30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Bída českého rusofilství

Iracionální rusofilství je od počátku obrození asi nejhlubší psychickou poruchou českého národního sebeuvědomění, která jej zraňuje, zrazuje a oslabuje až do dnešní doby. Je také hlavní příčinou české nesamozřejmosti a pocitu nezakotvenosti v západní Evropě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Boleslav 7.5.2014 14:32

Re: Boleslave

na ně dohlédnout musí, aby se vzájemně nepozabíjeli. EU se o toto protektorství rozhodně nijak nedralo.

J. Boleslav 7.5.2014 14:30

Re: Výborný článek

Naštvaly a taky jsem se dost styděl. Dlouho tam naštěstí nebyly.

M. Šejna 7.5.2014 14:30

Boleslave

Kosovo je protektorát EU. Nemá ani vlastní měnu. Platí se tam Eurem a bezpečnost zajišťují jednotky NATO včetně vojenské základny USA. Podle Srbů je Kosovo okupovaným územím cizími mocnostmi.

J. Boleslav 7.5.2014 14:28

Re: Konečně někdo popsal realitu. Tohle ovšem

Lepší bude tu a tam nějakou tu Lukoilí pumpu podpálit.

J. Boleslav 7.5.2014 14:24

Re: Tak pakt Molotov-Ribbentrop

Asi máte pravdu.

J. Boleslav 7.5.2014 14:22

Re: Na adresu Nemecka by ste mohli napísať oveľa viac

Ježíšmarjá. Proč zrovna na Děčínsku?

J. Boleslav 7.5.2014 14:19

Re: Proč ten kondicionál, proč to „by“?

Uff, to je tedy síla.

J. Boleslav 7.5.2014 14:18

Re: Urban plete jablka a hrušky dohromady.

Abcházii snad neanektoval? Formálně možná ne, ve skutečnosti ano. Vaše srovnání s Kosovem je hodně mimo. EU nebo USA snad Kosovo anektovaly?

J. Boleslav 7.5.2014 14:15

Re: Rusofilství je určitě mýtus jenže nenastal sám od sebe

Nebyl bych až tak sebemrskačský. Korupce a rozkrádání státního majetku existuje všude ve světě, v poslední době je tento problém (nejen) u nás účelově značně zveličován.

J. Boleslav 7.5.2014 14:10

Re: Obrana svobody a demokracie?

Nějak tak. Asi výsledek školení na nějaké bolševické Sorboně.

R. Houška 7.5.2014 14:10

Re: Rusofilství je určitě mýtus jenže nenastal sám od sebe

Pane, vzhledem k tomu, že jsme celému světu za posledních 25 let dokázali, že rozkrást se dá i to, co komunisté 40 let likvidovali, dokonce i to, že rozkrást se dá i zlato, které nám spojenci po 40 letech vrátili, tak si myslím, že jediný, kdo by o nás stál, ale opět pouze jen jako o nárazníkové pásmo, aby se bitva vyhla jeho vlastnímu území, je to Rusko. Pracovití Němci by si takovou veš do kožichu rozhodně nenasadili. Němec se totiž z posledních dvou válek dostatečně poučil, a Německo, je dnes, spolu v Británií, jedinou skutečnou, demokratickou zemí.

J. Boleslav 7.5.2014 14:07

Re: prosím, trochu upřesnit

Panslavismus je jen dávno mrtvá stará veteš z 19. století, kterou by soudruzi rádi oprášili. Ohrožení Němci je momentálně rovněž pouze virtuální realita, vyfabulovaná a zneužívaná soudruhy různých barev. Rusáckou pátou kolonou.

J. Boleslav 7.5.2014 14:03

Re: Bída čechofilství

To už je ale přece jen dost dávná historie.

J. Podešva 7.5.2014 13:50

prosím, trochu upřesnit

V čem vidíte dnes " nebezpečí germanizace a vůbec německé nadřazenosti" ? To bych rád, kdybyste přesněji popsal. Podle mně je to totiž nesmysl, ale mohu se mýlit, rád se nechám poučit. V čem vidíte dnes "velkoněmecký nacionalismus" ? Taky se rád nechám poučit. Vaši konstrukci o "českých Moravanech", kteří si začali říkat Češi, jsem nepochopil. V čem konkrétně autor "přepisuje dějiny". A konečně, v čem vidíte "německý tlak" ? Máte pocit, že Německo, Němci nás dnes natolik ohrožují, že se musíme utíkat pod ruská "ochranná křídla" ?

