9.2.2023 | Svátek má Apolena


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Štefan 3.6.2008 18:33

Kdo jsou Cikáni nebo tak zvaní ,,rómové“ ?

Kdo jsou Cikáni nebo tak zvaní ,,rómové“ ? Začít by jsme měli v historických pramenech o ,,rómech“ nic nevíme jediná podobnost slova je Roma a to je latinský název Říma . Ale o Cikánech toho víme z historických pramenů víc než dost shrnutí je v Ottově encyklopedii obecných vědomostí (Atsinghanos - řecky, Acigan – bulh., Tzigan – ital., Zingaro – tur., Gipsy – albán., - ,,róm“ u nich značí muže ,,romí“ ženu – jádro nářečí a dialektu jest indické od dolního Indu), díl V. str. 365 – 367., a též v knize s názvem Ortel podle práva ( Václav Matouš r.1997) str.48 – 51. Závěrem je mně líto co se dělo a děje, ale tyto komunity Cikánů dnes zvaných ,, rómů“ se stále z historie nepoučily a stále parazitují na společnosti, která jim toleruje jejich záporný vztah k vlastnímu i cizímu majetku (zakládání požárů, krádeže), životu (násilnosti), společnosti slušných lidí a sociální pomoci, kterou zneužívají na úkor svých dětí. Jejich děti budou opakovat bez vzdělání a kladných vzorů v rodině nepřetržitě stejné nepřípustné chování…… naše společnost není rasistická to tvrdí jen tlučhubové a někteří politici, kteří tento společenský problém zneužívají pro své politické cíle, kdy se jim to hodí ale v podstatě nic neřeší. Cikáni ( rómové) musí nejdřív začít sami u sebe měnit způsob života a potom mohou chtít stejný standart života jaký je v demokratickém státě bez předsudků pokud o něj stojí . Autor: Štefan Córámink

Petr 25.4.2008 16:34

zbabělost politiků

Jeden z nejlepších článků na toto téma.Žádný poslanec, senátor ani politik ze zbabělosti tento problém nepojmenuje.Jediná světlá výjjimka je Čunek  - a vidíme jak po něm jdou.

bende 23.10.2007 19:07

poklona až na zem

bydlím také v domě s cikánem,doma pořádek,venku jako kolem prasenčáku.práce u obce,kde ukradne co není přivařené,a skuste něco říci,hned je člověk rasista

gustafučíková 11.8.2007 10:56

všem těm pijavicím a zastáncům cikánů

všem těm Uhlům, Havlům a podobným, kteří káží cosi o rasismu a xenofobii nastěhovat do baráku nějaké ty Demetery, Olachy z tramvaje č. 22, vyžrané přížníky, zloděje a nevzdělané nemakačenky, dvacetileté invalidní důchodce, napropsté znalce práva v oboru co mohou a mají dostat, a naprosté ignoranty v tom co mají a musí dodržovat a dělat.. stačil by měsíc, dva, možná.

Jan 10.8.2007 14:42

Svatá pravda

K tomu není ,co dodat,snad jen můj pocit,že se v tomhle státě začíná zakazoval čím dál,tím víc .Jako kuřák se bojím kouřit na ulici,jestli náhodou nejdu kolem autobusové zastávky,nevím,jestli si můžu pustit rádio,aby na mně nepřiběhla OSA tj.Janda,že něco porušuji,nevím jestli mně nezavřou za to ,že jsem vyhodil vysoce nebezpečný odpad-míněno tužkovou baterii do koše.Jako plátce DPH mám své rodné číslo,tedy DIČ na každém dokladu a veřejně přístupné na internetu.Stát tedy porušil ochranu mých osobních dat tím,že mi ho vydal?Zneužije ho někdo?Platím spravně všechny ekologické a ani nevím jaké poplatky,které jsou stejně jen k tomu,aby se nějaký nový úřad,případně jednotlivec napakoval?Mám správně vyplněny a zkontrolovány všechny papíry,kromně účetních myslím např.požárníky,bezpečnost práce,hygienu,ekokom,retelu,statistiky,mám vylepeny všechny cedulky pro živnostenský úřad,ministerstvo životního prostředí?.........To fakt nevím a stále žiji v přesvědčení ,že bude nějaký průser.Platím dost na sociálním a na zdravotním a dost daní? Nevím,jestli dělám všechno správně ,ale sere mně ,že jsem buzerován jakýmkoli blbem,který je státní úředník,znepříjemní mi život a já od státu NIC nechci,jen klid a trochu osobní svobody.O ostatní se postarám sám.Jo, ještě jsem zapomněl na ČOIku,tu jsem tu mněl za rok už dvakrát.

