24.11.2020 | Svátek má Emílie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Když svoboda slova uráží

Islámským světem se nese rozhořčení nad karikaturami Mohameda. Evropští novináři odpovídají: „Máme svobodu slova karikovat i Mohameda.“ Vzápětí objevuje se odpověď na tento argument...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vodník 12.2.2006 1:03

Re: Re: Re: Re: Karel Schwanzerberg v Lidovkach:

"svoboda slova je nedělitelná"  pokud není provázena slušností a zodpovědností, pak se dělitelnou stává. Nebo je to na kovboje moc sofistikované?
Co s má co nedovzdělanost do činění s poukazem na americké tradiční pojetí svobody? Nebo je tohle pitomé urážení standardní projev propagandisty v permanentním stresu z vlastního lhaní?
Dušan Neumann 12.2.2006 1:20

Re: Re: Re: Re: Re: Karel Schwanzerberg v Lidovkach:

tradiční pojetí je nedělitolst individální svobody. Proto si mohu svobodně a beztrestně koupit Komunistický manifest i Mein Kampf, proto mohu svobodně pálit jakoukoliv vlajku, říco o jakémkoliv potentátovi, prezidentovi i proroku, že je blbec, mohu být i členem komunistické buňky nrbo KKK, pokud ideologii jíž vyznávám nprosazuji násilím. To tradiční americké pojetí svobody. Kinderstube s tím nemá nic společného neboť není třeba arbitra "slušnosti".
Vodník 12.2.2006 1:24

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Karel Schwanzerberg v Lidovkach:

Pokud můžete o komkoli beztrestně říct, že je blbec, pak žijete buď v hulvátské společnosti nebo v tak vyspělé a vkusné společnosti, že to nikoho ani nenapadne. V "normální" společnosti, která chce být zvána civilisovanou, existují mechanismy, které uraženého před urážejícím chrání.
Dušan Neumann 12.2.2006 1:22

pardon -uteklo to před spell checkem

tradiční pojetí je nedělitelnost individální svobody. Proto si mohu svobodně a beztrestně koupit Komunistický manifest i Mein Kampf, proto mohu svobodně pálit jakoukoliv vlajku, říc o jakémkoliv potentátovi, prezidentovi i proroku, že je blbec, mohu být i členem komunistické buňky nebo KKK, pokud ideologii jíž vyznávám neprosazuji násilím. To je tradiční americké pojetí svobody. Kinderstube s tím nemá nic společného neboť není třeba arbitra "slušnosti".
Zuzana W 12.2.2006 1:57

Re: pardon -uteklo to před spell checkem

Ano, tim arbitrem by si mel kazdy sam :) Tim se prece lisi civilizovany, kulturni clovek od tech hroznych barbaru, kterymi pohrdate.
scarabeus 12.2.2006 2:33

Re: Re: Re: Karel Schwanzerberg v Lidovkach:

proroka nikdy nikdo neviděl a neexistuje ani jeho portrét, tak jak může někdo poznat že jde právě o něho ? A navíc teroristické útoky vedené právě pod záštitou koránu mohou za životy tisíců lidí, co je proti tomu jedna karikatura. Náboženství které vede lid k fanatismu není nic dobrého. Nebo snad si nejvyšší přál prolévání krve ? Dle mého názoru by hlavním cílem náboženství měla být láska k bližnímu, odpuštění,pokora.
Zuzana W 12.2.2006 1:26

Re: Re: Karel Schwanzerberg v Lidovkach:

Dusane, uz delsi dobu mam z Vas dojem, ze Vase pojeti svobody slova je velmi selektivni, ale do opakovanych sporu se mi nechce. 
Ad otiseny uryvek: souhlasim hlavne s tim, ze zverejnit ty karikatury byla blbost, cira blbost. Tak slabomyslne procvicovani svobody slova se mi jevi - zvlast v teto dobe - ponekud nestastnym. No ale jak myslite...
Dušan Neumann 12.2.2006 2:23

jak jste na to přišla, že jsem selektivní, odjakživa hájím voltairovské motto

... a souhlasím, že to byla blbost, ale nikoliv z hlediska principu svobody, ale z taktického hlediska, neboť naše civilizace není dost sjednocena a strategicky ani mentálně připravena militantní, expanzivní džihadistický Islám zlikvidovat.
Zuzana W 12.2.2006 12:35

