25.10.2021 | Svátek má Beáta


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Y 10.4.2007 11:57

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: víte vůbec co je to xenofobie ? a rasismus ?

lžíce nebo-li bagr +nůž nebo-li kudla není zjednodušený příbor. Lžíce na polévku, čočku....Kudlu na ukrojení chleba -kedru. Když není ani jedno, nepo*eru se. Polévka se dá vypít, chleba nebo špek ukusovat. Ruce mýt netřeba, jedině když nemám toaletní papír a utřu si zadek prsty. Celý cirkus s tím, že děcka mají při příchodu do školy umět jíst příborem je nesmysl, ta děcka většinou vypadají, že si s ním ublíží. Je to vyvoláno jakousi touhou po civilizačním nátěru, který většina lidí nepotřebuje.

Stejně tak, že děti mají umět říkánky. Proč? Rozeznávat barvy se naučí, to je potřebné a počítat taky.

Ivan 7.4.2007 11:02

Re: Re: Re: Re: Re: Re: víte vůbec co je to xenofobie ? a rasismus ?

U Mc-a ani to nepotřebujete. Stačí si jenom umýt pazoury a dát se do "jídla".

Hekynen 7.4.2007 13:29

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: víte vůbec co je to xenofobie ? a rasismus ?

Řeč je o jídle; ne o Mc...

Eduard Frantis 6.4.2007 23:39

Re: Re: Re: víte vůbec co je to xenofobie ? a rasismus ?

Tak po poradku - debata snad nebyla o tom, zda je socialni system CR prilis velkorysy nebo neni, to je urcite pravda a netyka se to jen cikanu. Debata byla o tomto clanku a o tom, ze svym pohledem cikany vylucuje z reseni jejich vlastni otazky.

Ze je neco oblibene tema romskych aktivistu snad prece nevypovida nic o tom zda to tema ma smysl ci ne. Uprimne, ja nevim, mozna. Myslim jen, ze snad v tom mohou mit slovo sami?

Jen na okraj, ja jsem zil mimo CR pres deset let a moje deti take navstevovaly ruzne skoly, moc dobre ty tezkosti znam. Cikani ale nejsou ani cizinci ani imigranti, jsou to obcane stejne zeme at se to nekomu libi nebo ne.

student 7.4.2007 10:43

Re: Re: Re: Re: víte vůbec co je to xenofobie ? a rasismus ?

jsou to obcane stejne zeme at se to nekomu libi nebo ne. tak konec privilegií, budou dodržovat stejná pravidla jako všichni ostatní občané

Myslim jen, ze snad v tom mohou mit slovo sami? mohou, ale to slovo bude "dejte nám dávky", (jako se to stalo na slovensku). Oni chápou dávky jako něco, na co mají přirozený a nevyvratitelný nárok, a když by je nedostali, tak gadžové jsou ti, kdo jim dávky ukradl.

Devian 7.4.2007 0:36

Re: Re: Re: víte vůbec co je to xenofobie ? a rasismus ?

Že by romy nezajímali romské knihy, vyssíláni a podobně?

Pane, žil jste někdy mezi nimi? Já mezi nimi žiji již 5 let.

U nich je velký zájem, umět romsky, zajem o romské knihy apod. Kde je problém? Knihy něco stojí, a romové patří do nejchudší skupiny obyvatelstva. Takže raději nakoupí jídlo, než aby si koupili knihu.

Umět romsky - a kde se to mají naučit? Oni o to mají zájem. Ale než aby se vzdělávali, tak si teba hledají práci.

Ano - hledají si úráci. To žee někteří romové nepracují, neznamená, že všichni. Jsou i češi co nepracují. Problém je ale ten, že jejich uplatneni je tezke - proc? Nikdo je do prace nechce. Proc? To jsem do dneska nezjistil. Napr. muj známy - má 25 let praxe v oboru, výborné preference, v jeho oboru je mnoho volných míst - ale nemuze najit praci.

kabba 7.4.2007 7:10

Re: Re: Re: Re: víte vůbec co je to xenofobie ? a rasismus ?

