8.12.2021 | Svátek má Květoslava


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kapitalismus u konce?

V poslední době už prakticky není poptávka po racionálních argumentech. Naopak stoupá poptávka po dojmologii. Můžeme to říct i tak, že v celých dějinách proti sobě vždy stál rozum a víra, argumenty a pocity.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pavelka 6.5.2021 12:50

No...Hitlera bych z těchto úvah raději vynechal

L. Novák 6.5.2021 13:30

Zelení šílenci nemají k Hitlerovi daleko. To byl taky magor...

V. Petr 6.5.2021 16:16

Ale chtěl Čechy "jen" poněmčit, ne je NAHRADIT migranty...

J. Jurax 6.5.2021 17:29

No, bylo to složitější.

Rasově vyhovující, dlouholebé, modrooké a blonďaté obyvatele protektorátu s dobrým smýšlením hodlal povolit poněmčit, rasově špatným, ale s dobrým smýšlením se měl zamezit přístup ke vzdělání a měli být vystěhováni někam na dobytá území na východě jako nevolníci na latifundie germánských pánů; a taky jim omezit rozmnožování, aby rasově podřadných nepřibývalo. No a rasově špatné se špatným smýšlením a samozřejmě Židy hodlal vyvraždit s tím, že by bylo možné v případě potřeby využívat jejich pracovní síly, dokud můžou pracovat. A rasově dobré se špatným smýšlením bylo třeba povraždit okamžitě, aby se nemohli, jsouce rasově dobří, stát hybateli vzpour proti panské rase.

Ovšem úplná realizace byla vzhledem k situaci na válčištích odložena až po konečném vítězství.

R. Gramblička 6.5.2021 11:38

ta paušalizace je opodstatněná a výstižná. V té vaničce už není dítě, ale spíš rozkládající se mrtvola

M. Valenta 6.5.2021 11:45

I ten mrtvolných zápach, jak píšete, zřejmě a naštěstí postačuje, aby si Rus pro to co mu "patří" ještě nešel.

P. Milan 6.5.2021 13:06

Rus prostě čeká, až bude Brusel tak hrozná, že si ho mnozí pozvou. Obávám se, že by to nemuselo být zadlouho.

M. Valenta 6.5.2021 13:13

Rusa do Evropy zve kde kdo, ovšem tak daleko jako Česko se Zemanem to dotáhlo jen Maďarsko s Orbánem. Že u toho příštipkuje Klaus jste asi také zaznamenal.

L. Novák 6.5.2021 13:25

Vidíte to moc zeleně... :-P

R. Gramblička 6.5.2021 14:10

otázkou je, zda Rusům nevkládáte do hlav vaše představy. Mám silný dojem, že ano.

P. Sura 6.5.2021 11:48

.... A EHS se zónou volného obchodu je tou vaničkou! I po vylití bude dál funkční, jen se bude muset vypláchnout.....

P. Milan 6.5.2021 13:04

Naopak. Důvod k obavám je, že dění v Bruseli, nově i Washingtonu, ještě mnoha lidem nedocvaklo a další množina se na něm podílí. Do které spadáte vy?

L. Novák 6.5.2021 13:44

Demokracie se v dnešní době začíná jevit jako vláda blbosti lidské, podobně jako nám to připadalo za komunistické totality. Ale zdá se, že současný vývoj v EU a USA má nasměrováno tu komunistickou blbost trumfnout. EU

J. Stehlik 6.5.2021 9:36

Všeobecný text . Já bych řekl, že zásadní je výnos. Tedy to co do toho vložíte musí mít pak smysl (zisk) . O USA nemám obavy , ty jsou v základu postaveny na výnosu (obce jsou financovány z daně z nemovitostí) . Tudíž jakákoliv aktivita musí být zisková , jinak jste bezdomovec. A to se prolíná do všech koutu americké ekonomiky . Všiměte se že se vždy zveřejnuje nejen počet nových pracovních míst , ale zároveň i vydaná stavební povolení . Oproti nám na přepočet obyvatel je vydáváno 5x více.

