18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vlali 28.6.2006 9:21

Re: Re: Problém není v zákoně

V posuzování zákoníku práce jsem (přestože malý zaměstnavatel jedna účetní jeden dispečer 9 řidičů) nekvalifikovaný. Podmínky pro podnikání jsou i v tom, že se všem měří stejně (úplně to neplatí nikde a nikdy myslím obecně) k čemuž (jak já tomu rozumím) slouží zákoné normy ať již naše nebo EU (AETR, Zákoník práce, zákon o silniční přepravě apod). Stěmi normami nemusím souhlasit ale platí-li je podnikání a náklady s ním spojené víceméně totožné v rámci druhu výroby a služeb. Nebudou-li podmínky stanoveny vyhraje ten bezohlednější. To je prostý fakt, který nemá s odbory nebo Vaší averzí ke všemu organizovanému nic společného. Nemáte-li skutečné argumenty nediskutujte zajeďte na nějaký spřátelený blog a notujte si se soukmenovci. Jen radu pro Vás když chcete někoho propustit proveďte organizační změnu a pracovní místo zrušte. Administrativně jedna hodina práce a je hotovo.

Stredocech 28.6.2006 9:20

Re: Re: odboráře lze rozdělit zhruba do tří skupin:

"ubyde voličů KSČM, ČSSD a podobných zvrhlých stran a organizací..." Pane, Vy jste se snad zbláznil. Vaše opatření by dala těmto stranám snad i ústavní většinu.

Psí vrah Čumil 28.6.2006 9:19

Re: Ideálem je zřejmě zaměstnavatel bez zaměstnanců,

Dovoluji si poupravit vaše tvrzení: Ideálem zaměstnavatele je zaměstnanec nepožadující mzdu...;-)

Antonín Hrbek 28.6.2006 9:17

Autorovi ve svatém zápalu ušlo

že poněkud ujel. Jak by po nahlédnutí do každé statistické ročenky zjistil (Zdroje tvorby HDP), tak rozhodně sektor služeb nevytváří 70 % HDP. Současně mu není jasný pojem "národní bohatství" a plete si jej s "národním produktem".

Stredocech 28.6.2006 9:15

Re: Autorovi

Doktore, typoval bych čtyřiadvacetihodinové služby v nemocnicích. To je permanentní problém, a docela by mě zajímalo, jak ho chcete řešit. Má zkušenost je taková, že tady jsou dva extrémy.

1) Relativně klidné oddělení. Lékař obejde večer oddělení, pak jde spát a placeno to má, jako kdyby pracoval.

2) Oddělení, kde se situace pacientů často stává kritická. Lékař se vůbec nevyspí a druhý den má v tomto stavu provádět třeba náročnou operaci, což hraničí s ohrožením pacienta.

Psí vrah Čumil 28.6.2006 9:11

Hm, pan Petřík možná zákoník práce nepotřebuje -

problém je v tom, že jiní jej potřebují a CHTĚJÍ.;-P

Stredocech 28.6.2006 9:03

Tento zákoník je možná důvodem, proč ODS sice vyhrála

volby, ale má potíže sestavit vládu, která by získala důvěru. Autor pomíjí veliké skupiny lidí, jejichž platy a samotné zaměstnání nezávisí na množství a kvalitě odvedené práce ale na libovůli nadřízených a různých klikách či bratrstvech. Takto to POŘÁD funguje v celé státní sféře, dále v přirozených monopolech a velkých polostrátních firmách. A to bez ohledu na to, že tento stav zhoršuje zcela evidentně výkonnost ekonomiky.

Malé firmy naopak zákoník obejdou Schwartz systémem nebo tím, že si pracovníky podle potřeby najímají od zprostředkovatelských firem, což se děje už delší dobu.

Jan Hájek 28.6.2006 8:49

Re: Re: Re: Problém není v zákoně

za blbost? Ne, za zoufalství člověka, který chce dělat alespoň jakkž takž kvalifikovanou práci a ne jen vymetat regály v superhyperkosmodiskomarketech.

