19.9.2020 | Svátek má Zita


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ladislav N. 13.3.2006 10:09

Re: Opakovaný příspěvek

Jakou elektřinu by měli čeští výrobci podle vás vyrábět? Jaké palivo používat?
Pamětník I. 13.3.2006 10:24

Re: Re: Opakovaný příspěvek

To snad z mého příspěvku jasně vyplývá, že především jadernou  a tzv.špičkovou elektřinu vyráběnou z uhlí produkovat jen v minimální míře pro vlastní potřebu a reciproční kompenzaci dovozu nikoliv na vývoz za účelem zisku. Producent tím totiž vyváží surovinu, kterou nevlastní tj.naši krajinu pod cenou, která nezahrnuje celou její současnou a zejména budoucí hodnotu.
Ladislav N. 13.3.2006 10:51

Re: tzv.špičkovou elektřinu vyráběnou z uhlí produkovat jen v minimální míře pro vlastní potřebu a reciproční kompenzaci dovozu nikoliv na vývoz za účelem zisku.

Jste tedy pro oddělení (opak propojení) národních energetických sítí tak, aby byly splněny podmínky pro "ostrovní" provoz elektrárenského a rozvodného systému?
Pamětník I. 13.3.2006 11:11

Re: Re: tzv.špičkovou elektřinu vyráběnou z uhlí produkovat jen v minimální míře pro vlastní potřebu a reciproční kompenzaci dovozu nikoliv na vývoz za účelem zisku.

Já nevím, kam mne chcete dotlačit. Prostě špičkové energie musíme vyrábět pro samozřejmě propojené sítě tolik, abychom nenarušili společnou frekvenci, ale nesmíme ji nabízet v tomto časovém úseku jako prodejný přebytek nad míru reciprocity.
pavel 99 13.3.2006 11:15

Re: Re: Re: Opakovaný příspěvek

"...Producent tím totiž vyváží surovinu, kterou nevlastní tj.naši krajinu pod cenou, která nezahrnuje celou její současnou a zejména budoucí hodnotu..." - můžete mi prosím obasnit, který producent "..nevyváží surovinu kterou nevlastní..."? Pochopitelně rozumím případné námitce "ve menší či větší míře" - ovšem kdo určuje tu míru, která je ještě přípustná a která už ne? Vy osobně?
Stredocech 13.3.2006 11:43

Tu cenu by v podstatě mel určovat parlament vhodnými zákony

Zkuste si představit, že bychom měli ropu, která by českou spotřebu mohla pokrývat 100 let, souhlasil byste s tím, aby se rychle vytěžila a prodala za 10 let?
Ovšem, našim politikům při jejich zkorumpovatelnosti moc nevěřím, ale pak už zbývá jen referendum.
Jinak myslím že dobře chápete, co mínil autor tou poznámkou o "vývozu krajiny."
Za komunistů se tomu říkalo vývoz lesů, vod a strání...
 
pavel 99 13.3.2006 11:56

Re: Tu cenu by v podstatě mel určovat parlament vhodnými zákony

Co je prosím "česká spotřeba"? Je to spotřeba pro výrobu auta, které se nakonec vyveze? V krajních případech (kamion plný dřeva) je vývoz krajiny poměrně jasný, ovšem jistému "vývozu krajiny" dochází při každém exportu (viz. úvodní otázka) a není mi jasná metodika, kdy je "vývoz" přípustný a kdy ne. Nebo žádný vývoz nebude přípustný?
Pamětník I. 13.3.2006 11:58

Re: Re: Re: Re: Opakovaný příspěvek

Vývoz krajiny v tomto případě určuje schválená státní energetická politika v míře s jakou se chceme dneska řídit heslem: "Po nás potopa!" a zahrnuje v tom i těžbu vápence pro odsiřování uhelných elektráren.
Podnikatel Hňup 13.3.2006 9:53

Kde na to přišel???

ČEZ je dominantním hráčem na trhu s elektřinou od turbíny až po elektroměr...kdo tvrdí, že to je jinak tak kecá. Taky by se mi dobře pdonikalo, kdybych měl svého ministra, který by mi pohlídal, že mi jdou zákony na ruku. Všichni podnikatelé jsou si rovní a někteří jsou si rovnější:-) Viva ČEZ Republic...
Ladislav N. 13.3.2006 9:59

Re: Kde na to přišel???

