22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Posselt a Benešovy dekrety

Nemám na to z dětství dobré vzpomínky. Úsilí o prolomení Benešových dekretů je dlouhodobé a po více než sedmdesáti letech se zdá, že tato obnovená snaha nám ještě více zhořkne.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Renjascu 3.3.2021 16:50

Pokud sudetští Němci prokázali, že byli antifašisté či nesouhlasili s rozbitím ČSR, tak odsunuti nebyli. Taktéž zůstalo pár osob, které prokázaly nepostradatelnost pro průmysl, ale to byla samozřejmě jiná kategorie. Ano byla to sice presumpce viny (podobě jako dnes u sexuálního obtěžování) a ne neviny, ale přesto, kdo prokázal věrnost republice, tak odsunut nebyl. Jinak v odsunu byly i někteří Češi že smíšených manželství. Kolektivní vina, to byly Lidice a další, tam jste mohl prokazovat co chcete, ale stejně jste skončil u zdi.

H. Rybnická 3.3.2021 17:09

Pane REnajascu, i ti kteří "směli" zůstat, protože se ničím neprovinili, byli vystavení nesčíslným diskriminačním opatřením ne-li ohrožování na životě.

A. Renjascu 3.3.2021 19:10

Potom to mého dědu, otce, jeho kamaráda s rodinou, mě, mého spolužáka minulo. Dle vás jsme zřejmě byli jediní. Víte rusové zde po čtyřiceti letech zanechali cca dva tisíce zavražděných či zabitých a mají to na talíři dodnes, zatímco Němci zde za šest let zanechali třista tisíc zavražděných, rozbitou republikou vhozenou do chřtánu Stalina, spoustu zmrzačených a když byli vyhnáni, tak mají ještě pocit křivdy, že se s nimi nezacházelo v rukavičkách. Sudetští Němci (a ano i já mám stále 25% sudetské krve) byli aktivní součástí toho možná největšího zla a utrpení v dějinách a stále ani po 76 letech to nejsou schopni ani pochopit a ani přijmout. Prostě tu SpD volili asi nějací záhadní mimozemšťané a Hitlera zde zřejmě vítali převlečení Češi. Je to neuvěřitelná drzost, která hledí jen na své lokální, omezené a z velké míry vlastní vinou zaviněné utrpení, ignorujíc násobně větší, globální utrpení na kterém se aktivně podíleli včetně utrpení, které způsobili svým spoluobčanům na jejichž území žili. Není to pouhá zaslepenost, ale drzost zločince.

Z. Lapil 3.3.2021 17:33

Ale pokračuje.

Ale hlavně: kolektivní vina existuje, ale je to záležitost - kupodivu - kolektivní. Před jakýmkoliv soudem nemá co dělat, pokud nepřipustíte rozsudek typu "vražda se stala v obci té a té, každý z místních občanů se odsuzuje k pokutě takové a takové".

I ten Norimberský soud soudil individuálně, na rozdíl od něco málo starších norimberských zákonů.

H. Rybnická 3.3.2021 16:21

Pane Brei kolektivní vina se dá využít vždycky, jak na Němce tak i na Čechy. Na Němce se využila etnickou čistkou.

J. Brei 3.3.2021 16:36

Transfer Němců z Československa, Polska a Maďarska nenazývá etnickou čistkou ani německá vláda, ani, pokud vím, žádná jiná oficiální německá místa. Proč tedy transfer nazýváte etnickou čistkou Vy?

Češi vůči Němcům žádnou kolektivní vinu neuplatňovali. Kdyby tomu tak bylo, nezůstalo by jich tady po transferu přes 200 000.

H. Rybnická 3.3.2021 17:12

Pane Breii, samozřejmě že se jednalo o etnickou čistku, jenže proti části německých, občanů se prostě nedalo namítnout zhola nic. Ale důležitější: byli mezi nimi odborníci, bez kterých určité podniky nemohly přežít, takže ne"směli" zůstat, ale museli.

P. Brich 3.3.2021 17:16

Je to v ní jako v koze. Asi to je germánské dědičné zatížení.

J. Brei 3.3.2021 19:00

Podle německé vlády a úřadů se o etnickou čistku nejednalo.

J. Brei 3.3.2021 19:14

Snad ještě pár myšlenek z Česko-německé deklarace z roku 1997:

Německá strana přiznává odpovědnost Německa za jeho roli v historickém vývoji, který vedl k Mnichovské dohodě z roku 1938, k útěku a vyhánění lidí z československého pohraničí, jakož i k rozbití a obsazení Československé republiky. Lituje utrpení a křivd, které Němci způsobili českému lidu nacionálněsocialistickými zločiny. Německá strana vzdává čest obětem nacionálněsocialistické vlády násilí a těm, kteří této vládě násilí kladli odpor.

