23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Diskuse k článku

REALITA: Mýtus čisté energie

Chytrá technologie je sledovací technologie. Není chytřejší díky svým vestavěným vlastnostem, ale proto, že odesílá a přijímá data, která jí umožňují být „chytrou“ při manipulaci s uživateli. Chytrá část „chytré technologie“ byla vymyšlena lidmi. Stejně tak její hloupá část, kdy lidé obětují své soukromí a nezávislost za výhody, kterými je tato technologie omámila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Kuča 3.11.2022 22:35

Pokud je pravda, že solární panely obsahují toxické látky, těžké kovy & spol., proč už jejich dovozci nemají za krkem MŽP? Pamatuji si, že před asi 12 lety byl výpadek dodávek objektivů pro středoformátové fotoaparáty (pro představu, artikl, který kupuje cca něco pod 1 promile obyvatelstva, neoblizují to, nepohazují kde je napadne a většinou chrání doma v suchu v uzavřeném pouzdře, už kvůli ceně) - protože slitina pro některé konstrukční části obsahovala malé % kadmia, které citelně zlepšovalo mechanické vlastnosti. Myslím, že tenkrát se nakonec podařilo někomu nefanatickému vysvětlit, že je to pitomost a povolení na dovoz bylo uděleno. Japonci snad i tu slitinu posléze upravili, aby neprovokovali, byť za cenu mírného zhoršení kvality nebo nárůstu výrobních nákladů, už si nepamatuji. Tady máme hektary tabulí, o nichž se obecně ví, že z nich za pár let bude jen nerecyklovatelný svinčík a teď se dozvídám, že jsou dokonce toxické. A skuteční ekologové, kteří ví, která bije jen mlčky hledíce do země akorát tiše šoupou nohama a nepokusí se o sebemenší odpor. Pozoruhodné.

V. Kolman 3.11.2022 9:17

Rada pro všechny ekologicky myslící tvory.

Používám už cca 50 let plátěnou tašku (kterou nosím v kapse nestále) a budu ji používat, dokud se nerozpadne. Kašlu na "planetu šetřící" nesmysly, ať už papírové, nebo polyethylenové.

Ale to "ekologicky myslící" tvorové jistě sami už dávno vědí a ti ostatní.......... ti si budou dále kupovat znovu a znovu a znovu nové "ekologické taštičky";-D;-D;-D

K. Novák 3.11.2022 9:32

R^;-D!!EU

L. Novák 3.11.2022 15:23

Používal bych spíše slovo "doporučení", Protože "Rada" má na NP spíš pejorativní význam. ;-)

V. Němec 2.11.2022 21:09

Podobnými oblbováky jako "čistá energie" jsou plastové tašky se zeleným potiskem s informacemi, jako že jejich použitím "šetříme planetu" a příslušným zelenobudovatelským logem.

L. Novák 3.11.2022 8:00

Jo, v tomhle vyniká německý Kaufland a Lidl. Svého času měl na plastových taškách "Z lásky k Česku" velké srdce v barvách české vlajky. To ještě byly zadarmo nebo za symbolickou korunu. Do jedné takové jsem dal použité láhve od kompotů do sklepa, a po třech letech, když jsem si je byl vyzvednout, byla taška "Z lásky k Česku" na cucky rozpadená a vysypané láhve zčásti rozbité... Zelený pokrok nade vše! Rv Německo náš vzor!8-o

P. Rada 3.11.2022 8:10

Vzor je možné hledat, uvidět i v Německu. Třeba v rozvinutém třídění a zpracování odpadů .... Na ledacos přírodního ale zatím opravdu nemají.

Poránu jsem se byl např. zas projít v ještě převážně "zeleném" lese. To jak úspěšně se přírodním procesům pod zelenou klenbou s jejím fotosyntetickým motorem daří už po stamiliony let naprostá většina vyprodukovaného recyklovat, mě navzdory k zelenosti nevraživým sobeckým lidem, utvrzuje v obdivu k funkčnosti zeleného systému.

L. Novák 3.11.2022 8:16

Jistě, z Německa se šíří i ENERGETICKÁ KRIZE vyvolaná NEJHLOUPĚJŠÍ ENERGETICKOU POLITIKOU NA SVĚTĚ.

Německo - náš vzor!

A ty jsi jen zelený debil - bezmozek, který ty kraviny z Německa vychvaluje.Rv

P. Rada 3.11.2022 10:36

NETYKEJ MI - NADUTÝ HOVADO HULVÁTSKÝ!