Slyšel jste něco o celosvětovém a evropském trhu s energiemi a o rostoucích (tržních) cenách? Distributoři kupují elektřinu na "burze" a ceny se sjednávají měsíce dopředu... Elektřiny (ve velkém objemu) není v EU nadbytek. Naopak.
Aleš P. 13.3.2006 9:36

K článku

Myslím si ,že ČEZ zde na našem trhu využívá skutečně svého monopolního postavení.Ceny energií by měl stát regulovat .
Ekologická daň bude znamenat vzestup ceny všech energií,tedy i tepla=vzestup cen všech služeb a výrobků-Taže celkem vysoké zdražování nás nemine.
vita 13.3.2006 9:45

Re: K článku

Jaká "český trh"? Neexistuje český trh elektřinou. Existuje evropský trh.
Pokud bude stát regulovat cenu, jež se jinak vytváří na trhu - samozřejmě může. S dopady, jež jsem popsal dole, ale když nepustíme ven svou elektřinu, "to by tak hrálo aby si cizák germán našimi elektony svítil! ", nemůže nám vadit, že cizák germán nekoupí naše zboží, třeba auta. Nakonec SPK regulovala vše, včetně (ne)dostatku dámských vložek a ceny hajzpapíru. Proč ne.
 
Akorát že ten zlý trh takňák reguluje výrobu líp než barák plný ouředníků na náb. kpt. Jaroše.
ok 13.3.2006 10:05

Re: Re: K článku

Co budete delat, az evropsky trh s elektrinou vysroubuje ceny tak, ze spolknou vic nez ceske domacnosti unesou? Pri jednotne evropske cene za elektrinu k tomu muze pomerne snadno dojit  - dodavatele se budou ridit koupeschopnosti bohatsi casti Evropy, ta urci rovnovaznou trzni cenu. Z pohledu ceske domacnosti, ktera topi elektrinou k tomuto stavu doslo uz pred nekolika lety. Aktualni zdrazeni o 40% to posunulo opet zasadnim zpusobem dal smerem k neunosnym nakladum.
A to nemluvime o odlisnych klimatickych podminkach ve stredni a vychodni Evrope - tedy o z principu vyssich nakladech na energii v nasi zemepisne oblasti. Na Ryne maji o 5 stupnu tepleji, casto tam vubec nemrzne a budovy se tedy nemusi temperovat proti promrznuti. Dal na zapad je to jeste vyraznejsi.
Stredocech 13.3.2006 11:52

Víťo, jako byste nevěděl, že v EU má každý to, co si uhádá

Klidně můžeme zavést kvóty a regulace na vývoz elektřiny, pokus se k její výrobě musí těžit domácí uhlí, které de fakto dochází.
Ladislav N. 13.3.2006 9:51

Re: K článku

Kde a v čem ČEZ zneužívá monopolní postavení? Co vlastně chcete? Aby stát reguloval ceny elektřiny a současně na ni uvalil "ekologickou" daň? Víte vůbec, o čem píšete? :)
jakovy 13.3.2006 17:21

to aleš

Cituji: "
Myslím si ,že ČEZ zde na našem trhu využívá skutečně svého monopolního postavení.Ceny energií by měl stát regulovat .
Ekologická daň bude znamenat vzestup ceny všech energií,tedy i tepla=vzestup cen všech služeb a výrobků-Taže celkem vysoké zdražování nás nemine."
 
Takže bych to shrnul v odvážnou formulizaci (cit.Horníček) :
může za to Klaus !
suši 13.3.2006 9:35

Prosím

hlavně všechny novináře, aby se v předvolebních diskuzích, kterých bude jistě dostatek (samozřejmě  si to mohou zjistit jinak i jinde) za mne zeptali elity Strany zelených, zda odebírají Zelenou energii vyráběnou v OZ nabízenou zlým ČEZem. Také by mne zajímalo, jestli tuto samozřejmě dražší energii budou vnucovat všem anebo ponechají na uvědomění zodpovědných lidí zda sami ze své vůle podpoří tyto zdroje.
pavel 99 13.3.2006 10:21

Re: Prosím

Přímo v rozsáhlé a diskusi na stránkách Strany zelných jsem se na to mnohokrát ptal a nikdy nedostal přímou a jasnou odpověď. (Pan Beránek zpočátku napsal, že mu ve využívání elektřiny z OZE brání ČEZ, ovšem na otázku v čem konkrétně mu vlastně ČEZ brání už neodpověděl.) Snad nejvýraznější náznak odpovědi vyplynul z jednoho příspěvku, kde se pravilo "...patrně nebude možné spoléhat na dobrovolné uskrovnění odběratelů...". Celá diskuse byla nedávno zrušena a patrně smazána (asi jako příspěvek k větší "otevřenosti" Strany zelených před volbami).
ok 13.3.2006 8:42

ale kdo to ma platit??????? je to zdrazeni o 40% za topeni

Pan autor zrejme pouziva elektrinu jen pro svuj holici strojek. V tom pripade chapu, ze ceny elektriny nechava Jovovi.
Pavek vcelku pravdive upozornil na zavratne rostouci ceny elektriny, a hleda (v ramci svych moznosti) nejake reseni. Vyuziva pritom system dotaci, ktere nenavrhl on, ale POSLANECKA SNEMOVNA Ceske republiky. Pavek se tedy pohybuje v ramci systemu.
CEZ zdrazuje zasadnim zpusobem elektrinu prave tem, kteri jsou na ni z nejakeho duvodu zavisli. Ti ostatni totiz od elektriny za topeni davno odesli. Napada me treba invalida na vesnici, kde neni plyn. Elektrina pro nej znamena mozna jedinou variantu.
 
