21.10.2020 | Svátek má Brigita


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Václav Železný 13.3.2006 9:14

Re: Re: Regulace cen elektřiny je v kompetenci státu který navíc

Najděte si nejprve co je činnost Energetického regulačního úřadu než zahájíte palbu od boku. Cena energií není tak úplně dílem trhu, jak si myslíte.
vita 13.3.2006 9:24

Re: Re: Re: Regulace cen elektřiny je v kompetenci státu který navíc

Psal jsem pochopitelně o ceně SILOVÉ eletřiny, která není regulovaná - a je čistě a výhradně dílem trhu. O přirozeném a regulovaném monopolu snad nemá smysl se dohadovat.
Václav Železný 13.3.2006 12:27

Re: Re: Re: Re: Regulace cen elektřiny je v kompetenci státu který navíc

Tak to beru, jenže cena silové elektřiny je jen zlomek celkové ceny, kterou platí spotřebitel.
ok 13.3.2006 9:29

Re: Re: Regulace cen elektřiny je v kompetenci státu který navíc

To plne chapu, jen je tu drobny problem - dokud Cesi nemohou pracovat treba zrovna v tom Nemecku, tezko bude existovat tlak na mzdy srovnatelne s temi nemeckymi.
Tlak na cenu elektriny srovnatelnou s tou nemeckou - ten existuje uz dnes a zjevne nikomu nevadi, on totiz za vsechno muze nejaky Pavek - asi novy rusky prezident, ze ma takovou moc, chlap jeden.
Mimochodem i nemecti spotebitele se bouri proti zavratnemu rusku cen energii, a - kupodivu - pricinu hledaji v monopolnim postaveni dodavatelu. O nejakem panu Pavkovi, ktery za vsechno muze, se zjevne jeste nedozvedeli.
Za uroven diskuse zde udeluji  Pracujte s fakty, panove.
vita 13.3.2006 9:34

Re: Re: Re: Regulace cen elektřiny je v kompetenci státu který navíc

Tak to doporučení ausgerechnet od vás - to sedí...
vita 13.3.2006 9:39

Re: Re: Re: Regulace cen elektřiny je v kompetenci státu který navíc

Evidentně nechápete, prorotože jinak byste nemohl(a) hausírovat s domácí mzdou, resp. kupní schopností.
Jak to - u všech všudy - souvisí s cenou elektřiny, která se vytváří na EVROPSKÉM trhu? To vám má VW nebo Mercedes prodat auto se slevou, protože máte malý plat? Prodá - pokud se mu to vyplatí, pokud mu stoupne prodej v Česku tak, že mu to ztrátu ze slevy více než vyrovná.
ok 13.3.2006 9:52

Re: Re: Re: Re: Regulace cen elektřiny je v kompetenci státu který navíc

Odpoved je prosta:
1. uroven mezd u nas je jina nez v Nemecku
2. CEZ je monopolni dodavatel, kde ma vetsinu stat
3. stat jako vetsinovy vlastnik CEZu rozhoduje o cene elektriny u nas. Muze ji klidne nasadit vyssi nez v nemecku, nez to trh srovna, pekne se napakuje. Tento postup bych mu ostatne doporucil, snizil by se statni dluh - predpokladam, ze vetsinovy vlastnik kasiruje vetsinu zisku. Vzhledem k momentalni zadluzenosti statu by to byl spravny postup.
 
Vyhovuje vam tato odpoved? CEZ by se tak stal Mercedesem evropskeho trhu s elektrinou.
 
