16.10.2021 | Svátek má Havel


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Hrůzy lidské hlouposti ožívají

Tak se nám po veledílech "Vraždění po česku", "Vyhnání Berty Schirnich", "Bergersdorf" a velkofilmu "Habermannův mlýn", dílka tak pronacistického a tak protičeského, že je proti tomu nacistický film "Jud Süß" (žid Süss) z roku 1940 celek slabý odvar.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 26.2.2013 9:27

ten pomatený umělec

ten pomatený umělec by mohl ještě vyfotit za pomocí loutek od Mattela výjevy z Lidic nebo rovnou z Osvětimi. Jen mám pocit, že na Osvětim by si ten "umělec" musel předem zamluvit celoroční produkci minimálně jedné pobočky společnosti Mattel.

J. Barto 26.2.2013 9:15

nemohl

jste pane Vlku zvolit lepsi nazev Vaseho clanku. Ano, dari se jim dobre ve Vasem podani.

J. Urban 26.2.2013 9:10

Ta výstava mi připadá poměrně

hnusná a neetická. Neumím si představit, koho by potěšilo podobné "dílko" např. s tématy z Osvětimi. Namísto seriozních faktů, snesených a ověřených historiky, zase "senzace". Pak to pochopitelně vyvolává zviditelňující se projevy šovinistů z obou stran, kteří si přihřejí svou polívčičku, okořeněnou lživými a demagogickými plivanci.

V. Křepelka 26.2.2013 9:01

Předání Červeného kostela v Brně jako přiznání německé viny

Jednou z dominant vnitřního Brna je Červený kostel. Uzavírá ulici Husovu a je naprosto nepřehlédnutelným orientačním bodem. Byl postaven v roce 1863 v novogotickém stylu z režného zdiva pro brněnskou luteránskou, samozřejmě tedy německou církev. Nutno říci, že nebyl uzavřen i jiným prostestantským odnožním včetně Čechů. Údajně již v květnu 1945 (Brno bylo osvobozeno 26. dubna) vyhledal nejvyšší brněnský představitel této církve svůj český protějšek z řad protestantů a požádal jej o převzetí tohoto kostela, protože „po tom, co zde vše mají Němci na svědomí zde napříště už nemají co pohledávat“. Kostel dnes slouží českobratrské církvi evangelické a je nazván chrámem Jana Amose Komenského. Pod obecným názvem Červený kostel se o něm lze dočíst základní data na české Wikipedii, pouze o tomto předání tam není ani slovo.

Ve stejném stylu je postavena i tělocvična německého turnerského spolku velice blízko známá jako Tělocvična pod Hradem. Ta ovšem není příliš viditelná, pouze po desítkách let byl odkryta vždy důmyslně zakrytá deska s původním názvem toho spolku.

P. Boublíková 26.2.2013 5:13

Na palici už je samotný fakt

že pro někoho začíná historie dnem 9. května 1945, před tím nebylo nic.

P. Boublíková 26.2.2013 5:24

Re: Na palici už je samotný fakt

"Nic" je velmi pěkně ztvárněno (když už jsme u těch uměleckých děl) například v knížce "Poslední vlak z Frývaldova" Věry Sládkové, podle které byl natočen seriál "Vlak dětství a naděje". Za kvality a objektivitu knížky se můžu zaručit - paní Sládkovou jsem znala osobně, byla to nekomunistka, žádná přisluhovačka režimu, a knížka je její vlastní autobiografie.

Hlavní postava pan Pulplmě je kromě toho velmi podoben mému dědovi, který byl také legionář (ale ne ruský, nýbrž italský), za první republiky rovněž sloužil státu (ale ne jako pošťák, nýbrž jako financ) v pohraničí (ale ne v Jeseníku, nýbrž na Opavsku), kde byla jeho rodina rovněž ve 30. letech sudetskými Němci všemožně šikanována a odkud byla vyhnána a také se usadila u příbuzných v Brně - Králově Poli, kde všelijak protloukala válku.

