28.11.2021 | Svátek má René


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kapitalismus u konce?

V poslední době už prakticky není poptávka po racionálních argumentech. Naopak stoupá poptávka po dojmologii. Můžeme to říct i tak, že v celých dějinách proti sobě vždy stál rozum a víra, argumenty a pocity.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sura 6.5.2021 11:53

P.Čechu - zní to jako hezká pohádka. Dobře, že jste se podělil. kde jste to vyčetl?

P. Čech 6.5.2021 17:15

Možná se budete divit, ale nevyčetl jsem to nikde. Pouze jsem se zúčastnil konference, kterou pořádala vysoká škola a kde velvyslanec Švýcarska, politik kantonu St. Gallen a několik výzkumných švýcarských občanů osvětlovali jejich politický systém. Sami ten systém nepovažují za ideální, ale přece nejlepší na celém světě. A mají pravdu. Žádný jiný současný systém nejenže nefunguje tak dlouho, jako ten švýcarský, ale hlavně nefunguje efektivně ke spokojenosti naprosté většiny občanů.

P. Holmisek 6.5.2021 12:47

Přesně jak píšete lidé by měli určovat co je pro stát a pro ně dobré. Bohužel u nás je to vždy ode zdi ke zdi, protože vládne privilegovaná menšina. Nejdříve USA nepřítel potom Rusko a co přijde potom. Vzor Švýcarska je řešení. Málo úředníků, každý rok je jiný president dle systému rotace volených představitelů v referendu. Nikdo nemá čas si vybudovat lobistické vztahy protože každý následující rok je každý ministr v jiné funkci. Je sedm zástupců státu na sedm let a každý je během této doby presidentem a jiným ministrem a fuguje to.

P. Milan 6.5.2021 13:09

Funguje, protože Švýcaři. V jiných státech zřejmě není zájem.

P. Čech 6.5.2021 17:18

Zájem by byl, chybí k tomu jediné. Odstranit vládu politických stran a nastolit demokracii - vládu občanů. Že o něco takového nemají politické strany zájem je logické. Zavedením takového politického systému by totiž přišly o svou moc.

P. Milan 6.5.2021 13:08

To ovšem pořád nevysvětluje, proč si občani jinde zavedli ty politické strany. Protože si je skutečně zavedli sami, nejsou od boha, ďábla ani z Brusele.

J. Nevrkla 6.5.2021 9:17

Když se příjmové nůžky příliš rozevřou, pak přicházejí revoluční změny. Pokud povedou ke zrušení bruselského diktátu, budu rád. Pokud nepovedou, pak se bude situace dále vyhrocovat, lidé budou dále chudnout a pak...těžko domyslet, ale ke štěstí a prosperitě to asi nepovede.

P. Čech 6.5.2021 9:25

Hm, máte asi pravdu.

K. Zelený 6.5.2021 8:56

Kuchyňská „filosofie“ bez filosofického základu štrejchnutá asociálnem až sociopatii vydávanými za racionalitu.

P. Čech 6.5.2021 9:26

Suchý skelet filosofické abstrakce.

P. Milan 6.5.2021 9:53

Ciwe, Šichtařová má vcelku pravdu a vám se to nelíbí, toť vše.

K. Zelený 6.5.2021 10:25

Svojí pravdu Šichtařová má, stejně jako vy i jako každý, stejně jako má každý ukončení zažívacího ústrojí. To nic nemění na tom, že její exkurzy do historie obecně a historie filosofie, stejně jako do politologie a sociologie jsou úsměvně amatérské a průhledně účelové a že její asociální až sociopatická sobeckost není ani náhodou racionální.

L. Novák 6.5.2021 13:54

Zato vy jste si tu zelenou blbost vložil do nickname... :-P

J. Jurax 6.5.2021 17:47

Nesouhlas. Mně připadají články pí Šichtařové docela chytré.

Vám zjevně ne. Možná byste k tématu taky mohl napsat článeček. Jak to zase vidíte Vy. Jsem zvědav, jakých reakci by se Vám dostalo ... :-)

D. Polanský 6.5.2021 8:49

Ale je poptávka, a to veliká, po bohatství. A to bohatě na fungování kapitalismu stačí. Jak bude lidem stačit především duchovní hodnoty, tak to může kapitalismus zabalit.

