30.11.2021 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Hrůzy lidské hlouposti ožívají

Tak se nám po veledílech "Vraždění po česku", "Vyhnání Berty Schirnich", "Bergersdorf" a velkofilmu "Habermannův mlýn", dílka tak pronacistického a tak protičeského, že je proti tomu nacistický film "Jud Süß" (žid Süss) z roku 1940 celek slabý odvar.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Martinek 26.2.2013 23:07

BD a psychologie v reálné politice

Benešovy dekrety jsou signifikantním příkladem využití psychologie (davové psychologie) v praktické politice. Snaha o zneplatnění BD od samého počátku prostřednictvím skupinové viny, tj. tím, že Češi trvají na platnosti BD a správnosti odsunu, tak český národ klesá morálně na úroveň Němců za války. Pro Čechy je to o to horší, že německé "hříchy" byť o mnoho řádů vyšší a Němci plánovitě zištně připravované jsou "dávnou"minulostí a jakože odčiněné, kdežto český přístup k BD a k odsunu je prezentován jakou současná česká vina, kterou musí Češi odčinit, napravit bez ohledu na historické souvislosti. Omluvy nestačí, jsou nutné praktické kroky - nejlépe hromadné odškodnění odsunutých Němců. Co za tím hledat. Jsou jen dvě možnosti - buď český národ opět slouží jako lakmusový papírek, co si Němci můžou dovolit, aby otočili výsledek války nebo všichni ti obraceči výkladu dějin jsou naháněči Moskvy. Na Čechy skutečně platí strašák Německem - v určité fázi, kdy se budou cítit ohroženi Německem se opět obrátí k Rusku. To že čeký ministr zahraničí vytáhne Beneše "z hrobu" a posílá ho Hagu jako válečného zločince jenom potvrzuje můj výklad, co za tím asi vězí (KS volby proto prohrál!).

L. Orlita 26.2.2013 20:31

dokud se budou objevovat takové články jako je tento,

a který vypovídá o autorově přehnané emociální reakci, tak se budou objevovat i umělci, kteří dané a nepříjemné téma nedostatečné sebereflexe budou zpracovávat po svém. Jinak onomu "umělci" fotografovi přesně o tohle šlo. O provokaci. Velmi dobře tušil, že mu někdo udělá reklamu rozhorčenou reakcí.

Jinak patřím k těm, kteří s odsunem Němců po válce spíše souhlasí.

Nicméně si myslím, že vrahové na české straně by měli být jasně pojmenováni a jejich jména nemilosrdně zvěřejněna.

M. Prokop 26.2.2013 21:40

Re: dokud se budou objevovat takové články jako je tento,

S odsunem některých Němců ano, to souhlasím, s tím, jak to bylo provedeno, ani náhodou.

Trest budiž přísně individuální.

J. Farda 26.2.2013 21:49

Re: dokud se budou objevovat takové články jako je tento,

V diskusi níže jsem v rozepři s panem autorem o vině a nevině, vraždách a jak říká s oblibou v novotvarech pan Klaus, nevraždách - vinej nevinej, berte je pořadě, že, sapére Vodičko!? Ale dosti legrácek, připojuji pro osvěžení obecné historické paměti dokument Philippa Janýra, syna exilového čs. sociálního demokrata, jednoho z těch solidních předválečných socanů, kteří už zde po převratu ´89 neuspěli, o Benešových dekretech. A z něj jasně (viz odkaz) dosti jasně vyplývá, že se Beneš po zklamání ze zrady tzv. západních demokracií během času postupně emočně posunul na východ a připravil, ač jistě nechca, komunistům cestu k únoru 1948. Tečka.  http://janyr.blog.idnes.cz/c/285962/Benes-a-jeho-dekrety.html

V. Vlk 27.2.2013 0:00

Re: dokud se budou objevovat takové články jako je tento,

Tak ono je zajímavé, že já jako autor jsem byl celkem dlouho dobrým známým (přítel je dnes zprofanované slovo) Janýra staršího, a jak si na naše rozmluvy pamatuji, nějak by se asi se svým synek jaksi neshodl. Na mladém Janýrovi je až příliš vidět vliv vídeňských škol , protože plno nesmyslů v jinak celkem střízlivém textu – třeba tu že Češi schválně nedodávali do Deutschböhmen jídlo je nesmysl.Naopak ČSR nakonec a to Beneš, zachraňovali sudety  v letech 1919 -20 před hladomorem  dodávkami americké potravinové pomoci přes ČSR ,porotce to přes Německo nešlo, , nesmyly o německém školství .Počty německých škol za ČSR a to včetně středních a vysokých škol v německém jazyce atd lehce naleznete byly skutečně mimořádně velké. . Text pana Philippa Janýra je směs pravdy a zcela nesmyslné propagandy . Viz nesmysly o příklonu Beneše k Moskvě před válkou . To mi připomíná ten starý fór z dob bolševika. „Proč nesmí tím Československo smlouvu se západním Německem? No , soudruzi ze zásadních důvodů. A proč ji tedy má SSSR? No přeci ze zásadních důvodů.“ Mimochodem jak se tak koukám tak se pan P.Janýr uklidnil.Najděte si jeho starší texty o Češích a to se dozvíte věci!  

