24.10.2021 | Svátek má Nina


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Hrůzy lidské hlouposti ožívají

Tak se nám po veledílech "Vraždění po česku", "Vyhnání Berty Schirnich", "Bergersdorf" a velkofilmu "Habermannův mlýn", dílka tak pronacistického a tak protičeského, že je proti tomu nacistický film "Jud Süß" (žid Süss) z roku 1940 celek slabý odvar.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Martinovská 26.2.2013 17:00

Re: ůzy lidské hlouposti ožívají

Máte tam chybu, to byl mír. Od května do srpna 45 byl už mír, ne válka. 

Není pravda, že neexistovalo dobré řešení. V Alsasku- Lotrinsku si němce nechali a následujících letech se s nimi smiřovali jak mohli. Pamětnické srazy WWII se pořádají už nějaký čas společně - např. Britové + Němci. Ti, kteří bojovali, nemají problém - ti, kteří nebojovali, ale mstili se bezbranným a často nevinným, mají strach.

J. Vyhnalík 26.2.2013 17:18

Re: ůzy lidské hlouposti ožívají

Mír na papíře, ale ne v hlavách a srdcích lidí. Je pravda, že se násilností nejčastěji účastní zbabělci a sociopati. Ovšem jak jsem psal, podobné pardony byly všude, kde se bojovalo.

Jak jsem psal, válka poškozuje nejen poražené, ale i vítěze.

Poválečná situace u nás byla jiná než ve Francii a zkuste si představit, jak by dopadli Němci v 50. letech. Nakonec by ti, co by nestihli přejít hranice před tím, než je komunisté zadrátovali, utekli po ruské okupaci.

Součástí odsunu bylo i faktické upuštění od stíhání menších Německých zločinů. Pokud by zůstali, byli by souzeni a strávili život za mřížemi.

Vedle Alsaska, kde Němci zůstali, byly oblasti třeba v Nizozemí, odkud byli odsunuti. Ovšem jsou oblasti, kde nepřežili téměř žádní, třeba dnešní Kaliningradská oblast, kde ti, co neutekli, byli pobiti nebo odsunuti do Gulagů.

M. Martinovská 26.2.2013 17:12

Re: ůzy lidské hlouposti ožívají

Pane Vyhnalíku, vy jste vlatně úplně mimo. Pan Vlk to vidí podobně! Asi jste nikdy nic od pana Vlka nečetl. On souhlasí s památníkem odsunu?

J. Vyhnalík 26.2.2013 17:33

Re: ůzy lidské hlouposti ožívají

O tom, kdo je mimo nemá smysl debatovat.

Já jsem reagoval na příspěvek pana Plocka, který o žádném památníku odsunu nepsal. Psal o památníku holocaustu a o tom, že by se měla mluvit o tehdejších událostech pravda. Tedy přesně to, k čemu ve svém článku vybízí pan Vlk, který uvedl i řadu historických zdrojů, převážně od německých historiků a společného česko-německo-rakouského sborníku. Jde hlavně o to, aby ti, kdo o píší, si dali tu práci si o té době i něco nastudovat a nevycházeli pouze osobních pocitů a dojmů.

Expozice s Barbie a Kenem sice přitáhne zájem médií, ale jde o artefakt, který nemá s historií nic společného.

J. Ištok 26.2.2013 11:48

no teda

že by predsa len úsvit ľudského rozumu ? Alebo iba hlas na púšti volajúceho ? /súdiac podľa niektorých diskusií/

J. Farda 26.2.2013 11:37

Hrůzy lidské hlouposti ....

