6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Ladovská zima

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
. 15.1.2010 14:31

Re: problém ze zimy, a nejenom z ní,

na Hané : " Řídko sraté "

Karlos 15.1.2010 14:31

Ano, to řekněte

"expertům" z CRU, kteří jsou namočení do Climategate. Ti výsledky neposkytují, oni je rovnou mažou.

Chris Kelvin 15.1.2010 14:26

Re: problém ze zimy, a nejenom z ní,

Musím konstatovat, že i za mého relativně krátkého života pamatuji mnohem krušnější zimy, než ja (zatím) ta letošní.

Chris Kelvin 15.1.2010 14:25

Re: Něco o Grónsku

Přesně tak, jakou hodnotu mohla mít asi půda vzniklá v tak přírodně chudé oblasti, kolik tam asi mohlo být humusu a jiných složek. Umělá hnojiva tenkrát ještě zaručeně neznali :-)

Formelák 15.1.2010 14:24

Re: S klimatickými jevy

Paro paro, je to perfektně a přesně zpracovaný elaborát. Jen tam chybí příspěvky odraženého slunečního záření od povrchu Měsíce s ohledem na průměrnou oblačnost v období za posledních 105 let.

Petr 15.1.2010 14:23

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

Říká se Inuité. Že lovili vím.

Kolem roku 1000 Vikingové obchodovali s mateřskou zemí např., dostávali železo a další nesmírně důležité věci. Kolem roku 1400 z toho neměli nic.

Proč by se dnes nedalo zemědělstvím v Grónsku uživit, pokud byste chtěl žít tak primitivně? Pěstuje se píce pro dobytek a ovce a zelenina, proč by nevyrostlo obilí?

Zemědělství ještě nemusí indikovat nic, dnes se to prostě a jednoduše nevyplatí protože se dají dělat produktivnější věci.

Chris Kelvin 15.1.2010 14:23

Re: Existuje měřitelný vliv člověka na Zemi?

Honzaku, dovolil bych si jemně upozornit, že technokrat není slušné slovo. Je to synonymum pro idi0ta, který obtížně chápe složitost některých vztahů a prosazuje své, většinou primitivní názory na úkor druhých. Technokrat je člověk, který bude preferovat ekonomické zisky chemičky (nebo železárny) a bude mu jedno, že jeho potenciální pracovní síla se stěží dožívá v dané oblasti čtyřiceti let.

Technokrat není slovo, které by označovalo člověka technicky nadaného, přemýšlivého, tvůrčího.

malinovka 15.1.2010 14:20

jo, podvodník ku podvodníku sedá ...

 tož tak !

Petr 15.1.2010 14:19

Re: Něco o Grónsku

Souhlas.

Taky je možné, že když tam dorazili, našli úrodnější půdu, která se postupem času zemědělstvím a erozí vyčerpala. Plus konflikty s Inuity například a přerušení kontaktů s mateřskou zemí. Takových zaniklých civilizací bylo v historii hodně. Zemědělství dokáže půdu vyčerpávat mnohem rychleji než se tato stačí vytvářet.

Chris Kelvin 15.1.2010 14:19

Re: Něco o Grónsku

Troufám si tvrdit, že křehké klima Grónska je spíše ovlivnitelné i malými změnami proudění v oblasti, než globální změnou teploty. I bez velkého špekulování by k tomu vedla dobře známá Occamova břitva.

Když říkám křehké klima, mám na mysli možnou křehkou rovnováhu klimatu úzkého pobřežního pásu mezi teplým Golfským proudem a s obrovkým pevninským ledovcem za zády. Tam může být hrana znamenající obyvatelnost tohoto pásu velmi úzká.

krmič 15.1.2010 14:17

Re: S Fabiánskou zimou jste vedle jak ta jedle.

Jak je to s tím Fabiánem, to nevím. Ale chtěl bych připomenout, že spousta jmen světců se v různých dobách posuvala na nejrůznější místa v kalendáři. A že i dnes se to v různých kalendářích velice liší - například náš občanský - český církevní - římský církevní. V každém je něco jiného. Kromě toho na každý den připadá v církevních kalendářích velký počet různých světců a mnozí mají stejná jména. Vůbec nejvíc je myslím různých Janů. Ale pro zajímavost, taky existuje několik Saturninů.

