18.9.2021 | Svátek má Kryštof


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Karel Gott se zasloužil o socialismus

Pamětní deska tohoto znění by měla být (třeba násilím) umístěna na mistrově vile na Bertramce, jak v to alespoň tajně doufají vyznavači jediných správných názorů pánové Hutka, Rejžek, Šídlo a další, jež se rovněž v pytli neutají.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 23.7.2019 11:09

Už staří křesťané hlásali zásadu

Nesuďte, abyste nebyli souzeni, neboť jakou měrou měříte, takovou bude naměřeno i vám. Pak je tam ještě to o té třísce v oku bratra a břevnu v oku vlastním. Na mnohé odsuzovače Gotta to tady sedí. Asi ne na úplně všechny, ale na většinu. Jak jeden z takových píše, "Gott neměl žádné vzdělání" a tudíž byl holt omezený člověk. Dotyčný je nepochybně vysoce vzdělán a k tomu zpívá jako Karůzo. Určitě opovrhuje i dalšími nevzdělanci, jako byl Zimmermann aka Dylan, Lennon, Mozart a další neschopní omezenci.

V. Kotas 23.7.2019 12:17

Re: Už staří křesťané hlásali zásadu

Toto všechno je pod rozlišovacími schopnostmi všech kritiků, posměváčků, kteří se navíc nemají čím chlubit.

K. Dvořák 23.7.2019 12:51

Re: Už staří křesťané hlásali zásadu

Ale Geislerové si kupodivu nevšimli...:-D

V. Student 23.7.2019 10:46

Pane Macků,

hodně souhlasím, obzvláště co se Mistrova díla týká. Vím totiž, kolik krásných melodií, které použil, vzniklo dávno předtím. Ano, je to tak, třeba takovou píseň V máji, která rvala srdce leckterým dámám a dojímala i muže, napsal Jimmy Fontana tři roky předtím. A zásluhy za socialismus má, to se popřít nedá. Ale Kubišová se ho zastala, že prý on byl ten, který se vždy ptal, proč ta Kubišová nezpívá...

No, každopádně ale je to famózní zpěvák. Víte, herci hráli, zpěváci zpívali. A tak jako herec neztrácí na kvalitách jen proto, že hrál v Okrese na severu, Ženě za pultem a podobných prvoplánových a hloupých oslavách našeho socialistického soužití, troufám si tvrdit, že ani Gottovo umění se tím jeho socialistickým profilováním zatratit nedá. Tak významných umělců (významných svým uměním, nikoli slávou) nemáme mnoho.

P. Flener 23.7.2019 10:43

Gott byl asi dobrý zpěvák, jinak trapná osobnost.....

neměl také žádné vzdělání a jeho "univerzitou byl jen život" - tím nechci říct, že bez vzdělání je někdo podřadný člověk, jen to, že jeho obecný rozhled zůstane bez vyššího vzdělání přeci jen trochu omezený.

To, že je lidsky defektní za komunismu vícekrát ukázal a jeho poslední emotivní vystoupení k dopisu, který mu poslal Zeman i jeho výrok v televizi "ať žije prezident Zeman - hlava státu" - to byl vrchol jeho ubohosti. Dopis od Zemana neměl vůbec zmiňovat a měl ho takticky přejít. To by udělal člověk, který je osobností - člověk-sráč to udělá opačně. Je vidět, že polézání jakýmkoliv mocným má Gott hluboko zakořeněné.

J. Hejna 23.7.2019 13:54

Re: Gott byl asi dobrý zpěvák, jinak trapná osobnost.....

vy jste, pane Flenere, prostě závistivý blb.

J. Vintr 23.7.2019 21:31

Re: Gott byl asi dobrý zpěvák, jinak trapná osobnost.....

Lidsky defektní budete nejspíš vy. Bez ohledu na to, jaké máte vzdělání.

P. Lenc 23.7.2019 10:16

Dík!

L. Severa 23.7.2019 9:53

Gott sei Dank !

F. Kusák 23.7.2019 9:51

Znám profesní život K. Gotta

celkem dobře. Nepotřebuji ke svému hodnocení hlubokomyslné úvahy někoho, koho ani neznám. A v době životního jubilea považuji takové pitomé články za nevkusné.

M. Moravcová 23.7.2019 9:47

Díky za článek.

Moralistů, kteří nic nedokázali, či v té době nežili je jako much. A Hutka s Rejžkem jsou toho zářným příkladem. Umí houno, ale ten štít, ten štít. :-) Karel Gott je prostě Gott. A můžou se z toho pánové třeba podělat, lidi mají Gotta rádi. A žánrově, každému se líbí něco jiného. Není povinné milovat protestsongy.

J. Tachovsky 23.7.2019 11:04

Re: Díky za článek.

Ja uznavam Gotta i kdy mi neni zanrove nejblizsi. Radeji ty protestsongy, ale to rozhodne neni Hutka, to je spis Kryl.