Někdy s panem Vlkem st. souhlasím plně, někdy s výhradami, někdy vůbec ne. Takže něco k dnešní výhradě. Jsem Čech, moji rodiče utíkali v r. ´38 po Mnichovu ze severních Čech, strejda si dokonce vzpomíná, jak na kolonu uprchlíků nálétalo u Rané před Louny německé pozorovací letadlo a on na něj mířil dřevenou pistolkou a dělal pufpuf. Takže k meritu věci: hrůzy druhé války a německá zvěrstva dle mého mínění nikdo nikdy Němcům v dějinách neodpárá, ani kdyby se nevím co. Podíl sudetských Němců je též nade vši pochybnost, existují svědectví o tom, jak ještě na jaře r. ´45 lynčovali a vidlemi ubodali sestřelené posádky B 17 po náletu na syntetickou výrobu benzinu v Záluží (Litvínově), a pamětníci vyprávěli, že sudetští Němci byli vůči Čechům horší a nesmiřitelnější než říšští Němci. Zaplaťpámbu a díky spojencům, že Němci dostali po mnoha staletích výbojných válek, na nichž vždy územně vydělali, konečně to, co zasloužili. Ale stavět se k minulosti zcela jednostranně je nepochybně špatné, tvrdit, že proto, že jsme byli oběti, jsme jen byli dobří a Němci jen ti špatní, je stejná generalizace, jako tvrzení pamětníků ze západu, že si všichni Čechoslováci v r. ´48 svobodně zvolili komunisty. Stručně - vztek a davová psychóza na konci okupace je lidsky pochopitelná, zde nepolemizuji, i když to nic úctyhodného nebylo. Autor vzpomíná Postoloprty, zapomněl ale na Přerov. V obou případech účinkovaly pravidelné jednotky armády, to už byly VRAŽDY i dětí v obou případech PO válce.Takže naše armáda se po válce chovala jako SS a Wehrmacht VE válce? Opakuji, Němci dostali ve II. válce zaslouženou lekci, oni si začali, a sudetští Němci taky chtěli "Heim ins Reich", aber .... !  Neskandovalo se v r. ´89 nejen na Václaváku, že nejsme jako oni - anebo jsme? My holubičí národ? A odkazy Wikipedie jsou též demagogie? Tečka. http://cs.wikipedia.org/wiki/Postoloprtsk%C3%BD_masakr

http://cs.wikipedia.org/wiki/Masakr_na_%C5%A0v%C3%A9dsk%C3%BDch_%C5%A1anc%C3%ADch

V. Vlk 26.2.2013 13:03

Re: Hrůzy lidské hlouposti ....

Vážený pane, co se tehdy stalo a proč se to stalo u Prešova dodnes nikdo neví. Komunisti to odmítli vyšetřit. Jen pro pořádek, v Postoloprtech nebyly zavražděny žádné "děti" nepočítáme li 3 příslušníky Hitlerjugend . Problém je v tom, že právě mnozí příslušníci Hitlerjugend byli fanatičtí nacisté a usvědčení vrazi.Tedy žádné "dětičky" . Viz třeba něměcký film o útěku z Koenigsbergu..nemohu si vzpomenout jak, se jmenoval.. Vraždy na Šancích byly bestiální vraždy. Chování příslušníků čs,vojáků nejsme dnes vůbec schopni pochopit. Můžete ale nalézt sám dostatek podkladů. Ti muži procházeli od roku 1943 územím  spálené země je též známa pod zkratkou ARLZ (uvolnění, vyklizení, ochromení, zničení). Běžnou metodou bylo upálení starců a chlapců ve stodolách, postřílení žen a jejich naházení do studní a na ně byly naházeny ŽIVÉ DĚTI . Na Slovensku pak mistní Němci pomáhali vyvražďovat celé vesnice- Kaliště , Tokajík , Ostrý Grun a Klak.Zajaté "partyzány" rozřezávali za živa na pilách-katrech a malé děti a ženy házeli do rozpálených pecí vápenek. To nikterak neomlouvá chování ,ale vysvětluje. K nepotrestání pachatelů pak jen dodám ,co  Němci stále zatajují: nacisté už za války vydali rozkaz, že jakékoliv zločiny na nepříteli i civilistech ( banditech) jsou automaticky beztrestné.

R. Szewczyk 26.2.2013 13:45

Re: Hrůzy lidské hlouposti ....

jo,jo,ti slovenští občané,co mluvili německy?ty jste měl na mysli?

J. Horáček 26.2.2013 15:16

Re: Hrůzy lidské hlouposti ....