J. Farda 28.2.2013 21:12

Re: dokud se budou objevovat takové články jako je tento,

Vynasnažím se něco dalšího nalézt, děkuji za inspiraci. Holt novodobí přátelé vyštípali jak janýra, tak Horáka, výsledek vidíme. K Vaší anekdotě se traduje, že takto reagoval na jakýsi dotaz soudruh Václav David, tehdější ministr zahraničí ČSSR. A k Vaší info o poválečných dodávkách z ČSR do Rakouska jsem se kdysi v Peroutkově "Budování státu" dočetl, že Rakousko bylo před zimním blackoutem 1919-1920 zachraňováno dodávkami uhlí ze zdejších revírů, a to i na úkor domácí spotřeby. Jinak bych ještě chtěl vzpomenout výroku p. Nepila z knihy "Kdes chodil, satane", kde konstatuje, že se dříve omluví pařez pařezu, než člověk člověku. Evidentně máme, vážený pane, rozdílný názor na určité (i historické) události, ale omlouvám se Vám tímto upřímně za můj emocionální úlet a Vaše unfér přirovnání ke Kojzlarovi; to opravdu nejste. Přeji Vám hezký den/večer. Tečka.

J. Farda 28.2.2013 21:15

Re: dokud se budou objevovat takové články jako je tento,

A ještě jsem zapomněl na jednu záležitost - v hodnocení oné performance co pitomosti se s Vámi též shoduji. Tečka.

D. Nowodny 26.2.2013 22:50

Re: dokud se budou objevovat takové články jako je tento,

O čem tu píšete, jako kdyby ten fotograf, podle vás "umělec" dělal tu dokumentární fotku pro bulvár ? Je vidět jak vaše smýšleni někde mimo. Pro pána jaká provokace ? Jsou všechny fotky z tragických události "PROVOKACE ??

E. Heusinger 26.2.2013 17:15

Pro dámy, které trpí autocenzurou

Nástupem Adolfa Hitlera k moci roku 1933 došlo ve vzájemných vztazích Čechů a Němců v českém pohraničí k postupným změnám. Nacistické Německo začalo podporovat prostřednictvím sudetoněmeckých stran a spolků národnostní a rasovou nesnášenlivost. V této činnosti se vůdčí role ujala Sudetoněmecká strana, kterou založil Konrád Henlein. V druhé polovině třicátých let se neustále stupňovaly nejen požadavky českých Němců vůči československé vládě, ale docházelo i k formám otevřeného nepřátelství vůči Čechům, kteří byli slovně i fyzicky napadáni, kterým bylo odmítáno poskytování služeb a prací ze strany Němců, či znemožňováno své služby a práce Němcům poskytovat. Stále častěji se konaly pochody německých hajlujících výrostků, Čechům a Židům bylo vyhrožováno, byla jim rozbíjena okna, ničen majetek. Mnoho smíšených česko-německých manželství bylo z důvodu německé nenávisti k Čechům rozvráceno.

E. Heusinger 26.2.2013 17:16

Re: Pro dámy, které trpí autocenzurou

Tato situace vyvrcholila 12. září 1938, když Adolf Hitler na sjezdu NSDAP v Norimberku nevybíravě zaútočil proti Československu, což podnítilo sudetské Němce k vyvolání puče. Ještě téže noci došlo v pohraničí k útokům henleinovských bojůvek proti čs. policejním stanicím, celnicím a poštám, při nichž bylo zavražděno několik desítek úředníků a vojáků. Na tuto situaci odpověděla čs. vláda posláním vojska do pohraničí k potlačení puče. Dne 29. září však byla uzavřena Mnichovská dohoda mezi Německem, Itálií, Velkou Británií a Francií o odstoupení pohraničí nacistickému Německu. Když československý prezident Edvard Beneš zjistil, že ztrácí spojenecké vojenské záruky Francie a Velké Británie, 30. září Mnichovský diktát přijal.