J. Podešva 7.5.2014 13:42

pokračujete v demagogii

Nejspíš to ani jinak neumíte. 1) Já jsem nikde netvrdil, že po r. 1991 nám Rusko vnucovalo svou ideologii, tak mi to nevkládejte do úst. Ohledně EU - o tom snad bylo referendum, ne ? Je to tedy naše svobodné rozhodnutí. A konec konců, kdykoliv se rozhodneme, můžeme zase vystoupit. 2) Trest smrti byl u nás zrušen daleko před vstupem do EU. 3) Nikdo netvrdí, že EU je studnice moudrosti. Taky se mi nelíbí zakazování žárovek a na rozmach islamismu mám taky svůj názor. Ale tak už to bývá. Nikdo nemá patent na rozum. Stále platí bod 1). Dobrovolně jsme vstoupili a, když na to přijde, dobrovolně můžeme vystoupit. 4) S tím vyvražďováním nemusíte jít až k římanům (mimochodem, který národ oni vlastně vyvraždili ???) Jak myslíte, že vznikla ruská menšina na Ukrajině ? Stalin nechal 7 mil. Ukrajinců pochcípat hladem a pak tam nastěhoval Rusy. 4) citát : "zaviesť americkú ideológiu". Co je to, prosím, americká ideologie ? Neznám nic takového.

R. Houška 7.5.2014 13:34

Re: Obrana svobody a demokracie?

Vy toho víte o Indočíně asi tolik, jako já o atomové fyzice. Rozdíl mezi námi je, že já si o urychlovači částic přečtu, a pokorně mlčím, zatímco vy nás tu krmíte naprostými nesmysly.

R. Houška 7.5.2014 13:30

Re: Bída čechofilství

No, historicky ne tak docela. Obraz Husité na Baltu, jasně vypovídá, že loupeživé hordy pod vedením prvního mezinárodně uznaného teroristy, tak adorovaného komunisty i klausisty, to s českým imperialismem alespoň zkusily...

K. Luboš 7.5.2014 13:29

Obrana svobody a demokracie?

Je zajímavé si uvědomit, s kým jsou se USA ochotny spojit, aby tu „svobodu a demokracii“. ubránily. To svého času žil v Kambodži jistý muž jménem Pol Pot, kterému se podařilo vyvraždit asi jeden a půl miliónů lidí. Prostě ultralevičák! Ale ten Pol Pot USA bránicí „svobodu a demokracii“ jaksi nevadil. Pak ale Pol Pota svrhli Vietnamci. A myslíte si, že Američané poděkovali Vietnamclům ke svržení tyrana? Ne, oni se v rámci  boje „za svobodu a demokracii“ s tímto masovým vrahem spojili právě proti Vietnemcům a začali jej materiálně a vojensky podporovat.

Takže když slyším, že USA „bojují za  svobodu a demokracii“, tak si to rovnou překládám „za své zájmy.“

J. Kostelanský 7.5.2014 13:28

Re: Na adresu Nemecka by ste mohli napísať oveľa viac

Ale veď ja to nepopieram. Tento uhol pohľadu pozná každý. Ale koľko ľudí si uvedomuje, že Nemci nás napadli aj v roku 1968. Že museli? Houby museli. Ani Rumuni nemuseli.

Ja by som len rád vedel, ako ľudia v roku 1968 vnímali okupáciu napr. na Děčínsku...

V. Podracký 7.5.2014 13:27

Rusofilství je určitě mýtus jenže nenastal sám od sebe

Rusofilství není jen romantická představa. Vzniklo z nebezpečí germanizace a vůbec německé nadřazenosti. Vzniklo z hledání spojenectví a přátel ve světě. Slavjanofilství podpořilo emotivně politický svazek Slovanů v R-U monarchii.

