30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kremlomilci

Jsem den ode dne víc a víc znechucen, zhnusen. Tím, jak se v případech ruského vraždění civilistů na Ukrajině čeští kremlomilci snaží o cosi, co lze nazvat „zlatou střední cestou“ mezi lidickými vrahy a jejich oběťmi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Chwistek 8.4.2022 3:08

Tím, že srovnáváte Putina a jeho zločiny se Zelenskyjm, úplně měníte smysl článku pana Neffa. Ukrajinský prezident činy ukrajinských vojáků neschvaluje. Nikdo z nás neví, jak by se zachoval k agresorovi, kdyby napadl jeho zem, město, vesnici, znásilnil a povraždil jeho sousedy, rodinu, včetně dětí. O. Neff píše ale o něčem jiném, že ve válce se nějak ušpiní každý. Tuto válku ale rozpoutalo Rusko, a ruští vojáci by nebyli brutálně zabiti mnoho km od své vlasti, kdyby nešli vědomě zabíjet občany sousední země už jen proto, že by tam nebyli a nezabíjeli. Navíc Rusko nejenže popírá, že s Ukrajinou vede válku, ale pokud to někdo z jeho občanů tvrdí, tak může vyfasovat až 15 let vězení. Logicky tedy, nevede-li Rusko válku, nemůžou být ani váleční zajatci, na něž by se měla vztahovat Ženevská úmluva o válečných zajatcích. Je to samozřejmě myšlenková zkratka, ale tyto karty rozdali rusáci, tak musí podle nich i hrát.

P. Kazo 8.4.2022 7:30

"Ukrajinský prezident činy ukrajinských vojáků neschvaluje."

Aha, to uz sa k tomu Zelensky stihol vyjadrit? A Putin barbarske ciny svojich vojakov schvaluje?

J. Novak 8.4.2022 2:31

Tak nevím. Je zcela zřejmé že v dnešní době nelze věřit vůbec ničemu, nicméně materiály, které šíří ukrajinská propaganda jsou natolik slabé, že je jen velmi obtížné jim uvěřit. Ruská propaganda pracuje o trošku lépe, pravosti videa zachycující mučení a popravy ruských zajatců uvěřila i spojenecká americká strana ..

J. Vintr 8.4.2022 1:45

Existuje jedna paralela. Rakety, odpalované palestinci na izraelská města a dělostřelecké granáty, vypalované už osm let ukrajinskou armádou na města v takzvaných separatistických republikách. Ty druhé s podstatně větší přesností a účinností. Pane Stejskal, víme, že palestincům rozhodně nefandíte. Proč je v tom druhém případě váš postoj opačný?

K. Chwistek 8.4.2022 3:18

Zapomněl jste dodat, že tzv. separatistické republiky jsou historické území Ukrajiny, podobně jako naše Sudety, že tam jsou min. od r. 2014 ruští zelení mužici a že z tohoto území od r. 2014 jsou vypalovány na přiléhající ukrajinské území také dělostřelecké granáty a bylo m.j. sestřeleno civilní korejské letadlo Boeing s 298 lidmi na palubě. A aby nevznikla mýlka, co se týče Palestinců - jednoznačně jsem na straně Izraele.

J. Karza 8.4.2022 7:55

Podívejte se do map z 19. století a hledejte Ukrajinu, vy historické území:-)

J. Kostelanský 8.4.2022 13:41

Dejme tomu, že máte pravdu. Donbas je de iure ukrajinské území. Ale jakým právem ukrajinští vojáci 8 let ostřelovali civilní cíle? Výsledkem je 8 000 mrtvých Rusů. To se vám nezdá pádný důvod začít válku?

T. Šmilauer 8.4.2022 0:58

Naštěstí je Goebbels v pekle a jeho tvrzení o tisíckrát opakované lži už neplatí. Skončilo 1.5. 1945 v Berlíně. To si bohužel pseudomesiášové v Kremlu neuvědomují.

M. Grundmann 8.4.2022 0:46

Od pozvání Gruzie a Ukrajiny do NATO v roce 2008 jsme svědky neustálého stoupání napětí a válek mezi Ruskem na jedné straně a Ukrajinou a Gruzií na druhé straně. Situace se neustále zhoršovala až do současné krize. Rusko nenapadlo žádného jiného ze svých sousedů. Před rokem 2008 budoucnost tak černě vůbec nevypadala.