E. Derat 23.7.2019 12:00

Re: Díky za článek.

S Hutkou nemáte pravdu. Okolo roku 75-76 jsem každý pátek navštěvoval Baráčnickou rychtu v Nerudovce, sál pohřební služby. V té se konaly večery písničkářů, např. V.Merta, V. Třešňák, Burian a Dědeček, P.Lutka, P.Nos atd. Jaroslav Hutka tam byl jeden z nejoblíbeňejších, jako host s ním často vystupoval i Radim Hladík. Když Hutka zpíval Havlíčku, Havle v době věznění V.Havla, tak půlka sálu brečela. Byl to ostrůvek svobody, v té mizerné době. Leč to samozřejmě neuniklo hledáčku StB, také nemohlo, protože nejen J.Nohavica byl udavač StB, ten tam ovšem nevystupoval, byl ještě ucho. Ale, vystupoval tam udavač tzv. Jimmy Čert. A tak byl Šafrán rozehnán, koncerty zrušeny a Hutka s Třešňákem donuceni k emigraci. Problém Hutky, ale i Kryla je v tom, že si mysleli, že když se vrátí, tak se vrátí na výsluní, to se ovšem nestalo. Kryla to stálo život, a Hutka je dnes zapšklý a paběrkuje. Není sám, Pepa Nos, V. Merta jsou na tom podobně. A Dědeček je radši v Pen klubu, někdy v roce 94 byl jeho koncert v malém sále na Zahradním Městě, bylo nás tam slovy sedm, něco jako Vesničko má středisková a promítání filmu. Ale, já Hutku a ostatní ( netýká se Rejžka) v podstatě chápu, muselo to být obrovské zklamání, že lidé dali přednost normalizačním umělcům, to ovšem neodsuzuji, prostě to je realita. A každý, aťsi poslouchá co chce.

M. Moravcová 23.7.2019 12:37

Re: Díky za článek.

Ovšem co se Hutka vrátil je to jen zapšklý vůl.

F. Houžňák 23.7.2019 12:47

No, jaké dali přednost normalizačním umělcům,

když se Hutka vrátil do Čech, čekal jsem netrpělivě, zda vydá nějakou desku nebo cédéčko se svojí novější tvorbou. Vydal prd, jenom nadával na ostatní, tak jak to píšete s tím výsluním. Místo aby pracoval, žvanil. Na uraženou a urážející princeznu není nikdo zvědavý. Akorát vydal svoji autobiografii, kde se chlubí tím, jak v šedesátých letech normálním lidem, co chodili zařezávat do fabriky, coby pokroková mládež, co na takové šosáky a konformisty kálí a má je za pitomce, kradli mlíko zpřed dveří. Považovali to za skvělý fór a prakticky boj proti komunismu. Že Hutka byl zblízka vcelku odporný typ, mi vyprávěla jedna známá, co se pohybovala mezi "disidenty" (tedy většinou "bývalými" bolševiky) a několikrát se ním potkala na nějakém mejdanu, ovšem já jsem ho osobně neznal a nějak jsem jí to nevěřil. Uvěřil jsem, když jsem si přečetl jeho chlubení s kradeným mlíkem. Ostatně v tom Holandsku taky nedělal nic, pokud vím, a nechal se od státu živit. To může zpívat stokrát Havlíčku Havle a zůstane povýšeným nemakačenkem.

E. Derat 23.7.2019 13:18

Re: No, jaké dali přednost normalizačním umělcům,

No, s tím mlíkem to mám podobně, ovšem nebral jsem to jako boj proti komunismu. Ono to bylo mezi mládeží v Praze, která se vracela z nočních tahů běžná záležitost, přepravky s pytlíkovým mlékem stály před obchody někdy od čtyř ráno, stejně jako přepravky s rohlíky, když se zadařilo tak byl i šáteček, nebo koláček. Prostě taková příjemná opilecká snídaně v trávě či parku na lavičce, někdy i se slečnou. Vyčítky svědomí z toho opravdu nemám, rád na to vzpomínam. Prostě klukovina. Možná ta vaše známá, byla také "bývalá" komunistka, a tak ji nebolševik a neagent Hutka vadil. Tím neobhahuji jeho dnešní postoj atd. Ale, tenkrát byl pro určitou část společnosti, on a ostatní písničkáři symbolem boje proti komunismu jako Václav Havel. A to bylo důležité, že existuje naděje, že jsou lidé kteří nepodlehli normalizaci, jo řada z nich byli vzorní pracovníci v BSP, plnili pětiletku apod. Někdy jsou důležitější věci, než makat u pásu ve fabrice.