vita 13.3.2006 9:11

Re: ale kdo to ma platit??????? je to zdrazeni o 40% za topeni

Ještě jste nepochopil(a), že aktivitity pana Pávka zvyšují ceny elektřiny? Ještě vám nedošlo, že všechny tyhle předražené "alternativy" jenom zdražují?
Tak si klidně Pávka adorujte. Ovšem, pokud bych mohl prosit - račte se napojit na jeho drahé větrníky, hrajte si s ním - a nepožadujte od všech, aby vám vaše hraní zaplatili. Mě celkem štve, že mu na jeho tunel přispívám - a to jako poplatník (na nevratnou půjčku), tak jako spotřebitel (na předražený výkup silové elektřiny a na skutečné zdroje, které se kvůli Pávkovi musí točit, i když zrovna fouklo do vrtule).
ok 13.3.2006 9:20

Re: Re: ale kdo to ma platit??????? je to zdrazeni o 40% za topeni

Jo tak Pavek za to muze. Aha. Diky za informaci, uz chapu, proc po nem tak jdete, ted je to teprve srozumitelne. Tak Pavek muze za tech 40% . Zajimava informace. Uz chapu, proc ho tak nenavidite.
Hned cele te diskusi rozumim o neco lepe.
Mohl byste prosim spocitat, o kolik procent zdvihly cenu elektriny ty konkretni vetrniky pana Pavka? A o kolik procent zvedl cenu elektriny fakticky monopol CEZu? A prosim presna cisla, zjevne mate pristup k informacim lepsi nez ja.
 
 
vita 13.3.2006 9:34

Re: Re: Re: ale kdo to ma platit??????? je to zdrazeni o 40% za topeni

Cenu zboží určuje trh. Slyšel(a) jste někdy toto slovo? Trh, to je mechanismus zpětné vazby mezi nabídkou a poptávkou, regulující obé cenou. Když vzroste cena elektřiny (silové - opravdu jsem nemyslel, že je nutné toto zdůrazňovat) v Evropě, tak halt vzroste i v Česku. Trh je evropský, ne kotlinkový. Víte co je Evropa? To je takový to kolem kotlinky - o drobátko větší než od Šumavy ke Klínovci. A na tom trhu ČEZ v konkurenci s ostatními výrobci elektřiny vytváří cenu. Monopol? Ve vaší hlavě možná. Bohužel nejen ve vaší, jak se ukazuje.
 
Proč roste cena silové elektřiny? Protože je v Evropě nedostatek spolehlivých zdrojů. Nedostatek spolehlivých zdrojů je mimo jiné i kvůli "Pávkům", větrným tunelářům, kteří nastavěli v Německu 8 kvasitemelínů, ovšem s výrobou neregulovatelnou a nepředpověditelnou, s cenou nuceně násobně vyšší než je tržní - a s tím, že jimi způsobené vícenáklady na regulaci musí řešit někdo jiný. Kdo je nakonec "vyřeší"?
Můžete hádat třikrát - Zelení ani Pávek to nebudou.
 
Vaše představa, že cenu SNÍŽÍ výrobce, jenž prodává za cca trojnásobek běžné ceny, je už poněkud mimo mé chápání. Tedy zcela...
ok 13.3.2006 9:44

Re: Re: Re: Re: ale kdo to ma platit??????? je to zdrazeni o 40% za topeni

No kdyby obyvatele te kotlinky mohli kazde rano nastartovat sve vozy a vyrazit do prace do Drazdan nebo do Regensburgu, tak by pro ne to zdrazeni nebyl az takovy problem, pak by totiz existovala ferova hospodarska soutez nejen v cenach elektriny, ale i v cene prace.
Stejne je to zajimave, jak diskutujici (kteri sami sebe jiste povazuji za pravicaky) haji monopolniho dodavatele a valci proti jedne konkretni osobe, ktera prokazala samostatnost, tvrdohlavost a kreativitu. To prece NENI PRAVICOVE!!!!!!!
vita 13.3.2006 9:46

