnosti úživnosti planety s populačním růstem a možnosti technilogické i surovinové do souladu s osobní spotřebou a bude nutně stabilněji bez toho že k tomu budem donuceni.

Zkrátka a dobře postačí upravit zákony společenské tak aby nebyly v rozporu se zákony přírodnímy a dodržovat je - to je ale pro pyšného homo problém sám o sobě.

Glosator 15.1.2010 12:42

Re: Gentlemane

Docela by mě zajímalo, odkud tedy máte ta data o "teplých zimách." Studené zimy lze vydedukovat ze zápisů kronikářů o tom, že nějaká řeka či kus moře zamrzlo a z četnosti takových údajů lze usoudit, že nešlo o momentální extrém.

Pokud by ale "globální oteplování" znamenalo teplejší zimy a stejná léta, jde jednoznačně o pozitivní jev. Ve stejném smyslu hovoří poznatky typu "nejvíce se měnila teplota v arktických oblastech, v tropech minimápně."

Oteplovači ale straší lidi nejvíce stoupnutím mořské hladiny a hurikány...

Pamětník 2 15.1.2010 12:41

Ladovská zima

Všem diskutujícím položím otazku a zároveň dám i odpověď.Víte co dělají Indiáni když prší?Odpověď"Nechají to tak! Myslím si,že žádný vědec ani laik není schopen dát uspokojivou odpověď ani na globální oteplování ani na další věci,které nám příroda připraví.Jediná věc,kterou popírá řada "znalců",je to,že člověk se přičiňuje nemalou mírou na  věcech,které si příroda řídila sama.A k tomu nepotřebuji desítky doktorátů,ani plavecký odznak.

Petr 15.1.2010 12:41

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

těch důvodů proč pochcípali bylo víc - konflikty s Inuity, stále menší frekvence spojení s mateřskou zemí, nakonec to byla jedna loď za několik let a to ne proto, že by přes kry nemohla proplout.

Všimněte si, že Inuité tam přežili.

Pokud byste chtěl provozovat to co oni, tak není problém. Akorát dneska to nikdo nebude dělat, když si může koupit letenku na Havaj, nebo v Grónsku jednoduše chytat ryby namísto pěstování obilí ve velkém (zelenina se tam pěstuje, ovce chovají už dávno). Nemáte důkaz, že v Erikově době bylo tepleji.

jarda 15.1.2010 12:40

Re: milej BuBu

mirku, práívě že dnes už není jisté ani to oteplování, díky "vědcům" kalibru IPCC se můžeme spolehnout jen na vlastní pozorování a to mi říká, že se otepluje, hlavně na jaře/ tedy na jižní polokouli na podzim, takže je otázka, zda-li je to globální/..

jarda 15.1.2010 12:37

Re: "Nevidím ničení planety člověkem" V. Klaus president (42 diplomů + plavecký odznak )

ničí planetu slon, který vylamuje stromy a žere větve celé dny a šlape po trávě nebo bakterie, které potom mrtvého slona rozkládají a ničí až z něj nic nezbyde nebo ničí planetu sopky, které vyvrhují daleko více plynů a radioaktivity než všechno ostatní dohromady včetně člověka? Co je to vlastně ničení planety?

para 15.1.2010 12:32

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

S dob Vikingů rozhodně nikoli ale půda ve smyslu našich obilnic vzniká s přírodního tvrdého kamene celá dlouhá tisíciletí. Tam kde jsou nánosy jemného písku to jde rychleji ale v terénu horském je postupné zvětrávání a eroze skal dlouholetý problém. Ti Vikingové tam přišli evidentně po dlouhé periodě masivního zalednění a dnes se tam odlednuje analogicky rychle tak proto to doporučení takto si udělat obrázek a srovnávat. Nebo má tss za to, že v onech dobách panovaly jiné biochemické procesy přeměny hornin? Gronsko rozhodně není navíc zemí sopek, jejihž vyvřeliny a prach se rozpadají v půdu podstatně rychleji.