CYRIL 25.4.2007 14:09

Skvělý, pravdivý, odvážný článek

Jsem rád, že autor napsal tento článek. V běžném tisku čtu jen o tom, jaká jsem xenofobní česká svině, která nemá ráda cigány. Celý život dělám, nikdy jsem nedostal korunu podpory, platím daně, vzdělávám se. Postavil jsem si byt svépomocí. Půjčil jsem si peníze, ty jsem po pár letech splatil, a tři roky jsem od rána do večera dřel (ráno v pět vstát, v šest v práci, o půl třetí na stavbě, v deset domů, vyspat se a další den totéž, soboty a neděle na stavbě, dovolená na stavbě). Pak jsem dálkově studoval vysokou školu. Bez podpory, každý den z práce domů a studovat dlouho do noci. Nedivte se, že mne štve, když vím, že cigáni nedělají, vyžírají tuto společnost. Společnost pracovitých blbů, jako jsem já, kteří od rána do večera dělají a nechávají se touto společností sprostě okrádat, aby bylo na neskutečné platy pro politiky a jiné vyžírky a aby zbylo i na podpory pro líné cigoše a další lenochy (bílé, abych nebyl napadán z rasismu. Pracoval jsem léta jako VŠ učitel, s platem kousek nad deset tisíc čistého. Odešel jsem a ve školství mne už nikdy v životě nikdo neuvidí. Jako soukromník vydělávám zhruba milion ročně. Stálo to hodně práce a hlavně investic (například nákup odborné literatury v Anglii za několik set tisíc korun). Jenže vidím, jak se zase politici snaží co nejvíce z pracovitých a snaživých vytahat daněmi a dávat to zadarmo darmožroutům. Cigáni jsou z mého pohledu většinou darmožrouti. Nejvíce jim škodí to, že se jim ustupuje. Kdyby se naučili dělat, také by si poctivě vydělali několik desítek tisíc měsíčně. Jenže bílé pijavice (novináři, bojovníci za lidská práva, zástupci romských iniciativ a další výžirky) je udržují ve stavu, v němž jsou a jen se přiživují na jejich bídě. Patřím k té bílé naštvané většině, která už nemá nejmenší chuť dřít a nechat se o plody své práce sprostě okrádat. Potřebujeme politiky, kteří budou zastávat práva pracovitých a schopných a nebudou ustupovat cigánům a dalším parazitům!

Ryšánek 25.4.2007 15:15

Re: Skvělý, pravdivý, odvážný článek

Zcela s vámi souhlasím. Co se týká politiků a naší "demokracie", v tu jsem přestal věřit 1.1.1993 - tedy v okamžiku nedemokratického rozdělení Československa - bez referenda se rozdělili koryta.

My Čechoslováci jsme přece jenom ovce (možná barani)!!!

Nebojím se armády Lvů které velí Beran, bojím se armády beranů, které velí Lev!!! (Alexandr Veliký Makedonský).

Jistý Rakousko-Uherský generál o Českých vojácích řekl:" Když rukují jdou jako ovce, Když bojují, bojují jako lvi a když prohrávají, smějí se tomu jako malé děti!!!

Musíme najít Lva a vyzvednout ho do politiky, to je jediná šance pro nás pro všechny, i pro ty nenarozené!!!>-

Jurek 22.4.2007 20:23

Naprostá pravda

Nezbývá než souhlasit s autorem článku,kéž by i naši ,,volení,, zástupci byli schponi tento problém uznat a konečně jej řešit.

usměvavá bestie 19.4.2007 20:22

Fiat benebene! Tandem Čunek(KGB)-Topolánek(GRU) nikdy nezklame! Nejlepší bude od cigánů vykoupit pietní areál, pomník obětem genocidy vkusně zakomponovat do vstupní auly prasečáku, aby jemnocit národních neonacistů nedoznal újmy!

Rv;-DR^

klara 19.4.2007 13:59

Přísloví

ano, ano na to je i přísloví "Čiň čertu dobře, peklem se Ti odmění" :-(

Peracos 19.4.2007 15:12

Re: Přísloví

Dovoluji si navrhnout pro tyto naše staronové občany  název,abychom se nemuseli pořád opravovat , jestli je to Róm nebo Cikán .Výstižnější bude pozměnit název článku na " Kam se nám poděli Rómci ?

Tom, Brno 17.4.2007 9:36

Autorovi smekám...

neboť výstižněji snad už celou problematiku ani nešlo vyjádřit. Bravo.

