29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

POLITIKA: Dilema před druhým kolem

Naše společnost je silně polarizovaná a je zajímavé, že stejně polarizovaní jsou i křesťané.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Boublíková 16.1.2018 7:47

Re: No nevim

Legitimní to samozřejmě je.

Jinak je to ale něco jako skok z 10. patra když hoří, plameny už sice olizují dveře, ale vy nevíte, jestli dole hasiči natáhli síť :-)

M. Zikmund 16.1.2018 7:47

Re: Myslím, že " vítačství " přišité rychlou jehlou

Odpověděl jste si sám - jste nemorální. To už tak je v politice zařízený - dříve jste byl nemorální, pokud jste nevěřil ve správného boha nebo nesprávným způsobem, jindy jste byl nemorální, když jste nevolil stranu, která sama sobě dala vedoucí úlohu, dnes když nevolíte kandidáta, kterého vám určí páter Halík (podle vaší volby vám dá či nedá rozhřešení ve věci vaší morálky). Vždy šlo jen o jedno - abyste pochopil, že jste jen člen stáda.

J. Poláček 16.1.2018 7:40

Re: Myslím, že " vítačství " přišité rychlou jehlou

Gratuluji pane Friduchu ! Více takových lidí v tomto státě. Ja jsem pana Zemana nevolil. Mám k tomu své důvody. V zásadě stejné jak uvedl pan Drápal ve svém článku. Věřím, že vaše volba měla také racionální jádro. O emocích je zbytečné se bavit, na to je toto téma příliš vážné. Pokud by vám to nevadilo, prosím napište své důvody proč M. Zeman ano. Děkuji

M. Prokš 16.1.2018 7:23

Dobrý den, řeším přesně stejné dilema, ale s opačným výsledkem. Domnívám se, že s tím ohrožením demokracie to nebude tak divoké. Zeman je všelijaký, ale totalitní diktátor ne.

Zatímco Drahoš je vlastizrádné želé, které je nekriticky probruselsky měkké. Vůbec nebude bránit naše národní zájmy jako suverenitu, měnu, svobodu názoru proti cenzuře, svobodu vlastnit zbraň a bránit se proti útoku a podobně.

Pravicovou politiku a hájit svobodu a nezávislost občana na státu nebude ani jeden z nich. V tom jsou stejní oba.

P. Zinga 16.1.2018 7:07

Re: Myslím, že " vítačství " přišité rychlou jehlou

Pane Fridrichu, já jsem rozumný i slušný -pokud pod slušností rozumíte, že nebiju děti ani manželku, pod vlivem jsem tak 2-3 krát do roka a opici mám veselou nekradu, daně jsem (více-méně) platil poctivě a makal jsem na plný úvazek do 68. A volím Zemana. Tak co se mnou?

P. Zinga 16.1.2018 7:02

Jaképak dilema:

co chcete, aby Brusel z Čech slyšel?

A. Zajícová 16.1.2018 6:57

Re: No, zatím jsme se z televizní diskuse kandidátů

a kdo jako první aktivitu na Hradě vyvěsil EU vlajku?

F. Houžňák 16.1.2018 6:54

No, zatím jsme se z televizní diskuse kandidátů

o Drahošovi dozvěděli, že se snaží presentovat se jako poslušný vasal Evropské Únie (viz jeho útok na Polsko, 1:26) a leze jí kde může do zadku. To vám pane Drápale gratuluju k vašemu výběru. Chcete víc potratů?

M. Zikmund 16.1.2018 6:41

Re: Myslím, že " vítačství " přišité rychlou jehlou

No, o to přece jde, že Drahošovy názory nejsou vůbec jasné a ověřené a to má být hned prezident?

J. Anděl 16.1.2018 6:23

Re: No nevim

Ano, Zeman už se měl možnost více povahově projevit. Přesto "odmítám soudit povahu dle neověřitelných zpráv" není totéž jako "neznám". Ale i "neznám" v sobě nese určité šance. Ono je to podobné jako s volbou Trumpa. Tam taky lidi nevěděli, ale věděli, že nechtějí Hillary a chtějí to jinak, což možná splní Trump... Ale možná že taky ne.

Podle některých lidí je to, co Miloš Zeman ukázal, v součtu spíš špatné. Budou tedy volit nejistotu. Je to stejně legitimní jako rozhodnutí těch, podle kterých Zeman spíš nebo naprosto obstál. Rozhodne počet těch a oněch.

J. Anděl 16.1.2018 6:12

Re: Pane Drápale,

Jistě ne všichni příznivci. Co se týče příznivců Miloše Zemana, taky to není úžasné.

Umlčování kritiky se musíme bránit. Věcně a slušně.

