8.6.2024 | Svátek má Medard


Diskuse k článku

REALITA: Mýtus čisté energie

Chytrá technologie je sledovací technologie. Není chytřejší díky svým vestavěným vlastnostem, ale proto, že odesílá a přijímá data, která jí umožňují být „chytrou“ při manipulaci s uživateli. Chytrá část „chytré technologie“ byla vymyšlena lidmi. Stejně tak její hloupá část, kdy lidé obětují své soukromí a nezávislost za výhody, kterými je tato technologie omámila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 2.11.2022 13:46

Lithiumfosfát železité baterie jsou známé už hodně dlouho a hodně dlouho se vyrábějí. Přesto jaksi neprorazily, i když mají proti Liion některé výhody. Jsou ovšem výrazně dražší.

Sodíkově iontové baterie , o těch se psalo jako perpektivních už před takovými 30 lety. Teprve nyní, jak to vypadá, budou k dispozici první poloprovozní linky a na funkčních vzorcích se teprve uvidí, jakých parametrů půjde dosáhnout.

P. Sura 2.11.2022 13:08

No protože se hází do řek a do moře, místo aby se pálil. Pálit se nepotřebuje, protože tam kde se hází do moře není zima.

P. Molík 2.11.2022 13:07

Čistá energie, uhlíková neutralita a další nesmysly jsou údernými ideologickými kladivy zelených fašistů, tedy ortodoxních vyznavačů dogmat z katechismu gretensko-klimatické věrouky. Hloupí lidé bez samostatného úsudku a tedy s absencí logického uvažování poslušně papouškují nesmysly o ochraně životního prostředí. Právě výroba a používání větrníků a slunečních panelů je z hlediska ochrany životního prostředí nejškodlivější. Nechali jsme si ukrást naši zdravou víru v potřebu chránit životní prostředí největšími gaunery, kteří před sebe vystrčili pomatenou Gretu, která se stala štítem pro ochránění jejich temných záměrů a zároveň beranidlem pro prosazení barbarských plánů ve jménu ochrany životního prostředí. Takovým barbarským plánem a zároveň kolosálním podvodným projektem je smutně proslulý Green deal, který prý musíme podle Fialy bezvýhradně přijmout. Proč by měly milióny občanů být obětními beránky podvodného Zeleného údělu ?

P. Sura 2.11.2022 13:05

Běžně to NIKDO nepoužíval. Bylo to jen jako likvidace nepohodlného odpadu a dělalo to zelenej plamen. Já to nezkoušel, nejsem prase.

P. Sura 2.11.2022 13:00

Jenž bychom ji měli držet za koule.

R. Tichý 2.11.2022 12:56

Fajn. A proc jsme z dani platili ve velkem zjevne prototypy?

Cele je to levicacka lez podporovana nevzdelanymi pisalky. Stoji to spoustu penez a zpusobuje to zchudnuti zapadani populace.

J. Ticháček 2.11.2022 12:22

Bývaly časy, kdy to Přemek Podlaha dokonce propagoval v Receptáři. Jako nejsmysluplnější využití plastových lahví po jejich vyprázdnění.

J. Kostelanský 2.11.2022 12:20

"Větrné turbíny ani solární panely není možné na konci jejich životnosti recyklovat. Končí na skládkách a stávají se toxickým odpadem."

Tohle je největší problém - staré nebo nesprávné data. Např. letos v srpnu zprovoznili v Německu první věternou elektrárnu, jejíž lopatky se dají recyklovat.

https://www.archspace.cz/recyklovatelne-lopatky

A není to jen takový výkřik do tmy. Nové konstruované větrníky některé firmy už vyrábějí pomocí této nové technologie.

V článku se to přímo neuvádí, jen naznačuje. Jak škodlivé jsou lítiové baterie. Nové, litium-fosfát-železité baterie už neobsahují kobalt. A už v příštím roce začne čínská firma CATL - největší světový producent baterií - vyrábět sodíkově iontové baterie. Samozřejmě bez litia a kobaltu.