hh 15.1.2010 12:29

Re: S klimatickými jevy

Sakra paro, tak už nás nenapínejte a honem povězte co s tim udělat :-)

Karlos 15.1.2010 12:29

Uctívači Mannovy hokejky

mají další problém. Michael Mann, přední aktér Climategate, dostal od Obamy v červnu 2009 půl milionu dolarů na výzkum "změny klimatu" a teď to prasklo. Za chvíli toho bude plný internet. Viz zde http://minnesotansforglobalwarming.com/m4gw/2010/01/climategate-scientist-received-over-half-a-million-from-obama-stimulus-package.html

para 15.1.2010 12:21

Re: paro

No já se tam asi budu muset zajet podívat - rád bych. Neviděl jsem tu půdu ani v záběrech karmer cestovatelů ani na snímcích z družic. Pokud ale nazveme půdou i štěrkopiskovou zem vzniklou nánosem říček a drcením skal... - nikoli biochemickou přeměnou -  pak tam půda asi rozhodně je. Také bychom analogicky mohli říci že půda je na hřebenech krkonoš v místech kde už ani ta kleč neroste a měli bychom v tomto ohledu pravdu. Tam kde se pravidelně pohyboval ledovec sem a tam tak tam nutně vše co nebylo pevně srostlé se skálou jeho pohyb odnesl a donedávna //10tis let zpět//bylo masivně zaledněné úplně celé Gronsko. Jihozápadní pobřeží ale opravdu má podmínky relativně nejlepší.

jonatan 15.1.2010 12:19

problém ze zimy, a nejenom z ní,

dělaji novináři. Ale pochopme je. Většinou jsou mladí a nezkušení, v posledních letech si moc zimy neužili, a tak, napadne-li více sněhu,mají oči vykulené. Tím nahrávají všem kverulantům, a že jich v Česku je, kteří se všeho hned chytají jako, jak říkávala moje prabába, ho*no košile.

V. Novák 15.1.2010 12:15

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

Byli zemědělci a nějakou dobu se tím živili, protože ŠLO se v Grónsku zemědělstvím uživit.

A pak se ochladilo, zemědělstvím se už NEDALO uživit - a tak postupně zemědělství i osídlení zaniklo. Ne proto, že by bylo snadné dovézt náhradu - tenkrát šlo o život. Ale klima si duplo - a i takový tvrďák jako viking musel kapitulovat.

A pak se zase začalo oteplovat, i když furt ještě teploty z doby Eirika Rudého nemáme.

A o tom se bavíme.

Petr 15.1.2010 12:15

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

aha... tak problém bude s angličtinou. To je nadpis sekce. Ta stránka říká, že mnohem víc vědeckých prací předpovídalo oteplování, pokud bude koncentrace CO2 růst a doba ledová byla převážně v bulvárních časopisech.

para 15.1.2010 12:10

Re: S klimatickými jevy

A nenaletěl spíše sám František a to sice povídkám, že skleníkový efekt neexistuje?

Já mám za to, že je to takto:

http://zmeny-klima.ic.cz/sklenik/sklenik.htm

BM 15.1.2010 12:08

Re: Můžu mít na autora jeden malý dotaz?

Á, zase jeden chytrák, který vědecky zkoumal měření ledu na jižním pólu před dvěmastydvacetipětitisíci let. Jak jsi to dělal ty blbe? Je samozřejmě zřejmé, že ty jsi jeden z těch, co uvěří každému blábolu, když se ohání vědou, protože namá vlastní rozum.

janík 15.1.2010 12:07

Re: Doba od Lady pokročila - svět se změnil - chcem to vůbec slyšet?

 ... by jses ...  paračeština.

Omluva za OT komentář, osobně mám ale pochybnosti o kvalitě informací, jež poskytují takoví paračeštináři.