KROKODÝL 12.4.2007 7:40

NĚCO MALIČKO STATISTIKY O CIKÁNECH

Cca 3% populace v ČR tvoří cikáni, žije jich zde cca 280-350.000 25% z celkového počtu cikánů žije v Severních Čechách.21% z celkového počtu cikánů žije na Severní Moravě .47% bytů obývaných cikány není vybaveno ani splachovacím WC,40 m2 bytové plochy obývá v průměru 6,9 cikánů,až 30% manželství v některých cikánských skupinách uzavírají příbuzní, 6% cikánek poprvé rodí mezi 14 a 16 lety, 19% cikánek poprvé rodí v 16 letech až 4 interrupce v průměru připadají na jednu cikánku,60% z dětí umístěných v dětských domovech je cikánské národnosti,přes 50% cikánských dětí se učí ve zvláštních školách, 22% cikánských dětí propadá v 1. třídě, 25% cikánských dětí ve věku 6-7 let je v pásmu verbální debility, 56% cikánů nemá ani základní vzdělání,32,7% cikánů má základní vzdělání,8% se vyučí v oboru, 2,5%  má středoškolské vzdělání, 0,8% má vysokoškolské vzdělání, 75-85% je nezaměstnaných,60%  je nezaměstnaných déle než 3 roky, 30% dospělých cikánů se živí nelegálním způsobem, 60% dospělých vězňů ve věznicích jsou osoby cikánské národnosti,75% se cikáni podílí na kriminalitě (přičemž v některých lokalitách např. co se kapesních krádeží týká dosahuje až 95%).

Cech 11.4.2007 17:56

Bezva clanek jen tak dal

8-o

jukin 11.4.2007 17:03

Cikáni byli dnes jsou Morgoši

Cikán to bylo ještě slušné, kdysi.Dnes si ale  ti  paraziti nezaslouží lepší výraz než" More."

vvv 17.4.2007 15:05

Re: Cikáni byli dnes jsou Morgoši

to znamena cikansky "kamarade" ;-D

Buvol 11.4.2007 11:54

Zeptejte se Čunka ....

albert 10.4.2007 23:47

perfektni clanek

nejlepsi clanek o cikanech za poslednich 40let.Je treba to tisknout a rozesilat vsem a hlavne politikum.At jde Uhl a ta blbka Zako do(Y)

Jan Prchal 10.4.2007 16:53

Kde jsou cikáni?

Posílám poznámku kterou jsem připravil pro TM magazín

Již nějaký čas mně napadá otázka kde jsou cikáni? A tato otázka je i námětem následující poznámky.

Cikáni a Romové

Někdy z jara roku 1968, v tom roce plném euforie, kdy doba byla přímo těhotná nadějí v lepší příští, vystoupila v mediích skupinka z cikánského etnika a prohlašovala: „my nejsme obyčejní cikáni, my jsme jiní, my nekrademe, jsme lepší cikáni, jsme olaští Romové, Olaši, a s ostatními cikány nemáme a nechceme mít nic společného.“ Už nikdy se nedozvíme, jak by diferenciace tohoto etnika pokračovala. Moskva nám poslala tanky coby bratrskou pomoc, a tak na dlouhých jednadvacet let bylo po nadějích. Naši soudruzi komunisté tuto dobu represí, potlačení jakýchkoli svobodnějších projevů a názorů nazývali normalizace (čímž tomuto slovu dali nový změněný, protichůdný obsah). Nevzpomínám si, že bych v té době něco zaslechl o Olaších či Romech. I oni museli držet hubu a krok jako my všichni. Po roce 1989, kdy jsme se vydali na klopotnou cestu demokracie, poslali bratry domů, komunisty od vlády (to, bohužel, ne úplně), můžeme svobodně říkat co máme na srdci (a považujeme to už za zcela samozřejmé), mluví zmíněné etnikum o sobě jako o Romech, o nich se mluví a píše jako o Romech, o jejich (cikánské) historii se mluví jako o romské. A tak se ptám kam se poděli cikáni?

Padovčík 10.4.2007 11:44

NEJVYŠŠÍ VLÁDNÍ KRIMINALITA: Zpráva o masovém rozkradení českého národního majetku komunistickým KGB, GRU a jejich vládními a bankovními strukturami dnešní ČR nejčtenější na webu Petra Cibulky!!!

