1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M.Lapin 14.3.2009 11:26

Re: Analýza globálnej teploty podľa NOAA

Uveďte zdroj toho grafu, teda autori a publikácia (pochopiteľne recenzovaná a uverejnená v uznávanom časopise). potom sa môžeme o ňom baviť. Už na prvý pohľad vyzerá podozrivo.

Vidlák 14.3.2009 11:34

Re: Analýza globálnej teploty podľa NOAA

Pokud by Vám to nestačilo, prostudujte si chování slunce:

http://www.spaceweather.com/

M.Lapin 14.3.2009 12:11

Re: Analýza globálnej teploty podľa NOAA

Tento zdroj poznám už niekoľko týždňov, nedá sa považovať za spoľahlivý, pretože ide o internetový ekonomický blog, v ktorom je rad klimatologických nepresností. Navyše nejde o recenzovaný článok. Uveďte pôvodného autora grafu a publikáciu.

Vidlák 14.3.2009 12:48

Re: Analýza globálnej teploty podľa NOAA

Je naprosto lhostejné který internetový zdroj zveřejní současné anomální chování slunce. Nevěříte-li, podívejte se sám...

L.Metelka 14.3.2009 12:04

Re: Analýza globálnej teploty podľa NOAA

Ten graf se mi z jednoho pohledu celkem líbí. Za posledních cca 1000 let nejprve pozvolný pokles teplot, pak rychlý růst. Ve své podstatě by tak podporoval Mannovu "hokejku";-D

K. Babák 14.3.2009 10:35

Re: Analýza globálnej teploty podľa NOAA

U velice pomalých změn (viz předchozí příspěvek) je asi nesmysl brát za bernou minci interval 30 let.

M.Lapin 14.3.2009 7:42

Autor má pravdu

pokiaľ ide o existenciu prirodzených cyklov ovplyvňujúcich klímu na Zemi. Pretože v tejto oblasti dlhodobo pracujem, viem, že takých cyklov, ktoré ovplyvňovali globálnu klímu, bolo veľmi veľa. Viem ale aj to, že naprostá väčšina z nich boli cykly veľmi pomalé, teda trvali tisícky až milióny rokov. Výnimkou boli iba náhle udalosti, ako pády asteroidov, mimoriadne erupcie supervulkánov a masívne topenie ľadovcov na konci ľadových dôb. Teraz žiadna z takýchto udalostí nenastala, napriek tomu sa naštartovalo globálne oteplenie, ktoré môže prerásť do zvýšenia globálnej teploty o 2 až 5 °C už za 100 rokov. Geológovia a paleoklimatológovia dobre vedia, že podobne rýchla zmena nebola potvrdená najmenej za posledných 5 miliónov rokov. Pretože vieme, že za túto zmenu podmienok je zodpovedná činnosť ľudí na celej Zemi, je našou povinnosťou sa nad tým zamyslieť a pokúsiť sa vedecky daný problém analyzovať tak, aby sme bez ohrozenia udržateľného vývoja a potravinovej bezpečnosti tento proces spomalili. V súčasnosti máme už celkom presnú evidenciu všetkých emisií z antropogénnych aktivít do atmosféry. Celkom na prvom mieste je emisia fosílneho uhlíka (9 miliárd ton ročne), ďalej zníženie záchytu uhlíka fotosyntézou (1,5 miliardy ton), potom rad ďalších emmisií, ktoré dokázateľne menia podmienky klimatického systému Zeme smerom k otepľovaniu, napríklad v posledných rokoch rastie množstvo uhlíka v atmosfére o asi 2 ppmv ročne (teraz je ho v atmosfére o vyše 38% viac ako pred 200 rokmi iba zásluhou ľudskej činnosti). Protichodné argumenty sú cenné lebo posúvajú vedecké poznanie ďalej. Musia to byť ale argumenty s dobrou fyzikálnou interpretáciou, inak ich nemôžeme brať vážne.

M.Lapin 14.3.2009 7:46

Re: Oprava

Množstvo CO2 v atmosfére rastie o 2 ppmv ročne a je ho tiež o vyše 38% viac ako pred 200 rokmi.