L. Novák 3.11.2022 14:54

Zelenému prolhanému debilovi jako jsi ty budu tykat vždy! Zapamatuj si to!

P. Rada 3.11.2022 8:00

Největším a nejnebezpečnějším "oblbovákem" je přebujelou chtivostí lidskou utvrzovaná víra, že je možné se v uzavřeném systému s nutně omezenými zdroji i schopností recyklace trvale extenzivně růst. Tuto víru mívají nejrozbujelejší právě ti co už pod sebe nahrabali nejvíce a dávají to dál najevo mimo jiné reklamou.

Když jsem byl před víve jak půlstoletím klučina co musí pomáhat s nákupy... tak na to stačilo celé rodině po mnoholet několik znovu a znovu používaných tašek bez jakéhokoli nápisu, obrázků...

Dnes naopak plní taška spíše roli přenosné reklamy jako svůj hlavní úkol. Ten při nákupech opakovaně v různých variacích plní kde kdo včetně těch, kteří problém sice už trochu vidí ale paradoxně vzdorovitě jen v zeleném logu.

L. Novák 3.11.2022 8:10

Ano, a DÍKY ZELENÝM DEBILŮM jako jsi ;-O ty dnes musíme v obchodě utrácet peníze za reklamu, o kterou nestojíme, a zbytečné náklady, které musíme platit rovnou z vlastní kapsy a nemáme z nich žádný užitek.Rv!!

F. Kusák 2.11.2022 20:05

Pan Petr mě poučuje, že vodík není primárním zdrojem energie. Nic není primárním zdrojem energie, vždy se jedná o přeměnu. A vodík se dá získat i více způsoby, nejen jak je uvedeno. Ale nebudu poučovat, to by každý vysokoškolák nehumatního směru měl vědět.

L. Novák 3.11.2022 8:07

Jistě. Ale když negramotní idioti propagují "ZELENÝ VODÍK" (ten, co se vyrobí výhradně elektrolýzou s využitím elektřiny z OZE), a výroba 1 kWh "zelené" el. energie z vodíkových článků si vyžaduje !! nejprve spotřebovat 4 kWh el. energie na elektrolýzu, stlačování, přepravu a skladování vodíku, tak i technického blba musí trknout, že něco není v pořádku... :-P

F. Kusák 3.11.2022 12:51

To je ovšem věc jiná, to s Vámi souhlasím.

M. Pivoda 2.11.2022 17:13

Cituji z článku: "Energeticky efektivně využívat energii dokáží pouze bioluminiscenční organismy, jako jsou například světlušky. Ty jsme my ale nestvořili a přes všechno vychloubání technokratů je ani nedokážeme napodobit."

Odpověď: Zatím.

Problém je totiž v tom, že takový výzkum by byl ekonomicky neefektivní. Žádné rychlé výsledky. Ani stávající kapitalismus (který porazil neefektivní český reálný socialismus) nemá ekonomické nástroje, pro řešení dlouhotrvajících projektů, ačkoliv víme, že ty projekty jdou správným směrem.

L. Novák 3.11.2022 8:13

Meleš blbosti jako obvykle. Chemiluminiscenční princip už se využívá desítky let, hloupý "zlepšovateli ze socialistického podniku"! Rv!!

J. John 2.11.2022 16:36

V r. 2021 se v Německu v obnovitelných zdrojích vyrobilo pouhých 15,9% spotřebované energie.

V. Vérosta 2.11.2022 18:03

a navíc vsechny tyto obcasne zdroje musi byt kompletne zalohovany uhelkami, jaderkami a mozna i plynovymi zdroji.

P. Sura 2.11.2022 18:18

Pokud není dost vodních, tak především plynovými, ty nabíhají druhé nejrychleji.

P. Rada 2.11.2022 21:55

Proč pane Suro také neuvést, že i jaderné či uhelné zdroje je nutné systémově zálohovat?

Proč raději nepopsat některé zásadní rozdílnosti? Např. že obnovitelné zdroje lze samostatně/ ostrovně provozovat už proto, že je lze zprovoznit odděleně od oboustranně působící rozvodné sítě ?

Proč neuvést, že např. JE potřebuje i v odstavu reaktoru po celou dobu několika let, výkonný vnější zdroj zajištující dochlazování systému... - jinak by dokonce mohlo být havarijně zle.

