30.6.2024 | Svátek má Šárka


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
strejda 22.11.2007 13:10

Re: pan Strejda zase není, Inguš, Čečenec, Krymský Tatar, Litevec, Estonec, Lotyš,

Nejsem ani Indián, Číňan, Ind, černoch, Búr a lecos jiného. Měl jsem jen smůlu, že jsem se byl podívat v Osvětimi, Buchenwaldu a v Dachau. Viděl jsem, jak to chodilo a mluvil i s pamětníky (mluvil jsem a mluvím i s pamětníky Jáchymova a Bytízu). Židovské hvězdy znám jen z vyprávění, včetně nápisů židům a psům vstup zakázán. Rasové zákony nejsou bolševickou lží. Nemyslím si, že je možné ztotožňovat nacismus s komunismem. Každý se projevoval jinak a na každý svět také jinak reagoval. V Česku za sebou nacismus nechal za 5 let 300 000 mrtvých a musel být zničen vojenskou silou. Komunismus se rozpadl sám a byl opuštěn.

Historik 22.11.2007 15:45

Re: Re: pan Strejda zase není, Inguš, Čečenec, Krymský Tatar, Litevec, Estonec, Lotyš,

Jáchymov byl jen slabým odvarem lágrů Gulagu, úmrtnost 1% DENNĚ jako na stavbě Belobaltkanálu tam přece jen nebyla. Pravdou je, že Hitler se pustil do světové války (otázku peripetií jeho vztahů se Stalinem nechá stranou), SSSR se po roce 1945 pouštěl jen do válek lokálních (Korea, Vietnam, Afganistan), kde se často angažoval jen nepřímo (tady ale nutno naopak poukázat na NDR 1953, ČSSR 1968 a zejména Maďarsko 1956) a obecně trvala Studená válka. Studená válka v Reaganové pojetí vedla nakonec k rozpadu sovětského impéria, i když toto by patrně dokázalo přežít, pokud by se vzdalo dočasně výbojů a stáhlo se do izolace.

Alfred 22.11.2007 12:45

Re: Re: Re: Re: Určujícím kriteriem je kolektivismus.

Pravičák je individualista, kolektiv pro něho není v popředí zájmu. Postiženému může nepomoci, ale proč by ho organizovaně likvidoval aby vylepšil zdraví svého kolektivu? Nacisté byli jednoznační kolektivisté , určité skupiny jim jejich představu o správném kolektivu narušovali. Oni jen chtěli zdravý kolektiv. Pravičák na kolektiv kašle, kvůli kolektivu by ani nevstal z postele, o zabíjení ani nemluvě!

Alfred 22.11.2007 12:18

Re: Re: Určujícím kriteriem je kolektivismus.

Venco Venco, jsou levice, jsou a jsou! Levičáci jsou kolektivisté a to takoví, že nikoho nechtějí ze svého kolektivu pustit! I ten poustevník by musel skákat, jak kolektiv velí.

strejda 22.11.2007 11:45

Re: Určujícím kriteriem je kolektivismus.

Pokud vám dobře rozumím, tak za pravicové extremisty lze považovat bezdomovce. Nejsou na nikom závislí, vše potřebné k životu si obstarají - nebo umřou. Jsou to opravdoví individualisté - neorganizují se v politických stranách a občanských sdruženích, nikdy jsem ještě neviděl houmelesáckou manifestaci nebo průvod.

Ježek 22.11.2007 12:43

Re: Re: Určujícím kriteriem je kolektivismus.

Skvěle řečeno, chachááááá....konečně jsme objevili skutečné, nefalšované, opravdové, skutečné SVOBODNÉ lidi pravicového názoru i životního směru ;-D

Hrad 22.11.2007 22:31

Re: Určujícím kriteriem je kolektivismus.