Jinak, já jsem opravdu vždycky slýchával, že cikáni se nejvíc báli únorové zimy.

para 15.1.2010 14:04

Re: Něco o Grónsku

Jméno zelené země dal tomu ostrovu rafinovaně na odiv svého lidu panovník Vikingů aby osadníky vůbec do zámoří dostal a rozšířil pasteveckou plochu své země a tím i svou moc. Dlouhodobě mu to sice nevyšlo avšak název se traduje dosud.

Mirek Šejna 15.1.2010 14:03

Re: Něco o Grónsku

Máte pravdu, ale klimaskeptické extrémisty nepřesvědčíte. Pro ně je Grónsko zelená země podle toho, že tam Vikingové pěstovali obilí, zatímco o "ledovém" Islandu se takticky mlčí. Podle těchto extrémistů je nejspís nejstudenějším místem v Česku zámek Lednice a nejvíce fouká vítr ve Větrném Jeníkově. A nejvíce zlí lidé žijí ve Zlíně, a pražské Vršovice jsou nikoli v ďolíčku, ale na kopci nad Prahou. A na pražské Palmovce rostly palmy a v Dejvících dávaly holky nejvíc.

:-))

para 15.1.2010 13:59

Re: Gentlemane

Kousek pravdy v něčem máš. A sice třeba v tom, že během zimního období vytváří např smrk obrané chemické látky proti kůrovci docela jiného typu než je míza, kterou se brání zaléváním jeho chodbiček ve vegetačním období. Jeli zima dlouhá smrk vytvoří protilátek dost a ubrání se. Jeli mírná je na tom zle.

Jiří Hrbek 15.1.2010 13:57

Re: Něco o Grónsku

Grónsko bylo Vikingy osídleno o něco později než Island a asi pět století se tam dařílo osadám uživit se na skromném zemědělství. Na konci šestnáctého století už po osadách nebylo památky. Těch několik století koresponduje s oteplením klimatu v té době.

Mirek Šejna 15.1.2010 13:53

Honzaku

nesmíte věřit všemu, co píšou v novinách. Posílám Vám odkaz na dnešní teploty, které mají soudruzi na Kubě. Moc to ruské zimě neodpovídá:

www.wunderground.com/global/CU.html

J. Ryba 15.1.2010 13:50

Re: Doba od Lady pokročila - svět se změnil - chcem to vůbec slyšet?

Jinými slovy říkáte, že před 100 lety bylo v ovzduší jen 0,024% obj. CO2 oproti nynějším 0,033% obj. Můžete to nějak doložit?

K. Babák 15.1.2010 13:49

Něco o Grónsku

I když to není tématem článku, argumentuje se zde i jindy tím, zda je Grónsko zelené nebo ne.

Grónsko je veliký ostrov (největší ze všech) a je prakticky celé pokryté ledovou vrstvou řádově kilometrové tloušťky. Stoupne-li teplota o takových 40 stupňů, roztaje za několik stovek let. Na malé části jeho pobřeží mohou žít lidé a kdysi část této části umožňovala po nějakou dobu zemědělství. Název Grónska je možná odvozen od zelené barvy, ale není to vědecký popis klimatu (Co takhle Tichý oceán nebo Dolní Sasko?). Připomínám, že v téže oblasti je ostrov, označený stejným národem jako ledový, třebaže tam na většině území tvalé zalednění není a zemědělská civilizace  tam funguje (v těžkých podmínkách) už přes tisíc let. Rozhodně jméno Grónska není argumentem pro nic.

Pavel 15.1.2010 13:49

Re: Můžu mít na autora jeden malý dotaz?

Ano, rozloha mořského ledu na jižním pólu neklesá. To že všude jinde led taje je samozřejmě nepodstatný detail, který jste zanedbal.

Nevím jak jste přišel na to, že ubívání ledu je v rozporu se zvýšeným množstvím srážek. Srážek v Grónsku přibylo, jenže tání zrychlilo dvakrát tolik...

honzak 15.1.2010 13:42

Re: Existuje měřitelný vliv člověka na Zemi?

pán bude krystalickí esence melouna, neníliž pravda? kde by pán byl bez těch technokratů? Do čeho by bušil svoje moudra? Do bubnu, potaženého oslí koží?

para 15.1.2010 13:40

Re: S klimatickými jevy

Historiku právě s toho co píšeš mám obavy a také jsem mnohokrát uvedl, že mám pochybnost o tom, že lidstvo najde konsensus rozumu zavčas - čím později tím to asi bude bolet více.... Velká část lidstva o problému ani neví třeba už proto, že víra v které jsou vychovávání lidskou odpovědnost za osudy planety nepřipouští. Takoví lidé jsou nakonec ale i de facto v relativně kulturních zemích. Konktétně i V.K. lidský vliv na planetu bagatelizuje.