Ladislav N. 13.3.2006 10:04

Re: 2. ČEZ je monopolni dodavatel, kde ma vetsinu stat

ČEZ není monopolním dodavatelem, proč ten nesmysl omíláte pořád dokola? Cena elektřiny se přizpůsobuje trhu. Přestaňte plácat nesmysly. Elektřina není sstejná komodita, jako rohlíky v jediné pekárně v Horní Dolní...
vita 13.3.2006 10:04

Re: Re: Re: Re: Re: Regulace cen elektřiny je v kompetenci státu který navíc

Nevyhovuje.
ad 1) s cenou nikterak nesouvisí.
ad 2) ČEZ není monopolní dodavatel
ad 3) to by jistě mohl - ale jak donutí obchodníky elektřinou, aby nakupovali ausgerechnet u ČEZu? Třeba E.ON? Nebo PRE? Nebo desítky překupníků, kteří nemají ani výrobu ani dráty - ale na (pře)prodeji taky vydělávají? Nařídí jim odběr jako feudál nevolníkům nutil svoje pivo? 18. století skončilo, ok. Dávno... Fakt...
BTW - trh to vyřeší okamžitě. Ceny pravidelných dodávek se sjednávají někdy v létě na burze. Tam může přijít kdokoli s nabídkou. Kdo je nespolehlivý nebo drahý, má smůlu. Bohužel na této burze neobchoduje ani Pávek, ani větrní tuneláři z Německa. Ti mají ceny i odběr garantován nesmyslnými zákony.
Mimo se obchoduje zejména elektřina potřebná "hned teď" - a tam jsou ceny násobně vyšší. Kdo je schopen tu neplánovanou potřebu pokrýt, jo ten se napakuje... Tržně, bez zásahů státu.
NevericiTomas 13.3.2006 14:51

Re: Re: Re: Re: Regulace cen elektřiny je v kompetenci státu který navíc

Tak ted zase nechcete chapat vy.Samozrejme, ze se cena energii urcuje na evropskem trhu.Bohuzel cena prace ne.Ten trh je totiz nesmyslnymi vyjimkami zcela zdeformovan.Prave tim, ze si Cech nemuze rici-kdyz si tady nevydelam na elektrinu, pujdu jinam....dojde leda na Cinovec...
Je to jako v te pohadce oblecena-neoblecena, prijela-neprijela, trh-netrh.....
K., 13.3.2006 7:47

Z českého platu německou cenu elektřiny zaplatit nejde

Trochu domácího entuziazmu by to chtělo a neprodávat domácím zákazníkům za ceny, které nemají šanci zaplatit. Tady opravdu nikdo(až na různé na odstřel ředitele) platy na úrovni sousedů nemá a přitom ceny jsou děsivé....
vita 13.3.2006 10:08

Re: Z českého platu německou cenu elektřiny zaplatit nejde

Čechům českou elektřinu!
Ta naše elektřina česká, ta je tak hezká, tak hezká...
Co si doma vyrobíme, to si doma prosvítíme.
Nekrmte Němce-cizozemce, bratr Žižka jim elektřinu taky neprodával!
A.S. Pergill 13.3.2006 7:32

Problém s ČEZ

spočívá v tom, že má praktický monopol, protože vlastní většinový podíl i v distribučních společnostech (snad s výjimkou jedné). Tudíž může, jak tomu bylo před jeho formálním rozdělením na výrobní a distribuční část, likvidovat případné konkurenty. Proti monopolu se dost obtížně dá bojovat jinak než opatřeními na celostátní a legislativní úrovni.
Petr Vaňura 13.3.2006 8:38

Re: Problém s ČEZ

Pane Pergille, a co ostatní distributoři? Nepozoruji, že tam, kde distribuci ovládá EON by byla cena nižší.
vita 13.3.2006 9:14

Re: Problém s ČEZ

Poslyšte, Aspergile, už vám bylo mnohokrát vysvětleno, že distributor musí na své dráty vpustit elektřinu kteréhokoli prodejce/výrobce za stejných podmínek jako svou. Bylo vám to vysvětleno tolikrát, že vaše napochopení nelze už nazvat nepochopením. Jak ho nazvat..., no pro svoji potřebu výraz mám a váš mě nezajímá.
Mejla 13.3.2006 4:49