Německá strana si je rovněž vědoma, že nacionálněsocialistická politika násilí vůči českému lidu přispěla k vytvoření půdy pro poválečný útěk, vyhánění a nucené vysídlení.

Česká strana lituje, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny. Zejména lituje excesů, které byly v rozporu s elementárními humanitárními zásadami i s tehdy platnými právními normami, a nadto lituje, že bylo na základě zákona č. 115 z 8. května 1946 umožněno nepohlížet na tyto excesy jako na bezprávné a že následkem toho nebyly tyto činy potrestány.

J. Brei 3.3.2021 19:16

A ještě jedna inspirace z Česko-německé deklarace z roku 1997 pro pana Posselta i pro Vás:

Obě strany se shodují v tom, že spáchané křivdy náležejí minulosti, a že tudíž zaměří své vztahy do budoucnosti. Právě proto, že si zůstávají vědomy tragických kapitol svých dějin, jsou rozhodnuty nadále dávat při utváření svých vztahů přednost dorozumění a vzájemné shodě, přičemž každá strana zůstává vázána svým právním řádem a respektuje, že druhá strana má jiný právní názor. Obě strany proto prohlašují, že nebudou zatěžovat své vztahy politickými a právními otázkami pocházejícími z minulosti.

P. Brich 3.3.2021 15:40

Brát to i s nemluvňaty - to nás tu 6 let přece učili Němci!!

A. Renjascu 3.3.2021 15:41

SpD měla v roce 1938 přes 1.340 000 členů a ve volbách obdržela přes 90% hlasů a to poté co hlásala rozbití ČSR, připojení k říši, vyhnání Čechů... Můj děda, otec, někteří jejich kamarádi a s nimi dalších více než čtvrt milionu sudeťáků. Vytrhávat následek od příčin je naprosto trapné.

A. Renjascu 3.3.2021 15:43

... více než čtvrt milionu sudetaků, zde zůstalo.

H. Rybnická 3.3.2021 15:55

Máte pravdu. Jenže otázka zní, co tomu bylo příčinou a odpověd: Těžká diskriminace Němců v ČEskoslovensku první republiky. Dokumentace je obsáhlá, jen na příklad zápisy z jednání parlamentu první republiky jsou v tomto smyslu někdy až otřesné. Nejen trapné.

J. Brei 3.3.2021 16:12

A v čem ta "těžká diskriminace Němců v Československu první republiky" podle Vás, paní Rybnická, spočívala?

H. Rybnická 3.3.2021 17:17

Pane Breii a) povinný "statní"jazyk b) upřednostnování ČEchů i z vnitrozemí ve státních službách v Sudetách na úkor místních, kteří byli vyhazování z práce, c) upřednostnování českých podniků u přidělování státních zakázek v Sudetách i v situaci kdy byla v Sudetách nezaměstnanost zoufale vyšší než ve vnitrozemí d) přerozdělování zemědělské půdy e) různe jiné šikany Trochu se informujte.

J. Brei 3.3.2021 19:01

Národnostní politika Československa vycházela sice z idey národního státu „Čechoslováků“, jehož systém měl mnohé nedostatky, Československo se přesto chovalo k menšinám na tehdy existující poměry vzorně, což doložily i předválečné výzkumy zahraničních organizací. Počet volených zástupců Němců v prvorepublikové správě, počet německých základních, středních i vysokých škol či vydavatelství a tím i knih v německém jazyce byl daleko široko v Evropě nejvyšší. Na územích, kde byla více než 20procentní menšina, byl druhým úředním jazykem jazyk menšiny. Národnostní menšiny mohly svobodně zakládat organizace a různé spolky. Vztah státu a občanů nestál na národnostním, ale na občanském principu. Je však třeba říci, že Němci se s Československem jako se svojí vlastí ve valné většině případů neztotožňovali (byť situaci mírně napomohl fakt, že míra svobody v zemi byla po roce 1933 ve srovnání s Německem nesrovnatelně vyšší); (Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sudet%C5%A1t%C3%AD_N%C4%9Bmci )

J. Brei 3.3.2021 19:09

No, přednost začali dostávat české podniky až v době hospodářské krize a po ní. Je pochopitelné, že v takové situaci dával Československý stát práci přednostně Čechům a ne Němcům, když nebyla pro všechny. Když budou mít Vaše děti hlad, tak také dáte přednostně najíst těm cizím?