Re: jak jste na to přišla, že jsem selektivní, odjakživa hájím voltairovské motto

'Co se Mohamedovych karikatur tyce tak podle danskych nivin POLITIKEN list ktery uverejnil karikatury predtim odmitl uverejnit karikatury Jezise s tim ABY NEURAZIL CTENARE. Cili dvoji standart a zadni bojovnici o svobodu tisku. '
Inu, kuprikladu text otisteny vyse ( a prikladu by bylo mnoho), jde-li Vam skutecne o svobodu slova, pak byste na ten dvoji standard mel mozna taky poukazat?
 
loula 12.2.2006 10:19

Re: Karel Schwanzerberg v Lidovkach:

Já bych se tady rád vrátil asi o 10 let zpět. Vzpomínáte, jak byl prosazován názor, že dovoleno je vše, co není zakázáno zákonem a hlavně, že pojmy jako morálka, slušnost, tolerance, že je zbytečný plevel a balast, že tržní prostředí si samo stanoví tyto pojmy.
Ano, zákon zakazuje taxativně několik málo věcí, které se nesmí publikovat. Viz dětská pornografie a pod. Znamená to, že ostatní lze publikovat s odkazem na svobodu slova? Ano, lze, ale myslím, že by měla existovat hranice daná slušností. Souhlasím, že politika mohu nazvat blbcem v okamžiku, kdy polenizuji s jeho názorem, a nijak mě to nepohoršuje. Ovšem když byly publikovány doporučení Paroubkovi ohledně jeho ženy, tak to bylo hulvátství, protože primárním cílem bylo urazit a ponížit. Prostě jsou oblasti, kde je zákon příliš hrubý nástroj.¨
Co se týče konkrétně těch karikatur. Jejich zvěřejnění mě nijak nepohoršuje, i když já bych je neotisk. Chápu, že muslimové se mohou cítit uraženi, Jako adekvátní reakci bych potom chápal protest novinám, zveřejnění vlastního názoru včetně odsouzení těch karikatur, třeba i diplomatický protest. V žádném případě ne teroristické akce.
Vodník 12.2.2006 13:14

Re: Re: Karel Schwanzerberg v Lidovkach:

Souhlas. Však oni na to dánští muslimové šli nejdřív tak, jak Vy říkáte a nakašlali jim. Když při tom převozu do Orientu k tomu přidali tři další, horší karikatury, byla v tom už evidentně zlá vůle. Štvaní luzy a pitomé protievropské horování íránského presidenta, které ženou Evropany na společnou loď s americkými neocony, je pro muslimy samé tak kontraproduktivní, že tomu prostě nemohu uvěřit...
Zde se vedou (zatím) civilisované debaty, pořádají se (civilisované) demonstrace (a to i bez povolení), jestli to povede k vzájemnému pochopení, nevím. Nikdo tu (zatím) nemíní zakazovat Danteho a odstřel Buddhových soch Taliby odsoudili do posledního všichni muslimové, se kterými jsem mluvil, ba i ti, kteří se snaží tak nebo onak ospravedlnit Bin Ládina.
JM 12.2.2006 22:48

odstřel Buddhových soch Taliby odsoudili do posledního všichni muslimové, se kterými jsem mluvil

jen tak pro zajímavost: pamatujete se někdo, jaké byly tenkrát *oficiální* reakce muslimských zemí?
Vera 11.2.2006 21:58

Point/Contrapoint

V dnesnich "Rocky Mountain News" coby ilustrace k diskusi byly otisteny karikatury jiz drive publikovane ve Statech. Jsou to karikatury nevtipne, lzive, hrube urazlive pro kazdeho slusneho cloveka bez ohledu na rasu ci na vyznani. Podivejte se na to na Internetu a potom srovnavejte toleranci a citlivost kultur. Mimochodem, je tam take vycislena reakce ruznych statu: 1) Omluvy netreba, nase svoboda:  Francie, Nemecko, Norsko, Dansko
2) Hruba necitlivost, mea culpa: Britanie, Polsko, Novy Zeland, US.
RockyMounatinNews.com
Strejda Pedro 11.2.2006 21:30

neni castecne tehotnych zen ...

