7.6.2024 | Svátek má Iveta, Slavoj


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Svatopluk 26.8.2009 16:07

Re: Bingo

R^R^R^

REX 26.8.2009 8:22

Schopnost "se přizpůsobit".

Český národ má jednu jakoby dobrou  vlastnost , která se později promění ve špatnou. A to bleskově reagovat na situaci a připzpůsobit se.  Demobilizace před vpádem Němců, blesková normalizace po pražském jaru a třeba mávnutí rukou nad současným právním nihilizmen nenápadně vytvářeným současnýou politickou reprezentací. A jedeme  v tom všichni.

REX 26.8.2009 8:28

Re: Schopnost "se přizpůsobit".

oprava: jako by

Mirek F. 26.8.2009 8:31

Re: Schopnost "se přizpůsobit".

Kde to za podobných podmínek bylo a je jinak, prosím?

Ivan Nový 26.8.2009 8:37

Rexi,

právní nihilismus je fikce, chyba je někde jinde. Jsou-li k mání, kdekoliv na světě dotace, nebo státní majetek, tak není síly, která by je před lidmi uchránila. Viz třeba dotace hypoték v USA a následná hypotéční bublina a podvody kolem toho. A jak se to řešilo? Soudy? Kdepak, USA natisklo peníze, aby zalátalo vzniklé díry. A NDR? Maxitunely v právním prostředí Západního Německa.

PH 1/09a 26.8.2009 10:03

Re: Rexi, krize a její sociální rozměr

Krize má etický a sociální rozměr, připomínají zvláště církevní hodnostáři, mezi kterými se najde řada Marxových příznivců. Canterburský arcibiskup Rowan Williams například zpochybňuje základy dnešního kapitalismu. V rámci systému jde všem pouze o dosažení co největšího materiálního blahobytu. Zdroje ovšem nejsou pro všechny a tak se čím dál větší část populace se dostává do potíží. Williamsovi to připomíná třicátá léta v Německu, kdy značná část lidí dala přednost jistotě národního socialismu před nejistou existencí v krizí zasaženém tržním prostředí.

Předseda rady Evangelické církve v Německu Wolfgang Huber si v deníku Berliner Zeitung stěžoval, že peníze dnes nahrazují Boha. Výslovně kritizoval předsedu představenstva Deutsche Bank Josefa Ackermanna, který před počátkem krize údajně sliboval svým klientům roční výnosy cenných papírů ve výši 25 procent. „Tím vzbuzoval stále větší očekávání, která nemohla být naplněna,“ upozornil biskup na jednu z příčin krize.

Nejdůkladnější práci si dal s oživením Marxe jeho jmenovec, katolický mnichovský arcibiskup Reinhard Marx, který dokonce napsal knihu s povědomým názvem „Kapitál“. K myšlenkám svého slavného předchůdce se hlásí úvahou, že společnost není pouze souborem jednotlivců, kteří soutěží o ekonomický prospěch, ale zároveň má sociální rozměr.

REX 26.8.2009 10:41

Re: Rexi, krize a její sociální rozměr

Zajímavé, ale co to má společného s mou poznámkou? Snad jedině to, že až dojdou zdroje, což je jisté, naše schopnost se přizpůsobit tvrdým podmínkám bude opět potřeba.

Jenda 26.8.2009 21:51

Re: Rexi, krize a její sociální rozměr

Mnozstvi bohatstvi neni konstantni a co je zdrojem se postupne meni. Treba pazourky uz mozna dosly ... jenom nevim jestli to nekoho zajima.

A je to 26.8.2009 8:11

K článku

Dobrý článek.Je pravda,že čechům chybí aristokratické sebevědomí.To je totiž přesně řečeno.Ono se to táhne jaksi od Bílé Hory.V historii vždy češi lynčovaly a zplundrovali čechy.Děje so tomu i dnes-ohromný výprodej českého majetku v 90.letech ,který pokračuje po dnes je dokladem o nemožnosti čechů si vládnout a spravovat svůj majetek.Bohužel ani dnes není na obzoru ,,persona- která by čechy byla schopna védst rozumným směrem.Rozhodně to není Topolánek a už vůbec ne Paroubek.Doufám jen že se časem takové persony ze společnosti vygenerují. 

kolize 26.8.2009 8:18

Re: K článku

Víte, milý Pate, já například vůbec nestojím o to, aby mne někdo vedl! Nechat se vést totiž předpokládá stát se příslušníkem stáda a a adorovat baču a na to já, po zkušenostech posledních 50 let, už nemám ani chuť ani náladu!!!

Mirek F. 26.8.2009 8:30

Re: K článku

Šmarjá, čemu říkáte výprodej majetku? Privatizaci bývalých národních podniků? Máte pocit, že byly prodány pod cenou, že jinak skvěle fungovaly, že třeba Japonci bledli hrůzou před rivaly z pardubické Tesly?

Trochu se rozhlédnete po světě, první, čeho si všimnete, je to, že kapitál už je dávno mezinárodní. Vždyť jen, kolik majetku na území USA patří japonským a jiným vlastníkům.