No, v poslední době se stalo módou zapomínat na kauzální souvislosti...

E. Heusinger 26.2.2013 5:46

Tohle se v pražských kavárnách

nepochopí nikdy.

P. Lenc 26.2.2013 8:44

Re: Na palici už je samotný fakt

Máte pravdu, pro některé a jsou to většinou "pravdo láskaři",  začínají dějiny v květnu 1945.

M. Martinovská 26.2.2013 16:22

Horší je ovšem jiný fakt,

Panu Vlkovi zase dějiny skončily v roce 1945.

M. Hoblík 26.2.2013 10:07

Re: Na palici už je samotný fakt

Těm nejpitomějším začíná svět po velikém třesku 1989.

V. Němec 26.2.2013 10:11

Re: Na palici už je samotný fakt

Popřípadě dvacátéhoprvního Srpna devatenáctšedesátosm

J. Vintr 26.2.2013 2:46

Pro některé lidi je asi těžké připustit

že my Češi nejsme výjimkou z pravidla, že v každém národě jsou lidé slušní i méně slušní ale že se také v každém národě najdou sadisti a jiná hovada. A že to, jak se která tato lidská vlastnost projeví, záleží na tom, jak se sejdou okolnosti. Oni by to ale nejraději viděli tak, že ti zlí byli je Němci a my Češi jsme byli vždycky ti slušní a jen jsme nevinně trpěli (jen my, nikdo jiný!) a pak jsme se samozřejmě plným právem mstili (pro jistotu na někom, kdo se nemohl bránit).

Z. Kulhánková 26.2.2013 4:06

Re: Pro některé lidi je asi těžké připustit

A jak zdůvodníte, že nepoměrně větší podíl Němců se projevil jako sadisti a hovada, aniž by je kdo vyprovokoval?

E. Heusinger 26.2.2013 5:48

Re: Pro některé lidi je asi těžké připustit

Sudetští Němci byli nejbestiálnějším vyšetřovatelům gestapa. Gestapo jich zaměstnávalo dost, protože většinou rozuměli česky.

E. Heusinger 26.2.2013 5:49

Tisková oprava

slovo "byli" nahraďte slovy "patřili k"

J. Vintr 26.2.2013 8:57

Re: Pro některé lidi je asi těžké připustit

Pravověrní Češi zase patřili k nejbrutálnějším vyšetřovatelům STB ...

M. Šejna 26.2.2013 9:05

Re: Pro některé lidi je asi těžké připustit

tak to nám jistě povíte, kolik bylo v StB vyšetřovatelů z Maďarska, Rakouska, Číny, Bangladéše, Ekvádoru, Grónska  ....

J. Vintr 26.2.2013 9:10

Re: Pro některé lidi je asi těžké připustit

???

M. Šejna 26.2.2013 9:18

Re: Pro některé lidi je asi těžké připustit

Herr Winter nicht verstehen?

Tak znovu a polopatě: pokud byla StB československou rozvědkou, tak tam v drtivé většině pracovali jen Češi a Slováci. Leda že by existovalo nějaké etnikum "pravověrný Čech", a nebo nám chce herr Winter oznámit, že v StB byly Češi ti zlí a Slováci ti hodní.

J. Vintr 26.2.2013 9:52

Re: Pro některé lidi je asi těžké připustit

Vám asi ušel smysl toho, co jsem napsal výše. Tvrzení, že kvůli pár desítkám zvrhlých sadistů odsoudit třímilionovou národnostní skupinu je stejně stupidní, jako usoudit podle pár desítek zvrhlých sadistů u STB, že celý český národ jsou zvrhlí dadisti ...

E. Heusinger 26.2.2013 11:25

Re: Pro některé lidi je asi těžké připustit

Zase jste nic nepochopil. Nešlo pouze o angažmá u Gestapa.

M. Martinovská 26.2.2013 17:23

Re: Pro některé lidi je asi těžké připustit

ano, pane Vintře, máte pravdu.

