Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

ROZLOUČENÍ: Otevřený dopis Gorbačovovi

Byla zima ‘91/92, Vaše země zanikla. Prakticky bez jediného výstřelu, což bylo vlastně po generace i u nás skutečně nepředstavitelné. Ale stalo se. A já nepochyboval ani v nejmenším, že díky Vám.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MZ

Každá ideologie je jen klacek, klec a transparent s namalovaným rájem, které používají elity vůči vlastní společnosti i vůči konkurentům v cizině. Elity jsou vždy první, kdo přestává věřit v základy vlastní ideologie, ale využívají její účinnosti. Když nástroj zrezivý a přestává fungovat je třeba ho vyměnit. Tak tomu bylo v historii vždy. Pokud stávající mocenské elity mají šanci na výměnu bez ztráty svého postavení, udělají to. Když nemají šanci, tak přitvrdí a časem to skončí revolucí a výměnou elit.

Přesně to se stalo v SSSR na začátku 80-tých let. Rychlá umrtí generálních tajemníků byl jen souboj elity, křečovitě se držící starého klacku s elitou, která chtěla klacek nový. M.S.Gorbačov byl dosazen tou druhou. Jeho naivita byla v touze ten starý klacek "zrekonstruovat" a jeho nepochopení, že elity už chtějí něco jiného. Chtějí jachty v Monte Carlo a fotbalové kluby v Londýně.

Využitého naivního Gorbačova vyměnil neméně naivní Jelcin, který si představoval, že Rusko se svou vojenskou silou a nerostným bohatstvím zajistí Rusku rovnocenné partnerství se Západem. Jenže nepochopil, že to by Západ nesměl mít za sebou mnohasetleté panování světu a pod kůži zažraný návyk "já pán, ty kmán". Západ, oslněn iluzí, že Rusko uzbrojil a dostane ho na kolena, dělal všechny globální tahy tak, aby dostal Rusko pod tlak. Výsledek byl jediný - ruské elity pochopily, že Rusko se respektu dočká jedině strachem z něj, z jeho síly. Proto byl Jelcin nahrazen judistou Putinem, který svým elitám úkol splnil - Ruska se Západ bojí, vůdčí postavení Západu se rozpadá a zbytek světa si čím dál tím víc přikládní k Rusku a Číně.

Jestli se dnes nepodaří Rusko pokořit (a posléze Čínu), a vypadá to, že ne, pak je otázka, zda si i západní elity nakonec neřeknou (nebo už neřekli), že ten jejich klacek, ta demokratická ideologie svobody, není náhodou zrezivělý a nepotřebuje vyměnit. Bylo by to k naší škodě.

0 0
možnosti
ZL

Možná jste napsal zajímavou vec: Západ umí (i) panovat, Rusko umí (jen) expandovat.

0 0
možnosti
PK

Myslím, že Rusáci Gorbačovi neděkují. Naopak jej považují za zrádce, protože ne neschopnost a nelidskost bolševického systému, ale on je v jejich očích příčinou zániku SSSR.

I my můžeme mít smíšené, pocity. Díky Gorbačovovi jsme čuchli k demokracii a kapitalismu, ale teď zase šupky dupky zpátky do reálného socialismu. Letos jsou dokonce v plánu uhelné prázdniny jako v sedmdesátkách.

0 0
možnosti
VK

Gorbačov zavedl glasnosť a sovětští lidé se dozvěděli že Němci se mají lépe než oni ačkoliv prohráli válku a to byla hlavní příčina rozpadu. Ze SSSR vystoupila jako jedna z prvních Ruská federace, před ní pobaltské republiky.

0 0
možnosti
Foto

doucte se, jak to v roce 1991 bylo, prosím.

0 0
možnosti
Foto

veliký státník nelze říkat tomu politikovi, který rozloží svůj stát.

/cesta do pekla bývá lemována dobrými úmysly a miliony obětí. co nato ruský mnohonárodnostní zbytkový stát ?

0 0
možnosti
RT

vás mrzí, že SSSR rozpadl?

0 0
možnosti
FDW

Zamyšlení o naší státní samostatnosti po jejím téměř 300letém habsburském odnětí a po 30 letech její opětovné obnovy po 40letém komunistickém panství má trochu hořkou příchuť. Tedy dnes, kdy se státní a občansky národní samostatnost a svrchovanost opět posílají na smetiště dějin. Obdobně jako za Rakouska a komunistické totalitní tyranie. Holý fakt, že si od vstupu do Evropské unie čím dál viditelněji ve své zemi nevládneme sami, nelze popřít. Jinak řečeno, nelze popřít zjevný fakt, že smysl 28. října 1918 a 17. listopadu 1989, tedy obnovu státní samostatnosti, dnešní postavení České republiky závažným způsobem popírá. Jednoduše řečeno, české země už opět fakticky nejsou samostatným státem.

0 0
možnosti
RT

Dobre napsano. Vice Gorbacovu do Ruska, Ciny, S Koreje a podobnych zrudnych systemu.

0 0
možnosti
Foto

Jinak Rusové mu říkali za časů jeho vlády Míša Mluvka. Ale zase to mělo jeden efekt, dokázal rozložit SSSR bez jediného výstřelu. A předtím to nedokázal celý Západ.

0 0
možnosti
DL

Gorbacov nechtel rozlozit SSSR. Chtel ho reformovat. Nejak se mu to vymklo.

0 0
možnosti
FN

Michaile Sergejeviči, domníval jste se, že když se Sovětský svaz zbaví okovů stalinismu, dostane se do party kamarádů a nad širokou rodnou zemí se poklene duha míru a spolupráce. Byla to chybná představa. Velmoci totiž nemají přátele, ale zájmy. A zájmem velmocí bylo rozparcelovat rozvrácenou mocnost a využít jejího surovinového bohatství. Státy nelze budovat na slibech a iluzích. I kdyby tyto iluze byly sebekrásnější, v politice vyhrává Machiavelli.

0 0
možnosti

J10a52n 89Č45e98r63n44ý

1. 9. 2022 7:40

Autor dopisu si nevšiml kolik válek začali američtí prezidenti Clinton a Bush ml. Proč jim nepíše dopisy ?

0 0
možnosti
VN

Asi proto, že (zřejmě podle jeho logiky) to nebyly války proti státům v těsném sousedství USA. To mohli.

0 0
možnosti
DS

MSG byl svého času jedním z nejmocnějších mužů planety. V takové pozici je nemyslitelné, aby politik neudělal někdy i závažné chyby. To píšu proto, že mnozí na ně nyní budou s gustem upozorňovat. Když jsem se mamky někdy okolo roku 1980 ptal, zda se TO někdy změní, řekla: “Tak za 100 let. To by to muselo začít v Sojuzu a to si nedokážu představit ani ve snu.” Nu, a za pár let se TO měnit začalo. Díky MSG. Takže za mne hluboká poklona.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz