24.11.2020 | Svátek má Emílie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Když svoboda slova uráží

Islámským světem se nese rozhořčení nad karikaturami Mohameda. Evropští novináři odpovídají: „Máme svobodu slova karikovat i Mohameda.“ Vzápětí objevuje se odpověď na tento argument...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vodník 12.2.2006 13:19

Re: Re: Re: Různý metr

Na nacistické propagandě???     ...
O to ale nejde (já ji ani neviděl). Jde o to, jak dlouho to trvalo od první stížnosti do jejího stažení? Pro muslimy byly ty karikatury zřejmě ještě daleko nevkusnější a urážlivější. Nestáhli je, naopak, přetiskují je hromadně evropské listy.
Co by udělal Israel a židovské organisace, když by se jako reakce na jejich protest vynořily v evropských televizích reklamy s Židem - šetřílkem? No, české vlajky by nepálil, to ne...
pet007 11.2.2006 14:03

Uraženost

Ty samé karikatury vyšli 2 měsíce před Dánskem v egyptském muslimském deníku - nikdo si nestěžovat. Muslimové zpívají stále tu samou písničku, skrývají se za lidská práva (přitom nectí ani právo nejzákladnější - právo na život), na druhé straně vyhrožují Izraeli druhým holocaustem a Evropě opakováním teroristických útoků. Není třeba omlouvat muslimský postoj - z logiky věci to ani není možné.
Karel 11.2.2006 11:54

uarženost

Když je někdo uražený, to přeci znám: je brunátný, nesouvisle koktá, má hlavu jako krocan. A kvůli téhle hloupé dětské reakci bychom měli omezit svobodu slova? Aby se machometáni necítili uražení?
A jestli jsou uražení těmi 12 karikaturami, tak ať jedou domů, tam to mají ještě horší, tam jich mají 15 a ty 3 jejich navíc jsou daleko tvrdší než ty naše.
IS 11.2.2006 13:10

Re: ropa - naše peněženky

Karle, asi nepamatujete rok 1973, kdy se arabští šejchové urazili a zavřeli kohoutky s ropou .Na Západě i obyčejní občané u benzinových pump s hrůzou zjistili, že se jich záležitosti na Středním východě značně dotýkají.Berz benzinu se nedá jedzdit. V ĆSSR se ropná krize projevila jen omezeně, protože byla součástí východního bloku, kde hlavním ropu dodával Sovětské svaz. Teď  jsme v jiné situaci a bylo by asi záhodno vycházet s Araby přiměřeně.
Mě prorok Mohamed vůbec nezajímá, ale nerad bych pocítil důsledky jednání nějakých fanatiků odkudkoli. 
.
 
M.KAVAN 11.2.2006 14:04

Re: Re: ropa - naše peněženky

Vidíš a v tuto chvíli by mohl zpoza opony vystoupit všeuměl Havel a znovu nastolit argument humanitárního bombardování. Je to filosof, svět si ho váží kam oko pohlédne a není fanatikem...
Karel 11.2.2006 15:38

Re: Re: ropa - naše peněženky

Ale jo, pragmatism je důležitý. Jen je zapotřebí si říct, kam až jsme ochotni kvůli ropě ustoupit.
zvědavec 11.2.2006 20:33

Re: Re: ropa - naše peněženky

Ono by to zase nebylo ta horké.Možná by se ekonomika nemuslimského světa trochu zadrha, ale dalo by se to přežít. Na druhé straně si ale myslím, že v zemích islámu toho obilí neroste tolik, aby pokrylo potřebu jejich obyvatel, jejichž počet roste geometrickou řadou. Logicky tedy musejí potraviny dovážet . A odkud ? No přece od nás, nenáviděných nevěřících, kteří nevědí, co s nimi.  Takže otázka zní - lze přežít půl roku s omezenými dodávkami ropy ze zdrojů, které by zůstaly po embargu k  dispozici  , nebo půl roku bez potravin ? To by ovšem musel být nemuslimský svět jednotný . Další  variantou je,  si pro tu ropu dojít sami. Určitě je již teoreticky v trezorech generálních štábů propacovaná.
strejda 11.2.2006 21:57

Re: Re: Re: ropa - naše peněženky

Zvědavče, myslíte si, že atomové bomby v Indii a v Pákistánu vyvinuli místí lidé sami. Nikoli. I součástky zařízení musely koupit na Západě. Pamatuje před dvěma lety, kdy se od nás měly do íránského Búšehíru dovézt komponenty k atomové elektrárně. My jsme podlehli mezinárodnímu tlaku a kšeft udělal Siemens. První kdo porušoval embargo na vývoz ropy z Iráku byly společnosti z USA a syn generálního tajemníka OSN Kofi Anana. Tak to chodí. Jen lid obecný si utahuje opasky.
liberal shark 11.2.2006 9:54

rozlišovat

V demokratickém právním státě platí, že co není zákonem zakázáno, je dovoleno.
Princip státní suverenity říká, že na území státu platí jeho zákony.
Karikování Mohameda je zakázáno v muslimských státech, které se řídí svými zákony, založenými na různých (účelových) výkladech Koránu.
V Dánsku není karikování Mohameda zakázáno zákonem. Útok na Dánsko je tedy útokem na jeho státní suverenitu a tak se na něj musí reagovat.
Mě osobně hluboce uráží spousta věcí, které se dějí v muslimských státech, ale respektuji jejich suverenitu a nehodlám po nich násilím požadovat změnu.
Rpuť 11.2.2006 9:41

Rozsudek bude znamenat precedens

Francouzská rada muslimského vyznání se rozhodla podniknout právní kroky proti francouzským deníkům, které zveřejnily karikatury proroka Mohameda. Rada je vrcholnou organizací, která zastřešuje muslimské spolky, tedy asi pět milionů francouzských muslimů....idnes
VLK 11.2.2006 10:26

Re: Rozsudek bude znamenat precedens

Konecne dobra zprava
IS 11.2.2006 9:09

Dášenka a Václavka

Když se před lety objevily Knížákovy billboardy s karikaturou (údajně umělecká díla?) presidentské dvojice Dagmar a Václava Havlových, nastalo dusno nevídané. Kterýže to nestyda, si dovolil hanobit "proroka" Václava Havla. Havel žádal odškodnění v milionech. Hanobit české proroky přece nelze, to jen ty muslimské je dovoleno?
liberal shark 11.2.2006 9:55

Re: Dášenka a Václavka

To není dobré přirovnání. Havel není mrtvý prorok , ale soukromá osoba a má ze zákona právo na ochranu svých občanských a lidských práv - třeba osobní důstojnosti.
Bob 12.2.2006 10:19

Re: Re: Dášenka a Václavka

Václav Havel jistě viděl film svého kamaráda Formana "Lid versus Larry Flint". Šel-li k soudu, tak ho jako podstatná část populace nepochopil. Zarážející u takového intelektuála.
3nečok 11.2.2006 10:00

Re: Dášenka a Václavka

pálil snad Havel Knížákovy kalhoty? Nebo pálil boty té dotyčné firmy? Že o tom nevím. Případ šel pouze k soudu
doxa 11.2.2006 12:56

Havel žádal odškodnění v milionech.

A kolik těch milionů vysoudil?
IS 11.2.2006 13:31

Re: Havel žádal odškodnění v milionech.

doxo, nejprve se uvádělo 0,5 , později  milionů. Kolik to bylo ve skutečnsoti se veřejnost pravděpodobně nedoví nikdy. Bylo to období epidemie podobných sporů, jeden politk (Ruml?) vyhlásil, že cena cti je nekonečná. V. Klaus žádal snad 100 milionů na TV Nova az informace o vile ve Švýcarsku. Bylo by asi tristní, kdyby v podobném stylu postupovali muslimové a obrátili se do Štrasburku a žlobou na Dánsko, že nechrání jejich zájmy, tak jako nyní činí čeští majitelé domů .
doxa 11.2.2006 13:40

Re: Re: Havel žádal odškodnění v milionech.

A proč by se to veřejnost neměla dozvědět? Soudní rozsudky přece tajné nejsou. Rovněž tak nevidím nic tristního na tom, že se někdo obrátí se žalobou do Štrasburku. (Naposledy tam prohráli Romové s žalobou na český stát ve věci umísťování dětí do zvláštních škol.)
M.KAVAN 11.2.2006 14:08

Re: Re: Re: Havel žádal odškodnění v milionech.

Tay si myslím, že by mohli nechat podpalování zastupitelských úřadů a raději se obrátil do Štrasburku. A rozsudkem se pak řídit.
Adi 11.2.2006 8:39

Muslimský stát

Ahojky,
 
Panstvo, není to náhodou jedna z palebných průprav k islamizaci Evropy, potažmo světa? Malůvky, mohou být urážející, to je pravda.
Zásadní věcí je, že pravověrný muslim může pouze dočasně přijmout právo a svrchovanost hostitelské země a postupně pracovat na tom, aby zemi přispusobil islamským pravidlům.
V neposlední řadě měli bychom diskotovat o tom, že křesťanské symboly naší civilizace jsou neskonale více a úmyslně hanobeny ve velké části muslimského světa a to nemluvím o symbolech státních zapadních zemí apod. O tom, že to nejsou jen symboly, ale stovky a tisíce křesťanů a příslušníků jiných náboženství by mohlo vyprávět o pronásledováních, věznění a zabíjení. To nic???????????
Jinými slovy - už to řeklo mnoho lidí - karikatury jsou jen zamínka, příště se najde něco jiného. nemyslím si tedy, že je moudré tomuto zlu tolik ustupovat. Pán, který předemnou mluví o respektu ke kultuře muslimů má zcela jistě pravdu, bohužel však tato postrádá elementární úctu ke kultuře naší.  Ostatně proč by měla mít, neboť jsme opět na začátku. Muslimská Evropa je cíl ... a prostředek je každý dobrý.
Noe 11.2.2006 18:06

Re: Muslimský stát

Domnívám se, žře se někomu velmi hodí myčšlenky o hrozbě islamisace Evropy a někdo by velmi rád vnutil lidem /naivním, primitivním/, že - "co muslim, to terorista". A nejsou to Židé, kterým se to náramně hodí? A co se dá o nich říct či napsat u nás, když se npř. jedná o Baraka Alona a 8 miliard, Železného a Novu a lO miliard? Tak tady zřejmě svoboda slova neplatí. Nedivím se pokleslé diskusi, kterou vedou lidé s pokleslou morálkou, příp. Židé. Souhlasit s nesmyslnými karikaturami /čeho se jimi chtělo dosáhnout?/ mohou lidé, kteří nevědí nic o ethice a morálce a nic jim není svaté. Takovým bych se vždy rád vyhnul.
Isabela 11.2.2006 20:34

Re: Re: Muslimský stát

Noe, máš buď klapky na očích, nebo turban na hlavě.
pavel 99 11.2.2006 21:46

Re: Re: Re: Muslimský stát

nebo taky tu bombu.
léna 12.2.2006 18:01

Re: Re: Muslimský stát

K té hrozbě islamizace Evropy - v kterémže roce táhli Turci na Vídeň? ale z pokusu zavést tu Islám by se nikdo nikdy neodvážil žádné muslimy podezírat... a Vy, Noe, jste totálně minul metu. Hlavně že jste ethický a morální. Nešpiňte se s námi a už se tu prosím Vás neukazujte.
Moshe 11.2.2006 7:29

Pasek

Pasik jako vzdy dokazuje nic vic,nez,ze je pitomec. Kus vole i Us prezident imbecil tve kategorie prohlasuje,ze????? Holt jsi vul.
G. Pašek 11.2.2006 8:22

Mose, trhni si nohou blbe!

.
Karel 11.2.2006 11:57

Re: Pasek

Milé Moše, vypněte sprostá slova, zapněte argumentaci, a pak Vám možná odpustím tu Vaši češtinu.
G. Pašek 11.2.2006 6:17

Ignorantní, primitivní mohamedáni by se měli omluvit . . .

Dánsku a Norsku za bizární neurotické reakce pomatených mohamedánů . . . . . .
Géza Šašek 11.2.2006 10:35

Re: Ignorantní, primitivní mohamedáni by se měli omluvit . . .

Pašku, ty troubo s IQ 60, už si se přihlásil k těm rezervistům jak jsi vyhrožoval ty hrdino z 101st Chairborne Keyboard? Ty jsi nejen redneck, ale ještě k tomu i pokrytec, kterej necha vlastní dceru, aby mazala věznům v Abu Ghraib po papule vlastní krámy, zatímco zbabělý tatínek mláti do klávesnice.
 
Brzo tě bude potřeba v Iránu, tak honem mazej a přihlaš se ty šmoulo.
Rpuť 11.2.2006 6:01

Otisknout karikatury bylo zhola zbytečné. Ještě větší blbina byla strkat je pod nos militantnímu imámovi.

Režije událostí je teď plně v rukou muslimů, kteří toho náležitě využívají. Se svobodou slova to nemá nic společného.
Nám nezbývá, v zájmu vlastního přežití, než trvat na svém, i když víme, že svoboda slova je pojem relativní.