Tesknění po zemském patriotismu je neúčelné, protože se rozložil velkoněmeckým nacionalismem. Když moravští Němci si přestali říkat Moravané, ale Němci, nezbylo než českým Moravanům než si říkat Češi. To, co předpokládá autor článku, je přepisování dějin. Nacionalismus začali němci, aby se mohli sjednotit do jednoho státu a chtěli indoktrinovat jiné národy, kterým nezbylo než je následovat v nacionalismu, měli-li si zachovat identitu.

Dokud bude německý tlak, který dokazuje už autor svým smýšlením, bude hledání spojence za horami a bude stéle snaha o slavjanofilství a rusofilství.

J. Kostelanský 7.5.2014 13:23

Re: vidíme to každý úplně jinak

Pri najlepšej vôli si neviem spomenúť, že by sa nám Rusko od r. 1991 snažilo vnútiť niečo zo svojej ideológie. To sa o EU povedať nedá. Oni sa v podstate ani moc snažiť nemusia. Schvália to v Bruseli a my u nás (či už v ČR alebo na Slovensku) to "len" musíme so sklopenými ušami akceptovať. Mám uviesť pár príkladov? (nie sú konečné, "pokrok" sa zastaviť nedá, a každú chvíľu príde nejaká genialita z Bruselu)

- zákaz trestu smrti - USA ako kolíska demokracie ho môžu mať, Japonci ho môžu mať a a praktizovať, všetky arabské, muslimské a budhistické krajiny ho majú, ale o tom, či ho môžeme mať aj my, sa nerozhoduje u nás, ale v Bruseli

-ak sa dostanú do konfliktu české zákony a bruselské zákony, kto musí ustúpiť - tie české alebo bruselské? -genderizmus, multi-kultiralizmus, - ekonomické obmedzenia-od výšky zadĺženia až po sadzby DPH. Nedávno sa Sobotka s víťazoslávnym úsmevom pochválil, že mu pán veľkomožný v Bruseli schválili nižšiu sadzbu DPH na detské plienky. - závislosť na dotáciách, čo v podstate nie je nič iné ako ekonomická závislosť od Bruselu. Nebudete poslúchať, nedáme vám dotácie-viď nedávny príklad, keď Slovensko nechcelo "dobrovoľne" poskytnúť peniaze do čiernej gréckej diery.

Hovoríte tu o potenciálnom ohrození Ruskom, ale o tom, ako sme salámovou metódou zbavovaní svojprávnosti Bruselom, ani slovka.

Viete metódy ovládania a dobývania cudzích území sa vyvíjajú. Najskôr to bolo vojenské obsadenie územia a vyvraždenie pôvodného obyvateľstva.Rimania pochopili, že to nie je dobré riešenie-pôvodné obyvateľstvo môže platiť dane. A tak nechali svojim provinciám relatívnu slobodu. Amíci to ešte zdokonalili - implementovali do krajín demokraciu a občas aj "demokraciu" na americký spôsob. Oni už nechcú ani dane, oni chcú len v iných štátoch zaviesť americkú ideológiu a profitovať zo vzájomného obchodu (s tým druhým súhlasím). A k dokonalosti to doviedol Brusel - ktorý nás upláca a manipuluje nami našimi vlastnými peniazmi. :-)

J. Mrázek 7.5.2014 13:23

Re: Autor rozmýšľa klasicky boľšvicky

Zatím se Slovensko způsobem řeznického psa odpojilo od svého už neživícího živitele a tudíž si své věci řeší samo. Poštvání lidí proti sobě je oblíbenou kratochvílí v Africe a tam nikde Rusko - na rozdíl od američanů- nepůsobilo a současné rozvrtání neslouží Rusku k ziskům v prodeji zbraní a v oddálení kolapsu, zatímco amíkům...? Nelíbí ? Smůla !

R. Langer 7.5.2014 13:22

Re: Jen poznámka

Oni toho podobní jedinci zapomínají poměrně hodně, a hlavně hodně selektivně... ;-)

K. Luboš 7.5.2014 13:19

Proč ten kondicionál, proč to „by“?

Je to jednoduché: USA se zmocňovaly cizího území silou, to je prostě fakt. Třeba taková Kalifornie, že jo!  Já se nad tím ale morálně nepohoršuji, protože jak jinak chcete vybudovat velmoc. Na druhou stranu se USA zase nemají co morálně pohoršovat, když to samé udělá Rusko.

