24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Ještě jednou k výročí osvobození

V roce 1951 vydali dva mladí historici, později prominentní disidenti Karel Bartošek a Karel Pichlík, odpudivý pamflet s názvem Hanebná úloha amerických okupantů v západních Čechách v roce 1945.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Szewczyk 16.7.2020 8:59

uplně nejdřív jsme nebyli kolonii Habsburků, pak jsme byli kolonii francouzkou, tedá za první republiky, pak jsme byli kolonii německou, pak zovjetskou, a nyní tak nějak německofrancouzkou,

a propo. zeptejte se poláků, jak se chovali británci k jejich pilotům a vojákům, odpoví vám, že hůře než američani k černochům v té době, asi proto, že anglánsko bylo nejdemokratičtější zemí na světě, nad jejimiž koloniemi slunce nezapadalo,

P. Han 16.7.2020 9:35

Koukám, že jste si ten guláš, co máte v hlavě, ještě pořádně zamíchal.

I. Semrád 16.7.2020 8:54

Ale to (1945) nebylo osvobození.

To bylo zabrání.

Čert vyhnal ďábla.

I. Jouza 16.7.2020 8:50

"Je lepší klamnou nadějí se hřáti než strašlivou poznati jistotu" ......(čí zájmy autoři reprezentují?)

D. Stirsky 16.7.2020 8:35

Platí, že v květnu 1945 většina lidí vítala sovětské vojáky jako osvoboditele. Vím to z vyprávění rodičů. Avšak ti, co věděli, jen pokyvovali hlavami a mysleli si své. Z louže pod okap? To asi ne, ale z velké louže do trochu menší louže, to už platí.

J. Vintr 16.7.2020 10:31

Kolem naší vesnice se několik dní bojovalo a v domě mých rodičů se ubytovali dva ruští důstojníci. Jeden z nich uměl trochu česky a mým rodičům řekl, ať se neradují z osvobození, že s rusy k nám přichází zlo.

P. Brich 16.7.2020 13:56

Ano a v Praze na jejich tanky na uvítanou lidé házeli květiny.

Údajně podobnou zprávu v srpnu 1968 uveřejnili Izvěstije. Zapomněly ale dodat, že tentokrát to byly květiny i s květináči.

M. Kanda 16.7.2020 7:45

Sovětský svaz si nezačal kolíkovat území až po válce. Začal s tím v roce 1939 v Polsku a pak pokračoval ve Finsku, Severní Bukovině, Besarábii, Litvě, Lotyšsku, Estonsku ...

Napadení Německem byla jen nehoda na této cestě. Něco jako když se gangsteři porvou o kořist. Po její likvidaci se opět vrátil na nastoupenou cestu v západní části Polska, na Podkarpatské Rusi, Bulharsku, Maďarsku, Československu ...

Sovětský svaz nebyl žádný chudinka a za své oběti si mohl z větší části sám.

V. Heidlerová 16.7.2020 8:14

Pokud vím, v SSSR i po zkáze Trockého existovalo podhoubí "vývozu" revoluce . Stalin plánoval vpád do Evropy na pozdější dobu (asi 1943), ale svou brutální politikou oslabil bojeschopnost RA. O tom svědčí změna strategie a taktiky před vypuknutím války - místo obrany příprava útoku, přebudována výzbroj, složky armády, opuštěny staré obranné pevnosti atd. Nebýt VŘSR nebylo by druhé světové války.

J. Ganaur 16.7.2020 10:25

Tohle už je dost silná spekulace.Spíš spravedlivější vyústění té WWI.

J. Vintr 16.7.2020 10:27

Jsem toho názoru, že Stalin pomohl Hitlerovi k moci, pomohl mu vyzbrojit Německo a nasměroval ho k útoku na západ. Tím se SSSR stal hlavním viníkem druhé světové války. Stalin pak hodlal vpadnout Hitlerovi do zad a okupovat celou Evropu - pochopitelně jako "osvoboditel". Jenže hrubě přecenil sílu ruské armády a výkonnost ruské ekonomiky. Nebýt Američanů, tak by to dopadlo zcela jinak. Takhle mu aspon část jeho plánu vyšla.

J. Hrdlička 16.7.2020 13:25

Zajisté máte pro své tvrzení věrohodně důkazy. Stanete se nejznámějším historikem všech dob. Určitě to není snaha relativizovat vinu ze strany Nemecka, to by vás ani nenapadlo....