F. Houžňák 23.7.2019 13:49

Ale ne, já nemyslím mlíko z přepravek s pytlíky,

tedy Hutka to nemyslí, ale lahve s mlíkem, které roznášeli různí lidé za drobnou úplatu (u nás domovnice) a stavěli je lidem přede dveře. Mlíko z přepravek bylo socialistické, státní, a to se jako krádež jaksi nebralo a obchod to prostě odepsal. V tom jsme zajedno. Hutka a spol. ovšem kradli už zaplacené "osobní" mlíko, jak jsem to z jeho knížky pochopil, a to považuju ne za klukovinu, ale za svinstvo. Moje známá komunistka nebyla ani tehdy, ani později, naopak měla s bolševikem různé potíže. Několikrát mi cpala Plastiky, Chartu jsem dostal taky od ní (eště ji mám skovanou), takže vaše domněnka je zcela lichá. Jistě, ano, tenkrát byli symbolem boje proti komunismu, ovšem nejspíš proto, že jsme je neznali osobně a neměli jsme s nimi co do činění. Viz Havel jako pars pro toto, který se "ve svobodě" projevil jako lhář, podvodník, zloděj a všeobecný křivák, co poučoval lidi z okénka svého pětilitrového terénního Mercedesu cestou do své vily v Portugalsku, že mají žít skromně a nepodléhat konzumnímu způsobu života. Jistě jsou důležitější věci než makat u pásu ve fabrice, ale to jsou ti "primitivní hlupáci", co ty povznesené inteligenty a bojovníky za lepší příští, kteří těmi primitivními hlupáky pohrdají a považují se za něco lepšího, svojí prací živí, protože ti bojovníci by jinak pochcípali hlady, anžto zpravidla neumějí nic praktického postavit na nohy.

M. Valenta 23.7.2019 13:32

Re: No, jaké dali přednost normalizačním umělcům,

Hutka se živí chovem akvarijních rybek a že je trochu otrávený z vývoje v Čechách( podobně jako Kryl) není divu. Tahle země je pro Gotty a Nohavici.

F. Houžňák 23.7.2019 14:49

No když je tahle země "pro Gotty a Nohavici",

tak se odstěhujte někam, kde vám to bude vyhovovat víc. Co naděláte.

J. Vintr 23.7.2019 9:36

Kolik těch Gottových kritiků

by bylo v jeho situaci ochotno spáchat profesní sebevraždu? Jistě, že se Gott musel s režimem "omočit", aby mohl zpívat. Ale podle mne nepřekročil nutnou míru.

J. Kalíšek 23.7.2019 10:00

Jako clovek, ktery odmitl vstup do KSC, mam pravo s clankem hluboce nesouhlasit. Ohnout pater je velmi, velmi snadne. Kde na tu pametni desku mohu prispet?

J. Vintr 23.7.2019 10:22

Re:

Je velmi snadné kritizovat někoho, že "ohnul páteř", když se nedá dokázat, jak by se kritik zachoval, kdyby byl v postavení kritizovaného. "Rovnou páteř" si mohl zachovat buď člověk, po kterém režim nikdy nic nechtěl, nebo mssochista, kterého uspokojovalo dělat mučedníka. Každý takovou povahu nemá.

J. Holíček 23.7.2019 10:45

Re:

Velmi dobře.

A kromě toho, takových co odmítli bylo hafo. Proč se tím chlubit?

Za odmítnutí se nezavíralo. :-))

J. Tachovsky 23.7.2019 11:05

Re:

No vidite, ja jsem ani nedostal moznost vstup do KSC odmitnout. Ani spolupraci s StB jsem nemohl odmitnout. Ti nicemove nemeli o me zajem, protoze jsem jen tak normalne zil.

F. Houžňák 23.7.2019 12:53

Jak

hnusné. Že vás hamba nefackuje.

F. Houžňák 23.7.2019 11:13

Pošlete deset tisíc Hutkovi, nebo radši padesát,

vystavujete se ovšem nebezpečí, že vaše prachy ti jediní spravedliví prochlastají.

J. Kindl 23.7.2019 10:01

Re: Kolik těch Gottových kritiků

Jo vstoupil proti těm, co podepsali Chartu žvatlal v televizi v rádiu a v novinách, jak je komunismus báječná věc. Jenom regeneráti se snaží nám narušit klid k práci při budování šťastné společnosti.

J. Vintr 23.7.2019 10:27

Re: Kolik těch Gottových kritiků

A komu tím ublížil? Myslíte si, že si kvůli těm jeho vynuceným prohlášením někdo zamiloval bolševický režim? Tehdy bylo každému jasné, že to udělat musel, aby mohl zpívat. Kritici se vyrojili až po "sametu". A čas jim za pravdu rozhodně nedal.

P. Flener 23.7.2019 10:47

Re: Kolik těch Gottových kritiků

no já jsem musel také ve vymyšlené záležitosti prásknou svého souseda a zničit i jeho děti abych dostal příslib do Jugoslávie, že jo, tenkrát to jinak nešlo...........

F. Houžňák 23.7.2019 11:14

No, to jste teda pěkná swině,

vy jste se živil, při svém vzdělání, ježděním do Jugoslávie?