... a stejne tak neni castecne svobody. jestlize nekdo nekoho nejak urazi, muzeme si o tom popovidat u nestranneho a na nikom zavisleho soudu, ale nesmime kvuli tomu tvorit zakony. uz proto ne, ze zakony vseobecne neobjimaji vyjimky. a prave svoboda se vyjimkami primo hemzi, a svoboda slova obzvlaste. krome toho, nabozenstvi, stejne jako vsechny ostatni ideologie, se vyznacuji tim, ze ostatni nabozenstvi (jine ideologie) popiraji, prevazne jako neprijatelna uceni, za jejichz sireni ma byt siritel ztrestan, nekdy i na hrdle. cili: otazka, zda nekdo urazil proroka, nebo nedejboze jineho boha, vcetne milouse jakese, je naprosto bezpredmetna: nabozenstvi i ideologie si to mezi sebou delaji od nepameti, takze nic noveho pod sluncem. a hlavne bych moc rad vedel, proc se nikdo, ale vubec nikdo, nijak moc nepozastavil nad tim, ze islamske sdelovaci prostredky mydli jinym bohum uz nekolik desetileti, a cini tak velice adresne a neomalene a se zlobou, hodnou listu der stuermer nechvalne povesti. ale to uz jen tak na okraj ...
PrntaPrkola 11.2.2006 21:24

Kdo je na Karikatuře?

Islamisté jsou podněcováni fanatickými ajatoláhy, kteří šíří nenávist a vyzývají k likvidaci nevěřících. To je skutečnost. Protože když se Mohamed nesmí zobazovat, jak ta negramotná chátra ví, že ta fousatá karikatura s minou na hlavě zobrazuje Mohameda? Místo omluv mělo být zveřejněno, že karikatura zobrazuje islámského teroristu a podněcovatelé by měli utrum. Ale oni si chtějí něco najít k ničen ambasád a vraždění, takže by si zase našli něco jiného. Jak bylo trefně napsáno ve fejetonu pana Albrechta, žádné karikatury a řezat.
J.V.Pospíšilová-Šteflová 11.2.2006 18:46

S v o b o d a v ů b e c

Kde začíná a kde končí ? Bylo by zajímavé vědět, jak se v Norsku posuzuje dítko, které ve škole spolužákovi řekne"tvůj táta je pěkná podělaná k....!"Je to svoboda projevu nebo urážka?
Je to především nízká intelektuální úroveň chlapce, který se tak vyjádřil, ke vzniku ničeho dobrého to nepřispěje--kromě momentálního osobního uspokojení-- a navíc je to nevkusné zejména když jde o tátu veřejně činného a všeobecně uznávaného, kterého si synek váží.
Dítě může omluvit jeho věk, případně vliv prostředí, ve kterém vyrůstalo, ale dospělý, vzdělaný
(předpokládejme), ušlechtilý (rovněž předpokládejme) člověk, respektuje u bližního předmět jeho úcty, ať je to babička s inkontinencí či to, co považuje za jednu z nejvyšších bytostí. MYSLET  si pak může zajisté sám co chce.Každý z nás má (mít) nějaké místo v duši, které by nerad viděl znectěno a chápe, že by neměl nectít podobné u bližního.Pokud pak něk¨do takové místo nemá a je tak otrlý, že bez zabolení snese jakékoliv rýpnutí, posměch až i vulgaritu, pak by, prosím , jemu ta svoboda  slova neměla být dopřána : co dobrého s ní pořídí ??
Isabela 11.2.2006 20:23

Re: S v o b o d a v ů b e c

Vy budete rozhodovat o tom, kdo se smí svobodně vyjadřovat a kdo ne, kdo je otrlý a kdo ne? A co třeba já, mě by se to funkce taky líbila... Nezavání to trochu diktaturou? Váš názor o otrlosti druhých je nadřazený těm ostatním...???
j.v.pospíšilová 11.2.2006 20:47