Sodík je jeden z nejrozšířenějších prvků na Zemi. Např. kuchynská sůl NaCl se skládá z jednoho atomu sodíka a jednoho atomu chlóru.

Tyhle baterie jsou podstatně levnější, nesrovnatelně bezpečnější, protože nehoří, mají mnohom delší životnost - až 50 000 nabíjecích cyklů, rychleji se nabíjejí a nevadí jim ani teploty hluboko pod nulou. Zatím mají proti litiovým bateriím nevýhodou v nižší kapacitě (zhruba o jednu třetinu), ale u stacionárních uložišť baterií to není problém. A vývoj taky je jen na začátku, a ne u konce.

Takhle by se dalo mluvit o dalších a dalších "nevýhodách" obnovitelných zdrojů energie.

T. Navrátil 2.11.2022 12:12

Ale opravdu, opravdu používá, dává se do listů jako vycpávka. Zrovna nedávno o tom byla reportáž na Prima Zoom, včetně záběrů na tu balzu. Továrna na ty listy je v Británii.

R. Langer 2.11.2022 11:55

Já naopak pořád nechápu, proč se to ve velkém nespaluje, a že je těch petek málo, když se svezou na jednu hromadu, tomu taky nevěřím... ;-)

Pořád tady slyšíme o stovkách tun plovoucího plastového odpadu v mořích, tak kde se tam vlastně bere? 8-o

R. Langer 2.11.2022 11:52

Já tomu zase naopak věřím. Taky se používá uhelný prach, mimochodem. ;-)

R. Langer 2.11.2022 11:47

Nelži zase, prolhaný Zelený bolševiku, lžeš, jako když Rudé právo tiskne... ;-€

R. Langer 2.11.2022 11:47

Přesně tak!

R. Polášek 2.11.2022 11:33

Tak ono je možné dřevo pod tlakem nechat prosáknout tekutým monomerem a ten potom vytvrdit třeba tvrdým zářením. Získá se tak defakto směrovaný kompozit, na rozdíl od původního dřeva netečný k vlhkosti. Akorát třeba z skelných nebo například karbonových vláken by ten kompozit měl být mnohem pevnější. A snad by na to spíš mělo být vhodnější nějaké hustší, těžší a pevnější dřevo než balza, balza je řídká tak, že by téměř veškerá pevnost byla záležitost jen toho monomeru a to by potom mohli ten kus z toho monomeru odlít rovnou a bylo by to výrobně mnohem levnější.

L. Novák 2.11.2022 11:30

V Evropské unii Česko chválí. Svět teď ví, že držíme Evropu pohromadě, říká Jourová

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/v-evropske-unii-cesko-chvali-svet-ted-vi-ze-drzime-evropu-po/r~dab8504e4f9e11ed8b4e0cc47ab5f122/

J. Majzlík 2.11.2022 11:15

Pro obhájce obnovitelných zdrojů el. energie je příznačné, že dosud nevypracovali porovnání vyčerpávající energetické bilance jejich projektů s energetickou bilancí klasických elektráren. Neřešitelný problém nízké energetické účinnosti OZE je založen již na samotném nízkém obsahu energie primárního větrného nebo slunečního zdroje, pohánějícího konverzní jednotku. Pokud se energetický potenciál k a ž d é h o uvažovaného zdroje vztáhne na jednotku hmotnosti, plochy nebo objemu pohonného média, (uhlí, jádra, proudící vody, větru, slunečního záření), pak nutně z tohoto prvního kroku vyplývá, že výhody "obnovitelnosti" se musí dohánět vysokými pořizovacími, energeticky náročnými investicemi. Domnívám se, že vyčíslení množství betonu, oceli, mědi, skla a pod., které je nutno zpracovat na získání energie jedné TWh každého ze srovnávaných zdrojů EE by vzhledem k závažnosti daného problému nemuselo být neřešitelným úkolem.