Nejsem jediný člověk, který vidí zdroj celého neštěstí ve snaze rozšířit NATO. To byl kritický bod zvratu, kdy vše začalo jít do háje. A tento bod zvratu jsme způsobili my.

M. Rohovský 8.4.2022 7:23

Ruská federace sousedí se Severní Koreou, Čínou, Mongolskem, Kazachstánem, Gruzií, Azerbádžánem, Ukrajinou, Běloruskem, Lotyšskem, Estonskem, Finskem a Norskem. A kolem Kaliningradu také s Litvou a Polskem. Ale napadli jenom Ukrajinu a Gruzii a také trochu Moldávii, i když s ní nesousedí. A taky trochu Čínu, I když to už je dlouho. A taky Maďarsko a ČSSR, ale to je taky dlouho a tehdy nebyli federace. Takže v moderní době se vojensky angažují jenom ve třech státech, ze kterých jsou jenom dva sousedá. Pane Grundmanne, to NATO je ale svině.

M. Grundmann 8.4.2022 8:34

Na lidská rozhodnutí je možné pohlížet ze dvou pohledů. Z hlediska kauzálního a z hlediska morálně-právního. Z kauzálního hlediska je možné analyzovat, zda určité rozhodnutí v určitém okamžiku odstartovalo určitý běh událostí, které vedly v konečném důsledku k nějakému důsledku. Morálně-právní hledisko nám umožňuje zjistit, zda byl určitý konkrétní krok v souladu s právem nebo morálkou. Věci můžeme zkomplikovat tím, že budeme analyzovat celý důsledek našeho kroku z morálně-právního hlediska a nikoliv samotný krok. Pak se můžeme dostat do paradoxní situace, že je určitý krok morálně-právně správný a současně nesprávný kvůli nepřijatelnosti konečných důsledků nějakého konkrétního kroku, i když samotný krok je morálně-právně správný.

Představme si, že někdo vyvolá obrovské neštěstí nějakým svým krokem, který je však v okamžiku rozhodnutí v souladu s právem a morálkou. Oproti klasickému darebákovi, který vyvolá nějaké neštěstí, se liší pouze tím, že ho za způsobení neštěstí nikdo neodsuzuje. Pro mě je to zcela zvrácená logika. Každý by měl být souzen nikoliv za to, zda daný krok učinil v souladu s právem a morálkou, ale podle toho, jaké jsou konečné důsledky tohoto kroku.

Každý má na první pohled právo kohokoliv pozvat do NATO. Je to krok zcela v souladu s právem a morálkou. Ale tento krok může nastartovat běh událostí, který vede k neštěstí, a pokud by k tomuto pozvání nedošlo, celý běh událostí by nenastal a k neštěstí by nedošlo. Jak asi každý pochopil, pro mě je morálně-právní aspekt určitého konkrétní kroku nepodstatný a podstatný k analýze je pouze konečný výsledek určitého kroku. V tom se liším ve svých úvahách od velkého počtu lidí.

M. Grundmann 8.4.2022 9:05

Jeden politik kdysi řekl, že v politice existuje něco mnohem horšího než zločin. Udělat chybu. A pozvání Ukrajiny a Gruzie do NATO byla právě touto chybou.

V. Kolman 8.4.2022 0:34

Souhlasím s vámi pane Stejskale. Jenom bych vaší poslední větu ještě trochu doplnil:

"A po vší té hrůze by ten ničitel vykřikoval, že je to vina postiženého, že si za to může sám a že on mu jenom trochu přestavěl nábytek, aby se mu lépe a radostněji žilo!" A ten nevděčník jeden, si toho ani neváží a nazývá svého "dobrodince" zločincem!!

H. Rybnická 8.4.2022 0:11

Pane autore, zase jednou stovky slov k souvislostem ke kterým se dnes vyjadřuje každý, mnoha slovy - a bezradnou tváří. K strategii ruské armády patří - jak jinak - vyvolat rozkol mezi ukrajinskou civilní společností a ukrajinským vedením.Čím více brutality protí občanům, tím více naděje, že občané, kteří dnes jednomyslně stojí za vládní politikou, se k ní otočí zády, protože už ro celé nesnesou. Toto není moje moudrost, je to realistický poznatek a předpověd nejvyšších vojenských velitelů (západních).