P. Sura 2.11.2022 22:05

Proč? Protože to každej ví. A jestli je to PRO VÁS senzace, je to váš problém. A ty vaše samostatně / ostrovně pracující OZE nikdo nezpochybňuje. jenže ještě je nikdo nenaučil, aby elektřinu vyráběly, když ji potřebujete a ne jen když se to hodí jim. Proto se musí zálohovat, aby vás nenechaly ve štychu. Kdežto o tom zálohování atomek, co popisujete ví každé malé dítě a taky je s tím počítáno už v projektech. Takovej vzdělanec a tohle neví? nebo mě jen zkoušíte?

P. Rada 2.11.2022 22:24

Zkouším najít odpověd na otázku kterou pro změnu s mého pohledu "ví každé malé dítě". OZE tu totiž rozhodně byly historicky daleko dříve než zdroje neobnovitelné. Navíc i zasítování zdrojů přišlo běžné až s nástupem zdrojů neobnovitelných.

J. Strakoš 3.11.2022 5:55

To koně tady taky byly dříve a teď jezdíme auty.

A jistě se dá najít mnoho výhod koňů před auty, ale nakonec ... jezdíme auty.

Ale třeba jednou přijdou ideologové, co koně prohlásí za správný směr v rámci nějakého boje. Prosadí dotace na jejich nákup (a ustájení) a influenceři se budou předhánět jak na nich bezproblémů dojedou k moři. A v diskuzích se bude argumentovat tím, že všechna negativa dořeší magická věda, která dělá velké pokroky. No a samozřejmě se vyhlásí zákaz prodeje aut za 1-2 volební období.

L. Novák 3.11.2022 8:58

Žvaníš blbosti a nesmysly...Rv Žádné OBNOVITELNÉ zdroje neexistují. Jenom v hlavách a propagandě ;-O zelených idiotů, jako jsi ty. Rv!!

A o tom je taky podstata sdělení v textu článku. Že ti unikla, mě nepřekvapuje. :-P

J. Anděl 2.11.2022 16:35

Tak nějak s autorem v mnoha závěrech nechci souhlasit, ale ten romantismus v hledání čistoty vystihuje dost přesně. Stejně jako jeho nebezpečí v socialistickém - tedy státem či systémem tlačeném pojetí.

K tomuto pojetí: byl jsem třeba nepřímým svědkem sporu, zda je sláma a listí na vytřené podlaze "špína".

U přeměny energie nás zajímají škodlivé dopady na primárně lidi a sekundárně podobu světa, jaký ho chceme mít.

Člověk přirozeně lne k úpravě prostředí a touží po kontrole. Proto taky uklízí, udržuje, zkrášluje, tvoří, opravuje, odstraňuje odpad z dohledu. Vzdoruje entropii. Je to podstata života, součást neustálé dynamiky.

Ovšem ve veřejném prostoru, stejně jako ve sdíleném světě, není vždy jednoduché najít shodu a vyrovnanost.

P. Rada 2.11.2022 22:01

Vaše poslední věta by spíše měla vyznít naopak. Dnes totiž už dominantně žijeme ve "věku nerovnováhy":

https://www.luxor.cz/v/1527618/vek-nerovnovahy-klimaticka-zmena-bezpecnost-a-cesty-k-narodni-resilienci

L. Novák 3.11.2022 8:19

A nerovnováhu vyvolávají technicky, přírodovědně a ekonomicky NEGRAMOTNÍ idioti jako ty. :-P

V. Chrastina 2.11.2022 16:29

Grýndýl se ukázal jako ten nejmocnější mnohabilionový tunel do celosvětové ekonomiky. Při čemž z něj pro nás sprostný lid na oplátku nevyplývá zholanic pozitivního, jen drahota, nepohodlí a děs z budoucnosti. Braňme se tomu!!

M. Pivoda 2.11.2022 15:05

Mýtus čisté pravdy v článcích na Neviditelném psovi.

Níže je příběh bohaté těžařské firmy, která chce ve velkém v Texasu průmyslově (!!!) odsávat miliardy tun CO2 z atmosféry, aby mohla pokračovat v těžbě svých klasických špinavých energií. Ale současně vyhověla požadavkům na nezhoršování negativních klimatických změn.

... up to 3 billion metric tons of CO2 could be stored underground in geologic reservoirs. Despite being one of the biggest oil producers in the country, Occidental is trying to position itself as a leader when it comes to deploying new climate tech. Now, Occidental envisions up to 30 plants.