P. Čech 6.5.2021 9:32

Kapitalismus vznikl právě proto, že lidem ty "duchovní hodnoty" nestačí. Poptávka po bohatství byla vždy a bude také vždy. Ona však k dosažení toho bohatství poptávka sama nestačí. Je nutno pro to něco dělat. Kdyby např. pan Babiš nic nedělal, určitě by těžko byl bohatým. Bohužel na světě je obrovská většina lidí, kteří chtějí být bohatí, ale nic pro to dělat nechtějí . A právě takoví lidé sedají na vějičky politických stran, které jim slibují, že je k bohatství dovedou bez jejich přímého nasazení. A právě proto to téměř nikde nefunguje.

L. Písařík 6.5.2021 9:55

Pane Polanský, často vás čtu, ale tady se, myslím, mýlíte: Vypůjčil jsem si jeden článeček od Lucie, doufám, že se na mně za to nebude zlobit. Tady je: Jeden americký profesor ekonomie na místní vysoké škole nikdy nenechal propadnout jediného studenta, ale nedávno najednou nechal propadnout rovnou celou třídu. Při přednášce makroekonomie totiž studenti trvali na tom, že levicový socialistický model ekonomiky je správný a vzhledem k rovnosti práv občanů je správné, že by nikdo neměl být ani chudší a ani bohatý a všichni by měli být zhruba na stejné úrovni. Profesor tehdy jen pokrčil rameny a řekl:K, udělejme tedy experiment a ověřme pravost teze socialistického modelu ekonomiky. Považujme Vaši třídu za uzavřenou ekonomiku, kde je 100% zaměstnanost, protože všichni pracujete (studujete), což je předpoklad socialistického modelu. Za svou práci ale v současnosti dostáváte tržní mzdu v podobě známek odpovídající kvalitě. Kdo pracuje (studuje) dobře, dostává výborné známky, kdo pracuje (studuje) méně, dostává známky horší. Místo toho já od teď po vyhodnocení známky zprůměruju a Vaše odměna bude u všech stejná, dle sociálního modelu." Studenti s tímto experimentem souhlasili. Po prvním testu byly známky v běžném průměru a každý student dostal za 2 (písmeno B). Studenti, kteří poctivě studovali a tvrdě se na test připravovali, byli trochu zklamaní, zatímco studenti, kteří se připravovali méně, byli spokojeni. U dalšího testu studenti, kteří studovali málo, studovali ještě méně a ti, kteří se před tím studovali hodně, se rozhodli, že jim postačí průměr a také začali studovat méně a upřednostnili získaný volný čas. V tomto testu byl už průměr 4 (písmeno D)! Nikdo už nebyl spokojený! Další test měl již průměr 5 (písmeno F). Jak semestr pokračoval, průměr už se nezlepšil a vše se zvrtlo v následné hádky, obviňování a nadávky. Nikdo totiž nechtěl studovat ve prospěch toho druhého. K velkému překvapení na konci roku všichni propadli, neboť i závěrečná zkouška měla hodnocení za 5!

L. Písařík 6.5.2021 9:55

Profesor na závěr konstatoval, že experiment prokázal, že socialismus už z principu nemůže fungovat, protože pokud je odměna za práci skvělá, lidé mají motivaci pracovat, ale když vláda vezme lidem celou odměnu a přerozdělí ji i těm, kdo nepracují, nikdo se nebude mít motivaci a nebude chtít uspět.Z tohoto experimentu lze vyvodit několik obecných závěrů:- Co dostane jeden člověk, aniž by to odpracoval, to musí odpracovat jiný člověk, aniž by za to dostal odměnu.- Nelze rozmnožit bohatství tím, že se přerozdělí.- Stát (vláda) nemůže dát nikomu nic, aniž by si to dříve nevzala od někoho jiného.- Legislativním opatřením nikdy neuděláte z chudých prosperující. Lze však legislativně udělat z prosperujících chudé.-

P. Milan 6.5.2021 9:57

Sedí to jak Jandák na hrnec.