J. Lukavsky 3.3.2021 18:42

"Těžká diskriminace Němců v ČEskoslovensku první republiky" soužití dvou národností v jednom státě je vždy problém (Katalánci, Kurdové, Valoni....) Snad jen Švýcaři to zvládají, zatím. Ta diskriminace spočívala v tom, že Němci měli všude kde jich bylo myslím 20% německé základní, střední školy, v Praze univerzitu, měli svoje noviny, politickou stranu, poslance.... Důkazem té diskriminace bylo, že do První republiky utekli Rusové před Leninem, Němci před Hitlerem, Řekové před chuntou, dneska Ukrajinci, Vietnamci jdou za lepším. Jistěže byly problémy, ale První Republika byla v Evropě spíš výjmečná právě svojí civilizovaností. Sudetští Němci ale naletěli psychopatům co jim naslibovali vládu nad světem... a za chyby se platí. No a 6 milionů Židů by jistě uvítalo, kdyby jejich vlak zastavil v Jeruzalémě a ne v Ausschwitzu. Takže ty nářky nad vyhnáním jsou poněkud alezternativní. Nakonec se Sudeťákům splnilo jejich přání: jeden jazyk, jeden Vůdce, jedna říše. I když trošku jinak. J.L. end

T. Krystlík 3.3.2021 17:22

Pane Renjascu, píšete nesmysly! V komunálních volbách 1938 dostala SdP přes 90 % hlasů na volební program karlovarských požadavků, kde nebylo ani slovo o secesi od ČSR! Češi nebyli ze Sudet vyháněni. Lžete!

A. Renjascu 3.3.2021 19:52

Osobně jsem znal lidi, kteří v roce 1938 prchali v moci z Teplic, na povozu měli jen nejnutnější věci a ještě je vyprovázeli místní vrhači kamenů. Vše tam museli zanechat a když jejich šestnácti léta dcera, která měla německé školy odmítla německé občanství, tak ji provedli opravdu nehezké věci z nichž zlomené obratle bylo to nejmenší. A SpD ústy Henleina požádala oficiálně o připojení k říši, tak tady nešiřte nesmysly. Vidíte utrpení jen tam, kde chcete a viník má pro vás větší hodnotu než oběť. Zlé věci se děly, ale zaměňovat důsledek za příčinu je projevem nelidské otrlosti.

T. Krystlík 3.3.2021 20:16

Pane Renjascu, vyprávěli Vám blbosti. Nikdo je nevyháněl, nikoho nenutili k d-občanství, mohli tak žít na protektorátní pasy. Henlein ani SdP nikdy nepožádali oficiálně o připojení k říši.

J. Brei 3.3.2021 21:19

Pane Krystlíku, vyprávěli Vám blbosti. A co se týče připojení k říši:

Henlein se podřídil plánům Adolfa Hitlera na postupné zničení Československé republiky. V druhé polovině roku 1938 sudetští Němci vystupňovali požadavky na autonomii v Československu. Šlo jim ale hlavně o odtržení území, na kterém žili, a jeho připojení k říši. Práva na sebeurčení se dožadovali na různých shromážděních, například na májovém mítinku v Jablonci. (zdroj: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/muzi-15-brezna-konrad-henlein-sudety_1903130722_anj)

T. Krystlík 3.3.2021 22:12

Až na to, že článek není pravdivý, jsou v něm lži.

A. Renjascu 3.3.2021 22:10

Víte ti lidé nebyli zvyklí lhát, bylo to v rozporu s jejich vírou, pokud to dokážete pochopit. Zažily i nucené nasazení a paradoxně měly nejvíce přátel v SRN. To, ale nezměnilo jejich pohled na to co se jim stalo. Poslouchat příběhy těchto žen bylo smutné i když to dokázaly podávat s velkým nadhledem a humorem. Než někoho nařknete ze lži, tak byste si to měl raději rozmyslet. Teoretičtí průzkumníci historie vysmívajíci se utrpení těch, kterým netančí jsou imitací skutečného lidství. Rovná páteř neroste lidem automaticky, jen proto, že si myslí, že vše znají. Jste zajatcem propagandy, která přináší rozeštvaní mezi Čechy a Němce.

A. Renjascu 3.3.2021 22:21

Dodatek:

Napsal jsem, že všem bylo vnucováno německé občanství, ale jedna z těch žen měla árijský vzhled a mluvila čistou němčinou a Němci jí nabídly občanství, které jako šestnáctiletá odmítla a pak se jí po zatčení staly tyto "zajímavé a laskavé" příhody.

V. Petr 3.3.2021 17:57

Němci nebyli všichni nacisté, ale např. skoro všichni muži bojovali ve Wehrmachtu! Historikové poukazují na to, že mnoho zločinů, z politických důvodů připisovaných SS, spáchala ve skutečnosti německá armáda...

H. Rybnická 3.3.2021 18:22

Pane Petře takže každý mladý německý muž který dostal povolání do armády měl napsat Hitelrovi: vážený pane Hitler, s vaší politikou nesouhlasím a do armády nenastoupím ? Máucta . Nebo jak?

P. Brich 4.3.2021 14:01

Existují filmové dokumenty, kterak naši sudetoněmečtí přátelé hrozí vztyčenými pravicemi wehrmachtu při obsazování své domoviny na podzim 1938. A protože kamení jim Henlein zakázal, snaží se vojákům wehrmachtu udělat boule na hlavě alespoň květinami.:-P