26.6.2024 | Svátek má Adriana


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
pavel 21.7.2006 14:24

Obávám se, paní autorko,

že vám tu veterinu pan ministr také převezme - podivejte se do anglickeho slovniku na slovo "rat".

Pete 21.7.2006 21:49

Re: Obávám se, paní autorko,

Není třeba se dívat, v anglickém i německém slovníku slovo Rat znamená Krysa. A Rath znamená Radit tuším, ale jen německy, anglicky to neznamená nic. Anglicky je jen krysa. Mě se nejvíc líbí soudruh Rat když se ptám : Kdy skončí s.rat?

Em 21.7.2006 13:07

Ten kabul dole má pravdu

u zubaře to musí bolet , to se nedá nic dělat. Vím o čem mluvím. U zubaře jsem od svých deseti tak často , jak málokdo. Pamatujete na dobu bezbolestných porodů? Lidi jsou tak zdegenerovaný, že nechtějí snést ani sebemenší bolest.                                                                                                                                                               Ten rengen pro psy v obytném domě se mi nezdá. Můj zubař z  důvodů přísných předpisů z obyt. domu raději odešel. (Olověnné nátěry, bezp. vzdálenosti a pod)

zajíček8 21.7.2006 17:52

Re: U zubaře to musí bolet

Nemusí, i před vrtáním mi zubařka píchne znecitlivující injekci a neplatím ji.

Doktor 21.7.2006 12:25

Kdyby lékař postupoval jako veterinář

Pak řekne důchodci s rakovinou střeva - resp. jeho rodině - asi tohle: můžu dědečka operovat, vás to bude stát asi 80 tisíc a výsledek je nejistý. Takže bych raději doporučoval utratit.

Posádky vozů záchranné služby by místo resuscitačních přístrojů fasovaly pistole, aby těžce zraněným při nehodách mohly ukončit trápení na místě.

Pavla B. 21.7.2006 12:29

Re: Kdyby lékař postupoval jako veterinář

Proč utratit? Neexistují sedativa? Je povinností na smrt nemocného starce nechat se operovat a ještě zato být vděčný? Nemá právo se svobodně rozhodnout, notabene když je výsledek nejistý, zda chce zemřít přirozenou smrtí a nebo na sobě nechat doktory tak trochu experimentovat?

Nejste profesionálně zdeformován?

Doktor 21.7.2006 12:41

Re: Re: Kdyby lékař postupoval jako veterinář

Samozřejmě, že má každý právo odmítnout léčbu a toto jeho rozhodnutí je plně respektováno. Ale Vám asi uniká drobný rozdíl - zatímco člověk může vždy rozhodnout jen sám o sobě a nikdo jiný nemůže dělat rozhodnutí za něj, o zvířeti vždy rozhoduje jeho majitel. Těžko zjistíte, co si váš pejsek vlastně přeje.

O experimetování nemůže být ani řeči - resp. provádí se, dokonce na něj máme institut, ale u 99.9% nemocných se postupuje podle oveřených a zavedených pravidel. Divila byste se jak dokáží být tzv. guidelines podrobné. Nicméně v našich podmínkách nejsou kamenným zákonem, definitivní rozhodnutí vždy přísluší lékaři - ale musí si ho pak event. obhájit. Mnohem krutější je to v jiných zemích - třeba v USA - kde pojišťovny přímo přikazují lékařům jaké mají používat léčebné i vyšetřovací postupy.

TL 21.7.2006 15:18

Re: Re: Re: Kdyby lékař postupoval jako veterinář

Neni to spise tak, ze banality jako je navsteva u obvodnihjo lekare by si lide platili a ze zdravotniho pojisteni by se hradily jen to drahe veci. Legracni je, ze rada lidi bez protestu vytahne 500-1000 u veterinare pro sveho pejska, ale rozciluje se, kdyz si ma doplatit 50 Kc korun na leky pro sebe. A doktori se pak k pacientum chovaji nekdy hrozne, nakonec co by pacosi chteli, kdyz to maji zadarmo a doktor z nich nic nema. Zduraznuji, jen nekteri lekari. I ti by se chovali k pacientum jinak kdyby vedeli, ze za chvili budou nastavovat ruku ohledne zaplaceni.