Jansi 28.6.2006 8:44

Re: Problém není v zákoně

Ano, souhlasím, problém je především v hlavách takových lidí jako je pan Vlali, kteří si neuvědomují, že se od dob jejich odborářských "zlatých časů"  už přeci jen něco změnilo. Tuhle zemi totiž neživí žádné velké fabriky socialistického typu, ale především malé firmy. A ve smyslu dikce nového zákoníku práce si každý drobný podnikatel musí moc dobře rozmyslet, koho přijme a koho ne. Prostě proto, že je na tom existenčně závislý, protože se nadbytečného, nebo nevhodného ( nekvalifikovaného, líného atd) pracovníka nemůže legálně a rychle zbavit. A jak má za tohoto stavu získat mladý absolvent zkušenosti a názor na to, co vlastně chce dělat a k čemu se vlastně hodí, když se jej každý podnikatel bojí přijmout proto, že jej nebude moci ani propustit? To ale odborářské fosilie typu pana Vialy nezajímá. Mají přeci zajištěny dobré podmínky  (hlavně pro sebe) .

R 28.6.2006 8:17

Re: Re: Problém není v zákoně

Nojo, za blbost se platí.

R 28.6.2006 8:16

Problém je v zákonech.Re: Problém není v zákoně

Tuhý zákoník práce vedle vysokých odvodů za pracovní sílu  je jeden z důvodů vysoké nezaměstnanosti u nás.  Protože je kmenový  zaměstnanec s pracovní smlouvou na dobu neurčitou chráněn silně proti propouštění, zaměstnavatel prostě najímá lidi jen na dobu určitou. Protože jsou pracovní síly drahé, zaměstnavatel šetři kde se dá a vybírá z trhu pracovních sil jen "hotové" pracovníky, tedy ty. kteří odpovídají jeho požadavkům nejen schopnostmi, ale i praxí a znalostí. Místo aby vybral pracovníky se schopnostmi, kteří by se zaškolili a zrekvalifikovali. Jenže když je přijímá na dobu určitou, tak je zaškolení a rekvalifikace většinou ekonomický nesmysl.

Výsledek je ten, že schopní lidé, jejichž chyba je jen v tom, že mají špatnou praxi nebo špatnou kvalifikaci zůstavají mezi nezaměstnanými a firma dováží pracovníky ze zahraničí.

AllName 28.6.2006 8:07

Ideálem je zřejmě zaměstnavatel bez zaměstnanců,

a nebo obchodníci s lidskou blbostí ?Těch na psovi je...

Jan Hájek 28.6.2006 8:04

Re: Problém není v zákoně

např. vezmou zájemce o práci s tím, že pracovní smlouva bude, teď není čas. Za měsíc, když se dotyčný zájemce poptává po výplatě, je mu sděleno, že nemá praconí smlouvu a tudíž mu nemůže být vyplacena žádná výplata, ale pracovní smlouva bude, jen co zbude čas. Záleží jen na zoufalosti zájemce, jak dlouho takovou hru vydrží, dělat jak otrok - aby se panu šéfovi neznelíbil a tu smlouvu už konečně dostal - a na rozdíl od otroka nemít zajištěnu alespoň stravu a bydlení (pro neznalé historie, toto byla otrokářova povinnost, jak se plnila je jiná). Psáno ze skušenosti skoro zetě.

Vlali 28.6.2006 7:37

Problém není v zákoně

Zákon jen upravuje (tu lépe, tu hůře) vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by zaměstnavatelé byli schopni dobrovolně část svých rostoucích zisků převést na zaměstnance a´t již formou mzdy nebo nějakých výhod (strava,dojezd do zaměstnání apod.) nebylo by třeba. Ale je tu ono ale. Zaměstnavatelé občas platí mzdu pozdě nebo vůbec. Zaměstnavatelé zneužívají zaměstnance, které v honbě za co největším ziskem  nutí porušovat předpisy (např ten 19ti letý kluk co řídil cisternu a uhořel). Právě proto musí být zákon upravující vztahy mezi těmi co práci dávají (samozřejmě se ziskem) a těmi co práci berou (a vydělávají peníze). Tvrdit, že dnes se nedějí excesy minulého století je blbost. Doporučuji autorovi návštěvu jakéhokoliv super/hyper marketu a uvidí placené otroctví v praxi (a hrůzu z odborů).

eTony 28.6.2006 7:03

Zákoník práce

jednoznačně zrušit. Na tomto stupni civilizace, ve kterém se nacházíme stačí pravidla obchodního zákona. Zákoník práce uměle staví do nerovnováhy vztahy zaměstnavatel - zaměstnanec. Nesmí nastat rovnost zaměstnanec = prosebník o práci. Tuhle zhůvěřilost současný ZP "zabetonoval".