Historik 15.1.2010 13:34

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

Eskymáci byli lovci, nezávislí na zemědělství.

Vikingové jim podlehli poté, co byla jejich komunita v důsledku nedostatku potravin už oslabena. Jde o to, že kolem roku 1000 se MOHLI zemědělstvím uživit a roku 1400 se NEMOHLI zemědělstvím uživit, protože se klima ochladilo. Ani dnes by se JEJICH zemědělstvím nedokázali v Gronsku uživit. 

Proč nechytali ryby nevím, ale se zmíněným problémem to nesouvisí. Zemědělství je zmiňováno v souvislosti s klimatem, jako jeho indikátor.

para 15.1.2010 13:33

Re: Uctívači Mannovy hokejky

Je dobře, že výzkum klimatu se rozvíjí a bylo by dobře dávat informace o státní podpoře najevo veřejnosti zrovna tak jako pak výsledky.

Alex 15.1.2010 13:32

Existuje měřitelný vliv člověka na Zemi?

Bouřlivá diskuse o oteplování, či ochlazování, vypadá, jakoby ji záměrně vyvolávali technokrati, kteří chtějí, aby výrazné vlivy člověka na biosféru (tedy na to prostředí, ve kterém žije a na které je odkázaný) zůstaly v pozadí a nemluvilo se o nich. Znečišťování ovzduší, vod a půdy, kácení lesů, drancování zdrojů, masivní úbytek živočišných druhů jako důsledky nekontrolovaného, závratně rychlého přemnožování jednoho živočišného druhu - bude to mít pro tento druh škodlivé následky, nebo ne?

Terry 15.1.2010 13:31

Ladovská zima_Jarek Nohavica

Na ČT1 Studio sníh

Voldanova sedi na saních

A v Praze kalamita jak na Sibiři

tři centimetry sněhu

a u Muzea štyři

glosator 15.1.2010 13:25

Re: Došlo dokonce k samovznícení (výbuchu), protože došlo k samovolnému zvýšení koncentrace, které experti vylučovali.

Pokud myslíte výbuch v Kyštymu roku 1957 tam experti nic nevylučovali. K "samovonému" zvýšení koncentrace došlo odpařením přítomné vody a voda se odpařila v důsledku selhání poměrně primitivního chladicího zařízení. Jednalo se o vysoce radioaktivní odpad vzniklý při výrobě plutonia pro jaderné zbraně a jeho složení bylo dáno použitou technologií. A pochybuji, že by soudruzi Stalin a Berija (přímo za celý projekt odpovědný) připustili jakékoliv zdržení v důsledku problémů s vysoce radioaktivními odpady, které se úplně na začátku vypouštěly do řeky.

Pavel 15.1.2010 13:25

Vědečtí příznivci globálního oteplování už dávno vyrazili tiše a nenápadně do útoku.

http://i300.photobucket.com/albums/nn12/Evilpens/its-a-conspiracy.jpg

mirek 15.1.2010 13:21

Re: Vážení tlachající . . .

je to stejná blbost, jako pandemie prasečí chřipky - hrajou s námi betla a my jim to žereme

Příspěvek 15.1.2010 13:19

DALŠÍ K TEMATU

viz. www.antimeloun.cz

honzak 15.1.2010 13:08

Re: Gentlemane

"Problém proxy dat je v tom, že ukazují pouze na teploty ve vegetačním období a nikoli v zimě" - jestli to nebude tím, že strom v zimě stáhne všechno co má do kořenů a neroste :-)!

Ale vážně - nedal by se v těch letokruzích zjistit obsah nějaké "zimní" látky? něco jako "stromový fridex"? Nejsme ani trochu dendrolog a možná plácám kraviny.

K té globální zimě - soudruzi na Kubě si fest stěžují, že tam mají na místní poměry zimu jak v ruském filmu!