V evropě je to horší . Tam o penězích rozhoduje centrální vláda a ve jménu ideologie přijímá regulace , což se projeví i v té poslední obci na příjmech a výdajích . Zatímco tedy když američané tisknou peníze , tak se začne stavět a projeví se to v rustu cen dřeva (letos jen o 200%) . Tak u nás se to projeví jen nemovitostní bublinou s rustem cen . Na vině jak nám tvrdí jsou centrální banky s tiskem peněz . Ale zapomínají že na vině jsou regulace a nedostatek nabídky (konkurence) : Jak se systém nastaví takové z něj padají výsledky ;-)

P. Sura 6.5.2021 11:50

Nemyslete furt jen na prachy ! Smysl má i to, když uděláte někomu radost, nebo když se s někým rozdělíte.... Jen to, o co se chcete dělit, nesmí být kradené.

J. Stehlik 6.5.2021 12:28

No jenže bez prachu nemáte bydlení. Bez bydlení není rodina atd. Proto jsou USA na vrcholu dostupnosti bydlení a mají v přepočtu třetinu bezdomacu. Jak jsem psal vydávají 5x víc stavebních povolení na obyvatele a zároveň průměrně 220m2 obydlí. Velké domy podporují spotřebu a zase ekonomický růst. To bude asi ten kapitalismus ;-)

L. Novák 6.5.2021 13:29

No vidíte, takže komunisti vlastně omezením obytné plochy nově stavěného rodinného domu na max. 120 m čtverečních dusili neukojenou spotřebu, že? ;-)

J. Stehlik 6.5.2021 14:34

Ano. Socialismus je přeci o regulacich a nefunkčním trhu. Kdy svou prací plytvate . Dnes zde máme kapitalismus se socialistickým financováním obcí. Výsledkem je drahota na kterou doplácí jako vždy nejchudší ;-).

J. Jurax 6.5.2021 17:54

Jistě.

Ovšem i na to udělat někomu radost, nebo pro dělení se s někým musíte zpravidla být jaksi ekonomický fundován. Prostě musíte mít prachy. Pokud tedy nejde o banalitu typu podržení dveří nebo pomocí s těžkým nákupem.

P. Čech 6.5.2021 9:24

" V celých dějinách proti sobě vždy stál rozum a víra, argumenty a pocity."

Bohužel však, vždy vítězila ta víra, pocity a emoce. Rozhodně ne rozum a argumenty. Je jen jeden stát na světě, kde již více než 200 let rozum a argumenty převažují. Švýcarsko! Je to dáno jeho politickým systémem skutečné zastupitelské demokracie a zásadně nikoliv systémy, které se za demokracie jen vydávají přičmž k ní mají neskutečně daleko.Jsou to všechny systémy, které žijí z menšinových vlád a ústavní moci menšin občanů nad skutečnou většinou (nadpolovičním počtem). Tyto státy považují demokracii nikoliv za vládu občanů (demos kratos), ale za vládu politických stran, což je zásadní omyl. A podle toho to také na světě vypadá.

P. Milan 6.5.2021 9:51

Tak ještě osvětlete, proč si takový systém Švýcaři zavedli a nikdo jiný ne.