Možná. A možná i nějaký Wassepolák.

R. Szewczyk 26.2.2013 15:50

Re: Hrůzy lidské hlouposti ....

waserpolok pane jane,máte něco protijakékoliv národnosti?

F. Navrátil 26.2.2013 15:35

Re: Hrůzy lidské hlouposti ....

    Vážený kdybych s vámi měl souhlasit, tak pak nevím co bychom měli dělat s býva-

lými komunisty, kteří v komunistických kriminálech a koncentrácích mučili a vraždili

naše lidi. To přece bylo to co musil každý slušný člověk uznat, že v roce 89 jsme se

řídili heslem, že nejsme jako oni.

M. Martinovská 26.2.2013 16:14

Zase nevíte... slabé. (nebo je to účelové překroucení?)

Pravděpodobně nejste neinformován, "nikdo neví..." Něco, ne vše, se přece jen ví. Ty informace jsou, a velmi podrobně, nejméně v jedné z knih, kterou doporučujete ke konci článku. Nečetl jste je? O Postoloprtech i o Prešově. Vyšetřováno to bylo a na webu byly přístupné protokoly z výslechu vrahů z Postoloprt. Vyšetřován, souzen a dokonce i uvězněn byl i vrah ze Švédských šancí, vrah Karol Pazúr, bývalý Hlinkův gardista, pak komunista a hlavně velmi vysoký funkcionář jedné organizace, ČSBS, bývalého svazu protifašistických bojovníků - nedostal jste nedávno nějakou podobnou cenu od někoho?

J. Farda 26.2.2013 18:13

Re: Hrůzy lidské hlouposti ....

Ale ano, pane Vlku, s Vaším předposledním článkem "World Press Photo 2013" jsem bezvýhradně souhlasil, dnes prostě nemohu. Ano, je mi známo, že vojáci vraždící jednotky naší východní armády byli Volyňští Češi s vědomím historie (kromě jiného) Českého Malína. Ostatně německá zvěrstva ani nepopírám, ani neobhajuji, četl jsem Svobodu, Sachera, Klapálka a další literaturu. Poukazuji ale na rozdíl mezi jednáním davu PO konci války (masakr na ústeckém Benešově mostě po výbuchu v Krásném Březně), lidsky jakžtakž pochopitelnému, a mezi jednáním pravidelné armády. Přeci mne nechcete přesvědčovat, že vraždy civilního obyvatelstva páchané Wehrmachtem ve válce vraždami byly a vraždy civilistů spáchané jednotkami naší armády PO válce vraždami nebyly? Ti Hjot němečtí kluci v Postoloprtech se provinili jen tím, že přelezli plot lágru a šli na třešně, nebyli nikde na diverzi! Mezi těmi karpatskými Němci u Prešova byli i jejich slovenští rodinní příslušníci údajně osvědčující svoji účast v SNP, jenže velitel jednotky Pazůr (nomen omen), o němž se zmiňuje paní Martinovská níže, byl vražedné mostrum. A když už zmiňujete německý válečný rozkaz o beztrestnosti zločinů na civilistech, co byl POválečný Amnestijní zákon č. 115 z 8. května 1946, vyhlašující ex post retroaktivní beztrestnost a výslovnou právnost trestných činů spáchaných I na civilistech v období od května 1945 do 28. října 1945?  Šetřeno bylo i přes snahy bolševického vraha Karla Vaše, řízeného pracovníkem NKVD Kambulovem (viz odkaz) řádné vyšetření znemožnit. Toto obhajujete, to myslíte vážně? Jestli ano, promiňte, vyznáváte alespoň v tomto případě mně nepřijatelný mravní relativismus. Jestli Vás mohu o něco požádat, přečtěte si pozorně ty předchozí odkazy i ten poslední o Vašovi. Tečka. http://www.vrahem-z-povolani.cz/dokumenty.html

J. Farda 26.2.2013 18:53

Re: Hrůzy lidské hlouposti ....