J. Pavelka 6.5.2021 10:41

Na tomto principu ale nefungoval ani socialismus za Husáka...I tam byly rozdíly v příjmech, různé motivace apod... apod...to by spiš odpovídalo už komunismu

P. Čech 6.5.2021 10:54

Však to také nebyl socialismus jako takový, ale socialismus český. Naprosto stejně jako dnes u nás není demokracie, ale "demokracie" česká. Právě proto vyvstává otázka, zda před rokem 1989 u nás byl skutečný socialismus a zda dnes máme skutečnou demokracii. Podle mne nebyl a nemáme.

L. Novák 6.5.2021 14:00

Na jakém principu fungovala komunistická totalita (které vy říkáte socialismus) za Husáka? Tak, že většina mezd vyplácená státem se příliš nevzdalovala od průměru?

J. Jurax 6.5.2021 18:02

No, fungoval a nefungoval. Ale snažil se mu přiblížit nivelizací mezd, preferováním dělnické třídy a masivním přerozdělováním.

P. Čech 6.5.2021 10:47

Vynikající příklad, který pravdivě a hlavně obecně popisuje socanský způsob života. Takový, který nemá naději na efektivní funkčnost a který ve spojení s anarchistickými principy vládne dnes u nás.

R. Tichý 6.5.2021 8:49

Hezky napsano, polopaticky. Jeste stejne kratce a polopaticky vysvetlit, proc nefunguje socialismus a ze vychodno blok se zhroutil i kvuli nefostatku toaletniho papiru a damskych vlozek.

P. Čech 6.5.2021 9:39

Mýlíte se, pane Tichý. Východní blok se zhroutil kvůli tomu, že tam byly fronty na banány. A proč nefunguje socialismus? Protože nefunguje téměř žádný "ismus". Zdá se, že může fungovat skutečná demokracie, taková jaké funguje efektivně již více než 200 let ve Švýcarsku. Sem je třeba napřít pozornost a pokud možno převzít jejich politický systém se všemi chlupy. Tady totiž existuje reálný příklad, jak se všechno má dělat. Neříkám tím, že švýcarský systém je ve všem ideální, , ale nejlepším ve srovnání s ostatními v současnosti je určitě.

S. Zemitý 6.5.2021 7:34

Ještě před pár lety jsem věřil, že to zvládneme. My, západní civilizace. Ou nou, nezvládneme. Přečtěte si v dnešním Zvědavci článek o osudu národů světa. + principiálně neřešený podíl na růstu bohatství národů: nejsem pro socík, jenže rozdělení zisků 90% pro 1% obyvatel, zbytek zisku pro 99% je neúnosný (ta čísla jsou právě teď vymyšlená, ale takhle nějak to je). Plus vyšilování s energetikou plus celosvětový masivní přesun jisté populace z jihu do států západní civilizace + rostoucí zblbělost dětí a mládeže + vyjící neschopnost politiků kam oko dohlédne + rostoucí nepřátelství k Rusku + sucho a vyčerpávání zásobníků podzemní vody + degradace zemědělských půd ... doplňujte dle libosti ...

J. Pavelka 6.5.2021 8:01

Podobné nářky byste četl i v 19. století...Včetně třeba toho, že názorné vyučování povede ke zblblosti lidí..o korupci, zblbělostipolitiků apod. nemluvě...

S. Zemitý 6.5.2021 9:20

Ale já vím, že na neúctu mládeže si stěžovali už staří Řekové. Jenže - přečtěte si můj seznam pečlivě ještě jednou a zvažte, co z toho vzbuzovalo obavu v 19. stol. Migrace snad ? Degradace půd ? Klimatické změny ? Obavy o dostatek energie ? Přelidnění ? Myslíte si, že by tehdy byl obviněn stát z "Nelegálního zahnání připrchlíků", jak dnes řvou jakési neziskovky - viz dnešní Seznam Zprávy: EU nelegálně zahnala. Nejste jako generálové, kteří se připravují na minulé války ?

J. Pavelka 6.5.2021 10:44

No byli jiné hrozby, o kterých zase nevíme my...Teď nedávno jsem četl svodku novin ze začátku 20. století...