Pane Devian,nemáte pravdu.U nás v Ostravě se zřizují nulté ročníky pro dětí minority ,ale oni je tam neposílají,protože o ně nemají zajem a hlavně se jim nechce ráno vstávat ,když do rána konzumují alkohol z našich daní.A že si nekupují knihy ,že jsou drahé?Tomu fakt věříte,vy nevíte,že v den kdy dostanou podporu jdou házet peníze do výherních automatů a promění je v chlast a jejich děti lítají po ulici s holým zadkem a hladové.A když chtějí jidlo,tak jim řeknou ,ať si jdou čorovat do sámošky.Naše minorita přece nezná obálky jako my co celý život poctivě pracujeme.Na nájem,na inkaso,na oblečení,na sport,na jídlo.Když tam s nimi bydlíte, tak je to zkuste naučit.Přeji hezký den.

student 7.4.2007 10:50

Re: Re: Re: Re: víte vůbec co je to xenofobie ? a rasismus ?

jedna příbuzná učila cikány - nezájem, nevím mezi kým a za co v té komunitě žijete, ale cikáni by peníze na knihy měli - cikáni dostanou na dávkách tolik, že se jim vyplatí plodit děti a nepracovat, a nedělají to z lásky k literatuře, nýbrž spíš k automatům ...

romové patří do nejchudší skupiny obyvatelstva

to bych se až rozplakal, cikánům nikdo nebrání trávit v knihovně ZDARMA (můžete tam i bez průkazky) celý den, mají na to času víc než dost, přesto je potkávám na ulici okukovat auta a výlohy zastaváren a bazarů, nikoli knihkupectví

ve skutečnosti řada bílých je na tom velmi špatně, ale protože nedělají bordel tak se na tom nepřiživují stovky poradců, organizací, sdružení, není to mediálně zajímavé ...

devian 7.4.2007 19:44

Re: Re: Re: Re: Re: víte vůbec co je to xenofobie ? a rasismus ?

rodina Grundzova (celkem velká rodina), Spořilov - Praha.Z vašeho příspěvku to je jasně vydět. Někdo zná cigány špatné, někdo dobré. Stejně tak, jako znám čechy dobré a čechy špatné- to je naprosto stejné.K automatům - moje matka celkem dlouho pracovala v hernách jako barmanka. Tyto herny patří jedné Ostavské firmě.A kdo tam byl nejčastějším hostem? Ne romové, ale policisté (většinou dopraváci), češi, ukrajinci. Neříkám, že by tam romové nechodili, ale rozhodně to není tak často.Vy vyníte cigány, že jsou zaostalí (společensky - z vašeho příspěvku to tak vypadá). Dobrá, ale žijeme v české společnosti. Romové jsou zaostalí, protože jsme si je tak vychovali.Vaše známá je učitelka - dobrá. Je ta vaše známá romka?Ne? Tak pak se

nedivím, že neměli zajem o studium. Mám známou, učí na Smíchově v Praze

v jedné škole romské děti, je romka. Romské děti totiž potřebují jiný

přístup, než jaký mají čeští učitelé. To český učtel nikdy nepochopí -

a když už ano, nikdy nepochopí, jaký má být ten přístup.Romské děti by měl učit rom.K němu budou mít ty děti respekt,budou ho poslouchat atp.Argument, že když se v české škole s českými učiteli mohou normálně učit i Vietnamské a Ukrajinské děti na mne neplatí.Proc?Odpoved je jednoduchá - češi neumí romy učit, protože je nechápou.K mojí známé - ona nemá s těmi dětmi žádné problémy, stejně jako žádný jiný učitel na té škole (učí tam převážně romové).Mimochodem, nežiji v nějaké "komunitě", ale v normální rodině slušných lidí, kde lidi pracují, platí nájem atp.K tomu že vidíte romy u bazarů, v hospodach apod. - Já vidím čechy v hernách, na Václaváku prodávat drogy (nebo na hlavním nádraží), vidím 20-ti leté kluky, kteří místo aby šli pracovat žebrají u Karlova mostu (mno, častěji spíš přepadávají).

student 7.4.2007 23:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: víte vůbec co je to xenofobie ? a rasismus ?

Někdo zná cigány špatné, někdo dobré. Stejně tak, jako znám čechy dobré a čechy špatné- to je naprosto stejné  Ne není to stejné. A vy to víte velmi dobře. Pochlubte se tu statistikami nezaměstnanosti, kriminality ...  vy máte pozitivní zkušenost s integrovanou rodinou - ale sami integrovaní cikáni by nechtěli žít vedle svých divočejších bratrů. Usuzujete z menšiny na většinu. Ale většina cikánů zcela programově uvažuje stylem více dětí více peněz ze sociálky -- a výsledek je začarovaný kruh, kdy staří nepracují a zároveň o děti nepečují, a z dětí vyrůstají noví projídači dávek.. S tím ale škola nic neudělá. Samozřejmě že to nejsouˇvšichni, ale většina ano, a proto je to problém. Kdyby se podobně chovali jednotlivci, nikdy si cikáni nezískají "popularitu" jakou mají.