Mirek Šejna 15.1.2010 12:01

paro

Na pobřeží Gróska půda je. Je tam i bujný travní porost. Teploty na jihu Grónska v létě dosahují +15°až +20°C. Posledních 14 dní bylo na jižním pobřeží Grónska, ale i v jejich hlavním městě Nuuk na leden neobvyklých +4 až +8°C. Letošní zima je totiž poněkud nezvyklá a o co víc je zima v Evropě a USA, o to je tepleji v Kanadě, Gronsku a na Sibiři. V kanadském Vancouveru (dějiště zimních OH) mají letos velice mírnou zimu a denní teploty tam jsou okolo +8°C.

františek 15.1.2010 11:58

S klimatickými jevy

lze bojovat. S ochlazováním  nákupem topiva a kožichů, s oteplováním nákupem klimatizace. Jiná cesta není. Nebo se přizpůsobit. Žalostné je, jak hlupáci mezi námi naletěli na sleníkové plyny a poslušně slouží klimatickým mocipánům

pepin 15.1.2010 11:55

Re: "Nevidím ničení planety člověkem" V. Klaus president (42 diplomů + plavecký odznak )

Když ty Zimo nemáš ani ten plaveckej a to tě hrozně žere. Změň si aspoň jméno, takhle vypadáš jako popírač GW, to tě do té nové církve nevezmou .....

Mirek Šejna 15.1.2010 11:52

milej BuBu

Vy jste opravdu vzorem ignorantského exota. Dokonce i místní klimaskeptik-extrémista Kremlík tvrdí, že globální oteplování je realita. Kremlík pouze pochybuje o tom, že je to způsobeno člověkem. Podobný názor má dokonce i Klaus. Ovšem BuBu nepochopil učení velkého hradního klimatologa a je přesvědčen, že když globální oteplování nezpůsobil člověk, ta to globální oteplování vlastně nemůže ani existovat a je to podvod.

para 15.1.2010 11:50

Re: "Nevidím ničení planety člověkem" V. Klaus president (42 diplomů + plavecký odznak )

On má ten lišák, provokatér a neúnavnej demagog v něčem i pravdu. Obsah CO2, N2O ... ve vzduchu NOx, SOx v půdě a vodě... totiž na prvý pohled vidět opravdu není a pan V.K. už se těší jak bude středem rozprav. // Zas jsem mu naletěl.//

Mirek Šejna 15.1.2010 11:48

Gentlemane

Vrchol Malé doby ledové začal okolo roku 1640 a končil někdy okolo roku 1720. Vy popisujete Daltonovo minimum a nikoli Malou dobu ledovou jako takovou. Daltonovo minimum bylo v první polovině 19.století. Samotná Malá doba ledová trvala zhruba 500 let od 15.století do 19.století a měla tři vrcholy (Sporerovo minimum, Maunderovo minimum a Daltonovo minimum).

Pokud jde o projevy malé doby ledové, tak je opravdu docela problém v klimatologických proxy datech najít výrazné stopy ochlazení. Problém proxy dat je v tom, že ukazují pouze na teploty ve vegetačním období a nikoli v zimě. A vegetační období je navíc zkresleno množstvím vláhy. Letokruhy reagují totiž nejen na teplotu, ale i na dešťové srážky.

Malá doba ledová se většinou projevovala velmi studenými zimami, ale letní teploty byly téměř stejné, jako v současnosti. Naopak středověké optimum mělo mírné zimy a léta podobná těm dnešním. Tyhle rozdíly klimatu Vám proxy data nezaznamenají, tak se nedivte, že vědci mají ty své grafy teplot bez očekávaných výkyvů.

Váš odkaz na Newsweek je stupidní. Není to vědecký časopis a bludy novinářů nelze brát za bernou minci. Podle novin je i letošní zima důkazem, že globální oteplování skončilo. Je to ale jen podle evropských novin. V Grónsku bylo minulé dva týdny tepleji, než ve střední Evropě, takže grónské noviny to vidí jinak.