Re: Re: Re: Re: Re: ale kdo to ma platit??????? je to zdrazeni o 40% za topeni

1) Nepovažuji se za pravičáka.
2) ČEZ nemá monopol.
3) Vysvětlete mi, jak sníží Pávek cenu, když prodává za násobek tržní...
pavel 99 13.3.2006 10:14

Re: ale kdo to ma platit??????? je to zdrazeni o 40% za topeni

Můžete prosím vysvětlit jeden "drobný" rozpor. Pávek se pohybuje "v rámci systému" - tedy je vše v pořádku. ČEZ se snad nepohybuje v rámci systému? Pokud ne, tak podejte patřičná oznámení. Pokud ano, tak je snad také "vše v pořádku". Nebo jak to je?
ok 13.3.2006 10:22

Re: Re: ale kdo to ma platit??????? je to zdrazeni o 40% za topeni

Pavka tu leckdo oznacuje za zemskeho skudce srovnatelneho s komunisty, pritom se pohybuje v ramci systemu a pouze vyuziva zakony teto zeme. CEZ se samozrejme take pohybuje v ramci systemu, to nijak nezpochybnuji.
Jen platim ze dne na den o 40% vic za elektrinu, a tak se nedivte, ze se ptam proc. A Pavek za to urcite nemuze.
Tim diskusi koncim a jdu vydelavat na elektriku.
pavel 99 13.3.2006 10:37

Re: Re: Re: ale kdo to ma platit??????? je to zdrazeni o 40% za topeni

Víte, potíž se "škůdci" (jakýmikoliv) je ta, že když je jich pár, tak nad nimi můžeme mávnout rukou. Pokud však vytvoříme příznivé podmínky a oni se začnou množit, tak už mávat rukou nelze a z úrody pak nemusí zbýt vůbec nic.
vita 13.3.2006 11:26

Re: Re: Re: Re: ale kdo to ma platit??????? je to zdrazeni o 40% za topeni

Jako zahrádkář, který funguje vlastnopotně (a který toho tudíž o přírodě ví víc než většina "zelených") mohu jen souhlasit.
Petr Vaňura 13.3.2006 8:37

Regulace cen elektřiny je v kompetenci státu který navíc

vlastní majoritní podíl v ČEZu. Vláda klidně může snížit cenu elektřiny pro domácí odběratele, pokud se náhodou nezávázala v EU že to neudělá, což by jí bylo podobné. Většinu dividend ČEZu opět získává stát, jako majoritní vlastník.
Nikdo také nikomu nebrání, aby dodával elektřinu LEVNĚJI ne ČEZ, současní zelení NAOPAK prosazují povinné odkupy elektřiny z OZE za cenu podstatně VYŠSÍ, než za jakou ji nabízí ČEZ:
Nadávat ČEZu za zdražování elektřiny je tudíž mimo mísu.
 
vita 13.3.2006 9:06

Re: Regulace cen elektřiny je v kompetenci státu který navíc

Regulace cen elektřiny NENÍ v kompetenci státu. Cenu zboží na trhu neurčuje výrobce, ale trh. Po těch letech budování kapitalismu byste si toho už mohli všimnout.
 
Dejme tomu, že stát nařídí ČEZu prodávat pod cenou. Pomiňme, že se jako většinový vlastník chová stupidně, ale od státu se lze nadát lecčehos...
Buď bude ČEZ prodávat pod (tržní) cenou jen svým dceřinným společnostem - pak je ovšem hrubě zvýhodňuje a skočí po něm nejen český ÚOHS, ale každý antimonopolní úřad v dosahu.
Nebo bude prodávat se slevou všem obchodníkům elektrřinou. Pak se stanou dvě věci - nikdo nedonutí obchodníky nevyužít pitomosti primárního dodavatele a nezvýšit si svůj zisk. Proč by to, propánakrále, dělali? A za druhé, všichni konkurenční výrobci elektřiny poženou ČEZ, potažmo český stát, před soud pro dumping. Už to zkusili - a neuspěli. Neuspěli, protože o dumping nešlo. Tentokrát by žalovali oprávněně.
 
A nedělejte si iluze, že to "ta zlá EU", a nebýt v ní, polepšili bychom si. Možná bychom si polepšili jedině tím, že ČEZ by nemohl vyvážet elektřinu, tudíž by doma byla lacinější. Ale také bychom do EU (a s kým jiným obchodovat, že) nevyvezli spoustu jiných výrobků. Protože podhodnocená cena elektřiny pro domácí trh znamená nedovolenou podporu domácímu průmyslu a také sociální dumping.
Že si EU umí pohlídat vnitřní trh před byť jen předpokládaným dumpingem - o tom se před časem přesvědčili výrobci trub a dalšího hutního materiálu.
 
Halt se smiřte s tím, že i elektřina je zboží, obchoduje se na trhu a trh má své zákony.