L. Novák 2.11.2022 10:08

To jsou jenom klasické aktivistické žvásty. Zkoušel jste někdy takovou směs naplnit do PET láhve? O tom se jenom mluví. Jistě se to dá i uskutečnit. Ale že by někdo takovou metodu běžně používal, tomu nevěřím.

L. Novák 2.11.2022 10:00

Hlavní problém je, že roční využití FV instalovaného výkonu v ČR je někde kolem 10% ročního času. A jak to vypadá v praxi od poloviny října v Německu je dobře vidět na tomto grafu, kde je možno nastavit i jiný časový úsek až několik let pozpátku.

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/15.10.2022/02.11.2022/today/

Z. Lapil 2.11.2022 9:56

Šmarjá - vždyť to píšu: mizivý.

L. Novák 2.11.2022 9:55

Ale ano, PROPAGANDA A DEZINFORMACE obvykle bývá slátaninou polopravd a nesmyslů. A tomu taky kvalita jeho textu odpovídá.

https://www.nelez.cz/

L. Novák 2.11.2022 9:49

Meleš blbosti jako obvykle. Rv !!

P. Sura 2.11.2022 9:48

Proč pomíjíte, že lidstvo ze začalo znatelně množit až poté, co si osvojilo OHEŇ. Ale že by tenkrát byl nefosilní a bez emisní, to si nedovedu představit. Zejména když se našly ty očouzené jeskyně.

L. Novák 2.11.2022 9:48

Balzové dřevo jako složka laminátové konstrukce listů vrtulí se běžně uvádí v textech na Internetu. Takže on to zase žádný velký nesmysl není. Jestli se využívá balza i v současnosti, to nevím. Ale letečtí modeláři ji používají běžně už mnoho desítek let pro její výjimečnou lehkost a pevnost současně.

V USA se pokouší recyklovat listy vysloužilých větrných turbín

https://oenergetice.cz/vetrne-elektrarny/usa-se-pokousi-recyklovat-listy-vyslouzilych-vetrnych-turbin

P. Sura 2.11.2022 9:45

R^

J. Uzel 2.11.2022 9:44

"Ale místo toho aby se bývalí hippies řídili zásadami ze svého mládí, tak přesměrovali průmyslovou revoluci tak, aby byla mnohem dražší, méně efektivní a nedostupná pro špinavou dělnickou třídu." - to je podstata problému.

P. Sura 2.11.2022 9:42

Tak jo, a jakej ekonomickej význam jste zjistil při výkonu který rozhýbá číslo na měřáku?

L. Novák 2.11.2022 9:36

Jsou různé materiály pro výrobu FV panelů, ty komerčně využívané a levné jsou na křemíkové bázi a jejich spektrální citlivost jistě lze dohledat.

Pro účely např. zásobování družic na oběžné dráze nebo vyslaných do meziplanetárního prostoru se používá i několik druhů materiálů, aby bylo využito maximum zářivé energie Slunce v širokém spektru (širším, než je to, co po filtraci atmosférou dopadá na zemský povrch). Jejich výrobní cena je ale řádově vyšší, než to, co se používá běžně kolem nás.

P. Rada 2.11.2022 9:36

Balza možnná né ale obecně dřevo jako stavební materiál může zažít rozvoj.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/svedove-postavili-vetrnou-elektrarnu-ze-dreva-je-lepsi-nez-ocelova-104779

Z. Lapil 2.11.2022 9:35

Ba ne, opravdu jsem psal o obyčejných panelech na střeše či na poli. Poznámkou o měřáku jsem se pokusil předejít námitce, že bych si snad myslel, že ten výkon má jakkoliv mizivý energetický nebo ekonomický význam.

B. Havel 2.11.2022 9:32

Pro níže diskutující - hodnocení "špinavosti a ekonomie" řeší LCA - hodnocení životního cyklu, přitažlivě nazvané hodnocení od kolébky do hrobu.

To chtě autor podtrhnout - ty čínské doly atd.

Bohužel to politika přehlušila.

Podnětný článek,díky.