26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Ještě jednou k výročí osvobození

V roce 1951 vydali dva mladí historici, později prominentní disidenti Karel Bartošek a Karel Pichlík, odpudivý pamflet s názvem Hanebná úloha amerických okupantů v západních Čechách v roce 1945.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brich 16.7.2020 14:20

Naši rodiče to brali jako osvobození a fakticky jsme tak unikli genocidě. Také je vítali květinami házenými na tanky. Že to bylo téměř z deště pod okap se ukázalo nedlouho potom.

Ke druhému osvobození v srpnu 1968 Izvěstije napsaly, že bratrské tanky vítali čs. občané také házením květin. O tom, že byly v květináčích cudně pomlčely.

Š. Hašek 16.7.2020 14:35

O tom se nehádám.

Opakovaně poznamenám, že celému světu (USA) byly sovětské tanky v Praze šumák. Tedy fakticky, kecáním snad zastínily i rozpínání Vesmíru, že.

Nemohu za to, že stalinista Smrkovský s bláznivým Dubčekem si mysleli, že že překopají Evropu. A zakroutí krkem změnám za Novotného. Povedlo se jim to.

J. Jurax 16.7.2020 15:00

Výstižně napsáno.

M. Panter 16.7.2020 15:49

Víte vůbec, že Němci chtěli zčásti český národ vyvraždit a zbytek vyhladit ? Píšete neskutečné kraviny....

P. Khail 16.7.2020 11:23

Bylo by dobré, když už se s ním vede polemika, byl dán odkaz na uvedený článek. Takto to vyznívá poněkud nefér. Rv

J. Vintr 16.7.2020 11:02

Dalo by se říct, že už je to jen historie a že v podstatě houby záleží na tom, jak ji kdo interpretuje. Jenže docela nedávno jsme se mohli opět přesvědčit, že si rusáci z té jejich verze "osvobození" vyvozují stále konkrétní právo zasahovat nám do našich věcí. Proto by se měly ty historické lži uvést na pravou míru a zavřít rusákům hubu.

Š. Hašek 16.7.2020 10:48

Souhlas s článkem pánů Klause a Weigla.

Pro někoho ovšem zůstává, že s námi/Evropou to Hitler myslel jen a jen dobře, Francie také. Hitler byl Německo. Heydrich a jeho proslov v Praze byly vymyšleny před rokem Putinem. Rovněž víme, že Adolf přímo otcovsky, mírně, smírně domlouval Benešovi.

Tady se v diskusi opravdu najdou perly ....

P. Khail 16.7.2020 11:07

Ano, právě jste jednu předvedl. Není třeba vše, o čem se vám zdálo, dávat do diskuze. :-)

Š. Hašek 16.7.2020 11:56

No, Heydrich se nikomu nezdál. Ani Gabčíkovi s Kubišem ......

Začíná vadit, že Stalin Němcům napráskal. A že jim tehdá chtěli napráskat všichni kolem.

J. Vintr 16.7.2020 11:16

Pane Hašek, vaše neochvějná víra, že bylo tak černobílé, jak jsme se učili za bolševika ve škole, je úsměvná. Víte, že Stalin a Hitler byli delší dobu spojenci? Že spolu zahájili druhou světovou válku? Že se u nás Rusáci po "osvobozeni" chovali jako na dobytém nepřátelském území? Že odvezli co se dalo a že do Ruska odvlekli až několik desítek tisíc našich občanů, o nichž už od té doby nikdo neslyšel? A zdá se že nějak ignorujete, co u nás způsobilo víc jak čtyřicet let područenství, které následovalo po tom "osvobození" , což jste musel zažít i na vlastní kůži (pokud jste nebyl prominentem bolševického režimu).

Š. Hašek 16.7.2020 11:40

Pane Vintře,

mám víru, nic nevím, nic jsem nečetl, vidím černobíle.

