27.11.2021 | Svátek má Xenie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kapitalismus u konce?

V poslední době už prakticky není poptávka po racionálních argumentech. Naopak stoupá poptávka po dojmologii. Můžeme to říct i tak, že v celých dějinách proti sobě vždy stál rozum a víra, argumenty a pocity.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Valenta 6.5.2021 9:40

Jasně a proto držíte palce Číně a Rusku.

L. Písařík 6.5.2021 9:59

Souhlasil bych, až na to Rusko: být přítelem Ruska se mi za současné doby jeví skoro jako vlastizráááda. Obchodní partnerství, prosím, z toho mají obě země profit, ale nic více.

V. Malá 6.5.2021 7:25

Takový "ekonom " Jájínek jenže v sukni bez filozofického nadhledu dlouhodobě brojícího proti EU, potatažmo propagující ruské zájmy o rozbití EU a NATO. Vyhýbající se vážným problémům jako je přelidnění, znečištění, oteplován, nedostatku vody, ubývání zdrojů at, jen zisk, zisk, HDP

[>-] EU [>-]

L. Novák 6.5.2021 7:37

Jste přelidněná? Nemnožte se! Jste znečištěná? Běžte se osprchovat! Přehříváte se? Sundejte si svetr! Máte málo vody? Nechejte si ji přivézt, jinde je vody dost, dokonce je vodou pokryta i celá planeta Země!

Jste komunistka? Skočte do propasti! :-P

J. Pavelka 6.5.2021 7:59

To ovšem těžko vyprávět těm, kterých se to týká...Nemám dost dětí, kdo mne k stáru bude živit?. Kčemu je mi oceánská voda v poušti? v padesátistupňovém vedru se těžkoochladím sundáním svetru...

L. Novák 6.5.2021 8:08

Přestěhujte se na sever... :-P

J. Pavelka 6.5.2021 9:09

Oni už tak činí...

V. Braun 6.5.2021 10:30

Tak vy jste vítač přistěhovalců z Afriky? Zajímavé, že se projevujete až teď?

L. Novák 6.5.2021 14:07

Od vás asi nic jiného než hloupost čekat nelze...

D. Polanský 6.5.2021 8:49

To správného kapitalistu nezajímá. Ten se chce jenom napakovat bez ohledu na vámi zmíněné dopady.

J. Jurax 6.5.2021 18:18

Nesouhlas.

A chcete-li se vyhnout vážným problémům jako je přelidnění, znečištění, oteplování, nedostatku vody, ubývání zdrojů atd., pak na jejich řešení musíte mít mj. i dost peněz. Takže i ten zisk a velký HDP. No a druhotně ty prachy nesmíte následně vyhazovat do WC kvůli třeštění kolem kysličníku a Green Deal.

A jinak projevujete typ myšlení, jemuž říkám binární nebo dvouzávitové. Takové svazácké. Projevuje se tím, že kdo se nevlídně nebo dokonce kriticky otře o matičku naši EU dobrotivou, nemůže podle Vás být než agent Ruska a putinofil. Kdo nejde s námi, jde proti nám! Tertium non datur.

D. Mach 6.5.2021 7:20

Současná krize kolem covidu má v Čechách zřejmě jiný charakter, než to, co paní Šichtařová prezentuje. Na vlastní oči vidíme, že covidu nezneužili kolektivisté, ale jednotlivci, kteří nemají nikdy dost. Ovládli jak obchod s rouškami a respirátory (v tomto je inspirativní rozhovor s Jindřichem Vobořilem v předminulém Respektu), ale ovládli i obchod s dotacemi pro postižené obory. Ne náhodou už v březnu loňského roku byly jako první vyhlášeny dotace zemědělcům, ze kterých "úspěšně" čerpají podniky našeho premiéra i podniky našeho ministra zemědělství.

R. Tesařík 6.5.2021 8:32

A je to z vás venku..jste socialista i když si to nechcete připustit.

A. Pakosta 6.5.2021 8:59

Souhlas, pane Machu. A bohužel, právě díky těmhle excesům tu budou mít socani čím dál více příznivců, ergo voličů.

J. Lukavsky 6.5.2021 7:15

Lidské společenství stejně jako přírodní ekosystémy jsou velice komplikované systémy. V nich neplatí jednoduché vztahy a tudíž se prakticky nedají předpovídat a jednoduše řídit: zvýšíme daň z xx a tudíž... Dá se ale podívat se do historie a k sousedům, jak to tam chodí. Takže pokud horuji pro socializmus tak se podívám do S.Koreje, Venezuely, Kuby... pokud jsem zvědav na kapitalizmus se silnými sociálními prvky.. Švédsko, monarchie a silné náboženství Saudská Arábie.... Probatum est. J.L. end

S. Sidlichovsky 6.5.2021 5:59

Článek pí Šichtařové tak trochu souzní s článkem Ambrose Evanse.Pritcharda v dnešním Telegraphu.

https://www.telegraph.co.uk/business/2021/05/05/joe-biden-right-america-has-always-had-socialist-soul/

"Joe Biden má pravdu - Amerika vždycky měla socialistickou duši"

Ale souhlasím s diskutérem, který napsal: Amerika vždycky měla křesťanskou duši s doprovodnou filantropií a to nemá se socialismem nic společného.

R. Langer 6.5.2021 5:39

Ale ta společnost právě JE pořád stejná, už od vzniku lidstva, žádný posun v ní nenastal. Zrovna tak jako je VÍRA čistě LEVICOVÝ konstrukt, nemusí se to okecávat nějakým "liberalismem". A to nejsou žádné nové poznatky. :-/

H. Kotaz 6.5.2021 4:57

Paní Šichtařová a co vám to říká, když se řekne Singapur ?

L. Novák 6.5.2021 5:52

Poučte nás, ať se taky něco dozvíme... ;-)

Z. Koutecký 6.5.2021 4:24

Nu, paní Šichtařová, pokud se Vám to Vaše přání o plnění zájmů jednotlivce, což je samozřejmě v současném kapitalismu převážně zájem o co největší zisk a získání co největšího majetku, tak bych byl zvědav, jak se Vám bude líbit nastalá spravedlnost. Ono se totiž ukazuje, že jen pár procent jedinců dokáže své zájmy uspokojit v mimořádné výši. A bohatsví přináší i moc a mocní si s nějakou spravedlností nikdy moc hlavu nelámali. Takže se asi dočkáte spíše těch silných vůdců než spravedlnosti. I ta Vaše sróčka slupnou jako malinu.

F. Brnušák 6.5.2021 7:30

No tam je prave to selhani statu, stat ma zajistit rovne prilezitosti a zakony vsem. Stat v tomto ohledu selhava neustate a dokonce i programove (dotace). Kapitalizmus neze obvinovat ze selhani, kdyz hodnoceny system je socialisticky.

J. Pokoutný 6.5.2021 7:55

Obávám se, že nemáte pravdu. Podívejte se na husitství: začalo to kázáním "pokrokových" kněží (= intelektuálové) v době hospodářských potíží. Naskočili neúspěšní podnikatelé (zemané a část měšťanstva), z nichž ti první byli vojensky zdatní, a po krátkém období kvasu, kdy to centrální moc (Václav IV) nezvládala, zblbli část národa a pak už se to všechno rozjelo. Sice jsme se světově proslavili, ale hospodářsky šly země Koruny české během těch 15 let do trýbu, o poklesu počtu obyvatelstva nemluvě. Ještě že ti zlí Uhři dokázali v té době odrážet Osmany.