P. Urban 26.2.2013 18:05

Která dáma trpící autocenzurou tu říká něco jiného ?

D. Nowodny 26.2.2013 18:52

Re: Která dáma trpící autocenzurou tu říká něco jiného ?

Přeci Martinovská a spol !

P. Urban 26.2.2013 17:04

Propaganda je holt propaganda

Například 6 milionů mrtvých by znamenalo 600 megahrobů po 10000 obětí nebo 60000 hrobů se 100 obětí. Nic takového se nikdy nenašlo, tudíž je jasné, že k holocaustu dojít nemohlo.

Vážně : 30 000 mrtvých může taky znamenat 6000 hrobů s průměrně pěti obětmi. Takové hroby mohou zůstat v krajině tisíce let, aniž by je někdo objevil. A pokud je někdo někdy náhodou vyhrabe, pak bude po letech většinou dost těžké určit, kdo to byl a kdo mu do toho hrobu pomohl. V českých zemích v dubnu a květnu 1945 na nějaké té mrtvole opravdu nesešlo, pokud to nebyl někdo místní.

Navíc většina německých obětí zřejmě nebyla obětí partyzánů pět minut po dvanácté, ale zemřela v táborech na srdeční selhání při výslechu (tato choroba byla velmi rozšířená v předválečných věznicích NKVD) nebo zemřela přirozenou smrtí. Stačí namačkat větší množství lidí do malého prostoru, omezit přísun potravin a příroda dělá za Vás. (Tuhle metodu s úspěchem vyzkoušeli nacisté v polských ghettech ještě předtím, než se rozjelo vraždění ve velkém.) Oběti pak mohly být pohřbeny do normálních, nikoli masových hrobů.

Sudetští Němci desetiletí schraňovali svědectví, jejichž věrohodnost po desítky let nemohla a tudíž nemusela být ověřena šetřením na místě. Kdyby to bylo bývalo možné, třeba by se zjistilo, že pan Vlk má pravdu. Že těch obětí nebylo třicet, ale třeba jen deset tisíc. Bohužel, na to už je dnes často pozdě.

Ze sudetských Němců ani z Němců obecně strach nemám. Čeho se bojím je, že jednou budeme muset jako Češi obhajovat svůj poválečný postup před širším fórem a že nás bude hájit nějaký vlastenec typu pana Vlka. S takovouhle "obhajobou" prohraje i pravda.

M. Martinovská 26.2.2013 17:08

Re: Propaganda je holt propaganda

Zločiny "divokého odsunu" prováděli jistě také revolucionáři z RG, ale

zejména a prokazatelně členové a důstojníci čsl. armády, zejména OBZ, na

zákaladě pokynů vlády. To je všechno zdokumentované v nejnovějších

pracích A. von Arburga a Tomáše Staňka, včetně rozkazů armádě ve věci

odsunu z června a července 45, tedy dávno před Postupimskou konferencí.  Počty obětí z Českých zdrojů jsou přehledně na wiki, včetně počtů obětí z táborů, pochodů počtu sebevražd, ke kterým došlo v souvislosti a po vystěhování z rodných chlup a gruntů, a nelze je tedy ozančit za sebevraždy zoufalých nacistů. Přesněji je to v publikacích T. Staňka a A. von Arburga, jmenovitě doložena, ale je pravda, že spousta vražd zůstane nezdokumentována, protože prostě vrazi neběželi hned s oznámením na matriku.

E. Heusinger 26.2.2013 17:30

Re: Propaganda je holt propaganda

Hostinský Nechvátal nechtěl na podzim 1938 opustit živnost. Jenže Češi zmizeli a Němci k němu nechodili. Tak se před Vánoci 1938 oběsil.

Můj prastrýc Otto Hofmann (Čech) v Sudetech zůstal protože byl ženatý se sudetskou Němkou.

Když šel do práce tak musel jít "uličkou hanby" a Němci jej tloukli. Nakonec musel zůstat doma a živit jej musela prateta Fany.

Tak mi paní Martinovská se svojí jednostrannou propagandou polibte prdel.

D. Nowodny 26.2.2013 19:01

Re: Propaganda je holt propaganda

Proc vona nepsat nemecky, ja nerozumet cesky !

J. Václavíková 26.2.2013 17:11

Re: Propaganda je holt propaganda

Ano.