Neblbněte Burkete, vždyť komunisty prolezlý je ten Váš milovaný ČEZ,

jeho dodavatelé i subdodavatelé. Podívejte se na profily vlastníků (současných i minulých) uhelných dolů v ČR, Škody Plzeň, jejich management atd. Největším problémem naší tzv. velké energetiky je její totální bolševizace, to jest koncentrace moci do velmi úzkého okruhu lidí. Tento trend nastolil především Váš velký guru Grégr. Výsledkem je to, že o tržním prostředí v naší energetice prostě nelze hovořit. Poslední zdražení energií je toho posledním, ale zdaleka ne jediným důkazem.
ikgor 13.3.2006 3:15

strašidlo komunisty

nevadilo,kdyžvse k nim uchýlil Klaus, aby se mohl stát prezidentem?
Přestaňte se jimi strašit - to jsou volební kecy.
Ladislav N. 13.3.2006 4:53

Re: strašidlo komunisty

Potíž je v tom, že komunismus má většina národa a především vládnoucí strany (a její tiché podpory KSČm) zažraný do mozku, takže oni sami ani netuší, jak jsou komunistickému myšlení díky komunistické výchově (a malé vzdělanosti a rozhledu) blízko... Tak jaképak strašidlo. Hloupostí spíš je tento stav popírat a zlehčovat.
?? 13.3.2006 3:13

Dobré postřehy od BD, jako obvykle !

Doporučuji P. Pávkovi přečíst si nejen zmíněný článek, ale hlavně téměř 400 diskuzních příspěvků k němu !
Osobně se divím panu Bursíkovi, že na kandidátku strany dal lidi jako je Mamina Kuchtová,Petr Vúhl a pod. Tito fanatici jsou pro mne naprosto nevolitelní !
R 13.3.2006 3:43

Lidi na kandidátce jsou konzistentní

s Bursíkovým volebním programem neboli jednoznačně souhlasí s jeho ekologickou částí  a ostatnímu nerozumí a zatím je to nezajímá. Kdyby byli zvoleni, to bychom asi uviděli věci!
Ladislav N. 13.3.2006 7:02

Re: Lidi na kandidátce jsou konzistentní

Potíž je v tom, že oni nerozumějí ani té *E*kologii, protože kdyby ano, nezakládali by partaj s podobnou náplní (a hlavně plnou pitomých lidí).
R 13.3.2006 11:32

Re: Re: Lidi na kandidátce jsou konzistentní

Přesně.
ok 13.3.2006 8:53

Re: Dobré postřehy od BD, jako obvykle !

Jenze tech 400 prispevku, to byla jen prehlidka nepochopeni a nenavisti k nekomu, kdo mysli jinak nez vetsina. z tech 400 prispevku skoro nikdo nepochopil, ze alternativni reseni jsou jen DOPLNKEM standardni ekonomiky. Dolpnkem, ktery je skoda zanedbavat. Napriklad nemci se vyzkumu alternativnich zdroju venuji intenzivne uz radu let - chcete, abychom zaostali a divali se pres hranice z nuznych chaloupek, jak se stalo uz nekolikrat v historii, vzdy ze stejnych duvodu?
Proste Bursika nevolte, ja ho taky nevolim, ale respektuji jeho nazor. Mame svobodu. Tlusty take blaboli o dano 0% a nikdo se nad tim nepozastavuje. Tlusty si take muze blabolit co chce, rozhodnou jen a jen volici.
Pokud se tvarime, ze jednorazove zdrazeni elektriny o 40% je normalni, pak je neco shnileho v nasi demokracii.
Václav Železný 13.3.2006 9:09

Re: Re: Dobré postřehy od BD, jako obvykle !

No, pokud si naši sousedé touží rozbalancovat síť větrákama, a už se jim to docela úspěšně daří, a při bezvětří se modlit, aby záložní zdroje stačily na pokrytí výpadku, tak ať si to užijí, ale tuhle blbost bych po nich radši neopakoval. Ano, alternativní zdroje jako doplněk, ale ne diktovat kvótama a zákonama kolik se musí vyrobit a za kolik vykupovat do sítě. To je blbost, která dopadne jedině špatně.