Víte, že Francie a Německo byly také v Mnichově spojenci? Víte, že v roce 1938 snad jen Stalin si byl vědom, že Německo se nezastaví v Kadani a na Rýně? To bylo řečí o věčném míru! Jste si vedom toho, že jiný stát ma jiné zákony? Jste si vědom toho, že Sověti odešli, ale zároveň byla přepsána mapa západní Evropy, protože začal si Hitler!? Tedy rozebírat židovsko-křesťanský Evropu ve jménu německolidu!!!??? 15. 3. 1939 sem vtrhl Stalin?

Hodnotím kladně, že píšete Rusáci s velkým písmenem. Ale jste malinko mimo! V roce 1945 carské, ani jiné Rusko neexistovalo. Bylo rozvráceno německým bolševickým agentem Leninem, a za německé peníze. Snad uznáte, že černobíle vidí jiní.

Hezky píšete, že "spolu"!!! Tak ještě napište, že Hitler se Stalinem spolu upekly Mnichov, Birkenau a Lidice. A na "odhlasovanou historii" bruselskými hejhuly docela kašlu. Nevím tedy jak Vy.

J. Vintr 16.7.2020 12:45

Trochu se v tom vašem příspěvku ztrácím. Ale když zmiňujete ty Lidice, kdosi spočítal, že když se zprůměruje počet lidí, zavražděných bolševickým režimem v Rusku za dobu největšího teroru, tedy až do konce Stalinovy éry, tak to vychází, že tam byly v průměru vyvražděny troje Lidice každý den! A Rusi sice nevymysleli vraždění lidí v plynových komorách, ale doázali lidi vraždit stejně účině jinými způsoby. Solženicyn píše, že když se například budoval jakýsi nesmysný kanál mezi dvěma řekami, který Stalin "vyprojektoval" tím, že přejel dýmkou po mapě, tak na stavbu, kde jedinou mechanizací byly primitivní motyky, lopaty a nosítka, bylo dodáváno 300 000 pracovnků (lidí posbíraných náhodně na ulici) měsíčně a přitom jich tam pracovalo přibližně pořád stejně!

J. Hrdlička 16.7.2020 13:20

Dat jen jeden (Lidice) z mnoha zlocinu nacismu proti celé éře Stalinismu je dost ucelove.

A ten kanál, kde to mělo být? Ztráty 300 tis. lidí měsíčně by v součtu dávaly obludné a nepravděpodobné číslo, nemluvě o tom ,že každý měsíc posbirat tolik lidí jen tak na ulici vypadá stejně pravděpodobně. Mimoto, Stalin byl sice megavrah, ale nikoliv pitomec, aby ,,projektoval,, kanaly tomto způsobem.

Není třeba dělat rudy režim cernejsim než byl.

P. Brich 16.7.2020 14:09

Bělomořsko-baltský kanál.

J. Hrdlička 16.7.2020 18:12

Jestli ano, tak ta čísla vubec nesouhlasí. I když celá stavba přinesla velké oběti.

J. Jurax 16.7.2020 15:04

Inu, Stalin a Hitler byli spojenci od léta 1939 do počátku léta 1941. Delší doba je teď cca 2 roky.

I. Pávek 16.7.2020 12:50

Souhlas s článkem a i s vaší přípiskou pane Hašku. Ta diskuze těch přemoudřelých třasořitek, kteří RU vděčí za to, že se narodili a kteří by před namířenou špuntovkou curli do textilu je mi odporná. Zasloužili by knutu namočenou v soli.

D. Stirsky 16.7.2020 10:44

Znovu opakuji: Na sovětském systému bylo odpudivé to, jak se choval ke SVÝM občanům. Velmi mně dojala historka z knížky "Válka nemá ženskou tvář" od Světlany Alexejovičové. V léte 1945 se na ruskou vesnici vrátil Nataše její Voloďa. "Tak se ti vrátil! Oslavíme to", atd., atd., znělo celou vesnicí. Jen Voloďa byl smutný a neradoval se. Další den si pro něj přišli od NKVD a odvedli jej. Byl v zajateckém táboře a tedy špion, zrádce, kolaborant. Nebo: Po sovětsko-finské válce se měnili zajatci. Ty finské vítaly kapely, děvčata v krojích, slzy, objímání, smích, hodně jídla... Sovětští byli okamžitě předváděni k výslechu a souzeni jako zrádci a zbabělci. Končili na Dálném východě jako otroci. Nechali se zajmout a to Stalin neodpouštěl.