Pánové, co se tak usilovně strefujete pořád jedním směrem. Komunismus a liberalismus jsou dvě vejce z jednoho kukaččího hnízda. Kain také neměl v lásce Abela. Tak jako komunisté tak i libertariáni(ultraliberálové) mluví o svobodě. Také se ji snaží uskutečnit. Život není o diskusi!!! TAM SE STŘÍLÍ. Ten kdo se "prsí" tím, že individuální svoboda se nedá srovnat se svobodou pro velké skupiny lidí(říkalo se tomu třída), by si měl vzpomenout na své prvotní trauma které zažil, když jej maminka zbavovala jeho individuální svobody tím, že ho láskyplně posadila na nočník, aby se svobodně nerealizoval někde jinde. Verbální vlajkonoši individuální svobody, jak se vám žije s její tak dávnou a tak brzkou zrátou. Omlouvám se těm, kteří toto trauma již kompenzovali a s tím svým  finálním produktem metamorfózy potravin nedělají žádné kulturní zbytečnosti. Když, tak hned a kdekoliv, a s kýmkoliv. Pokud ještě nejste, existuje klub drsňáků. Zájemcům rád dodám adresu. Svobodo buď pochváleno!!  

Pavel Urban 22.11.2007 9:56

Pravice a levice ?

Záleží na tom, jak si kdo rozdělí. Já osobně nedělím politická paradigmata na pravicová a levicová, ale na levicová, konzervativní, liberální a fašistická. Nacismus jako forma fašismu takto levicový není. Stejně tak není konzervativní nebo liberální.

Srovnání Kosova s Mnichovem není úplně od věci. Je tu ovšem jeden rozdíl. Českoněmecký problém byl po válce vyřešen odsunem Němců. Kosovské Albánce ale není kam odsunout. Albánie pořádně neuživí ani svou vlastní populaci. Takže odsunutí Albánci by skončili ve zbytku Evropy, včetně České republiky. Spojeni s organizovaným zločinem (jak jinak by se dostali z uprchlických táborů?) a s pádným důvodem nenávidět celý svět. Věru nadějné vyhlídky.

Podstatu Mnichovské dohody svého času asi nejlépe vystihl Jaroslav Hutka : výsledkem byla hranice, která zhruba odpovídala hranici mezi Čechy a Němci, až na to, že ji stanovil největší darebák Evropy. Tato (národností) hranice existovala stovky let. V Kosovu, v Bosně a Hercegovině, ale třeba i v Palestně nikoli. Tam lze pouze uznat hranice, který už vznikly de facto, jako důsledek války, která doposud nepatří pouze dějinám. Není to spravedlivé. Ale tady spravedlivá řešení neexistují. Existuje jen mír a válka. Kdo volá v těchto případech po spravedlnosti, pak neví, o čem mluví, nebo volá po válce.

ok 22.11.2007 10:53

Re: Pravice a levice ?

Albánci jsou "původní" obyvatelstvo Kosova už od časů starého Řecka, na rozdíl od českých Němců, kteří se "přistěhovali" do jasně definovaného Koenigreich Boehmen.

cb 22.11.2007 11:06

Re: Re: Pravice a levice ?

Byli pozvani panovniky pred nekolikasty lety, aby zalidnili oblasti, do kterych se linym Cechum nechtelo.

ok 22.11.2007 13:19

Re: Re: Re: Pravice a levice ?

To mimochodem není pravda. Češi po třicetileté válce obsadili nejúrodnější půdu ve vnitrozemí. Pro přistěhovalce zbylo to horší - hory. Před třřicetiletou válkou vypadala etnická hranice úplně jinak, než v roce 1938, německý pohraniční pás byl původně mnohem užší (s výjimkou Chebska).

Pavel Urban 22.11.2007 12:03

Re: Re: Pravice a levice ?

Chcete-li být opravdu důsledný, pak původními obyvateli Evropy byli neandertálci. "Původními" obyvateli Čech zase byli Keltové (z dosud žijících etnik). Pokud bychom uvažovali o historické spravedlnosti, pak je nutno vzít v úvahu, že Němci přišli do Čech se souhlasem onoho jasně definovaného království. Ale to jsou v praxi nepodstatné detaily. Tam, kde se spravedlnosti obou stran beznadějně rozcházejí, znamená spravedlnost válku.