A na zavazne veci at jsou pojistky. Nakonec, pojisteni je z definice urceno na uhradu nepredvidatelnych a mimoradnych skod a nakladu (i nakladu na leceni), a nikoliv na pravidelnou a predvidatelnou chripku, nachlazeni nebo banalni vysetreni oci.

Doktor 21.7.2006 17:44

Re: Re: Re: Re: Kdyby lékař postupoval jako veterinář

A kde nastavíte hranici co je "drahé" a co je "banalita".  Částka, která je pro někoho zanedbatelná může být pro jiného značně významná.

Problém internetových diskusí tkví v tom, že všichni (skoro) účastníci patří minimálně do střední třídy. Pro mě by také nebyl problém dát za návštěvu lékaře 500 Kč na dřevo. Ale ještě jsem nezapoměl, že je dost lidí, pro které to je částka na jídlo na týden.

zajíček8 21.7.2006 18:26

to Doktor

Vážený pane, snažíte se a snažíte, ale překročit svůj stín nedokážete.

Vedete diskusi a pak plácnete něco, co jenom svědčí o tom, jak jste zakořeněn v systému socialistického zdravotnictví a nic jiného než "bezplatné" zdravotnictví s vševědoucím lékařem, který nic nemusí pacientoví vysvětlovat a rozhoduje za něho, si nedokážete představit.

Místo základní diskuze, zda platit či neplatit u lékaře, jste uplatnil nejapné, ale rozumně vypadající argumenty. Tak si je rozebereme.

Proč přeháníte s 500 Kč za návštěvu lékaře při chřipce či angíně - ta návštěva trvá 15 minut. Pak by pan doktor měl hodinovou taxu 2 tisíce, za 8 ordinačních hodin 16 tisíc, za 20 prac. dní v měsíci 320 000 Kč. Nepřehnal jste to? I kdyby lékař-praktik pracoval 4 hodiny denně, pak by dostal 160 000 Kč a to je více, než mu dnes zaplatí všechny zdravotní pojišťovny dohromady.

A těch 500 Kč týdně na jídlo? Patříme ke střední třídě a za týden stravování doma nedokážeme projíst více než 800 Kč na osobu.  A sociální síť této země vyplácí pastelkovné, počítačovné, takže i dávku vyplácenou za návštěvy u lékaře si lze představit. Nebo omezení počtu bezplatných návštěv lékaře na celostátní průměr a každou další své pojišťovně platit apojišťovně nechat právo udělovat vyjímky. Platba za návštěvu lékaře by měla přinést  i změnu preskribce léků - př.  alergické dítě spotřebuje po dobu pylové sezóny asi 6 balení Zyrtecu. Před sezónou alergolog stanoví dávkování, napíše zprávu praktikovi. A tam si jdu za sezónu buď 3x (recept na 2 balení - až do letoška) nebo teď 6x vyzvednout předpis( letos pouze 1 balení na předpis). Přitom by stačilo, aby existoval recept na konečný počet balení, které budu vyzvedávat postupně. Ušetřím 6 návštěv lékaře ( každá mu zabere 5-10 minut - vypsání léku, záznam do karty, výkaz pojišťovně) a mne 6 hodin, která strávím cestou do ordinace a čekáním než na mne přijde řada.  Najdete rozumný důvod, proč by toto nešlo? Obava, že někdo to bude zneužívat? Nutnost pravidelné kontroly pacienta?

JAPA 22.7.2006 11:45

Re: to Doktor

 V  r. 1958 byla v tehdejšíČSR (např.) provedena plošná (a samozřejmě bezplatná a povinná) vakcinace mládeže cca 13 - 17 let proti dětské obrně, údajně jakožto v prvním státě na světě. Díky tomu stovky možná tisíce mých vrstevníků (včetně mne) byly zachráněny před touto nemocí. Takže laskavě nenadávejte na socialistické zdravotnictví.