zaměstnanec 28.6.2006 6:43

Pracovní právo

  Sorry - místo neprostovali má být neprostudovali.

zaměstnanec 28.6.2006 6:42

Pracovní právo

   Nenadávejte na pracovní právo, přečtěte si právní předpisy týkající se pracovněprávních vztahů z první republiky, to budete žasnout co všechno a jak podrobně se upravovalo.Ono jde spíš o to, kdo co upravuje.A přestože je mezi našimi poslanci spousta  " právníků" skoro všechny zákony jsou díky jejich nekompetentnosti  a lidové tvořivosti paskvily. Ono je vůbec zajímavé, jak legislativci neznají právní dějiny a pořádně si neprostovali ani zákony , alespoˇ, sousedních zemí (BRD,AT). Kdyby vycházeli ze znalosti a implementace práva do našeho právního systému pak, a nejen zákoník práce, by nové zákony nebyly zmršeniny.ono jde ovšem o to, že tyto zmršeniny vyhotovovaly zejména našim "velekonomům", ketří neznali z práva ani máma-táta a právo neuznávali a ve své ignoranci pokračují i nadále.

Mejla 28.6.2006 5:35

Re: Zákoník práce - milý hochu, to zákoník práce nevyřeší. Je to dané určitým přirozeným pokrokem.

Moji prarodiče např. také pracovali neustále a já to dělám dodnes.

kanuk 28.6.2006 3:47

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jenom pro Vás, doktore

Část problemu je ovšem také ta, že někde, hlavně v Sev. Americe, se odbory, resp. jejich bosové, chovají jak v 19. století.

Pracoval jsem 13 let u velké elektrárenské firmy, řekněme jako technický ůředník. Abych u firmy mohl pracovat, musel jsem být členem odborové organisace (to není proti zákonu, t. zv. zavřená dílna). Za tu dobu jsem musel asi 3x stávkovat. V té době jsme dostávali místo platu nějakou almužnu od odborů. Už se nepamatuji, zda všichni, nebo jen ti co chodili na stávkové hlídky (s plakáty). Stávka trvala obvykle několik týdnů, takže nás zaměstnance to dost poškodilo. Zaměstnavatel na tom vydělal, protože turbiny a elektroměry se točily, stávka nestávka nějakých technických poskoků. Jediní, kdo na tom vydělali, byli odborářští bosové, protože jim se platy během stávky nezastavily a příjmy se zvýšily úměrně se zvýšením platů zaměstnanců. Tak aby si někdo nemyslel, že já jsem nějaký příznivec odborů.

BTW. četl jsem dnes či včera, že GM bude propouštět podstatnou část zaměstnanců, snad jednoho závodu. Určitě desetitisíce lidí. A chce snížit průměrný(?) plat na polovinu současného. A odboráři musejí držet hubu, protože je jim jasné, že mají jen dvě možnosti: dělat za míň nebo vůbec ne. 

kanuk 28.6.2006 3:06

Zákoník práce

Otec mého spolužáka pracoval u České cukerní, nebo tak nějak. Byla to jedna z největších firem první republiky v oboru zpracování zemědělských produktů. Hlavní slovo tam měli agrárníci (členové agrární strany, převážně velkostatkáři a pod.), řediteloval tam jakýsi p. Preiss. Určitě ne chudák, ale "vyprazdňovat se musel bokem". Zřejmě po kolostomii, nebo něčem takovém, nejsem doktor.

V České cukerní se nepracovalo od začátku pracovní doby do "padla", ale až byla práce hotová. A kdyby někdo chtěl zaplatit přesčas, za dveřmi stála stovka jiných. To nebylo v 19. století, to bylo ve 30. letech století 20. Po takové atmosfeře se zřejmě mnoha současným podnikatelům stýská.

Milaz 28.6.2006 2:42

Re: Re: Re: Re: Re: Re: jenom pro Vás, doktore

Zcela zjevně problém zobecňujete na základě vaší zkušenosti ve vaší fy. Jsou ale i jiné fy, kde jsou odboráři třeba a kde by zaměstnavatel zneužíval své postavení. Vy si třeba svých zaměstnanců vážíte (teda hlavně jejich práce), ale existují i takoví, kteří své zaměstnance zneužijí a následně zapudí. Pochybuji, že ve fy, kde si zaměsnance váží, má vedení problém s odbory. Problémy mají fy kde se vedení chová jak kapitalisté v 19.st. 