Sk/epticus Ma/ximus 22.11.2007 9:13

Nacisté byli totalitní rasističtí kolektivisté, pravice a levice jsou již dávno mrtvými pojmy bez jasného obsahu.

22.11.2007 9:30

Re: Nacisté byli totalitní rasističtí kolektivisté, pravice a levice jsou již dávno mrtvými pojmy bez jasného obsahu.

Vyjímečně s Vámi souhlasím...

cb 22.11.2007 11:27

Re: Nacisté byli totalitní rasističtí kolektivisté, pravice a levice jsou již dávno mrtvými pojmy bez jasného obsahu.

Kolektivismus = levice.

franta 22.11.2007 8:51

Jestli tomu dobře rozumím

tak např. Salazar a Pinochet byli vlastně komunisti.  Mám dojem, že chudák autor těmi kecy potřebuje přesvědčit hlavně sám sebe.

22.11.2007 9:03

Re: Jestli tomu dobře rozumím

Myslím, že tomu dobře nerozumíte.

Pokud by skutečnost byla dle Vašeho chápání, pak by komunisti byli : komunisti jako takový. sociální demokraté, zelení ( ne ti naši, ale ve světě ) a obecně všechny k levici se hlásící strany.

Autor jen poukazuje na skutečnost, že nacismus byl ( a je ) komunismu podobný více, než se v dnešní době většině lidí líbí...

Historik 22.11.2007 12:21

Re: Jestli tomu dobře rozumím

Salazar a Pinochet především nebyli fašisté a už vůbec ne nacisté.

Pojem "fašista" je totiž dnes pouhá nálepka pro jakéhokoliv vojenského diktátora, nebo dokonce pro nevyhovující režim obecně a s Mussoliniho Itálií neřku li s Hitlerovým Německem neměl takový Pinochet NIC SPOLEČNÉHO.

cb 22.11.2007 13:23

Re: Re: Jestli tomu dobře rozumím

Ani Franco.

Antonín Hrbek 22.11.2007 8:38

Sluší se připomenout

že celý název byl NationalSozialstischeDeutsche ArbeiterPartei, takže nelze vytrhovat jednu část z názvu. Mimo jiné pojem,socialismus je něco jiného než pojem komunismus. Autor by měl vysvětlit zda Česká strana národně socialistická (založená Klofáčem dávno před NSDAP) byla za Rakouska a první republiky komunistická (po roce 1945 ano).

Historik 22.11.2007 12:48

Pane Hrbek, určitě víte, že valná část komounistických stran východního

bloku slovo komunistická ve svém názvu neměla. Nesly názvy jako Polská sjednocená dělnická strana, Albánská strana práce apod.

Někdy kolem roku 1970 existovala dokonce Polská komunistická strana v exilu (v Číně), ale nejsem si jist, měla li více než jednoho člena.

Země 22.11.2007 8:29

Byli nacisté...

Ta větička o tom kulhání je to nejpodstatnější z celé zmínky o Kosovu. Pokud neuděláte alespoň stručný exkuz do historie s popisem stavu Kosova a života Albanců pod srbskou centr. vládou, tak to nepoužívejte, protože matete čtenáře. Zapomněl jste uvést, že minimálně 10 let bez jakéhokoliv náznaku násilného odporu ze strany Albánců, byli ve své zemi občany druhého řádu, viz zavírání a rušení albánských nemocnic, škol,  veškerá policie a státní správa v rukou Srbů, kterých v Kosovu žilo 5%. Srbští civilisté měli právo nosit zbraně a denně se s nimi předváděli. Nevím o tom, že by se sudetským Němcům za 1. rep. dělo něco podobného a etnická čistka připravovaná srbskou stranou taky není součásti SN story.