J. Anděl 16.1.2018 6:08

Re: Pan Drahoš je mluvící barbína

Kapitán národního mužstva je premiér.

J. Fridrich 16.1.2018 6:01

Myslím, že " vítačství " přišité rychlou jehlou

Myslím, že " vítačství " přišité rychlou jehlou Drahošovi není vůbec jasné a ověřené. Zeman by prostě být presidentem již neměl být - rozumní a slušní lidé si ho neváží a jeho zdravotní stav je už nevyhovující - a on sám si to neuvědomuje, tedy nemá soudnost..

M. Zikmund 16.1.2018 5:57

Pan Drahoš je mluvící barbína

Přeneseno do sportovní mluvy: rozhodujete se, zda za kapitána národního fotbalového mužstva zvolíte hráče, jehož silné a slabé stránky znáte, něco odehrál z toho něco úspěšně a jiné neúspěšně nebo si zvolíte hráče z lavičky, který nikdy do žádného fotbalového zápasu nenastoupil. Má ale hezký dres a milé vystupování narozdíl od toho hulváta. Je to dilema? To záleží na tom, zda toužíte po fikci, pohádce a nebo řešíte realitu.

A v tom je ten problém - porovnáváte reálného politika s klady, zápory, vlastní politickou historií a hlavně s VLASTNÍMI politickými názory s mluvící figurkou, která pouze reprodukuje názory toho, kdo ji stvořil a pomohl na politickou scénu. Korektní rozhodnutí byste tedy musel udělat pouze porovnáním Zemana s tím, kdo stojí za Drahošem. Takhle jen posuzujete, která figura se lépe bude vyjímat na známkách, stěně úřadu a při kladení věnců. Je pravda, že to mnohým lidem stačí (mladším a vzdělanějším).

J. Krásenský 16.1.2018 5:44

Pane Drápale,

chápu Vaše dilema a mám podobné. Jen vidím ještě jednu stránku problému: Drahoš je jistě slušný (nebo se tak dosud jeví), ale jak jsou na tom jeho příznivci? Pročetl jste si někdy diskusi k Zemanovi na NP, na lidovkách nebo na Echu? Pět let jsou plné vulgarit, agrese a nepravd, které vydatně konkurují těm o nichž se zmiňujete - proti Drahošovi. A poslední měsíce ještě přitvrdili. Nebojím se až tak Drahoše, jako jeho příznivců. Jsou na významných místech, ovládají veřejnoprávní media, školy... ovládají veřejný prostor. Po celou dobu Zemanova "prezidentování" cenzurovali dění kolem něj. Důležité projevy, jako v Lidicích nebo v Bratislavě zcela zamlčeli, ale v rámci represivní tolerance zdůrazňovali každou chybu (a že jich bylo). Drahoš bude jejich (bílý) kůň. A v rámci represivní tolerance budou umlčovat jeho kritiky. Ještě že to není afroevropan. Toho se bojím. A jen tak pro zkoušku, vzpomenete si na nějakou kritickou zprávu nebo komentář z našich veřejnoprávních medií k EU?

P. Boublíková 16.1.2018 4:03

No nevim

Shrnu: Zeman líbí názory, nelíbí povaha. Drahoš nelíbí názory, povahu neznám. Proto volím Drahoše.

No to je teda logika... :-)

J. Cervenka 16.1.2018 3:50

Horak

mily pane Horak, jste tryznen a kazdemu slovu rozumim Ale kdyz zvolite Dr.Drahose, prijdou do Cech muslimove. Zkuste najit priklad neceho horsiho. Jak smutne dilema!

C. Horák 16.1.2018 2:56

Re: Dobrá úvaha, ale neúplná

pokračování:

A musím říci, že představa globální, totalitní tyranie mne naplňuje destilovanou hrůzou. Globální KLDR, nebo možná taky něco mnohem horšího. Krutovláda, neomezovaná a nebržděná konkurencí svobodnějších (a tedy ekonomicky výkonnějších) světů, jejichž existence v dobách národních států byla vždy - ať už přímo nebo nepřímo - příčinou konců totalitních systémů nebo je alespoň nutila nasadit lidštější tvář. Zkusme na okamžik zavřít oči a představit si to - očipovaní otroci, lovná zvěř bez sebemenší naděje na záchranu nebo na pomoc zvenčí. Představa bezesporu traumatisující, nicméně nezbytná k pochopení zla na druhé misce vah. Zeman jistě není hrdinou, který by nás z té šlamastyky mohl vysekat a Drahoš jistě není padouchem, jenž by nás chtěl co nejdříve očipovat a zotročit, spíše bych řekl, že první z nich je drobným zrnkem písku v onom globalistickém soukolí a druhý kapkou oleje. Zrnkem písku nikoli z důvodů ušlechtilých a světaspásných, ale z důvodů hájení čistě sobeckých zájmů, furiantsví, mstivosti a přehršle dalších charakterových vad. Kapkou oleje nikoli z misantropické zlomyslnosti, ale z užitečného idiotství, případně karierismu, ale možná i ryzího altruismu.