janabok 28.6.2006 2:11

Re: Re: Re: Re: Re: jenom pro Vás, doktore

tři s.r.o. = 46 zaměstnanců, (+ 10ks externistů) - se mnou se prostě o odborech a podobných zločineckých organizacích nedomluvíte - mě zkrátka živí to, co umím vytvořit a prodat; nepotřebuji k tomu přiblblé odboráře a jejich vyděračské organizace, ZP, minimální mzdu, odvody vyšroubované do závratných výšin a pod. ...

na oplátku Vám doporučím k přečtení Misese, Hayeka, Rothbarda - ti odboráře pojmenovali a popsali více diplomaticky, nežli já - výsledek stejný: zločinci a gauneři, způsobující disproporci na trhu práce...

Doktor 28.6.2006 1:53

Re: Re: Re: Re: zapadla doktore, zapadla!

Zkuste si o činnosti odborových organizací zjistit něco i jiných pramenů, než z knih Maria Puzza. On takový Hoffa není v našich zemích příliš typickým příkladem.

janabok 28.6.2006 1:26

Re: Re: Re: zapadla doktore, zapadla!

takže ta, nikoliv on...

nikoliv, doktore, nikam zapadat nebudu...

aby bylo jasno: k odborářům mám stejný přístup jako ke komunistům a potrhlým socialistům - jsou to gangsteři (odborárští bossové), kteří využívají nevzdělanosti a připosranosti ostatních...

ke škodě všech...

Doktor 28.6.2006 1:22

Autorovi

Když jste provedl takhle podrobnou kritickou analýzu nového zákona, tak bych měl na vás jeden dotaz.  Jestlipak víte, kde je v zákoně veliká skrytá hrozba a proč se může od 1.1. 2007 octnout třeba zdravotnictví ve velkých problémech?

Jsem docela zvědavý na autorovu odpověď. Anebo zda mu někdo poradí.

janabok 28.6.2006 1:21

Re: Nezoufejte

no jeden takový úchyl vystoupil při duelu Topolánek a spol x Paroubek (tuším Prima)...

ale kde toho nešťastníka odchytili a čím ho omámili, mi není jasné...

Doktor 28.6.2006 1:13

Re: Re: odboráře lze rozdělit zhruba do tří skupin:

Vy asi odborář nebudete, ale do první skupiny byste zapadl dokonale.

Petr Vileta, balík z Plzně :-) 28.6.2006 0:59

Nezoufejte

Prece jen se (asi omylem) podarilo CSSD  prosadit jednu zasadni zmenu k lepsimu. Zrusili totiz zakaz Svarc systemu. Takze pokud pujde v nejake male firme do tuheho, muze prejit na Svarc a odbory maji utrum. Uz jste videl odborare-zivostnika? ;-D

janabok 28.6.2006 0:31

Re: odboráře lze rozdělit zhruba do tří skupin:

I. nevzdělaní, tudíž lehce ovladatelní a manipulovatelní

II. více vzdělanější, přemýšlivější, ale nevěřící si

III. sebranka toho nejhrubšího zrna a pokřivených charakterů - odborářští bossové

zrušit ZP, odbory;  naopak uzákonit, že v případě pokusu jakéhokoliv magora s podobnou myšlenkou, bude tento okamžitě na doživotí izolován (zavřen)...

zvýší se produktivita, mzdy reálně i absolutně, sníží se nezaměstnanost, ubyde voličů KSČM, ČSSD a podobných zvrhlých stran a organizací...

Vilém 28.6.2006 0:12

Vynikající zákoník práce

Mnohdy se určitým aktérům zdá, že jim pravidla nevyhovují. Tento dojem ovšem sám o sobě nemůže být směrodatný o nic víc než tvrzení zloděje, že trestní zákon je zastralý a nevyhovuje mu.

Jaké jsou však racionální námitky proti zákoníku práce? Že "vyhovuje odborům" nebo že ho "odhlasovali komunisté na poslední schůzi jsou samozřejmě zcela iracionální. Podobně tvrzení, že má příliš mnoho paragrafů. Firmy také mají informační systémy, a stěžovat si na počet paragrafů je jako chtít návrat do 19. století.

Autor má dojem, že zákoník nereaguje na potřeby současnosti, a týká se hlavně případů možných kolizí. Tím ve skutečnosti dokazuje, že zákoník je správně koncipován - týká se právě jen oblastí, které regulaci vyžadují, pracovní poměry v oblasti špičkově placených činností neupravuje.