Ladislav N 14.3.2009 9:00

Re: CO2

A o kolik je dnes CO2 víc, než před milionem, dvěma, deseti, sty milionů let? Seriózní odpověď neočekávám. ;-)

L.Metelka 14.3.2009 9:08

Re: CO2

A na jaké klima jsme adaptováni? Na dnešní? Nebo na to před milionem, dvěma miliony, deseti miliony nebo sto miliony let?

para 14.3.2009 9:30

Re: CO2...

Pan Metelka Ládík má proti nám tu výhodu, že adaptován ještě není - je "ve vývinu"... někdy mu o až závidím. Ono totiž kdybych měl pravdu a vývoj toho co vím se radikálně nezměnil tak nás opravdu nečeká nic dobrého.:-( Tak a ted si jedu zvednout raní náladu na burzu exotiky na pražské Ládví kouknout co tam mají pěkného.;-)

Fafa 14.3.2009 21:39

Re: CO2

Ja se citim nejlepe adaptovan na klima v Toskansku nebo na reckych ostrovech. Opravdu se muzu spolehnout, ze takove klima bude brzo i na Lipne? ;-P 

para 14.3.2009 6:51

Krize a oteplování sotva jsou sotva problémem filozofickým.

V té cykličnosti řady dějů má autor pravdu -  prolínají kde-jaký děj. Pohyby planet, měsíce... ji rozdmychávají i stabilizujía jejich setrvačnost i setrvačnost jaderných prosesů v nitru Země ty děje udržuje. Je tu ve hře ale i entropický princip. V příspěvku je pak i řada omylů či nedomyšleností. Čím např. to, že se lidstvo vymanilo s té dřívější cykličnosti? Není to tím, že se potupně naučilo novým technologiím, které umožnily získávat více energie?  A není to snad tím, že ty poslední zdroje jsou fosilní a nadopovaly dynamiku systému na dnešní úroven? A není nadcházející stagnace příznakem toho, že efektivita tohoto procesu začala poklesávat? Obávám se, že ano a nemám to ze své hlavy. http://www.esf.edu/EFB/hall/    nebo  http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/ekonomika-ktera-neni-o-trznich-vztazich  Lidstvo se tím jak narostlo kvantitativně i technologicky a přisvojilo si přírodní zdroje které začlo masivně transformovat stalo jednou s přírodních sil a to nese své důsledky v porušení přírodních cyklů uhlíku /nárůst 30%/ dusíku /nárůst 100%/ a dalších. Následky toho jsou už globální. Oceány mění své chemické složení a atmosféra rovněž. To vše stále superponuje na pozadí probíhajících přírodních cyklů. Autor se mýlí, že takto se o tom na panelech nemluví a že se o tom neví. Pravda je spíš ta, že důsledky jsou perspektivně tak nepohodlné a dokonce závažné, že si je nyní energií nadopovaný homo nechce připouštět. To se mu ale může stát osudové. Cestou která by byla lidstvu zdánlivě pohodlná tím, že by kopírovala dosavadní trend se mohou stát jen nové radikální oběvy zdrojů  energie, surovin a prostorů k další expanzi. Jinak nás čekají ony sestupné části cyklických křivek a respekt k principu entropie. Krize ale bývají pravidelně i místem zrodu něčeho nového.;-)

K. Babák 14.3.2009 10:32

Re: Krize a oteplování sotva jsou sotva problémem filozofickým.

A jak že se to lidstvo vymanilo?

Miroslav Zikmund 14.3.2009 5:02

Zajímavý a podnětný článek.

Pane Rázku, formuloval jste zdařile i mé pocity. Děkuji a zdravím.

Saul 14.3.2009 9:44

Re: Zajímavý a podnětný článek.