Romské děti by měl učit rom.K němu budou mít ty děti respekt,budou ho poslouchat  Ne. Příbuzná je češka jak poleno. Cikáni ve škole ji repektovali a přes nustnost jiného přístupu než k většině gadžů nebyl zas takový problém je něco naučit. Problém byl v tom, že cikáni do školy nechodí, chodí málo, a i ti co chodí pravidelně tak se doma dokáží dokonale vrátit mimo civilizaci.

devian 9.4.2007 16:39

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: víte vůbec co je to xenofobie ? a rasismus ?

jde taky o to, aby toho učitele respektovali rodiče - radši svěří dítě romovi než "nějakému gádžovy".

Chroust 8.4.2007 19:16

Re: Re: Re: Re: víte vůbec co je to xenofobie ? a rasismus ?

Viděl jsem na naší stavbě ''pracovat'' čtyři cikány, stejnou práci bych sám udělal za stejný čas jako oni, proto bych je nikdy nezaměstnal. To není předsudek, ale zkušenost.

devian 9.4.2007 18:44

Re: Re: Re: Re: Re: víte vůbec co je to xenofobie ? a rasismus ?

Vyděl jsem pracovat na rekonstrukci křižovatky (dlažba) 8 romů, a řeknu vám, že tu práci, kterou měli za den, vy by jste neměl ani za týden.

RZ 6.4.2007 23:04

Re: Re: víte vůbec co je to xenofobie ? a rasismus ?

Umíte přeložit do rómštiny Pyhagorovu větu? Myslím, že byste přeložil jenom slovo "nad". Pochybuji, že mají slovy jako čtverec, odvěsna etc. A co další vyučovací předměty?

RZ 6.4.2007 23:09

Re: Re: Re: víte vůbec co je to xenofobie ? a rasismus ?

Pardon, -slova-.

Devian 7.4.2007 0:39

Re: Re: Re: víte vůbec co je to xenofobie ? a rasismus ?

V romstine jsou obsazeny i odborné názvy.

student 7.4.2007 10:56

Re: Re: Re: Re: víte vůbec co je to xenofobie ? a rasismus ?

potíž je, že ani cikáni sami ty názvy v romštině neznají, a je jedno, jestli se je prvně naučí česky nebo maďarsky

vietnamské děti tu vyhrávají soutěže v českém jazyce, takže vaše teorie o jazykové bariéře je zcela lichá, navíc spousta cikánů umí česky, spousta jich mluví česky špatně, ale pořád líp než třeba mnozí ukrajinci -  a ti tu také práci najdou, tak v čem mají cikáni pořád problém, čeští emigranti to také neměli lehké --- jenožmže ti všichni chtěli makat

devian 7.4.2007 19:51

Re: Re: Re: Re: Re: víte vůbec co je to xenofobie ? a rasismus ?

Zkuste se naučit Arabsky a nějakou indickou hatmapatilkou (romština vychází z arabštiny a indických jazyků), včetně odborných názvů tak, aby jste normálně komunikoval v těchto jazycích.

poiu 8.4.2007 20:50

Re: Re: Re: Re: víte vůbec co je to xenofobie ? a rasismus ?

Deviante co tady plácáš nesmysly. Jsme v zemi, kde je úřední jazyk Čeština a hotovo. V USA imigranti musí složit zkoušky z jazyka a dalších vědomostí, než dostanou povolení k pobytu. Jaképak cavyky s výukou cikánštiny. Ti co tady jsou již léta, tak na naučení se správně Česky měli času dost. Ty co si sem načerno dotáhli ze světa, tady nikdo nechce a měli by se odlifrovat tam kam patří. Mezi sebou ať si mluví třeba marťansky, ale ve styku s prostředím majority je řeč stanovená zákonem, tak není o čem diskutovat. Konec konců je jich tady úředně podle sčítání jen pár tisíc. Určitě míň než Vietnamců a neslyšel jsem, že ti by měli takové nároky jako cikáni, kteří když se přihlásili k české národnosti, tak se podle toho musí chovat. Nemůžeš být napůl těhotnej.

devian 9.4.2007 18:43

Re: Re: Re: Re: Re: víte vůbec co je to xenofobie ? a rasismus ?

Prominte, romů je u nás dost. To že neumí česky je naše (česká) historická chyba, poněvadž v česku, českoslovensu, protektorátu čechy a morava, v rakousko-uhersku, v rakousku, v zemích koruny české jim nikdy nebylo poskytnuto dostatečné vzdělání, a ted na to doplácíme, ještě si stěžujeme. Mnoho starších romů je negramotných, protože nebyli přijati do českých škol. A jestli ano, tak pouze formálně, ve skutečnosti je tam nikdo nechtěl.Mluvim o období R-U až komunismus (tak nejak 50. léta).