B. Nemec 16.7.2020 6:43

K prvnímu kontaktu americké armády s územím předmnichovského Československa došlo 18. dubna 1945. Stalo se tak u obce Hranice ležící poblíž Aše. O tento kontakt se postarala předsunutá hlídka 3. praporu 358. pluku 90. pěší divize generála Earnesta. Tato divize v této chvíli ještě spadala pod V. sbor 1. armády generála Hodgese, posléze však byla přičleněna k XII. sboru Pattonovy 3. armády. O dva dny později pak 2. motoskupina 90. divize osvobodila Aš. K prvním větším střetům části V. sboru (patřícímu v této době stále k 1. americké armádě) s Němci došlo 25. dubna 1945, kdy se rozhořel boj o Cheb. Zde se střetli muži 97. pěší divize V. sboru (gen. Halsey) s německým 33. plukem majora Geislera. Převaha Američanů slavila úspěch a Cheb byl osvobozen. Poté došlo na osvobozeném území k několika dalším bojům spíše lokálního významu. Generál Eisenhower krátce na to postup z politických důvodů musel zastavit, navíc bylo nutné americké oddíly reorganizovat. 29. dubna se konečně hlavní část V. sboru (neboť v Československu zatím byla pouze jeho část) vydala na cestu - z Lipska se přesunula blíže k naším hranicím - do severního Bavorska. Hlavní boje v Československu Až do konce dubna musely americké jednotky přešlapovat na u Plzne. Původní dohoda o operačních sférách a čáře dotyku zakazovala Američanům a další postup do nitra Československa. 30. dubna zastavil Eisenhower podle Jaltske dohody mezi Stalinem, Rooseweltem a Churchillem. Tato dohoda rozdelila Evropu na Vychodni a Zapadni sektor. Američané se pak vypravili k maršálu F. Schörnerovi 7. května 1945 z Plzně posla od Dönitze, plukovníka Wilhelma Meyer-Meyera Dertinga. Maršál, který velel skupině německých armád »Střed« (Mitte), měl v té době sídlo ve Velichovkách u Hradce Králové. »Misi Velichovky«, jak bývá v literatuře nazývána, doprovázelo pět amerických obrněných transportérů M-8, tři kulometné džípy, dvě štábní limuzíny, sanitky a rozhlasový vůz.

V. Cícha 16.7.2020 7:47

Velmi zajmavé informace pana Němce o tom, co předcházelo onomu zastavení pochodu gen.Pattona na Prahu 5,května 1945, dokonce mám pocit, že tato událost měla na osud ČSR podobně neblahý (ale téměř nediskutovaný) vliv jako Mnichov. Představit si, co by situaci následovalo, možná ani není tak složité. O obětech a zásluzích Rudé armády na poražení Hitlera (s nímž ale Stalin v roce 1940 podepsal smlouvu o neůtočení) netřeba pochybovat, ignorovat se nemohou. Dle mého názoru ale je také vhodné více připomenout, že to byli Američané, v menší míře Kanaďané a Australané, kterým tedy už druhá tragedie kulturní Evropy mohl být jen zdrojem poučení... a přece ty země vyslaly své mladé muže, ale i ženy, aby Stailnovi a Churchillovi pomohli Evropu zachránit. Ano, historie, to je taková podivuhodná hra podobající se jakési ďábelské kanastě! 8-o

V. Heidlerová 16.7.2020 8:19

Děkuji za přehledné podrobné informace, které jsou založeny na pravdivých poznatcích. Pravdu nelze překrucovat navěky. O tom se do r. 1989 nikdo veřejně nezmínil a většina občanů této země byla zpracována školní výukou (nevýukou) a VÚMLem a jinými postupy, které nám byly vtloukány 40 let do hlav. Proto jsou Češi dodnes dost blbí. Pane NĚMČE, DĚKUJU.

Š. Hašek 16.7.2020 15:13

Že jsou Češi dost blbí, podívejme. Asi kromě Vás. Uznávám, že vyseknout obecné odvození derivace teďkonc z hlavy nevyseknu. Ani Polednici. Ani universální postuláty presidenta Havla.

Trapně opakujete Schwarzenberga a Halíka. Podle těch "novo40letých" jsme totiž blbí fest. Vás v těch proslovech nejmenovali jako výjimku. Tak zdar! Chytrá Češko!

Hodnotím český pátý pád bez chyby! To tedy malinko tady přečníváte.

Zanechte množného čísla. Jest to hloupé. Do 10 000 000 hlav sicher nevidíte.

J. Brunner 16.7.2020 15:26

R^

J. Kubiš 16.7.2020 18:50

Hašku, kupte si učebnici středoškolské matematiky, studujte, a pak vyseknete z hlavy definici derivace funkce v bodě, rádi se o této věci od Vás poučíme. Zatím vysekáváte z hlavy pouze vulgaritami obohacený plevel.

Š. Hašek 16.7.2020 20:37

Slovo blbí Češi vysekla Heidlerová, Kubiši. Určitě není vulgaritou, pí Heidlerová tady totiž zásadně mluví a píše höflich.

Napsala blbí Češi. Mám dojem, že zahrnula do té množiny i Kubiše. Tak se radujte.