Ostatně nepochybuji, že v tomto státě jsou tisíce lidí, kteří by byli ochotni věnovat veškeré své prostředky pro záchranu psa než pro svoji vlastní či svých blízkých.

H.K. 21.7.2006 18:44

Re: Re: Re: Re: Re: Kdyby lékař postupoval jako veterinář

Veterinární služba je jsdním z mála oborů kde všechno určuje neviditelná ruka trhu. Nikdo "chytrý" odněkud neurčuje jaké léky má používat, jak dlouho má ordinovat a p. Musí jednat tak, aby byl majitel zvířete spokojený s úrovní služby. Pokud nemá pacienty nikdo mu nedá ani korunu. Pokud chce, aby se chovatel vrátil, musí zajistit ošetření zvířete 24 hodin denně a 365 dnů v roce. Jak to udělá je jeho problém. Dnešní vybavení většiny ordinací je na velmi dobré úrovni a přístroje, které používá jsou stejně drahé jako ty v nemocnici. Nikdo mu na ně nedá ani sponsorský dar ani mu je nekoupí.

      Komunisté lidem více než půl století říkají, že zdravotnictví je zadarmo. Je tristní, že většina lidí tomu po čase začne věřit. Chodí k lékaři kdy se jim zamane, k banalitám volají rychlou, často jsou neurvalí k zdravotnímu personálu. Stručně řečeno pacient si neváží často doktora a ten si neváží pacienta. Proč by ne, vždyť je služba zadarmo a doktor má kapitační platbu. Než přijde do práce má vyděláno.

      Je to velká škoda protože většina zdravotníků pracuje dobře, ale systém je špatně nastavený. Bez změny  systému nelze očekávat zlepšení. ČSSD říká, že každý má nárok na  ošetření na úrovni dnešních poznatků a to zadarmo. Je to lež jako věž.

Lída 21.7.2006 13:22

Re: Re: Kdyby lékař postupoval jako veterinář

Pavlo, proč zdeformován? Operaci opravdu můžete odmítnout, ale naštestí v tom rozhodování není aspoň to, jestli si to můžeme a chceme dovolit.

MInutus 21.7.2006 13:39

Re: Re: Kdyby lékař postupoval jako veterinář

Povinností to skutečně není. Ale jak již bylo řečeno.

1. Nikdo nerozhoduje z něj a nejde jen o 80-leté starce, jako vždy nejde jen o extrémně přestárlé psy, takže sami si rychlou smrt nevybírají

2. Euthanázie stejně není povolena. 

i. 21.7.2006 13:16

Re: Kdyby lékař postupoval jako veterinář

Doktore,  přemýšlej a nemluv jako demagog. Moje maminka (79) byla úspěšně operována z tebou uvedeného důvodu, samozřejmě na náklady pojišťovny, ale protože není místo na řádné LDN ani na odpovídající interně k doléčení, odložili ji po pár dnech na chirurgii na otřesnou LDN, kde se na stařečky uplatňují Rathova úsporná opatření, takže maminka  leží a leží, prakticky bez nějaké terapie... Přesto musíme uzavřít s nemocnicí tzv. sponzorskou smlouvu, protože ta prý nemá ani na obvazy a jídlo, natož na léky...Běž se doktore někdy podívat na nějakou LDN, jak to tam chodí, co stařečkové dostávají za ty platby od pojišťovny k jídlu a co se všechno musí platit. Opravdu se mají ti psi lépe.Velmi pěkný příspěvek paní Clemensové, díky.

Lída 21.7.2006 13:26

Re: Re: Kdyby lékař postupoval jako veterinář

Víte, kolik dostává ta LDN za ošetřovací den? V soukromém ústavu, za peníze na ruku jako u toho veterináře by se o ní starali jistě líp.

honzak 21.7.2006 13:29

Re: Re: Kdyby lékař postupoval jako veterinář

není to náhodou na Karláku?? Tam přišla máma v 80 letech po úspěšné náhradě kyčelního kloubu. Takovou hrůzu jsemnaposled viděl v tzv. Síbrťáku ve Strakonicích 1988. Další 2 roky života jí zachránila ségra, která si ji vzala domů. Já fungoval jako osobní trenér a po půl roce "dala" 300 metrů bez zastávky a s "dohledem". Ale mrtvice byla silnější....