Tak koho si měli Churchill a Roosevelt vybrat za spojence proti Hitlerovi - Frantu Nováka, který je ztělesněním všech myslitelných ctností, ale k boji má jen vidle, nebo zrůdu Stalina, s jehož pomocí mohli Hitlera opravdu porazit? A koho máme vybrat my?

Uvítám každý smysluplný názor, který aspoň trochu rozptýlí mé obavy. Prohlášení, že dnes se přece něco takového nemůže vůbec stát, beru bez racionálního odůvodnění jako pouhý projev toužebného přání, případně slabošství, bránícího pohlédnout realitě do očí. O podobná prohlášení nebyla mezi lidmi v předválečném Německu, stejně jako před jakoukoli jinou společenskou katastrofou nikdy nouze. Což bylo ostatně hlavní příčinou, proč k oněm pohromám došlo, takže děkuji, ale bez tohoto typu útěchy se obejdu.

C. Horák 16.1.2018 2:55

Dobrá úvaha, ale neúplná

"Netvrdím, že toto dilema má jednoznačné řešení. Churchill a Roosevelt se zřejmě museli spojit se Stalinem, aby porazili Hitlera."

Přesně, tato poznámka je klíčová. Takže jaký obecný závěr z toho plyne? Odpovím si sám - že své zájmy uspořádáváme podle priorit. Raději akceptujeme menší zlo, abychom zabránili většímu. A ano, občas se ocitneme v situaci, že zla, mezi nimiž volíme, jsou tak značná, že výběr je téměř bolestný.

Představa, že zde povládne tandem Zeman – Babiš s podporou Okamury a komunistů, nahání husí kůži asi kdekomu, včetně mě. V tom se s autorem shodnu, jakož i na tom, že tahle parta zřejmě demokracii lehce přišlápne krk. Jedno zlo na misce vah bychom tedy měli, takže pojďme identifikovat to druhé: tím je podle mého názoru zcela cílená a plánovaná demontáž demokracie, režírovaná globálními oligarchy v pozadí a realisovaná bezskrupulosními panáky v popředí, jejímž cílem je skrze likvidaci národních identit a postupného fúzování v nadnárodní celky dospět k vytoužené globální vládě. (Kdo by snad měl v úmyslu opět připomínat mainstreamem donekonečna omílanou stupidní mantru o konspiračních teoreticích, nechť si vzpomene na Schwarzenbergovo rozverné vyprávění v poslanecké sněmovně o tom, jak na Bilderbergu odhlasovali bombardování Srbska pár dní předtím, než k němu skutečně došlo. Nebo cokoli z doložitelných a jednoznačných výroků či dokumentů oné smetánky, jejichž seznam by stonásobně překročil prostor, vymezený zde diskusnímu příspěvku.) Tito lidé tvrdí, že současnost (a zejména pak budoucnost) přináší problémy, které nejsou demokracie ani jednotlivé národní vlády s to řešit. Což by bylo opět thema na týden, pročež pro účel této úvahy raději připustím, že to tak může být. Dokonce připustím, že tito osvícenci to vše skutečně nedělají z čiré touhy po absolutní moci, ale z ryzího altruismu. Přesto možnost globální tyranie nemůžeme hodit jen tak za hlavu, protože i tito mesiáši budou umírat a nahrazováni budou jinými, mladšími, kteří se už třeba nezakecají.

T. Pansky 16.1.2018 1:02

Pane Drapale, lepe bych to nemohl napsat. Pana Zemana uz ..

... bylo dost. Pokud bych jeho prezidentske pusobeni mel shrnout, moc prace by to nedalo. Spise jde o to, ze pan Zeman nicim neprispel ke zlepseni politicke kultury v Cesku, ba naopak. Jeho opilstvi je zname i na mezinarodni urovni a nikdo s nim (v jeho zastupovani s Ceskou republikou) nechce navazovat kontakty. Jen tohle by melo stacit k tomu, abychom otevreli dvere pro jineho cloveka. S pozdravem, Tomas Pansky, Texas

P. Majer 16.1.2018 0:32

Prosim upresneni...

Dobry den pane Drapale, rad ctu vase clanky, ale ted vam nerozumim. Se kterymi nazory pana Drahose nesouhlasite? Jinak pokud jde o podporu Izraele, souhlasim s vami a vyjimence i s M. Zemanem!