Š. Hašek 16.7.2020 11:46

Na německém systemu bylo odpudlivé, že kojenci a batolata z vagonů u rampy Birkenau byli házeni jak koroptve na vůz ...... poté do pece.

Německý lid plakal dojetím, když Vůdce zavítal na jejich nějaké náměstíčko. Hitler také neodpouštěl, třeba Slovanům. Židům. Taky Čechům. Polákům ještě víc. Sovětům jestě víc .....

Já jen, že jsem tady byl obviněn, že koukám černobíle ..... .

D. Stirsky 16.7.2020 12:00

To určitě ano! Jenže u Něěmů to bylo jasné: Nesměl jsem být Žid, komunista, odpůrce režimu či homosexuál. Byl-li jsem průněrný, nerevoltující Němec, tak ve 30. ltech jsem přežil a po válce jsem rozhodně neskončil v GULAGu.

Š. Hašek 16.7.2020 12:17

Necukám se.

Jen jste zapomněl říci, že zároveń takový hodňoučký Němec, který měnil Evropu skrze plynové komory. A také se nesměl dostat před hlavně zbraní všech tehdejších národů Evropy. A necestovat k Volze, na Krétu, Srbska nebo do Normandie.

Furt vidím určitý rozdílek. Tedy rozdíl. A sakravelký rozdíl!!!

Stalin plnil odkaz německého agenta Lenina. A ten úkol uzavřel v květnu 1945 v Berlíně. To jsou věci! Kdyby to viděl ten pruský Vilém, co Lenina mohl pověsit! Ve Spandau.

J. Ptáček 16.7.2020 10:15

Definice osvobození je:

Předání svobody do rukou osvobozeného, bez jakýchkoli podmínek.

Jenže nám tam dodnes figuruje řada podmínek. Předání Podkarpatské Rusi, drancování uranových dolů našimi otroky pod bičem osvoboditele, v podstatě "za pusu," zákaz silné Agrární strany, později se přidaly politické procesy a tak by se dalo pokračovat hodně dlouho. Neskončilo to ani okupací 1968. I ten nešťastný Koněv tam jaksi zapadá. Dokonce i teď nás čeká řada příkazů, které, zatím, plníme liknavě. Jen to někteří nechtějí vidět.

Š. Hašek 16.7.2020 11:52

Teď jenom ještě definujte "vzetí národa českého pod ochranu Říše". Mnichov, Lidice a konferenci ve Wannsee, milý Ptáčku.

Mám nejasný dojem, že Koněv dal německým náckům na zadek. Abychom žili, tedy moji rodiče. Dal jim dobře na pr..... .

A na okupaci 1968 bych se zeptal bláznivého komouše Dubčeka a Smrkovského. Ti dva si mysleli, že lidskoprávně budou vládnou jak CCCP tak USA. A měnit dějiny! Snad jste pochopil.

Za Novotného se měnila kultura, hospodářství a Brežněv neuvažoval, že sem pošle vojáky. Novotný byl jaksi inteligentnější než mnozí "muži jara".

J. Ptáček 16.7.2020 13:19

Pořád tomu jaksi nerozumím. Jak souvisí zločinný Mnichov, Lidice nebo protižidovské zákony, s ukradením Podkarpatské Rusi (plus řada poprav občanů, věrných původní vlasti) nebo dokonalým vytunelováním našeho největšího pokladu-uranových dolů. A co mají společného Novotný nebo USA s Brežněvovou doktrínou Omezené suverenity pro své pacholky.

Š. Hašek 16.7.2020 14:28

Váš problém.

Všechno souvisí se vším. Tady si nezačal v roce 1933 nějaký Stalin. Tady si začal Hitler.