Šárka 6.4.2007 22:00

Re: Xenofobni clanek

Cikani svuj hlas zvedaji denodenne. Nepracovat, na to jsou gadzove a mit se dobre. At Cikani prokazou svou svepravnost jako Zide, Vetnamci, Cinane atd. At se nespolehaji na socialni davky, ale sami na sebe. To je nejvetsi dukaz svepravnosti. My nejsme xenofobni. Kdybychom byli, nikdy by Vlasta Horvath (Cikan) nebyl superstar.

Antiblb 6.4.2007 22:30

Re: Xenofobni clanek

Ano jsem xenofobní. A co má být. Podle mne je to lepší než parazitizmus na parazitech. Zveřejni svou identitu a já ti do kvartýru pošlu nějaké cigány a uvidíme jak ti tvoje láska k těmto lidem dlouho vydrží. Vyloženě žeru mravokárce, kteří nám z luxusí vily na Hauspalce stelou radama jak vycházet se sociálně nepřizpůsobivými cigány. Při tom ani nevědí jak vypadají.

Eduard Frantis 6.4.2007 23:13

Re: Re: Xenofobni clanek

Hanspaulku hraju tak leda ve fotbale, a mezi cikany mam i kamarady, i jsem od nich dostal pres hubu. Je fajn ze se tu identita zverejnovat nemusi, kvuli agresivnim blbum by se sem brzy psat nedalo. Bez identity si tu muzeme diskutovat a rozhodujou jen argumenty ne? Tak co sem treba nejakej napsat?

Yann 6.4.2007 23:15

Re: Re: Re: Xenofobni clanek

No, hlavně, že vy na argumetny reagujete;-€ odpovídáte si na to co se vám hodí!

Eduard Frantis 6.4.2007 23:26

Re: Re: Re: Re: Xenofobni clanek

Nejde to tak rychle na to vsechno najednou! :)

student 7.4.2007 11:00

Re: Re: Re: Xenofobni clanek

Nicméně, cikány by jste si domů nevzal ... a bydlet v cikánské čvtrti, vedle cikánské komunity, to by jste také nešel ... jenom těm lidem kteří tak bydlí vysvětlete, jak mají být vlastně rádi a že to je problém na jejich straně, že chodí do práce a v noci chtějí spát, že neradi diskutují o obsahu své peněženky s břitvou u nosu atd.

Iva 7.4.2007 19:12

Re: Xenofobni clanek

Pročetla jsem tady tu debatu a ač jsem obyčejně velmi asertivní jedinec, který snese opravdu dost, musím říct, že buď má pan Eduard nějaký problém nebo je jednoznačně osel.

Je mi jedno jestli je někdo cikán nebo ne, vadí mi, že se tak úžasně naučili parazitovat. Je to jejich styl života a to tedy tolerovat nehodlám, pokud mě to nějak diskriminuje.

cc 6.4.2007 21:32

Doporučuji film Potomci lidí

Velice hodnověrně ukazuje budoucnost těchto vztahů....

zkusenost 6.4.2007 21:04

Clanek je skvely

Pokusim se neco pridat.

Kdysi jsem se bavil s jednim cikanem. Prodaval jsem hudebni nastroje a on chodil pravidelne okukovat jednu kytaru. Byl to mily kluk asi stejne stary jako ja. Bylo nam kolem petadvaceti. Jednou se to vyvrbilo tak, ze jsme zamkli kram a spolecne jsme se opili. Alkohol rozvazuje jazyky a samozrejme nastolil i "narodnostni otazky". Ptal jsem se ho, jak je to s pojmenovanim cigan. Vysvetlil mi, ze je to v poradku a muzu to pouzivat. Ptal jsem se ho, jestli si mysli, ze ja, on nebo treba Ben Johnson jsme jedno a totez. Jasne jsme se shodli, a to prosim podtrhuji, shodli, ze jsme vsichni jini. Odsouhlasili jsme si, ze existuji rasove rozdily. Opijeli jsme se, on hral uzasne na kytaru a bylo nam spolu dobre.

Od te doby tvrdim, ze je treba byt "pozitivni rasista", ale kdykoliv to nekde vyslovim, lide se toho vyrazu leknou a rikaji mi, ze to nemam prehanet. Omlouvam se vsem, kterych se muj prispevek dotknul. Jen jsem ale popsal, co jsem zazil.

to jste me dojal 6.4.2007 22:13

Re: Clanek je skvely

prominte, ale uz pro slzy nevidim na klavesnici, takze je to tak proste: staci se spolecne ozrat a pak si to odhlasovat, ze jsou rasove rozdily