P.S. Psal jsem o Přerově (Švédské šance), nikoli o Prešově, a ve výčtu německých zvěrstvech a válečných zločinů jste zapomněl na vápenku v Nemecké u hradskej mezi Breznom a Banskou Bystricou, kde Němci po potlačení SNP házeli do fungující vápenky v provozu zavražděné oběti. Tam jsem před lety taky byl, pane Vlku, věřte mi, že na německá zvěrstva nezapomínám. Další viz odkaz. Tečka. http://www.kcprymarov.estranky.cz/clanky/valka-a-protektorat/po-potlaceni-snp-nastali-masove-popravy-stoviek-ludi-.html

J. Barto 26.2.2013 11:32

Z tech

utoku pana Vlka, na kazdeho, kdo se na udalosti podiva take z jineho uhlu, z tech uz je silne blivno.

Neustale opakuje "fakta" stokrat omleta, ale jen ty co se hodi jemu.Zarazejici je jasot nekterych zde, kterym se libi utoky na umelce. Fyrer by mel radost.

T. Czernin 26.2.2013 11:00

On se tenhle Houdek

potřebuje zviditelnit, nic jiného bych v tom nehledal. Původně se zřejmě v rámci umělecké performance chtěl vykálet uprostřed Václaváku, leč v tomhle už ho mnozí předešli, tak zvolil jiný způsob sebevyprázdnění...

O. Löbl 26.2.2013 10:47

Nezklamal

jste pane Vlk, ale proč tak ostře.....

R. Szewczyk 26.2.2013 10:39

ach jo,

pan Vlk žije někde ,kde,to ví on jen sám,bo tam jsou jen dobrotiví hodní a spravedliví češi,,,,,,,,,,,např.státní občané ,strojvůdci,bývalí občané československa,z okolí Těšína,kteří vozili vlaky do OSVĚTIMI ,těm se za protektorátu nechtělo moc pracovat navíc,bo jejich platy byly astronomické ,ovšem jak zvyšovaly počty transportů do plynových komor,tak nedostatek drážních zaměstnanců ti strašliví okupanti řešili tak,že za přesčas náleželo 100% mzdy navíc,a za každý vlak 1l alkoholu a 2kg trvanlivého salámu,plus nějaké kuřivo,,,,,,pak se stalo to ,že těšínské gestapo řešilo zvýšenou urazovost strojvedoucích,majíce za to,že jde o sabotáž,pak následné vyšetřování prokázalo nejméně 4 urazy z hromadné rvačky mašinfíru,co se seprali o příděl šichet do Osvětimi,,,,,,,pak se lze divit Frankovu výroku,že češi jsou prasata,který udajně pronesl ,když se to doslechl,,,ale to nemám potvrzeno,bo to kolovalo jako vtip na Těšínském gestapu,,,,,,,,kdo jsi bez viny hod kamenem.

T. Czernin 26.2.2013 11:02

A pro co jste si na Gestapo

chodil Vy, pane Szewczyku..??

E. Heusinger 26.2.2013 11:23

Blablabla

Fírům přiděluje službu strojmistr.  Tak bylo a je.

P. Schuh 26.2.2013 10:09

Vo co jim jde ?

Akorát nevím, vo co těm co obhajují chudáky Němce a Sudeťáky sakra jde. Byla válka, bylo po válce. Je to minulost. Proč se v tom pořád patlat....

M. Hoblík 26.2.2013 10:05

Jak je vidět z diskuze,

je takových chudáků jako ten pomatenec - umělec víc. Měli by raději víc pracovat na zdravém vzduchu, prospívá to mozku. Ale u jnich asi stejně není čemu prospívat. Takoví vítali Wermacht, vítali Gottwalda a dnes blbnou opět. Horší odrůda lidstva.

R. Houška 26.2.2013 12:10

Re: Jak je vidět z diskuze,

Jestliže dokážete souhlasit s panem Vlkem, který v přeneseném slova smyslu tvrdí, že Juraj Herz, Žid přeživší nacistický koncentrák, natočil pronacistický a protičeký film, tak byste měl na čerstvý vzduch vyrazit především vy. Takto zabedněný může být jen někdo, komu "nečerstvým" vzduchem v plynové komoře nikdo z rodiny neprošel. Mně sice také ne, ale sekyrárnou v Drážďanech ano. Přesto je pro mě chování nacistů, nikoli němců nebo sudetských němců, za války stejným odporným zvěrstvem, jako chování čechů, slováků a rusínů v řadách české armády a RG při odsunech.