M. Zikmund 7.5.2014 13:19

Re: sliby chyby

No, jak se ukázalo, tak to, zda nabídka bude nebo nebude přijata nezáleží jen na dané zemi. Rusko i EU chtěly zatáhnout Ukrajinu do svého svazu pod svůj vliv (a v podstatě z této země udělat svou provincii) tak, jako u řady dalších zemí. Ukrajina v EU (a popř. v NATO) by pro Rusko znamenala ztrátu svého bývalého území (o které přišla jen administrativními hrátkami) a z vojenskostrategického hlediska hrozbu ztráty důležité vojenské základny. Proto v tom souboji (tehdy ještě jakémsi výběrovém řízení) nabízelo více. EU nabídla jen sliby a proto tehdejší legálně zvolený prezident se k nabídce postavil záporně a odmítl ji i ukrajinský parlament, který v tu dobu byl ještě složen spíše prorusky (byl ale vzešlý ze svobodných voleb). Reakcí ze strany EU byla podpora pučistického převzetí moci a signál východní části Ukarjiny, že na jejich názory a představy pučisté (a bohužel i EU) kašlou. Co se potom dalo čekat jiného než začátek občanské války, kterou teď bude velmi obtížné hasit, aby se nerozpoutala naplno?

A co se týká Krymu, tak tam proběhlo referendum o odtržení a to za obdobných podmínek i výsledků jako ve Slovinsku či Chorvatsku. Pro Kosovo jsme nejdříve rozbombardovali Bělehrad a okolí a volby tam proběhly pod patronací armád, které předtím útočily na Srby. Přesto tato referenda a volby akceptujeme a Kosovo jsme uznali. Prostě a jednoduše - metr, který uplatňujeme je vždy přizpůsoben tak, jak se nám to hodí. A komu se to nelíbí a kritizuje to, tak je agent a pátá kolona (viz pan Urban).

V. Podracký 7.5.2014 13:14

Re: Urban plete jablka a hrušky dohromady.

Putin se velmi rychle učí od USA a EU. Zatím dělal jen to, co už udělalo USA. Třeba samostatnost Abcházie a Osetie. To jen kopíroval Kosovský případ. Na Krymu už zašel dál, anektoval území, což si od války zatím nikdo nedovolil. Teď se zase mohou Američané inspirovat Putinem. Takže stejné právo není demagogický pojem. Zatím Puitn ještě nerozbombardoval žádný stát jako USA Jugoslávii. Ale co není, může být.

J. Brunner 7.5.2014 13:14

Re: Názorná ukázka kulturní zbabělosti

Analýzy p. Vyhnalíka stojí na nohou.

K. Luboš 7.5.2014 13:13

Netvrdil bych, že způsob myšlení p. Urbana je ...

...„ klasicky bolševicky“. Tento způsob myšlení je ve skutečnosti opravdu velmi starý, možná i indoevropský.  Četli jste někdy pohádky? Pokud ano, tak víte, že se tam převážně jedná o boj dobra se zlem. A třeba už současná holivůdská produkce? Zase typický boj dobra se zlem. Mezi dobrem a zlem je ostrá hranice: dobro je prostě dobro a zlo je zlo! Takže co udělal pan Urban? Spojil si Ukrajinu se silami dobra (Harry Poter) a Rusko se silami zla (lord Voldemort) a v tomto kontextu vykládá i realitu. Fakta. které se mu hodí, vyzdvihuje, no a ty nehodící se potlačuje. Ale pochopit, že se klidně mohou utkat i dvě síly zla – jako v Sýrii –, tak to je opravdu nad jeho možnosti. A úplně nad jeho možnosti je pochopit, že ten, kdo třeba řekne „Putin má pravdu“, nemusí být ještě rusofil.

P. Khail 7.5.2014 13:12

Re: Tak pakt Molotov-Ribbentrop

Omyl, oni se poučili a pochopili, jen se nezměnili.

P. Khail 7.5.2014 13:07

Re: Jen poznámka

Trochu jste zapomněl na jejich dohodu s hitlerovským Německem o obsazení Polska.