Řekl bych, že plačtivé flagelantství autora článku bude nejvíce vyhovovat věčným kňouralům, co za svoje osobní nedůslednosti budou obviňovat snad i Bílou horu.

gerontusinza 26.8.2009 13:29

tak já vás poučím alespoň v náznacích......Re: K článku

výprodej majetku vznikne tehdy, když stát prodá fabriku s lukrativními pozemky v hlavním měste (a jiných podhlavních městech) pod cenou aby vyráběla a a přinášela práci obyvatelům a nový vlastník ji zruší  a nahradi svou výrobou v mateřské zemi a státu zbydou jen očička pro pláč...... nemá totiž nic. Kdyby ji zavřel sám, tak by ta stráta nebyla tak šílená, protože ceny realit rostou a budou růst o 106........  Dokonce majitelé půdy v podbrdí žijící v Kapském městě,neprodají a neprodají, protože nejsou padlí na hlavičku a přitom to je jen pár desítek hektarů různě rozpar celované půdy..... ale stát a jeho úředníci... zprivatizují či prodají a následně zkonzumují naprosto bez zaváhání...... Námořní plavba  vznikla na základě potřeb průmyslu se vznikem ČR a po celou dobu byla vysoce zisková i za bolševika....... inu jak dopadla díky Koženému.... během 2 měsíců rozprodána a z hlediska skutečné ceny za pakatel privatizantem...... a co Kone a Transporta a další a další ....... vážně si ještě myslíte že privatizant je to nejlepší pro náš průmysl a  zdravotnictví .... já ovšem nikoli a to že již dlouho.........

promirul 26.8.2009 9:52

Re: K článku

Pane  A JE TO,češi jsou vždy Češi a Češi lynčovali a zplundrovali Čechy,samozřejmě český majetek je s malým s.Doufám,že jste Čech a nikoli čech.

Luděk 26.8.2009 7:42

Ten článek

nutí k zamyšlení. Za prvé: kdo selhal v r. 1968? selhali intelektuálové nebo politici? V české společnosti od dob Obrození se na intelektuály dívá jako na sociální předvojovou skupinu, která udává ráz politickému snažení a dění. Je sice pravda, že v 68 to byli hlavně intelektuálové, co  mediích tlačili na politiky a tak do jisté míry působili aktivně na politické dění. Je zajímavé, že to byli z části intelektuálové, co po 48 r. aktivně spolupracovali na komunistických čistkách. Ale bylo na politicích rozhodovat a dělat politické kroky. Politik má brát zřetel na veřejné mínění, ale nemá se jím nechat pasivně řídit a vláčet.

Za druhé: jaký byl podíl nebo spíš úděl intelektuálů v době normalizace? Ti aktivní z r. 68 byli odstraněni z veřejného života nebo odešli, ti věrní jenom slepě prováděli politiku strany. Takže veškerá odpovědnost je zas na straně politiků.

Selhávají v současné době intelektuálové nebo politici? V popředí veřejné politické scény jsou teď politické strany a je na nich, aby dokázaly odpovědně řídit stát. Nechci se tu zastávat intelektuálů, ale na druhé straně je zapotřebí ujasnit si představy o tom, kdo je za co odpovědný.

A pokud jde o současnou situaci neviděl bych ji tak katastroficky. Když ji porovnáme s jinými bývalými socialistickými zeměmi, jsou na tom Češi dost dobře. V porovnání s putinským Ruskem, je tu dokonce ráj demokracie.

kolize 26.8.2009 8:36

Re: Ten článek

Víte, Luďku, celým Vaším příspěvkem se vine slovo POLITICI. Skutečně se domníváte, že v letech 1948 - 1989 se tento druh v pravém slova smyslu mohl vyskytovat jinde než v kleci??? Tristní ovšem je, že pokud budete hledat i dnes představitele významu slova POLITIK, spláčete nad výsledkem! A ráj demokracie u nás? Víte, říkat si na svém zahnojeném dvorečku, že ten sousedův hnůj smrdí ještě víc, též není zrovna povzbuzující!

promirul 26.8.2009 10:00

Re: Ten článek

Pane LUDĚK,porovnáváte putinské Rusko s námi,ale chyba ve vašem tvrzení je v tom,že v Rusku nikdy žádná demokracie nebyla a ruský národ budou vždy ovládat malí či velcí diktátoři.V Československu před Mnichovem byla demokracie taková,že se mohla rovnat se Švýcarskem,navzdory tvrzením bolševických agitátorů..

brok 26.8.2009 7:28

Ctěl bych autora upozornit,

Jestliže přepočteme počet účastníků 2.světové války na počet obyvatel, pak kromě Američanů (ale se započtením války v Pacifiku) se na frontách nejvíce vyskytovali Češi. Dokonce jich (relativně k počtu obyvatel) bylo více než Rusů.