R. Houška 26.2.2013 10:00

Pan Vlk válčí ještě 68 let po válce. Rád bych jej upozornil na dvě maličkosti:

1/ bez současného Německa bychom byli už pár let v pr..., a s námi i celá Evropa

2/ národ, který si nedokáže přiznat vlastní minulost a srovnat se s ní, nemá ani budoucnost

Pan Vlk se neustále tváří, že jsme měli ve 45 právo na kolektivní revanš. Ale kolik Čechů si opravdu mohlo říci, že se vzepřeli německé okupaci a nacismu? Navíc ti, kdo ten revanš prováděli, patřili do dubna 45 většinou mezi konfidenty gestapa, a šlo jim pouze o krádeže majetku, viz. naprosto pravdivý "Habermannův mlýn", natočený Jurajem Herzem, režisérem, který se vrátil domů z koncentráku aby zjistil, že gardisté, kteří jej tam s celou rodinou poslali, jsou teď partyzány a RUDÝMI gardisty. Stejný osud měli i můj děda a prastrýc, pouze s tím rozdílem, že nebyli Židé, ale plzenští odbojáři, zatčení v době heidrichiády na základě udání jediného komunisty v jejich odbojové skupině. I oni se po návratu do Plzně mnohdy styděli za to, že jsou Češi, zatímco jejich udavač byl s páskou RG na vrcholu své moci. Je až s podivem, kolik lidí dopřává podobným Vlkům sluchu?!

P. Moravčík 26.2.2013 10:10

Re: Pan Vlk válčí ještě 68 let po válce. Rád bych jej upozornil na dvě maličkosti:

Zaujímavý konštrukt pána Vlka ma priviedol k poznatku, že pán Juraj Herz, ktorý má židovský pôvod, je antisemita a zrejme zarytý nacista. Inak  si neviem vysvetliť ako mohol natočiť film s takým vyznením. Alebo ho pán Vlk zle pochopil?! 

S. Ševeček 26.2.2013 10:24

Re: Pan Vlk válčí ještě 68 let po válce. Rád bych jej upozornil na dvě maličkosti:

Prostší vysvětlení pro pana Hertze - je úplně pitomej.

D. Nowodny 26.2.2013 13:38

Re: Pan Vlk válčí ještě 68 let po válce. Rád bych jej upozornil na dvě maličkosti:

Penize "voní " vždy stejně !!

J. Vintr 26.2.2013 10:12

Re: Pan Vlk válčí ještě 68 let po válce. Rád bych jej upozornil na dvě maličkosti:

Znám případ člověka, který za okupace "pomáhal" Židům, kteří se snažili uprchnout z protektorátu na Slovensko. Vždycky jim nabídl, že jim uschová jejich cenné věci (aby se s nimi nemuseli vláčet lesem při přechodu protektorátní hranice) a pak je rovnou zavedl do rukou německých úřadů (aby měl jistotu, že se pro své věci už nevrátí). A tento soudruh, ověšený metály za odbojovou činnost, nám chodil do školy vyprávět o svých hrdinských činech za okupace ...

F. Navrátil 26.2.2013 15:49

Re: Pan Vlk válčí ještě 68 let po válce. Rád bych jej upozornil na dvě maličkosti:

   Napsal a popsal jste naprosto přesně moji zkušenost,  z protektorátu. I já jsem

bohužel zažil, že nejodvážnější mstitelé na bezbraných byli většinou kolaboranti

a pozdější horliví komouši.

J. Růžička 26.2.2013 9:43

Tleskám -

tedy Vám, nikoli té "nové" vlně vzájemně se podporujících rádobykumštýřů. Ale teď je to holt taková móda - ikonu fakepunkera na klopu a hurá předělávat dějiny.