Pane Zikmunde, přidávám se.

důchodce30 14.3.2009 2:25

Vše marno

V této době mediální, kdy lidé žijí své teď a nyní a myslí, že již kápli na podstatu "všeho", by bylo s podivem, kdyby byli schopni během svých krátkých životů vidět délky cyklů. Dokonce i hlavy pomazané, od nichž by se vzhledem k jejich věkovitému pobytu v tradici dalo čekat kapánek soudnosti, dokážou plácnout to, co např. dal k dispozici tisku pric Charles: že totiž neučini-li lidstvo zásadní opatření proti oteplování, nastane během nejvýše jednoho sta měsíců katastrofa nepředstavitelných rozměrů... Hle, presidente Klausi, máte soupeře...

Pavel 14.3.2009 3:18

Re: Vše marno

Ještě ho na to upozornil. Klaus se chce hlavně zviditelnit. Věřim, že kdyby všichni tvrdili že se neotepluje, tak by klau naopak vyřvával že se otepluje...

honzak 14.3.2009 6:07

Re: Vše marno

tobě taky klaus rozšlapal na pískovišti bábovičky?

qwerty 14.3.2009 9:00

Re: Vše marno

Připadá mi, že některé už vůbec nezajímá, co Klaus říká. Tím, či oním způsobem jim vadí a jsou schopni všeho aby ho zničili. I kdyby měli oprášit Lenina. Bez ohledu na pravdivost tezí, které vyslovuje. Smutné

sociolog 14.3.2009 2:18

Blize k Lascaux?

Co vlastne vi autor techto slatanin o duchovnim zivote prvotnich cromanoncu?

Krome toho, ze pusobi coby zvlastni priklad evolucionisty, vychazejciho z Nietscheho teze "vecneho opakovani  vecne stejneho", nam tady sugeruje,  ze ony uzasne malby, ktere hluboce  zapusobili na vyvoj malirstvi minuleho stoleti, "prokouk" coby vyplod jakyhsi primitivu prvobytne pospolne spolecnosti. Odkud proboha, krome z VUMLu, tohle vsechno vi?

Casto se mi u ceskych vsevedoucich filoofu klade otazka, jestli se kdy zamysleli nad Saokratem, ktery nas ucil vedet, ze nic nevime. Pokud ne, tak jakym pravem se zvou filosofy?

honzak 14.3.2009 6:09

Re: Blize k Lascaux?

cos včera pil? Příště si kup něco qalitnějšího a nepij toho tolik.

Kolemjdoucí (J.Š.) 14.3.2009 9:46

Re: Blize k Lascaux?

Proč se nepoučíte u Sokrata Vy sám? Uvědomte si, že nic nevíte, a chovejte se podle toho :-))

Maf 14.3.2009 22:54

Re: Blize k Lascaux?

Prosím vyhněte se příště těm pravopisným chybám.  Špatně se to čte.

Honza42 14.3.2009 0:24

Docela dobrý

Zvlášť se mi líbí to s tou krizí. Neléčená 3 dny a léčená 70 let. Vidím to stejně. S tím souvisí bonmot, že socialismus je dlouhá a trnitá cesta od kapitalismu ke kapitalismu.

Jojo, lidi jsou nepoučitelní blbci a musí si to vyžrat znova a znova. Jenom té válce bych se fakt rád vyhnul. Jinak mně je to lidský blbnutí celkem buřt.

mik 14.3.2009 0:34

Re: Docela dobrý

Problém je, že to lidský blbnutí vede právě k té válce. 

honzak 14.3.2009 6:12

Re: Docela dobrý

"Jinak mně je to lidský blbnutí celkem buřt." - já bych v takovém klidu nebyl. Zažili jsme socialismus sovětského typu a to "blbnutí" bylo chvílemi dost drsný. A dnešní euroekologismus se zmíněnému systému rychle blíží! Opečeš si buřta na vlastní zahradě, ale nebudeš mít zaplacený odpustek a uliční výbor nedoporučí děti je studiu....

Honza42 14.3.2009 9:47

Re: Docela dobrý

Jenže to nezměníme. Vždyť koukněte na jiný článek, jak se ti blbci pustili do Payne. A na utajné pečení buřtů jsme adaptováni. Bude to náhražka za tajný poslech Hlasu Ameriky.