Faktem je, že za Novotného tady nebyl sovětský voják, Chytilová študovala, klenoty filmu vznikly, v TV se debatovalo "že jako ekonomiku by šlo i se soukromníky" .................... Brežněvovi to bylo šumák. Toho naštvali až ti dementi, co chtěli měnit základní status quo.

A zas. Pacholky Brežněva z nás udělal nějaký Hitler, zdatně sekundoval komouš Gottwald.

J. Jurax 16.7.2020 15:16

To máte těžké.

Jistě by bylo lépe, kdyby nás osvobodila ta západní část spojenců. Jenže ti, při veškeré úctě k nim, by na to bez SSSR patrně sami nestačili.

Nicméně buďme rádi, že nás vůbec někdo osvobodil, pod ochranou tisícileté říše bychom po jejím konečném vítězství skončili výrazně hůř, byli jsme holt méněcenná slovanská rasa, než pod bolševikem - to by už na Václaváku neměl kdo cinkat klíči, protože tento prostor je německý a Čech tu koneckonců nemá co pohledávat.

M. Valenta 16.7.2020 9:35

Květnové osvobození vzápětí vystřídalo 40 let komunistické poroby a tuhle větu Klaus nikdy nebude schopen napsat, protože jak jsme se před časem dozvěděli, on není laciným antikomunistou, že. Ty prezidentské úřady byly přece tak lákavé. So geht das.

P. Han 16.7.2020 9:34

S něčím v článku souhlasím, s něčím ale nemohu. "Kdo nejdéle a nejvíce bojoval?" Nejvíce? Nevím, co to přesně znamená. Na počet padlých jistě "vyhrává" Sovětský svaz. Což je dáno i Stalinovou "strategií", kdy na počtu padlých nezáleželo. Za postupujícími jednotkami se jako supi plížili rudí komisaři a stříleli "zběhy" - někdy i neozbrojené, protože Stalin je hnal do války i beze zbraní. Bez významné materiální pomoci západních Spojenců (lend-lease, Rusové dodnes část dluží) je těžko říci, jak by se válka na východní frontě vyvíjela.

Ale nejdéle? Spojené království (včetně všech dominií) a Francie bojovaly od září 1939, totéž Polsko, kterým to vlastně začalo. Československo, prostřednictvím našich zahraničních sborů, se připojilo v říjnu. (Zatímco naši vojáci, kteří uprchli do SSSR, tam byli internováni v lágrech.) SSSR se ocitl ve válečném stavu s Německem až v roce 1941 v důsledku chybného rozhodnutí Hitlera. Nepočítejme, proboha, ostudnou Zimní válku z let 1939-40, kdy Sovětský svaz bez vyhlášení války napadl Finsko. To bychom museli připustit, že SSSR opravdu válčil už od roku 1939, ovšem až do roku 1941 jako spojenec Osy. A nezapomínejme na Dálný východ, kde se čínská armáda gen. Čankajška bránila proti japonské agresi už od roku 1937, tam tedy válka trvala nejdéle.

J. Ganaur 16.7.2020 10:21

Pořád se nějak zapomíná, že ta válka nebyla jen evropská, ale světová.A Japonsko bylo stejně silné, jako Německo.A válku s Japonskem vedly a vyhrály USA s menší pomocí Commonwealthu.Plus jejich zapojení v Evropě(Africe) a zbrojní a hospodářská pomoc, jak Británii, tak SSSR.Počtem mrtvých na počet obyvatel "zvítězili" Poláci.

T. Hraj 16.7.2020 14:17

Bojovalo se nejen na různých od sebe vzájemně vzdálených bojištích, ale i různými způsoby (na zemi ve vzduchu, na vodě, pod vodou atd. Byly to vlastně různé války, které spolu neměly mnoho společného (neměly ne sebe často skoro žádný vliv). Z počátku (se ani nehovořilo o jedné válce). Proto známý vojenský historik V.D.Hanson pojmenoval svoji knihu "The Second World Wars".