Haf 9.4.2007 22:36

Problém je v nabídnutí práce

Pokud budou mít MOŽNOST pracovat a nebudou chtít pracovat, potom je to jiná. Ale tak to není. Práci nemají !

kkarel 9.4.2007 23:07

Re: Problém je v nabídnutí práce

Můžeš jim práci nabídnout.Jsem zvědavý ,kolik jich práci přijme.A kolik jich bude pravidelně chodit do práce na osum hodin. Zkus si to.A kolik jich vrátí pracovní pomůcky a nástroje v pořádku.Začni synku.

Mirek 12.4.2007 19:30

Re: Re: Problém je v nabídnutí práce

Nedávno jsem jel okolo značek na dálnici, jak jinak, stažená doprava do dvou pruhů v obou směrech a na dálnici se prý pracuje. Tak se dívám, oči si mohu vykoukat. Uprostřed dělícího pásu díra, okolo ní parta cikánů, nebo rómů, nerozeznám je od sebe a na čele to napsané nemají, který je který a každý z nich se opírá o pracovní nářadí - lopatu či krumpáč. Když jsme jeli za hoďku čistého času zpět, obrázek byl stejný, jenom někteří se již neopírali stojíce o pracovní nářadí, ale byli za vozovkou ve stráni nataženi v trávě, někteří posedávali spokojeně okolo jámy a živě diskutovali. A za tohle jsou a mají být placeni? Tak z takovouhle ten kapitalismus nevybudujeme a reformu veřejných financí do konce nedotáhneme.

babča 9.4.2007 23:39

Re: Problém je v nabídnutí práce

V dnešním TV1 páně Moravcově diskuzi pan Čunek o tom mluvil a říkal, že plánuje vybudovat pro ně průmysl. A před tím mohou pracovat na takových postech, na které mají - mohou kopat, zedničit, čistit ... Nemusíme využívat cizince, když máme doma dostatek pracovní síly. Když mohou dělat kopáče ukrajinští inženýři, proč by nemohli kopat čeští (a moravští) Romové?Mezitím jejich děti se ve škole vzdělají a později mohou pracovat na stejných postech jako my gádžové. Ale hlavně musejí pracovat a ne jen brát.

maipenrai 10.4.2007 9:04

Re: Problém je v nabídnutí práce

Opravdu mas zkreslene predstavy o praci CIKANU znam Cikany co i pracuji a tu praci si dokazou najit ale je tezke kdyz cikani odmitaji vzdelani a tolik prace pro nekvalifikovane neni

maipenrai 10.4.2007 9:08

Re: Problém je v nabídnutí práce

Jeden muj znamy ac jsem to nevedel je vlastne CIKAN a nikdy bych to do neho nerekl Zacal podnikat , delal vykopove prace. Najal si cikanske delniky. A jak dopadl? Jeho podnikati zkoncilo krachem cikani chteli jen penize ale ze by taky pracovali to ne. On nakonec zkoncil v dluzich. A dneska cikany nechce ani videt. P.S:  manzelku ma cesku

kik 11.4.2007 10:55

Re: Problém je v nabídnutí práce

Kdyz chteji, tak si ji najdou. V Hradci je casto vidim na vykopech, v Ceskem Krumlove existuje dokonce cikanska (pardon romska) firma, ktera zabezpecuje uklid mesta apod. Predloni jsem tam byl par dni na dovolene a nase domaci rikala, ze se tak po vzniku tehle firmy situace s cikany znacne zlepsila. Takze opravdu jen staci chtit a neco malo obetovat.

zk 12.4.2007 10:03

Re: Re: Problém je v nabídnutí práce

Proč pardon, cikánská firma. Podle Ottova slovníku naučného jsou to cikáni. V historii se o tomto etniku vždycky mluvilo jako o cikánech. Gipsy také není Rom atd. Chudák Mácha, toho by teď asi Uhl a Žako neměli rádi za jeho román Cikáni.

zk 12.4.2007 10:08

Re: Problém je v nabídnutí práce

Myslíte? Už v sedmdesátých letech, kdy práce byla povinná!!!!pracovali v naší (státní firmě) Cikáni na výkopových pracech. Jenže na rozdíl od ostatních pracovali tak tři dny v měsíci a pak se divili, že mají malý výdělek. Tehdy možnost pracovat měli a ani tehdy toho nevyužili, a to se tehdy absence docela trestala jako příživnictví atd.. Takže je to s nimi asi trochu jinak než si představujete!!

Arab 17.4.2007 10:52

Re: Problém je v nabídnutí práce

800 let co odešli z Indie jsou stejný.Makat nebudou,jenom vysávat systém který jim to dovolí.Stačí přitvrdit a odejdou do pryč.