Historik 22.11.2007 12:58

Pozor, v tom Kosovu byla převaha Srbů, přistěhovalců Albánců

organizoval Mussolini, v jehož plánech byla Velká Albánie. Po válce se stalo Kosovo součástí Srbska a Jugoslávie, ale protože tam byla převaha Albánců, byli Srbové perzekvováni a nuceni k vystěhování. To nakonec vedlo někdy kolem roku 1980 k zásahu Bělehradu, kdy byla v Kosovu ustavena vláda tamních Srbů.

No a pak následoval Vámi popsaný stav.

Petr Kohout 22.11.2007 7:55

A pro pestrost - anarchisté, povyšující jednotlivce nadevše a požadující "zrušit stát" jsou tedy ultrapravice.

Tino 22.11.2007 8:14

Re: A pro pestrost - anarchisté, povyšující jednotlivce nadevše a požadující "zrušit stát" jsou tedy ultrapravice.

 Ideologicky to jistě odpovídá. Jen byste to měl říct těm nebožákům popleteným, kteří si říkají anarchisté a bratří se s komunisty. ;-)

strejda 22.11.2007 11:48

Re: Re: A pro pestrost - anarchisté, povyšující jednotlivce nadevše a požadující "zrušit stát" jsou tedy ultrapravice.

Proč by jim to měl říkat on. Spíše někteří zdejší diskutující.

jkotek 22.11.2007 11:45

Re: A pro pestrost - anarchisté, povyšující jednotlivce nadevše a požadující "zrušit stát" jsou tedy ultrapravice.

Anarchiste nechteji "zrusit stat". Anarchiste chteji svrhnout TENTO stat a NAHRADIT jej vlastnim statem. Zeptejte se jich, kdo ma podle nich vlastnit les nebo tovarnu a zda to muze byt jeden obcan. Podle odpovedi ze vsichni dohromady poznate, ke komu se hlasi.

Petr Kohout 22.11.2007 7:55

Sudety byl podstatný rozdíl

zatímco, když do Srbska přišli Srbové, v Kosovu Albánci už žili (viděli je tam už Římané). Zatímci Sudetští němci byli do země pozváni za slib věrnosti a když jej zradili, byli opět odsunuti tam, odkud přišli.

Kosovo není zdaleka tak jednoduché, jak říkám, ale základ má skutečně ve větším historickém právu Albánců na tuto zemi.

VladaPing 22.11.2007 9:12

Re: Sudety byl podstatný rozdíl. Ano, ale Vaše :

"Zatímci Sudetští Němci byli do země pozváni za slib věrnosti a když jej zradili, byli opět odsunuti tam, odkud přišli. "

By snad(!) bylo akceptovatelné, kdyby mezi příchodem oněch Němců a jejich odsunem neuplynulo drahně let - tedy několik desítek generací, kdyby Němci (přesněji, obyvatelé zemí, které dnes tvoří zhruba SRN) nepřišli do země neosídlené a pusté (do pohraničních hvozdů) nebo, díky svým řemeslným znalostem (hornictví speciálně a tkalcovství až následně), byli usazeni v enklávách původně česky mluvícího obyvatelstva. Není to případ Prahy, tam se německy hovoříci kupci dostali až později.

Znovu upozorňuji ovšem na to, že dívat se na počátky kolonizace (hluboký středověk) očima současnosti, zvláště pak používání slov národ a národnost (toto vzniklo v obrozeneckých dobách předminulého století) může být nesmírně zavádějící ! 

ok 22.11.2007 9:44

Re: Re: Sudety byl podstatný rozdíl. Ano, ale Vaše :

no ony ty "pusté hvozdy" byly osídlené už před příchodem kolonistů třeba Lužickými Srby (Lužické hory a okolí). V Praze byli naopak němečtí usedlíci pravděpodobně nepřetržitě už od příchodu Markomanů (obchodní centrum, mezinárodní nepřetržitě existující železářské dílny v Praze 7, Kasurgis, překvapivý nález domů na Náměstí republiky pod Miléniem).

Spravedlivé řešení těchto problémů prostě neexistuje, existuje jen mocenské řešení.