V. Vlk 26.2.2013 19:53

Re: Propaganda je holt propaganda

 pane, nechtějete abych byl hrubý, prosím. Takovýchto megahrobů jsou po Evropě stovky. Namátkou: v ČR  Terezín, důl Richard, v zahraničí Treblinky, Mauthausen, Dachau, Babij  Jar, Mittelbau-Dora u Nordhausenu,toskánská obec Civitella , Český Malín, Kursk, Bácska-, Leningrad, Mamájevova mohyla ve Stalingradě, Kondomari, za jeden den bylo v táborech Trawniki a Poniatowa a koncentračním táboře Majdanek zavražděno kolem 43 000 židovských mužů, žen a dětía tak se dá pokračovat téměř do nekonečna. Vy o tom nic nevíte?!

M. Martinovská 26.2.2013 16:55

Plošný odsun Němců

byl založen na původně nacistickém principu trestání "provinilých" nebo "horších" národů, nikoliv jednotlivců. V Evropě tento způsob "řešení" praktikoval ještě Hitler a Stalin. V takovém měřítku jako u nás se ale po válce neuskutečnil nikde jinde (ani v Polsku) - odsuny Němců ze Západní Evropy probíhaly v řádu tisíců, u nás milionů. Asi proto je i strach v České republice bezprecedentní ještě 68 let po válce. Potrestáni byli i antifašisté: velká část odsunem, ostatní odnětím občanství a občanských práv, odnětím většího majetku (polí, dílen, atd), následnými vnitrostátními přesuny, například na Jáchymovsko na práci, zrušením německého školství atd.

Odsun Němců zároveň dokázal, že neexistují horší a lepší národy, ale když je určitá příležitost, projevují se lidé jako zvěř.

Nepotrestaní odsunovači přešli od státních služeb potírat vnitřního

nepřítele - pro vstup do SNB bylo členství v RG kvalifikací doporučující

přijetí.

M. Martinovská 26.2.2013 16:19

Někdo si myslí, že historie začala r. 1945,

A nekdo si zase myslí, že dnes se píše rok 1945. Je rok 1913 a od druhé světové války uběhlo skoro 68 let. V. Vlk spolu s jinými se snaží rozdmýchávat starý strach, a starou nenávist, vybojovat znova dávno minulou válku, když je to tak snadné, úspěšné a oblíbené. 

J. Václavíková 26.2.2013 16:23

Re: Někdo si myslí, že historie začala r. 1945,

Odmítají se hlavně posunout dál.

M. Martinovská 26.2.2013 16:31

Re: Někdo si myslí, že historie začala r. 1945,

A vůbec vzít na vědomí, že po 2. sv. válce proběhla válka studená, kde Německo i my se také zúčastnili, a poté proběhlo ještě přes dvacet let míru.

Vybojovat minulou válku je tak velmi populární, protože minulý nepřítel je již tolikrát zobrazen, že je pro každého dobře představitelný, je dostatečně zkarikován, aby každý ocenil nějaký ten, byť pozdní boj, a navíc - je dostatečně poražen, reálné nebezpečí od něj nehrozí, čili je to dost levné.

Za první republiky byli za nejhoršího nepřítele považováni i v době nastupujícího fašismu klerikálové a feudálové, dneska jsou "ohrožením" sudetští němci "žalující", ačkoliv jedna jejich  žaloba k Evr. soudnímu dvoru proběhla zcela bez úspěchu už před lety, a od té doby nic, stejně je potřeba rozdmýchávat strach z těchto žalob - protože tím se "hájí národní zájmy" a získávají body v politice. Třeba pomocí Klausovy výjimky z listiny práv EU, která zcela zbytečně měla bránit neexistujícím žalobám, ale ve skutečnosti byla určena sluchu lidí, jako pan Vlk. Kdo dokáže v lidech probudit strach a zároveň pocit, že je ochrání, ten vyhraje.

J. Václavíková 26.2.2013 16:34

Re: Někdo si myslí, že historie začala r. 1945,

Pro prezidenta je vůbec typické, že dokáže bořit, ovšem nikoliv tvořit.

E. Heusinger 26.2.2013 17:12

Re: Někdo si myslí, že historie začala r. 1945,

Což je ovšem reakce na propagandu, že dějiny začaly v květnu 1945, jak to tvrdí pražští kavárenští povaleči.

 Vše to mohlo už dávno spát, kdyby Schwarzenberg  v roce 1989 neměl své zájmy.

M. Martinovská 26.2.2013 17:14

Re: Někdo si myslí, že historie začala r. 1945,

Probouzí "to" Klaus svým požadavkem výjimky z práv EU a dále kdekdo,kdo chce získat populistické body v jakýchkoli volbách - třeba Zeman. A jen tak "to" neusne, je to příapd duchů, kteří straší, a nejdou a nejdou odsunout.