MInutus 21.7.2006 13:43

Re: Re: Kdyby lékař postupoval jako veterinář

Tak babička mé ženy leží na uspokojujícím místě. Jenom na to "praskne" její důchod. Ten si necháváte vy? Zdravotní pojištění není určeno na sociální služby ale na léčení. Pokud na to nestačí důchod vaší maminky, asi byste měl něco přispět. Peníze ze zdravotního pojištění jsou na léky, vybavení nemocnic a personál, na jídlo snad až co zbyde.

MInutus 21.7.2006 13:45

Re: Re: Kdyby lékař postupoval jako veterinář

Mimochodem paní se nezmiňovala o tom, že psi dostanou u veterináře zadarmo nažrat.

krmič 21.7.2006 18:48

Re: Re: Re: Kdyby lékař postupoval jako veterinář

Samozřejmě že ne zadarmo. Je to buď v tom pobytovém paušálu, nebo si to pečlivě naúčtuje.

Doktor 21.7.2006 17:51

Re: Re: Kdyby lékař postupoval jako veterinář

LDN samozřejmě znám. Kvalita je velmi kolísavá. Nicméně ta "naše" je velmi slušná, a uplatňují se tam stejná "Rathova opatření" jako všude jinde.

Ale otázka je jinde - proč byla po úspěšné operaci potřeba LDN?  Co je to doléčení? Po operaci tlustého střeva, pokud proběhne nekomplikovaně, může pacient za cca 14 dní zcela normálně existovat. U nás se jednoznačně preferuje propuštění do domácího ošetřování - předpokládá ale součinnost rodiny.

Dan z Piesku 21.7.2006 13:24

Re: Kdyby lékař postupoval jako veterinář

Povedzte rodičovi zachráneného dieťaťa, že ho záchranná akcia bude stáť 560 tisíc (2 vrtuľníky + cca 200 hľadačov) + vyše stotisíc za ošetrenienie, pretože pri výlete na detskom tábore nebol poistený a pokiaľ nebude dobre situovaný, radšej dieťa nechá na náhradné súčiastky, než by sa so "záchranármi" súdil. (Aktuálny prípad na Slovensku.)

Viete prečo je zdravotníctvo v USA také dobrá a také drahé? Lebo cca 20 % obratu ide na právnikov!

Takže, ak ste zranení v slovenských horách a nemáte poistku, pištoľ na odháňanie záchrancov zraneného je doporučovaná, prípadne by ste si ju od záchrancov mohli požičať na vlastnoručnú ranu z milosti, aby ste sa "záchranou" života nestali dobrovoľne bezdomovcom. (platí obzvlášť pre neposlušných českých turistov, mysliacich si, že sú stále "doma"). Smrť si našinec ešte môže dovoliť, ale nie komerčnú pomoc pri záchrane života. S diagnostikovanou rakovinou vás už aj dnes žiadna poisťovňa nepoistí. Ako bezdomovca Vás lekár z ambulancie vyhodí ako simulanta (prípad v Trnave) i keby ste do rána mali zomrieť (skutočne sa to salo a lekár bol až ... preradený na inú prácu). Preto mafiáni chodia k lekárovi ozbrojení (oni chodia s ozbrojenou ochranou vždy), prípadne si po neho pošlú vlastnú dopravu.