Re: Re: S v o b o d a v ů b e c

Isabelo, jste tak trochu v omylu. Nevšimla jste si, že o ničem NEROZHODUJI, že pouze vyjadřuji svůj názor, tedy využívám demokracie a svobody projevu. Líbí se mi, že jí využíváte taky. Nerada bych si tu svou svobodu nechala Vámi omezovat, ale je pěkné, že vůbec nějaký názor máte.Ostatně, jak jste stará? Mohu se tak ptát, jsem sama z minulého století, prožila  7 politických systémů, z čehož jen našich republik  bylo 6, mám tedy už nějaký přehled o životě a jeho hodnotách. Po 55letém manželství stále s tím prvním a jediným mám, doufám, taky talent ke kompromisům. Jeden klasik, poněkud sice sporný, ale jednu věc doporučoval moudrou: učit se, učit se, učit se. Totéž doporučuji i Vám. Hodně úspěchu v životě  Vám přeje J.V.Pospíšilová.
Pozorovatel 11.2.2006 21:12

S v o b o d a v ů b e c

V těchto diskusích je základní problém ten, že člověk chtěje se vyjádřit je napadán za své názory. Pokud se chce vyjádřit k předloženému tématu, vždy se najde někdo, vydávaje se za vzdělance, inteligenci, nositele nejskvělejších idejí a pokroku v myšlení, a nenechá si ujít možnost anonymně kohokoli napadnout a "setřít". Samozřejmě bez obohacení hromadné diskuse jakoukoli svou myšlenkou a přínosem k přemýšlení pro ostatní diskutující. Ani tato moje slova nejsou namířena konkrétně proti osobě. Jsou jen shrnutím mých dosavadních zkušeností zde. I když leckdy třeba s někým nesouhlasím, neopravňuje mě tento nesouhlas k napadání a vulgaritě, kterou ostatně neprovozuji, ale mám s tím zkušenost. Omlouvám se za odbočení z tématu, zdravím diskutujícíí. Přeji paní Pospíšilové hezký den, nenechte se otrávit. Kdyby bylo na světě všeho tolik jako hlouposti, jak by bylo dobře.
ondra 11.2.2006 21:48

Re: S v o b o d a v ů b e c

naprosto souhlasím. Není co dodat.
strejda 11.2.2006 21:49

Re: S v o b o d a v ů b e c

Myslím, že se paní Pospíšilová otrávit nedá. Píše rozumně a z toho vyvozuji, že má tomu odpovídající rozum. Jinak musím říci, že přímo miluji diskutéry, kteří si na svůj názor nedají sáhnout a jsou ochotni ho bránit i hromadnými vraždami svých oponentů. Svobodu slova dávají nad hodnoty lidského života. Maličká část muslimů běsní, podpaluje a ničí, zbytek se toho neúčastní a stará se o své živobytí. Přesto by je mnoho Evropanů nejraději pomlátilo do jednoho. Nejde pak o obranu svobody slova, ale vybití svých temných pudů. Nic nového pod sluncem. Mnoho štěstí paní Pospíšilová.
J.V.Pospíšilová- Šteflová 12.2.2006 18:31

Re: S v o b o d a v ů b e c

Milí diskutující, navazuji sice jen na jeden příspěvek,, ale má slova platí všem. Děkuji za reakce, kdybych byla novinář, měla bych z odezvy radost..Prosím vás, všichni, uvědomte si, že musulmani žijí současně teprve ve středověku, jen na rozdíl od toho našeho mají ničivější zbraně. Mají jiný systém hodnot, jako soused, který svou zahrádku obdělává prostě jinak, ale potrpí si na své ovoce. Mají jinou historii, původ, životní styl. Mají taky ropu, mimochodem. Považuji - můj osobní názor, prosím- že karikovat cokoliv z toho, na čem si soused na záhoně zakládá, je zbytečné, pošetilé a svědčí spíš o bezmoci autora - jako děti jsme se pošklebovali těm silnějším, když jsme věděli, že je nepřeperem. Spíš je lepší mít na paměti ty rozdíly času a hodnot a proti zlu bojovat důstojněji, tak, aby to bylo hodno hodnotnějšího ducha než je posmívaný. Ale už to, že se, korespondenti, zamýšlíte, je dobré. Fajn. Jen tak pokračujte a hodně úspěchu! J.V.Pospíšilová
Isabela 11.2.2006 21:52