J. Václavíková 26.2.2013 17:21

Re: Někdo si myslí, že historie začala r. 1945,

Vymyslel jste si tento argument a následně s ním polemizujete. Honíte se za vlastním ocáskem.

D. Nowodny 26.2.2013 18:59

Re: Někdo si myslí, že historie začala r. 1945,

Kdo tady něco "rozdmychává" tak to je vaše osůbka svoji snůškou lží ! Ještě, že nás upozornujete na rok 1913 ! Staré dobré Rakousko, až je z toho "ouzko" !!

V. Plocek 26.2.2013 15:15

Hrůzy lidské hlouposti ožívají

P. Vyhnalík moc děkuji. Svým názorem jste se postavil mezi dva kohouty. A je to přesně to vyjádření, která já neumím napsat, se kterým se na 100 % ztotožňuji. Dnes mi nejde o to, kdo je vinen ( za 1. svět. válku, za 2. svět. válku a další), protože to se dnes dá těžko zjistit, a ještě hůře interpretovat.  Jde mi o popis, ze kterého bychom si následně měli " vypíchnout" chyby a které by se neměly opakovat (jaká naivita). A vy jste to svým názorem ukázal, jak by mohlo vypadat.  A to je i ukázka pro p. Vlka, pokud chce. Když ne, má právo se vyjadřovat dle svých potřeb, ale na některé jeho vyjádření nedokáži reagovat mírně (film Hammerb. mlýn). Ještě jednou díky a tím končím pro sebe s tímto bodem.

P. Rychetsky 26.2.2013 14:58

A co Češi udělali, pane Vlku?

Pane Vlku, většinou uvádíte dva druhy informací. Co Němci udělali, a co Češi neudělali. Myslím, že by solidnosti vašich článků prospělo, kdybyste uvedl (uváděl) co Češi udělali. 

Těžko si myslet, jak nepřímo vyplývá z vašeho psaní, že odsun byl košer. Ikdyž nejsem informován jako vy, intuitivně je jasné, že když se vyhání skoro 3 milóny lidí, a navíc právě po těch zvěrstvech, která udělali Němci jiní i sudetští, a o kterých tak často píšete, tak že se s velkou pravděpodobností zločiny staly. A asi jen za nimi nebyli jen přecházející Rusové či Němci. Moje generace dostala od komunistů "informací" o zvěrstvech Němců ažaž. Pofidérní kvality, ale stejně více než je jedno vědomí schopno unést. Proto mě stále ještě více zajímá informace po desetiletí poctivě zatloukaná, tedy co udělali Češi. Vaše přečasté plošné negace tomu nepomáhají.

Pro vaši kredibilitu, a pro poučení čtenářů, by tedy byl zajímavý váš názor co Češi udělali.

V. Vlk 26.2.2013 16:07

Re: A co Češi udělali, pane Vlku?

Vážený pane Rychetský , nejsem si přesně jistý co myslíte tím, co „Češi udělali“ Myslíte li odsun anebo „vyhnání“ nešlo o žádnou sólo akci Čechů, ale  postup projednávaný celou válku Spojenci , jehož výsledkem v Postupimi bylo , že je nutno odsunou ze všech území, kde působily jako „páté kolony již od druhé poloviny 19 století německé menšiny. Jak praví Postupimský protokol, odsun Němců je nutný aby bylo zabráněno již třetímu rozpoutání světové  války kterou by už Evropa nemusela přežít.  V první válce bylo Mrtví:

9 906 000 Zranění: 21 214 000 Pohřešovaní !!!: 12 750  000 lidí. V druhé světové válce bylo

Mrtví:  62 milionů a zranění a postižení 110 000 milionů. N začátku obou válek byl německý nacionalismus pokus ovládnout Evropu . Také bolševická revoluce v Rusku byla následkem aktivit císařského Německa. To se vám zdá jako malý důvod k odsunu Němců? Ostatně , podle Svazu vyhnanců bylo vyhnáno z jiných území do Německa cca11,2 milionu Němců, z ČSR něco okolo 2,5 , s „národními hosty“ tedy utečenci z východu  asi 3,5 milionu. Co udělali češi? Vyhnali Němce, když se Němcům nepodařil plán na vyhubení všech židů, Cikánů a Slovanů. O tom,co se dělo nespravedlivého vůči Němcům na území ČSR lze diskutovat. Odsun rozhodně nebyl zločinem ale preventivní obranou před další světovou válkou a nebezpečí vyhlazení celých národů Němci.