Mgr. Milda 26.8.2009 8:26

Re: Ctěl bych autora upozornit,

nejenom na frontách, ale i ve vězeních Gestápa a policie okupovaného protektorátu. Odečteme-li německou menšinu, která jak známo optovala pro občanství Říše, je těch téměř 400 tisíc Němci zabitých Čechů a Slováků v poměru k asi 14 miliónů občanů obrovské číslo. Je to město velikosti Plzně.

Gregory 26.8.2009 9:15

Re: Ctěl bych autora upozornit,

 Není to tak úplně k věci , ale když už o tom píšete , tak trochu upřesnit .  Není to téměř 400 000 , ale 360 000 a i to je diskutabilní .  V současnosti se udává cca 250 000 protože některé položky obětí byly započítávány několikráte .  To číslo nejsou jen oběti Němců , ale ztráty celkem , např . při spojeneckýxh náletech cca 3000 , nuceně nasazení , kteří taky zhusta zahynuli při vojenských akcích spojenců  , na frontě a pod . Největší položka je těch kdo se nevrátili z koncentračních táborů . Jinak skutečně popravených bylo cca 8000 .

figura 26.8.2009 9:30

Re: Ctěl bych autora upozornit,

"...kteří taky zhusta zahynuli při vojenských akcích spojenců ..."

No jo, al eza to pořád mohli Němci, ne?

Gregory 26.8.2009 9:46

Re: Ctěl bych autora upozornit,

 To bychom mohli taky v širších souvislostech uvažovat kdo zavinil 2. sv . válku . Já jsem pouze reagoval na na poznámku  " zabitých Němci " . Mimochodem , tím se jich ani náhodou nezastávám .

figura 26.8.2009 12:57

Re: Ctěl bych autora upozornit,

Zavinila to Eva, že poslechla hada. A Adam, že poslechl Evu.

Fafa 26.8.2009 16:52

Re: Ctěl bych autora upozornit,

To bychom jiste mohli. Ale pravdepodobne dojdeme k zaveru, ze Nemci.

Jenda 26.8.2009 21:56

Re: Ctěl bych autora upozornit,

No v sirsich souvislostech bychom pravdepodobne dosli k tomu, ze to byl Chamberlain a dalsi appeasedementi. Pri vcasne reakci stacilo par pluku vojska a cela druha "svetova" se mohla odehrat v Nemecku.

Svatopluk 26.8.2009 16:16

Re: Ctěl bych autora upozornit,

Můžete uvést jediného Američana, kterého Němci za války popravili ?

exulant 26.8.2009 18:21

Re: Ctěl bych autora upozornit,

Jiste. Zmasakrovasli (bez soudu) radu zajatcu - jak pri invazi, tak i treba v bitve v Ardenach.

Standa 26.8.2009 7:17

Novináři

a spisovatelé píší občas mimo mísu.

brok 26.8.2009 7:22

Re: Novináři

...vždycky.

XY 26.8.2009 6:24

Hvížďala je velice plodný autor, ale

Je tomu pár měsíců, naší kolegyni z práce,  večer na zastávce přepadli příslušníci národostní menšiny. Dostala nakládačku a sebrali jí mobil, peníze u sebe neměla. Policie věc odložila, malá škoda atd.

Na pana Topolánka někdo hodil vajíčka, plné noviny, televize, rozhlas, policejní manévry, česká FBI v pohotovosti, rozhořčené projevy politiků všech stran.

Občan byl a je co? Takže není se čemu divit, že když není na naší intelektuální scéně již desíky let vůdčí osobnost s morálními zásadami, že občané mají nedůvěru ve vedení státu a podle toho se chovají. Lidé šli za Dubčeka do ulic, provolávali jeho jméno, dokonce i umíralia a on se jim odvděčil podpisem pod pendrekový zákon. Nekopejte do lidí a zamyslete se někdy když něco napíšete. 

brok 26.8.2009 7:36

Re: Hvížďala je velice plodný autor, ale

Bod 1. Malá škoda je chyba zákonů. S hlediska zákona nesmí být malá či velká škoda, ale trestný čin - tomto případě loupežné přepadení. Otázka škody musí být podružná. Někdo má peněz hodně, někdy žije !na doraz". Chaba ovšem je v systému. Policista je hodnocen podle "objasnění". Je asi obtížné dopadnout pachatele jednoho přepadení. Ale pokud by se případy evidovaly a sledovaly se okolnosti, prostředí a způsob provedení, pak by se úpo několika přepadeních pachatel nevyhnutelně kriminálu dožil. Tedy chyba je v zákonech.

Házení vajec na politiky je folklór, který má něco do sebe, pokud to není přehnané a mnokrát opakované. Jenže vejce nezpůsobí krvácející zranění. Takže na Topolánka zcela jednoznačně dopadlo něco pevnějšího. Zkuste si rozbít hlavu vejcem.

Takže je vlastně nutné měnit bolševické zákony rychleji než se děje. To by ovšem poslanci museli myslet a to nemohou, příslušný orgán postrádaje.