P. Čech 6.5.2021 10:38

V dané době (před více než 200 lety) se lidé, žijící na dnešním švýcarském území mezi se bou prali a nesnášeli se. Byla to jednotlivá malá území, obývaná Italy, Němci, Francouzi a Rétorománci. Obecně to nevypadalo, že by se mohli na čemkoliv domluvit. I našlo se pár chytrých hlav, kterým se to nelíbilo, vzali za základ ideály Velké francouzské revoluce a teze George Washingtona a vytvořili nový, demokratický systém. Ten systém zavedli a začali prosazovat. Po nedlouhé době obyvatelé zjistili, že ten systém je dobrý, že efektivně funguje a přijali jej za svůj. Bez toho totiž žádný systém nemůže fungovat. O d té doby se jejich systém zastupitelské demokracie vyvíjí, tříbí a vylepšuje. Funguje efektivně jako stát, který je stále více bohatý a hlavně neutrální. Necpe se do žádné sféry zájmů jakékliv velmoci poněvadž dobře ví, že tím ničeho smysluplného nedosáhne.Je schopen a hlavně ochoten sám sebe bránit proti jakémukoliv vojenskému napadení. Dobře ví, že je nutno být zadobře se všemi, kdo o to stojí. Nepřiklání se ani k východu, ale ani k západu. Je to prostě stát jeho občanů, jaký má ve skutečnosti demokratický stát být. A proč takový systém nezavedl kromě Lichtenštejců nikdo jiný? Inu proto, že všechny ostatní systémy jsou založeny na moci menšiny, dané politickými stranami. Ve Švýcarsku jsou také politické strany, mimochodem mnohem větší než ty naše, ale ty nejsou obdařeny mocí nad občany. Konečné slovo ve všem tam mají občané a mají k jeho prosazování ve svých rukou přímý nástroj. Tím nástrojem je referendum a všeobčanské hlasování, jejichž výsledky jsou obecně závazné. Výsledky všeobčanského hlasování se navíc dostávají do ústavy. Tak vypadá skutečná zastupitelská demokracie a ne něco, co je za ni jen vydáváno, jako u nás.

P. Aron 6.5.2021 11:19

R^R^R^

V. Braun 6.5.2021 11:35

Taky se tam na rozdíl od nás občané zamýšlejí nad důsledky svých činů, takže si například odhlasovali, že zachovají poplatky za televizi nebo že nezruší smlouvu o volném pohybu osob s EU. Už vidím, jak by to dopadlo zde kdyby bylo referendum o zrušení nějakých poplatků.

R. Gramblička 6.5.2021 11:42

No byly by nejspíš zrušeny. Jakýkoliv poplatek (daň) je nemorální už jen tím, že je povinný. A bez ČT a R bychom se v klidu obešli. Já určitě a vy byste si ji v klidu mohli cálovat ze svého.

J. Pavelka 6.5.2021 12:53

To je právě sporné....Když si ji budou platit jen někteří jako placený kanál, bude to "o něčem jiném"...Je otázka, zda horší, ale bude to blízké komerční televizi..

L. Novák 6.5.2021 13:36

Ať si každý zaplatí svou vlastní spotřebu. Proč by mu na ni měli nedobrovolně přispívat ostatní?

P. Čech 6.5.2021 13:15

Ono jde o to, pane Braune, o jaké poplatky se jedná. Pokud se jedná o poplatky, které jsou diktovány zákonem a které nemají žádné logické opodstatnění (neexistuje něco, co by občané důrazně žádali a za co jsou ty polatky vybírány), potom se nedivím, že by je občané odmítli. Existují poplatky, které logické jsou, ale těch je málo. U nás však slouží téměř všechny poplatky k tvorbě zisku u neschopných organizací a tady bych se vůbec nedivil, kdyby je občané chtěli zrušit. Ono totiž ten švýcarský systém nelze u nás aplikovat do současného systému, ten je nutno úplně převzít a podle něj náš současný systém radikálně změnit. Jen tak může začít fungovat. Zdá se, že jakákoliv česká specifika ničí jakýkoliv , byť sebelepší systém. Obecně jde o to, že pokud někde efektivně funguje, dokonce již více než 200 let nějaký systém a pokud můj systém funkčním není, jen hlupák se na to pouze kouká a nesnaží se z toho poučit a zmíněný efektivní systém převzít.

L. Novák 6.5.2021 13:50

Chybí vám k tomu jediné - přesvědčit volební většinu občanů. Ale paraziti s vámi určitě volit nebudou.

P. Čech 6.5.2021 17:07

Přesvědčovat t.zv. volební většinu nemá žádný smysl. Oni totiž voliči (jejich většina) současný systém změnit nemohou. Musí totiž podle volebního zákona, pokud chtějí využít svého volebního práva, volit jen politické strany a hnutí. A ty bez výjimky nemají na takové změně zájem, protože by se musely změnit samy a hlavně, systém by jim sebral moc nad občany. A o tom to celé je. Demokracii (žádnou) nelze zavést tam, kde vládnou politické strany. A změna? Ta znamená jen revoluci.