Mám rád pokec s lidmi, kteří řeknou, že nepoznají závojnatku růžovoolovnatou, L. Jako Linné. ten Švéd. S těma, co to hledají honem v učebnicích je docela nuda. Viz nějaký kadet Biegler. Dále pan okresní hejtman.

Zkráceno. Nějaké knížky o Eulerovi, pí, e, sin, doma mám. Taky návod k mixéru.

Uznávám, že v makovici mám částečně seno. Zdar Kubiši!

J. Kubiš 17.7.2020 13:27

Generalizace " ...Proto jsou Češi dodnes dost blbí.." je blbá, jako ostatně většina generalizací. Souhlasím s Vámi, že formální vzdělání je k ničemu, pokud je takto vzdělaný jedinec lidsky inferiorní, což jste myslím chtěl říci. Poznání, že má člověk v makovici částečně seno, je prvním krokem k odstranění tohoto sena z makovice. Zdar Hašku !

J. Franke 16.7.2020 6:08

Pes je zakopaný už v názvu článku.

Kopíruje totiž komunistickou doktrínu, kdy se neslavilo hrdé vítězství nad nacismem, ale ponížené osvobození od něj sovětskou armádou.

Benešova exilová vláda k tomu značně pomohla. Jako jediná z celého budoucího východního bloku podepsala se Stalinskou komunistickou mocí pakt o spolupráci už za války a zadělala tak na skutečnost, že SSSR s námi od počátku jednal jako se svým dobytým prostorem. Viz bezprecedentní krádež území státu, který patřil mezi vítěze. Ostatně i díky vlastnímu znárodňování už hned po válce, divokému odsunu Němců i zákazu některých politických stran jsme se sami plížili do dokořán otevřené tlamy satana. Volby v roce 1946 vše nakoply "správným" směrem a únor 1948 byl skvělou tečkou za oním osvobozením, ze kterého však bohužel vyprchala svoboda na dlouhatánská léta. Srpen 1968 už byl jen krvavým potvrzením faktu, že se na onom osvobození nic měnit nebude.

V. Zadák 16.7.2020 6:58

Nutno připomenout neblahou úlohu Svobodovy armády, která pomáhala Stalinovi k okupačnímu postupu na západ čímž znemožnila osvobození ČSR americkou armádou.

Koudelka a kolektiv: Učebnice dějeBISu, druhé přepracované vydání 2030

J. Franke 16.7.2020 7:24

Upocené a hloupé. Naši účast ve válečných letech na straně SSSR nikdo nikdy nezpochybňoval. Zato o našich bojovnících na Západě se cudně mlčelo, pokud ovšem se rovnou tito lidé nezavírali do kriminálu.

V. Zadák 16.7.2020 7:32

To je pouhá otázka času. Vstanou noví řeporyjci, hřibové a kolářové.

J. Franke 16.7.2020 7:48

Ale prd...

P. Han 16.7.2020 8:39

Zatím to vypadá spíš tak, že jsou exhumováni staří stalinisté. Jste příkladem.

V. Heidlerová 16.7.2020 8:29

Těžko můžete ve válečné vřavě si stanovit vlastní postup boje. Malá armáda se může připojit jen k jedné či druhé straně. Horší byla ideová nákaza bojujících jednotek, jak byli odstraňováni demokraté a jak byli na významná armádní místa dosazovány rudé hlavy, dobře víme. Ve svém důsledku určitě východní armáda Stalinova prospěla, protože ji hnal do čištění úseků, kde bylo předem jasno, že vykrvácí (Dukla). Svoboda ztratil čest čs. důstojníka, když nepomohl Benešovi v puči 1948, nebo když se nezastřelil v Moskvě 1968.

J. Hrdlička 16.7.2020 13:27

Na Dukle padlo několikrát více vojáků RA než našich. A jakým jiným způsobem se měli pokusit dostat přes Duklu?

V. Heidlerová 16.7.2020 15:39

Dnes je dost důkazů o tom, že sovětská strana tlačila na provedení průlomu na Dukle, ačkoli k tomu nebyly podmínky ani vhodná doba a terén.. Neslyšel jste výpovědi účastníků bitvy? Byl to masakr čs. vojáků, jedna z obrovských chyb sovětského vedení války, nebyla jediná, proto ty obrovské ztráty. Vojáků RA bylo také mnohonásobně více, ale do první linie nahnali Čechoslováky, už tehdy byl jasný záměr ČSR dobýt a připojit k satelitům SSSR. Vše se krylo falešným heslem, že čs. vojáci jako první vstoupí na území své vlasti.

J. Hrdlička 16.7.2020 18:10

Ale vzdyt cela operace byla narychlo zorganizovana, aby se pomohlo slovenskému povstání. Bohužel se nepovedlo zapojit 2 vychodoslovenske divize na druhé straně, proto tak těžké boje. A kde RA tedy utrpěla ty několikanásobně větší ztráty, když v první linii nebyli?