Re: Re: Re: S v o b o d a v ů b e c

Rozhodně nemám v úmyslu omezovat Vaší svobodu slova. Naopak jsem z Vašeho vyjádření: "Pokud pak něk¨do takové místo nemá a je tak otrlý, že bez zabolení snese jakékoliv rýpnutí, posměch až i vulgaritu, pak by, prosím , jemu ta svoboda slova neměla být dopřána" dospěla k názoru, že otrlí lidé budou podléhat cenzuře. Zajímalo mě proto čí kritéria budou rozhodovat o svobodě slova. Pokud jsem Vás špatně pochopila, omlouvám se.
dulcibelka 11.2.2006 20:37

Re: S v o b o d a v ů b e c

Myslíte toho veřejně činného a uznávaného tátu, an se plíží s batohem výbušnin třeba k WTC?
Michal 11.2.2006 17:26

Různý metr

Je zajímavé srovnat reakci naších médií na dvě kauzy - Paroubek smějící se vtipům o romech a karikatury Mohameda. Paroubek se smál vtipům v přítomnosti roma A.Gondolána, který se jim smál taky nebo je i sám vykládal. Naše novináře z Junge Fronte Heute a Volkszeitung nad touto politickou nekorektností mohl trefit šlak.
Téměř jedním dechem, s odstupem pár dní, hájili právo na svobodu slova v kauze karikatur. Ty jim přišly asi dostatečně politicky korektní, i když na rozdíl od první kauzy někdo doopravdy dotčen byl. Když se ve spektru reakcí objevili i takoví (pro nás) kostlivci jako princip kolektivní viny a v jeho jménu páchané vraždy, se postoje korigují. Vypadá to, jakobychom se setkali s Mar'tany (co vy na to, pane Paroubek?).
Vadí mi vulgarizace, s jakou se v naší kultuře prosazují partikulární hodnoty s minimálním ohledem na hodnoty související. Na jedné straně svoboda slova s minimálním ohledem na důstojnost a soukromí či možnost obrany postižených, na druhé straně politická korektnost v mnoha ohledech svobodu potlačující (v západních zemích často víc než u nás). Ale mohlo by být (a bylo) i podstatně hůř.
Vodník 11.2.2006 18:39

Re: Různý metr

Ano. Ten jim přijde draho, na to nemají žádnou odpověď. Ukázalo se, že ten samý list Jyllands-Posten nedlouho předtím odmítl uveřejnit karikatury Krista. A teď dokonce zrušil příslib, že zveřejní ty íránské holokaustové vtipy a šéfredaktora poslal na nucenou dovolenou.
Jak dlouhý časový interval uplynul v Česku od israelské stížnosti na reklamu s Izerem do jejího stažení?
Ferda 11.2.2006 20:04

Re: Re: Různý metr

I u nas byl, v byvalem Dikobrazu bylo karikatur Jezise a nabozenstvi premnoho. Jestli jsi
Vodniku dost stary aby jsi pamatoval sedesata leta pak pamatujes film "Procesi k panence".
Tam jsem videl nejodpornejsi zesmesneni nabozenskeho symbolu vubec . Frantisek Filipovsky tam sel spat uz lezici rekl si "ja dnes zapomel" vstal a sel se vymocit na ukrizovaneho
Krista. Kriz byl naproti jeho domu a nejak mu tam zavazel.Komentare netreba.
Vodník 12.2.2006 13:20

"Procesi k panence"

Neviděl. Jsem ročník 1957...
Stalin 12.2.2006 5:56

Re: Re: Různý metr

Srovnavas  nesrovnatelne. Nevkusna reklama  zalozena na  nacisticke  propagande... trosku  mimo. Nebo  je  snad  CR  plne  zidovskych  lichvaru a setrilku Pouzivej   mozek ,soudruhu !
Stalin 12.2.2006 5:57

Re: Re:

To  patrilo  Vodnikovi