J. Vintr 26.2.2013 8:56

Re: Pro některé lidi je asi těžké připustit

Náš stát nevedl válku a neokupoval většinu Evropy ...

M. Šejna 26.2.2013 9:12

a to je přítěžující okolnost?

herr Winter nám chce sdělit, že pro německá zvěrstva je polehčující okolnost, že vedli válku proti většině Evropy, takže jejich zvěrstva musíme omluvit.

J. Vintr 26.2.2013 10:01

Re: a to je přítěžující okolnost?

Myslíte, že jsme jako národ lepší než Němci jen proto, že je nás příliš málo na to, aby nějaký náš zvolený politik mohl pomýšlet na dobyvačnou válku?

A myslíte, že by se nikdo z nás, těch hodných a správných Čechů, nikdy za žádných okolností nedopustil žádných zvěrstev? Události po skončení války i období bolševické diktatury tuhle hloupou domněnku myslím dostatečně vyvracejí ...

A ještě taková poznámka k antisemitismu - víte třeba o tom, že ještě před okupací vyštvali ČEŠTÍ kolegové z divadla herce Sašu Rašilova jen proto, že byl ŽID?

J. Vintr 26.2.2013 10:14

Re: a to je přítěžující okolnost?

Pardon omyl, šlo o herce Hugo Haase ...

D. Procházka 26.2.2013 9:25

Re: Pro některé lidi je asi těžké připustit

Proč myslíte? Já to nejen připouštím, ale i tvrdím. Nejsme o nic lepší, ale ani o nic horší. Ale na podstatě výstavy ani článku p. Vlka (se kterým souhlasím) to nic nemění.

R. Szewczyk 26.2.2013 2:02

ach jo,,

čísla ,čísla,čísla,hroby a zase čísla,,,,,,,,,,také připomenu nějaká,,,na západní frontě a v africe padlo cca 1000 bývalých občanů československa,na východní frontě cca 5000,,,,,při tak zvaném osvobozování tady padlo desetkrát tolik rumunů,,,,,,,,,,přibližně 10 000 padlo při prvním pokusu o sovjetizaci slovenska,při tak zvaném slovenském národním povstání,asi proto asiatičtí bolševici odvlekli na sibiř 100 000 slovenských vojáků,a 60 až 70 tisíc jinak nepohodlných osob s československým občanstvím,,,,,když se na to tak dívám ,tak není jasné kdo koho osvobozoval

E. Heusinger 26.2.2013 5:45

MUDr Budlovský,

kdysi místní lékař a ve válce lékař na západní frontě tvrdil, že boje na západní frontě se nedají srovna s boji na východní frontě. Co se týká odporu Wehrmachtu a SS.

V. Plocek 26.2.2013 1:14

Hrůzy lidské hlouposti ožívají

Pane Vlk. Čtu Vaše články delší dobu a začínají se mi velmi nelíbit. Hodnocení filmu Habermannův mlýn v posledním článku mě  silně vadí a řekl bych, že je až fyzicky nepříjemné..  Fiilm jsem pochopitelně viděl, a zařadil jsem jej do první řady českých filmů, které se začínají zabývat naší historii od zabrání Němci, přes neslavné roky 1945, 6,7 a 8 a konečně i dále. Sám jsem znal ve svém jednom bydlišti člověka, který když se opil, tak na celou hospodru vysvětloval, jak po 1945 osvobozoval Teplicko od Němců. Zmíněný mlýn je proti tomu májová selanka. A takových lidí na teplicku jsem znal více. A věřte, že to nebyl člověk, který by za Němců nějak zvlášť trpěl.  Ten člověk již je mrtvý, ale při vyslovení jeho jména mi je stále špatně. Takže se vzpamatujte a laskavě upustťe od Vašeho nechci říkat jakého tónu. Co se týče další části , v tom  s vámi nehodlám diskutovat pro Vaši zahořklost a zapšklost. Ale není mi z Vás dobte, to mi věřte.