Dan z Piesku 21.7.2006 13:38

Re: Re: Kdyby lékař postupoval jako veterinář

PS : Veterinárov si vážim viac ako dochtorov: Trápis som sa mesiace s exémom, počúval doktorov - užíval mastičky a vodičky - bez výsledku. Potom som bol na pive s vetrinárom a ten za dve pivá vyčendžoval poloprázdny "sprej do maštale". Zabral do troch dní. (Existuje medicína, ktorá funguje, je lacná, len sa pre humánne aplikácie nepoužíva. Z čoho by páni dochtori žili keby bolo príliš veľa ľudí zdravých (vyliečených)?)

Dan z Piesku 21.7.2006 13:56

Premnoženie lekárov

Viete, kde je najmenej obyvateľov pripadajúcich na jedného obyvateľa s titulom MUDr.?

O: Na Kube (len 171, nové data nemám, tak by to mohlo byť už aj menej

Druhú pozíciu vo svete si drží Izrael. Prvú pozíciu v EU má Slovensko. Ešte, že časť slov. lekárov pracuje v zahraničí... Podľa socioekonomickej úrovne by stačila len 1/6 veterinárov na rovnako dobré výsledky. Pravda, každé hovado má svoju cenu, len ľudský život má cenu nevyčísliteľnú.

Autorka možno časom pochopí, že uplatok sa dá aj vynucovať. Napríklad zbytočnou a neúčinnou konzervatívnou liečbou. Rastúca bolesť ju pochopiť prinúti.

f 21.7.2006 14:18

Re: Re: Kdyby lékař postupoval jako veterinář

takže vy byste neobětoval vše co máte pro záchranu svého dítěte? Vemte si opačnou situaci. Odpověď záchranářů na vaši žádost: Pane, vrtulníků je málo a je to drahé, pojišťovny to nechtějí proplácet, nepoletíme, třeba se najde sám.

OMar 21.7.2006 13:31

Re: Kdyby lékař postupoval jako veterinář

.. a Vám si někdo za operaci rakoviny dědečka někdy řekl o 80 tisíc?

vládík 21.7.2006 15:16

Re: Kdyby lékař postupoval jako veterinář

A kolik ročně mě zdravotní pojištění stojí? Pojištěn jsem proto, abych si těch 80 tisíc "našetřil" - to je vlastnost pojištění. A možná bych si i připlatil, jenže to mi jiný zákon (z dílny důležité místopředsedkyně bolševika) zakazuje.

VL 21.7.2006 10:54

To není jenom veterina

Jako člověk, postižený tím, že od osmi let nosím brýle musím konstatovat, že velice podobrný rozdíl se projevuje i kupříkladu v tom okamžiku, když potřebuji nové brýle.

Postup poliklinika - čekárna plná důchodců, kteří tam mají diskusní klub, nemožnost objednat se na čas, přístup doktorky "co sem lezeš debile".

Velký obchod s brýlemi, ta samá prohlídka, změření oční vady, kontrola vnitroočního tlaku atd. - "omlováme se, ale musíte půl hodiny počkat, než přijde paní doktorka" vyřízeno za 10 minut ke spokojenosti, cena 200 Kč, v případě, že si rovnou u nich objednám brýle bezplatně. Doktorka i sestra zcela zjevně jako vedlejšák z polikliniky.

Proč to u těch samých lidí za určitých podmínek jde a za určitých ne?

Líbilo se mi Občanské Judo na Nově. Případ, zfušovaná operace slepého střeva, následovaná infekcí celé břišní dutiny, nutnost další operace, při které odebrali 20 leté bezdětné pacientce oba vejcovody. Poté co se probrala na pooperačním pokoji, přišel doktor a říká: "Berete antikoncepci? Tak teď už nemusíte!" Co s takovým člověkem udělat? Vrátit se k Chammurappiho zákoníku, kde neúspěšným doktorům sekali ruce?

Pavla B. 21.7.2006 12:32

Re: To není jenom veterina

Dost drsný. Co s takovým člověkem? Až bude chtít holka mít děcka, ten doktor jí zaplatí IVF - tolik pokusů, dokud se to nepovede.

damian.frach@atlas.cz 21.7.2006 22:49

Re: Re: To není jenom veterina

IVF bez vajecniku??? darovani vajicek u nas je myslim nezakonne ...